Jump to content

Το 30Ρακι Μου Με Χρυσόψαρα.


Soulaki1

Recommended Posts

Μπράβο! Πήρες μπόλι από το στρωμένο ενυδρείο! Μπόλι είναι το σιποραξ από στρωμένο ενυδρείο. ;)

μπολι ειναι η μεταφορα των βακτηριων απο ενα ωριμο ενυδρειο σε ενα νεο..

ειτε γινεται με μεταφορα ενος μερους των βιολογικων υλικων (οπως σε αυτην την περιπτωση) , ειτε με το στραγγισμα του σφουγγαριου απο το ωριμο ενυδρειο στο νεο. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν έχει σχέση η καθαρότητα του νερού ( διαυγές νερό ) με το στρώσιμο ? το παλιό μου ενυδρείο λάμπει, ενώ το καινούργιο είναι θολό :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις αμμωνία ή έξαρση βακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

να στρωσεισ το ενυδρειο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κολησει.το λεω και το ξαναλεω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις αμμωνία ή έξαρση βακτηρίων.

Αναφέρεσαι στο παλιό ? ή στο καινούργιο ? :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι φυσιολογικό κατά το στρώσιμο να είναι θολό. Κοίτα τι λένε τα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις βακτήρια ; Με συγχωρείς , αλλά δεν θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις βακτήρια ; Με συγχωρείς , αλλά δεν θυμάμαι.

Eννοείτε, ότι ρίχνω....βέβαια 2η μέρα είναι σήμερα για το καινούργιο με τον μονομάχο.Και το παλιό μου θόλωνε στην αρχη, αλλά ήταν και μικρό για τα χρυσόψαρα, και δεν θα έστρωνε ποτέ ( 12 λτ. είχα 2 ψάρια μέσα ) Οταν τα έβαλα στο 25άρι,και τώρα πια 15 περίπου μέρες μετά, το νερό είναι πολύ καθαρό.Τον μονομάχο τον ταιζω με 2-3 σκουληκάκια κάθε πρωί.Θα δώ , μάλλον με τον καιρό θα καθαρίσει και αυτό.Ισως όταν στρώσει ....

Link to comment
Share on other sites

βγαλε αγγελια για μπολι... μετρησεις αμμωνιας εχεις κανει?

πρωτα βεβαιονομαστε οτι ειναι στρωμμενο το ενυδρειο και υστερα βαζουμε ψαρια μεσα.. δεν χρειαζεται να τα "καψουμε" για να στρωσουμε το φιλτρο..

Link to comment
Share on other sites

βγαλε αγγελια για μπολι... μετρησεις αμμωνιας εχεις κανει?

πρωτα βεβαιονομαστε οτι ειναι στρωμμενο το ενυδρειο και υστερα βαζουμε ψαρια μεσα.. δεν χρειαζεται να τα "καψουμε" για να στρωσουμε το φιλτρο..

Δίκιο, έχετε, όλοι σας αλλά μου τα είπαν λάθος εξ αρχής.Ελπίζω να μην χάσω τα ψαράκια μου, μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.Αλλη φορά, οπως είπε και η Καλιρόι, πρώτα στρώσιμο, και υπομονή ακόμα και δίμηνο που λέει ο λόγος.Ο Χούλης μου ( έτσι ονομασα τον μονομάχο μου ) όσο πάει και ζωηρεύει, και του περνάνε οι ντροπές....Θα βάλω φωτό σύντομα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει που σου τα είπαν λάθος, τώρα που γνωρίζεις μπορείς να τα διορθώσεις! Πάρε μπόλι, τόσα παιδιά έχει στην περιοχή σου, βάλε μια αγγελία με την περιοχή σου και ζήτα μπόλι! Και δες και την λίστα με τους χομπίστες που δίνουν μπόλι. Αν δεις κάποιον που είναι κοντά σου, στείλτου πμ και ρώτα αν έχει μπόλι!

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα που λες.. αλλα πρεπει να ζητησεις μπολι απο καποιον αν δεν εισαι σιγουρη για το αν ειναι στρωμμενο το φιλτρο σου..

Link to comment
Share on other sites

Ok.Πάντως και μετρήσεις να μην έκανα, ανακάλυψα εχτές με την βοήθεια ενος πετ-σοπά, ότι μου είχαν δώσει λάθος οδηγίες, και έριχνα, τουλάχιστον τη μισή ποσότητα.... αντιχλώριο. Που φαντάζομαι ότι είναι πολύ κακό για τα βακτήρια μου.Απορώ πως ζούν τα έρμα τα ψαράκια μου..είμαι να σκάσω...φτου κι απ την αρχή :cigar: :cigar:Το καλό είναι ότι υπάρχει σκεύασμα που ρίχνει τις τιμές, γνωστης εταιρείας ( δεν ξέρω αν κανει να πώ ποιάς ).Θα σας δείξω και τον μικρούλη μου, σε φωτό.Του έχω ακόμα πυθαράκι μέχρι να βάλω φυτάκι. Αλλα...... δεν διαβάζει ο Η/Υ τις φωτό μου :cigar: :cigar: :cigar: :cigar:.Δεν είναι η μέρα μου σήμερα......

