Jump to content

ΤΟΞΟΤΗΣ


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ο τοξοτης ενα <παραξενο> ψαρι που ζει σε ph 7-8 θερμοκρασια εως 30 c εχει τραβηκτει σε ντοκιματερ για τον εξης λογο,

παροτι ειναι κατω απο το νεροκαι βλεπει ενα εντομο πανω σε ενα κλαδι πανω απο το ποταμι παρα την ΔΙΑΘΛΑΣΗ του νερου αυτος σημαδευει 30 μοιρες δεξια που ειναι το ειδωλο στην ουσια καταβρεχει το εντομο.

Την στιγμη που αυτο βρεγμενο βουτα προς το νερο με ενα αλμα το πιανει προτου αυτο ερθει σε επαφη με το νερο!

Φοβερο ψαρι με πολλες ιδιοτητες. :hysterical:

πετρος :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο πετρος2.ειναι πολυ καλο να ξεθαβουμε ενδιεφεροντα θεματα. :hysterical: αυτο το ψαρι ειναι ενας υμνος προς τη φυση.

Link to comment
Share on other sites

Αραγε κανει για συγκατοικος με Δισκους? :wootwoot:

τι λετε? :hysterical:

πετρος :wub:

Δεν ξέρω αν κάνει με τους δίσκους :wootwoot:

Πάντως για το καλοκαίρι που οι μπαλκονόπορτες είναι συνέχεια ανοιχτές, είναι φίνο :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνει με τους δίσκους :wootwoot:

Πάντως για το καλοκαίρι που οι μπαλκονόπορτες είναι συνέχεια ανοιχτές, είναι φίνο :wub:

:hysterical::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αραγε κανει για συγκατοικος με Δισκους? :hysterical:

τι λετε? :D

πετρος :hysterical:

Σε καμία περίπτωση από άποψη νερού καθώς θέλει υφάλμυρο ενυδρείο με ψηλό ph σε αντίθεση με τους Δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση από άποψη νερού καθώς θέλει υφάλμυρο ενυδρείο με ψηλό ph σε αντίθεση με τους Δίσκους.

Ποτε μη λες ποτεεεεεεεε.............δεν ξερεις τι γινεται............. :hysterical::hysterical::hysterical:

:D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρίν 3 χρόνια ασχολήθηκα με το συγκεκριμένο είδος είναι ένα πολύ διαφορετικό ψάρι γεννιεται σε γλυκό νερο και καταλήγει σε ποτάμια που συνδέονται με την θάλασσα.

Σε μικρή ηλικία αντέχει σε συνθήκες αφρικάνικου ενυδρείου αλλά πρέπει να εισαι πάραπολυ προσεκτικός στα στοιχεία του νερού πρέπει να γνωρίζεις τις τιμές του νερου που βρισκόταν διότι ειναι πάραπολυ ευαισθητο στις αλλαγές,κολυμπάει κυρίος στο πάνω μέρος του ενυδρείου και χρειάζεται απαραίτητα κλειστο καπάκι διοτι πηδάει έξω

Δεν θα συμβούλευα καποιον που δεν έχει πολύχρονη ενασχόληση με το χόμπυ διοτι δύσκολα θα τα καταφέρει

Αμα δείτε σε όλα τα μεγάλα πετ σοπ με ψάρια είναι όλα ετοιμοθάνατα με εξογκόματα και πολύ σκουρο χρώμα

Για να καταλάβετε είχα φτιάξει ένα ενυδρείο μονο για αυτο το είδος καλύπτοντας όλες τις απαιτήσεις και γνώριζα τις τιμές που είχε το προηγούμενο ενυδρείο

Απο τα 12 που πήρα επιβίωσαν τα 3 με αρκετή δυσκολία!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ψαρι αλλα εχει ενα μυστικο.

Οποιος θελει μπορει να ελθει ωρες καταστηματων στο Περιστερι ΤΖΩΝ ΚΕΝΝΕΝΤΥ 25 να τον δει μαζι με..........ΔΙΣΚΟΥΣ!!!!!!!!!!!!

Μ αυτο το ψαρι ειμαι απο το 1981(οχι το ιδιο!)

πετρος :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω 2 στο υφαλμυρο μου και ειναι υγιεστατοι εδω και 2 χρονια.... Το μονο κακο οτι βρισκουμε πιτσιλιες σε ολο το σπιτι απο τα πυροβολητα τους.... Εχω ανοιχτο καπακι λόγω των μαγκρόβιων....

