Jump to content

72L Planted-Off The Record Παρουσίαση!


bbetta

Recommended Posts

Ομορφο! Θα ηθελα και καποια φυτα να βγαινουν και απο αναμεσα απο τα κλαδια! Να μην φαινεται δηλαδη σαν στημενο!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το λες, παλαιότερα οι κρυπτοκορινες έβγαιναν και απο κλαδιά.. Η repens που ειναι απο πάνω τις έφαγε. Πολυ καιρό θέλω να την βγάλω, ουσιαστικά πια δεν εχει ρίζωμαεσα στο έδαφος απλα κρατιέται με τις ρίζες στον αέρα, αλλα προσθέτει πολύτιμη για τα ψάρια σκιά, που δεν μπορούν να το κάνουν οι κρυπτοκορινες. Ισως βάλω καμια ταμπλετιτσα ώστε να παίρνουν θρεπτικά τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρα πολυ ωραιο ενυδρειο!!

το θερμομετρο γιατι εκει κατω?

θα συμφωνησω και εγω με τον Θοδωρη

για τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια, το θερμόμετρο ειναι εκει επειδή έχουν χαλάσει οι βεντούζες και δεν βρίσκω αλλη που να κανει.

Με τις κρυπτοκορινες δυστυχώς δεν ειναι στο χέρι μου αυτήν την στιγμη να μεγαλώσουν ξαφνικά, εχω βαλει ταμπλέτες για να ξεχυθούν όμως τα πράγματα αργούν. Θα ήθελα να φύγει σταδιακά η ρεπενς αλλα για να γίνει αυτο σημαίνει οτι πρεπει να βρω μεγάλες ψηλές και ωραίες κρυπτοκορινες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάνω μια ανανέωση με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται το ενυδρείο τώρα :).

Εκτός από το κλασικό Eheim Ecco Pro 130, έχω ενσωματώσει δυο μικρά φίλτρα της Aquael και Sun Sun με υλικά για μηχανικό φιλτράρισμα και μια μικρή αεραντλία. Η καθαρότητα του νερού είναι καλύτερη με μεγάλη διαφορά. Τα φυτά έχουν αναπτυχθεί αρκετά όμορφα. Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουν 9 Neon Tetra (Paracheirodon Innesi) τα οποία μάλλον θα αυξηθούν σε 10-12, μερικές Amano Shrimp και Red Cherry. Σε λίγο καιρό θα προσθέσω και ένα ζεύγος Apistogramma.

Πείτε μου αν σας άρεσε η αλλαγή.

post-39178-0-57114400-1423415572_thumb.jpg

Βασίλης :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη εξέλιξη του δάσους σου Βασίλη.

Τα sterbai μεγάλες φάτσες. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συγχαρητήρια!πολυ ομορφο το ενυδρείο σου αλλα κανει το ζευγος Apistogramma με τις γαριδες σου?

Link to comment
Share on other sites

Πιο όμορφο είναι τώρα!! και τα φυτά καθαρά με ωραίο χρώμα!

και τα νέον επίσης κουκλιά! λάμπουν!!!

η αεραντλία δουλεύει συνεχώς? έχεις co2?

Link to comment
Share on other sites

Τελειο το ενυδρειο σου αδερφε.πυκνοφυτεμενο.ετσι ζουγκλα θελω να γινει και το δικο μου! :thumbsu: .

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μια ανανέωση με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται το ενυδρείο τώρα :).

Εκτός από το κλασικό Eheim Ecco Pro 130, έχω ενσωματώσει δυο μικρά φίλτρα της Aquael και Sun Sun με υλικά για μηχανικό φιλτράρισμα και μια μικρή αεραντλία. Η καθαρότητα του νερού είναι καλύτερη με μεγάλη διαφορά. Τα φυτά έχουν αναπτυχθεί αρκετά όμορφα. Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουν 9 Neon Tetra (Paracheirodon Innesi) τα οποία μάλλον θα αυξηθούν σε 10-12, μερικές Amano Shrimp και Red Cherry. Σε λίγο καιρό θα προσθέσω και ένα ζεύγος Apistogramma.

