Jump to content

Recommended Posts

:blush: Γεια σας παιδιά! Έχω ένα ενυδρείο 120 lt (κοινωνικό ενυδρείο). Μέσα έχω σκαλάρια, γκουράμι, paradise fish, και μικροκιχλίδες. Αγόρασα και ένα μικρό αστακό - μπλε (Australian Yabbie Lobster) αλλά θέλω να μάθω διάφορα για αυτόν. Πως ξεχωρίζει αν είναι αρσενικός ή θυλικός, πόσο ζει, τι μέγεθος μπορεί να φτάσει κ.α. Ξέρει κανείς από εσάς; Σας ευχαριστώ....
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πρώτα από όλα καλως ήρθες στο φόρουμ! :blush:

Όσο αναφορά το ενυδρείο σου από τα λίτρα και τα ψάρια που είπες κρίνω ότι έχεις βάλει πολλά ψάρια με συνέπεια αργότερα να αντιμετωπίσεις προβλήματα....το ξέρω είναι δύσκολο να αποχωριστείς ένα ψάρι αλλά είναι ίσως η καλύτερη κίνηση για να φτιάξεις ένα σωστό ενυδρείο.

Τώρα για την καραβίδα που πήρες,είναι κακή επιλογή καθώτι θα σου φάει/ξεριζώσει τα ζωντανά σου φυτά και θα 'χτυπήσει' κάποιο ψάρι κυρίως το βράδυ που τα ψάρια θα κοιμούνται κοντά στον βυθό.

Κατά την γνώμη μου οι καραβίδες δέν θα πρέπει να κρατιούνται σε κοινωνικό ενυδρείο για τα προβλήματα που σου περιέγραψα....

Link to comment
Share on other sites

:blush: Γεια σας παιδιά! Έχω ένα ενυδρείο 120 lt (κοινωνικό ενυδρείο). Μέσα έχω σκαλάρια, γκουράμι, paradise fish, και μικροκιχλίδες. Αγόρασα και ένα μικρό αστακό - μπλε (Australian Yabbie Lobster) αλλά θέλω να μάθω διάφορα για αυτόν. Πως ξεχωρίζει αν είναι αρσενικός ή θυλικός, πόσο ζει, τι μέγεθος μπορεί να φτάσει κ.α. Ξέρει κανείς από εσάς; Σας ευχαριστώ....

4150[/snapback]

Γιωργο καλως ορισες και απο μενα,

Να συμφωνησω με το Δημητρη οτι η επιλογη σου για το yabbie μαλλον θα σου επιφερει δυσκολιες. Τα yabbies πολλαπλασιαζονται ευκολα (τοσο ευκολα που στην Αυστραλια πλεον τα θεωρουν "παρασιτα" (με την εννοια οτι ελεγχουν τον πολλαπλασιασμο τους) αλλα εχουν την κακη συνηθεια να σκαβουν λαγουμια καταστρεφοντας μεχρι και συστηματα λιμνων (εξου και το σχολιο του Δημητρη οτι τα φυτα σου θα υποφερουν).

Τα yabbies μεγαλωνουν αλλαζοντας το κελυφος τους. Κατα τη διαρκεια της αλλαγης ειναι ιδιαζοντως ευαισθητα (χρειαζεται προσοχη να μην ψοφησουν) και χρειαζονται πολυ ασβεστιο στο νερο, το οποιο θα σου σηκωσει και την σκληροτητα του νερου στο ενυδρειο. Αυτο πρεπει να το προσεξεις.

Τα αρσενικα απο τα θηλυκα ξεχωριζονται απο το μερος που εχουν τα γεννητικα τους οργανα. Ενω στα θηλυκα βρισκονται στη βαση του τριτου ζευγαριου ποδιων, στα αρσενικα βρισκονται στη βαση του τελευταιου (πεμπτου) ζευγαριου.

Ενα καλο αρθρο για τα yabbies θα βρεις ΕΔΩ. Διαβασε το και τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...