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω για 2 χρονια παο μικρο που τον πηρα μεχρι που μεγαλωσε///

Μου ειχε καταστρεψει 3 ταιστρες, 1 κινεζικη που φανταστηκα οτι χαλασε απο μονη της μετα μια Rena και τελος μια eheim..., δεν ηξερα ο κακομοιρης οτι πετα νερο και νομιζα οτι βρεχοντουσαν απο εξατμιση...

Βρε τι ανεμιστηρες εβαζα τι ειδικες κατασκευες εκανα για να ανεβασω πιο ψηλα την ταιστρα ...οτι και αν εκανα τζιφος...

Μεχρι που νομιζα οτι εχω απωλεια οταν καποιες μερες καλοκαιριου με ανοιχτο το καπακι εβρισκα νερα στο πατωμα....τι τουμπες και γλιστρηματα ειχα φαει τοτε...

<<<<<<<<και μια μερα περνωντας τρωω 2 πιτσιλιες....λεω ιδεα μου θα ειναι, ομως διαπιστωσα οτι ειχα νερο στο χερι μου....για να μην τα πολυλογω αρχισα την παρακολουθηση και για το θεο μετα απο κανα 2 μερες βλεπω σε μια εκπμπη με τα θαυματα της φυσης να εχει ενα ψαρι σαν τον τοξοτη μου....ουτε το ονομα του δεν ηξερα !!!

Και ελεγε αυτο με το νερο που υπολογιζει τη διαθλαση////

Παιρνω και εγω ενα στικακι τροφης , το δενω σε μια τριχια και το βαζω πανω απο το καπακι....φωναζω και τη γυναικα μου , καθομαστε αναπαυτικα και παρακολουθουμε το θεαμα ...μεχρι σχεδον 60 ποντους το χτυπουσε με δυναμη...

απιστευτο φωναξε η γυναικα μου,,,,απιστευτο λεω και εγω...

Εγινε η ατραξιον για οποιον ερχοταν σπιτι, τι κουνουπια τι μυγακια, στοιχηματα παιζαμε(παρανομο τζογο δηλαδη χιχιχ) μιλαμε ηταν απο τις ωραιοτερες στιγμες του ενυδρειου ...μεχρι που απεβιωσε το δευτερο χρονο....

αυτα , ευκολο ψαρι και χωρις απαιτησεις με νερο βρυσης χωρις τιποτα....

το ευχαριστηθηκα αλλα λογω κινητικοτητας δεν ειναι και πολυ συγκατοικισιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή διαβάζουν πολλοι τα σχόλια σας σχετικα με την ευκολία διαβίωσης του συγκεκριμένου είδους στο ενυδρείο θα σας παραπεμψω πολύ απλά σε όλα τα site που αναφέρονται στους toxotes ωστε να ενημερωθείτε για τον βαθμό δυσκολίας επιβιώσης του σε ενυδρείο

είναι κρίμα να δοκιμάσει κάποιος αρχάριος που δεν γνωρίζει τις ανάγκες του και να το χάσει

όπως αναφέρει και το παραπάνω του απεβίωσε τον δεύτερο χρόνο!!!!!!!!κατα την 'αποψη του είναι εύκολο ψάρι....

Επίσης Πέτρο 2 θα διαφωνήσω μαζί σου,το ότι έτυχε ενα δύο ψάρια να σου ζήσουν δεν μας λέει τπτ αμα κάνεις μια εισαγωγή 10-12 θα ήθελα να με ενημερωσεις την δεύτερη εβδομάδα ποσα ζήσανε!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ να πεις.

<Εισαγωγη 10-12>τι θα πει?

Να βαλω 12 τοξοτες να δω ποσοι θα ζησουν?

Καντο <λιανα>.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ΘΑΘΕΛΑ να μας γραψεις για τον βαθμο δυσκολιας που γραφουν τα site (στα Ελληνικα) για να γραψω και εγω την αποψη μου,μια που οτι γραφω ειναι απο προσωπικη εμπειρια και οχι <παπαγαλια>απο διαφορα site.

Aν ενα ψαρι το εχεις βιωσεις εχεις αποψη αν οχι εχεις?

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

βαθμός δυσκολίας 4 απο το 1-5 επαναλαμβάνω πως το ψάρι όσο μεγαλώνει αλλάζουν οι ανάγκες του σε σκληρότητα νερού,το ψάρι για να επιβιώσει πρέπει να γνωρίζεις τις συνθήκες που είχει στο προηγούμενο ενυδρείο

ανέφερες το κατάστημα που το έχει δεν ξέρω άμα δουλέυεις εκει,εισαγωγή θα πεί να παραγγείλεις ψάρια απο το συγκεκριμένο είδος

ως αφορά τον ειρωνικό σου τονο δεν αρμόζει στο site σκοπός μας είναι να προστατέψουμε τους φίλους ώστε να γνώρίζουν καλά το κάθε ψάρι που βάζουν στο ενυδρείο τους για να μην έχουν απώλειες

όσον αφορά τα site μπορείς να πατήσεις την ονομασία του είδους στο google και να ενημερώθεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα οτι δεν βλεπω site.