Πείτε μου αν σας άρεσε η αλλαγή.

attachicon.gifimage.jpg

Βασίλης :)

Μπράβο Βασίλη!!!! Πανέμορφη αλλαγή! Αν θέλεις κάτι για μπροστά βάλε staurogyne repens! θα είναι κουκλί! Αν και μου αρέσει με τον κενό χώρο στο μπροστινό μέρος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολυ ομορφο,να το χαιρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

@bbetta Είναι ο ορισμός του "χάρμα οφθαλμών"....πραγματικά χαίρομαι να κοιτάζω την φωτό!!!

 

 

Πολλά μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

 
@stav @Husky_Jim Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Γενικά ήθελα να κάνω μια αλλαγή σε σχέση με τα προηγούμενα στησίματα και αυτό προϋπέθετε... ολοκληρωτικό ξύλωμα... Με την ψαροσύνθεση το ψάχνω ακόμα μιας και δεν υπάρχουν πολλά ψάρια από Αμερική που να μην έχω ήδη βάλει. 
 
Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο εχει γινει φιλαρακι. Και εις ανωτερα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2016 at 10:15 PM, Sturm said:

Πολυ ομορφο εχει γινει φιλαρακι. Και εις ανωτερα!

Greetings from the dark side!
 

Να'σαι καλά Θοδωρή!

 

Δυστυχώς τελευταία ταλαιπωρούμε από έξαρση πολλών ειδών άλγης κάτι που ίσως να μην φαίνεται στην φωτο, όμως σιγά σιγά πιστεύω στρώνει το πράγμα.

 

Έχω μια ερώτηση για τους μποστανάδες. Όταν τα φυτά (στυλ Ludwigia, Limnophila κτλπ) περάσουν το επιθυμητό ύψος, αν κλαδέψω θα δημιουργηθούν αρκετοί κλώνοι από κάθε κλαδί και θα χαλάσει το αισθητικό αποτέλεσμα. Αυτό που έκανα αυτή την φορά ήταν να κόψω την κορυφή και να την φυτέψω=ΜΠΕΛΑΣ. Αυτό κάνετε και σεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Αυτό που έκανα αυτή την φορά ήταν να κόψω την κορυφή και να την φυτέψω=ΜΠΕΛΑΣ. Αυτό κάνετε και σεις;

 

Δέν νομίζω ότι γίνετε αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Να'σαι καλά Θοδωρή!

 

Δυστυχώς τελευταία ταλαιπωρούμε από έξαρση πολλών ειδών άλγης κάτι που ίσως να μην φαίνεται στην φωτο, όμως σιγά σιγά πιστεύω στρώνει το πράγμα.

 

Έχω μια ερώτηση για τους μποστανάδες. Όταν τα φυτά (στυλ Ludwigia, Limnophila κτλπ) περάσουν το επιθυμητό ύψος, αν κλαδέψω θα δημιουργηθούν αρκετοί κλώνοι από κάθε κλαδί και θα χαλάσει το αισθητικό αποτέλεσμα. Αυτό που έκανα αυτή την φορά ήταν να κόψω την κορυφή και να την φυτέψω=ΜΠΕΛΑΣ. Αυτό κάνετε και σεις;

Πολλά φυτά αν τα κλαδεύεις σε τακτά διαστήματα μπορείς να τα κλαδεύεις από κάτω. Δηλαδή τραβάς το φυτό κόβεις το κάτω μέρος και ξαναφυτεύεις το πάνω.

Ετσι δεν χάνεις τη κορφή που συνήθως είναι το πιο χρωματισμένο, το πιο πυκνό, και το πιο ωραίο κομμάτι από το φυτό. Πρέπει όμως το κλάδεμα να γίνεται τακτικά ώστε να μην προλαβαίνει το φυτό να αναπτύξει μεγάλες ρίζες γιατί τότε γίνονται τα πράγματα δύσκολα.

Πως νομίζεις ότι γίνονται αυτά τα ωραία φυτεμένα ενυδρεία που βλέπεις?:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια ανανέωση... Τα φυτά τα έχω αφήσει να ''αγριέψουν'' και το αισθητικό αποτέλεσμα ίσως είναι χειρότερο από την προηγούμενη ανανέωση, αλλά τα ψάρια φαίνεται να το προτιμούν.

Overview%20132%202_zpsh0trd5mh.jpg

Overview%20132_zpsqrrwl4qa.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...