Link to comment
Share on other sites

Tο αντιχλωριο δεν επιβαρυνει καπου την βιολογια σου! Μονο την τσεπη σου!

Link to comment
Share on other sites

Tο αντιχλωριο δεν επιβαρυνει καπου την βιολογια σου! Μονο την τσεπη σου!

Nαι, αλλά πρέπει να υπάρχει η σωστή ποσότητα, για να μην κατασταφούν τα βακτήρια από το χλώριο.Ετσι δεν είναι ? Πάντως βρέ παιδιά αν τα καταφέρω, θα είμαι πολύ χαρούμενη.Βλέπω και της Καλιρόης, το κουκλί και μπριζόνομαι πιο πολύ. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωριο, δεσμευει το χλωριο για να μην κανει ακριβως αυτο που λες! Γιαυτο τον λογο ριχνουμε αντιχλωριο για να μην καταστραφουν τα βακτηρια απο το χλωριο!

Μηπως εχεις μπερδευτει με κατι αλλο ή θες να πεις κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη, νομιζω θελει να πει, πως εριχνε την μιση ποσοτητα αντιχλωριου απο οσο θα επρεπε, γι αυτο φοβαται για τα βακτηρια..

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη, νομιζω θελει να πει, πως εριχνε την μιση ποσοτητα αντιχλωριου απο οσο θα επρεπε, γι αυτο φοβαται για τα βακτηρια..

Ακριβώς αυτό . Το πιασες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε εκανα λαθος εγω! Λαθος καταλαβα! Εριχνες δηλαδη λιγοτερο απ οσο επρεπε!

Ποσο επρεπε ομως για πες. Ποιο αντιχλωριο χρησιμοποιεις;

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε εκανα λαθος εγω! Λαθος καταλαβα! Εριχνες δηλαδη λιγοτερο απ οσο επρεπε!

Ποσο επρεπε ομως για πες. Ποιο αντιχλωριο χρησιμοποιεις;

Βάζω της ΣΕΡΑ ένα που είναι σε σταγόνες.Και έβαζα στο 25άρι μου 12 σταγόνες.Αστο χοντρή πατάτα.Τώρα το βάζω με ml και ρίχνω 5 ml στα 20 λτ.Μέχρι και στο ίντερνετ το έψαξα και είμαι οκ τώρα.Αλλά από βιολογία, σίγουρα την επηρέασε αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ένα της Sera και νόμιζα ότι έβαζα αλλά μύρισα χλώριο μετά απο 2-3 μέρες στον κουβά που το είχα και από τότε δεν βάζω καθόλου. :) Το αφήνω να φύγει μόνο του. Θα το σκεφτώ να πάρω και ειδικά της sera.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με το prime της seachem ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ένα της Sera και νόμιζα ότι έβαζα αλλά μύρισα χλώριο μετά απο 2-3 μέρες στον κουβά που το είχα και από τότε δεν βάζω καθόλου. :) Το αφήνω να φύγει μόνο του. Θα το σκεφτώ να πάρω και ειδικά της sera.

Aφήνεις, το νερό δηλαδή για κάποια ώρα σε ένα κουβά, και φεύγει μόνο του το χλώριο ? αν ναί , για πόση ώρα δηλαδή ? γιατί αυτό μπορώ να το κάνω για το 12άρι, που παίρνει λίγο για αλαγή.Πάντως, θα αλάξω σίγουρα μάρκα, τώρα που μου το είπες.θα δοκιμάσω αυτο του Sturm.

Link to comment
Share on other sites

Για το Prime από εδώ μέσα διάβασα πρώτη φορά. Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Παλιά το έβαζα σε κουβάδες ,τώρα σε μπετόνι ανοιχτό να παίρνει αέρα. Μετά από κάποιες μέρες φεύγει ,αναλόγως την ποσότητα και το πόσο αερίζεται.

Αν βάλεις κυκλοφορητή όπως λένε θα φύγει γρηγορότερα.

Επειδή είσαι νέα στο χόμπυ μην αγχώνεσαι, βάζε αντιχλώριο κανονικά και λίγο παραπάνω λίγο πιο κάτω να βάλεις δεν χάλασε ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...