Πες μας μερικα που γραφουν και σου προξενουν την απορια.

Δεν εχω καταστημα με ψαρια!

ΕΠΕΙΔΗ εχεις επιλεχτικη μνημη ο χομπιστας Manoskap γραφει οτι τα εχει 2χρονια και ειναι υγιεστατοι.

Αν εισουν καλοπροαιρετος νομιζω οτι θα επρεπε να το αναφερεις.

Τελος ενα ψαρι και βαθμο δυσκολιας στο 1 να ειναι μπορει και την αλλη μερα να.......

Αυτο τι θα πει.

Αμα εχεις <δουλεψει> χρονια μ ενα ψαρι σου λεει τα μυστικα του!

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

ΥΓ.

ΑΠΑΙΤΩ να γραψεις που <ειδες> τον ειρωνικο μου τονο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κρατηθουν χαμηλα οι τονοι.Η ανταλλαγη εμπειριων και αποψεων μπορει να γινει χωρις ενταση.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

οχι <παπαγαλια>απο διαφορα site Aν ενα ψαρι το εχεις βιωσεις εχεις αποψη αν οχι εχεις?

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

σε κάλυψα?

Οποιος θελει μπορει να ελθει ωρες καταστηματων στο Περιστερι ΤΖΩΝ ΚΕΝΝΕΝΤΥ 25 να τον δει μαζι με..........ΔΙΣΚΟΥΣ!!!!!!!!!!!!

Μ αυτο το ψαρι ειμαι απο το 1981(οχι το ιδιο!)

πετρος :bigemo_harabe_net-145:

όταν λές μπορεί να έρθει κάποιος να το δεί σημένει πώς είσαι εκεί αλλίως μπορούσες να γράψεις πως μπορεί να πάει κάποιος να το δεί

χαίρομαι πολύ που ο Manoskap έχει καταφέρει να το διατηρήσει!

Επαναλαμβάνω πως όλη η κουβέντα γίνεται ώστε όποιος θέλει να πάρει ένα τέτοιο ψάρι πρέπει να γνωρίζει τις ιδιαιτερότητες και όχι να πιστεύει πως είναι ένα πολύ εύκολο ψάρι όπως αναφέρεις παραπάνω!

Επίσης αναφέρεις πως αμα έχεις <δουλέψει> χρόνια με ένα τέτοιο ψάρι σου λέει τα μυστικά του....

θα ήθελες να τα μοιραστείς μαζί μας?

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός όσως γράφω είναι η προστασία του ψαριού και του χομπίστα που θέλει να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο είδος

σε όλα τα ψάρια υπάρχουν εξαιρέσεις όπως να επιβιώνουν πολλά ψάρια σε λίγα λίτρα χώρις ιδιαίτερη φίλτρανση,το θέμα είναι πόσο καλά ζούνε σε αυτές τις συνθήκες

το ίδιο ισχύει και με το τοξότη

Link to comment
Share on other sites

ΓΙ αυτο γραφω την οδο και αριθμο(που δεν το κανει κανενας) οποιος πραγματι θελει να μαθει για τον ΤΟΞΟΤΗ ειμαι εδω.

ΑΝ η αληθεια (παπαγαλακια απο site,για να πω την αποψη μου πρεπει να το βιωσω ) ειναι ειρωνια τοτε εισαι ακαλυπτος.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά φίλε Πέτρο με αυτό το παπαγάλια των site δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Πολλοί από εμάς διαβάζουμε ξένα και ελληνικά sites, φιλτράροντας φυσικά τις πληροφορίες που λαμβάνουμε, και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι σε πολλούς τομείς του χόμπι μας είναι αιώνες μπροστά από εμάς. Αυτό σαν μια γενική παρατήρηση, αν μου επιτρέπεις.

Τώρα επι του θέματος, το ψάρι είναι πραγματικά απίστευτο από άποψη συμπεριφοράς και προσωπικά θα ήθελα να μάθω τυχόν μυστικά ή ότι πληροφορία μπορούν να μας δώσουν φίλοι που το έχουν φιλοξενήσει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...