Jump to content

SOS KΙΝΔΥΝΟΣ


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ....ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΤΖΑΜΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΜΠΥΛΗ.ΑΠΟ ΓΩΝΙΑ ΣΕ ΓΩΝΙΑ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ 33,5 ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΕΙΝΑΙ 34!!!!!!!

ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΖΑΜΙΑ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΤΕΝΟΜΑΚΡΟ ΓΥΑΛΑΚΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΑ ΓΥΑΛΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΡΑΓΙΣΜΕΝΑ !!!!!!!!!!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????

ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΩΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ

post-3558-1173972040_thumb.jpgpost-3558-1173972061_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο σου μου φένεται ότι πάει να σκάσει :rasp: το καλύτερο είναι να αλλάξεις ενυδρείο αλλίως θα πρέπει προσωρινά να το αδειάσεις λίγο για να δέχεται λιγότερο πίεση μέχρι να πάρεις άλλο για το άν επισκευάζεται θα σου απαντήσουν άλλοι ποιο ειδικοί σε τέτοια και DIY κατασκευές ενισχυσεις

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω στο προφιλ σου 1100 λιτρα, αν εχεις το προβλημα σε αυτο αμεσα αδειασε νερο γιατι αν ανοιξει θα βρεθεις στον δρομο με τα επιπλα. Εγω δεν θα το διακινδυνευα. Τωρα ειναι φανερο πως τα νευρα δεν ειναι αρκετα δυνατα για να αντεξουν τις πιεσεις που σημαινει οτι δεν μιλαμε για αντικατασταση των νευρων αλλα για παραπανω ενισχυση. Δεν μας λες διαστασεις του ενυδρειου και παχος νευρων; Ο πατος ειναι ενισχυμενος;

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω στο προφιλ σου 1100 λιτρα, αν εχεις το προβλημα σε αυτο αμεσα αδειασε νερο γιατι αν ανοιξει θα βρεθεις στον δρομο με τα επιπλα. Εγω δεν θα το διακινδυνευα. Τωρα ειναι φανερο πως τα νευρα δεν ειναι αρκετα δυνατα για να αντεξουν τις πιεσεις που σημαινει οτι δεν μιλαμε για αντικατασταση των νευρων αλλα για παραπανω ενισχυση. Δεν μας λες διαστασεις του ενυδρειου και παχος νευρων; Ο πατος ειναι ενισχυμενος;

oxi oxi ειναι 110 λιτρα...αν ηταν 1000 θα ειχα φυγει στο εξωτερικο!!!!

το παχος των τζαμιων ειναι 4 χιλιοστα με 4.5

79 χ 33.5 χ 45.5 τα νευρα πρεπει να ειναι αυτα τα γυαλακια στην κορυφη ε???αυτα εχουν παχος 3.5 χιλιοστα.....και μηκος 67 εκατοστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει πρόβλημα ενυδρείο 100 λίτρων με 4άρια τζάμια... Που το βρήκες?

Κανονικά κάτω από 5άρι τζάμι δεν πρέπει να γίνονται ενυδρεία (για λόγους ασφαλείας), ακόμα και μικρά. Και προφανώς και οι κόντρες του δεν είναι σωστές και σωστά κολλημένες. Εγώ πάντως, δεν θα το επισκεύαζα αυτό το ενυδρείο... Αλλά εάν τελικά αποφασίσεις να το επισκευάσεις (νέες κόντρες σωστά κολλημένες πάνω και κάτω και ενίσχυση πάτου), να βάζεις νερό ΜΟΝΟ μέχρι τη μέση και να το κρατήσεις για βοηθητικό.

4άρι τζάμι και 100 λίτρα = Μεγάλο ρίσκο...!

Υ.Σ.: Δεν υπάρχουν μισά στα πάχη των τζαμιών (πχ, 3,5). ή 3 είναι ή 4.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

oxi oxi ειναι 110 λιτρα...αν ηταν 1000 θα ειχα φυγει στο εξωτερικο!!!!

το παχος των τζαμιων ειναι 4 χιλιοστα με 4.5

79 χ 33.5 χ 45.5 τα νευρα πρεπει να ειναι αυτα τα γυαλακια στην κορυφη ε???αυτα εχουν παχος 3.5 χιλιοστα.....και μηκος 67 εκατοστα!!!

οσο για τον πατο....δεν γινεται να ξερω...αυριο ισως.

Link to comment
Share on other sites

οσο για τον πατο....δεν γινεται να ξερω...αυριο ισως.

Πιστεύω και εγώ με τη σειρά μου ότι θα είναι μια κατασκευή DIY με λανθασμένες προδιαγραφές. 110 λίτρα είναι εξαιρετικά λίγα για να αντιμετωπίζεις τέτοιο πρόβλημα. Μάλλον το γυαλλί που χρησιμοπιοήθηκε είναι λεπτό. Καμιά εταιρεία δεν θα διακινδύνευε να πλασάρει στην αγορά τέτοιο ενυδρείο, ούτε καν κινέζικη.

Λόγο του μεγέθους και του χαμηλού κόστους προτείνω την αγορά άλλου το συντομότερο γιατί εδώ που τα λέμε, μπορεί να μην σε βγάλει εσένα και τα έπιπλα σου το νερό έξω, αλλά και τα 100 λίτρα θα κάνουν ζημιές. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αδειάζεις νερό περίπου 70% και κολλάς στην μέση κόντρα πάχους τουλάχιστον 7 πόντους με 5άρι τζάμι από το εμπρός στο πίσω τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Αδειάζεις νερό περίπου 70% και κολλάς στην μέση κόντρα πάχους τουλάχιστον 7 πόντους με 5άρι τζάμι από το εμπρός στο πίσω τζάμι.

παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...Σημερα πηρα ενα καινουριο....

Αν μπορεις ομως εξηγησε το μου λιγο καλυτερα γιατι θα ηθελα να το εχω για δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

...Αν μπορεις ομως εξηγησε το μου λιγο καλυτερα γιατι θα ηθελα να το εχω για δευτερο.

Δες το σκίτσο που σου έφτιαξα, που το δείχνει σχηματικά σε κάτοψη. Αυτό βέβαια αφορά την πρόταση του JDP για την κάθετη κόντρα ψηλά. Εγώ όμως προτιμώ τις παράλληλες (με τις μεγάλες πλευρές) κόντρες, για να μπορώ να "περνάω" άνετα σε όλο το μήκος από πάνω και να μην "κόβεται" η διαδρομή του χεριού (πχ όταν κάνω σκούπα βυθού από αριστερά προς τα δεξιά, κλαδεύω κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δες το σκίτσο που σου έφτιαξα, που το δείχνει σχηματικά σε κάτοψη. Αυτό βέβαια αφορά την πρόταση του JDP για την κάθετη κόντρα ψηλά. Εγώ όμως προτιμώ τις παράλληλες (με τις μεγάλες πλευρές) κόντρες, για να μπορώ να "περνάω" άνετα σε όλο το μήκος από πάνω και να μην "κόβεται" η διαδρομή του χεριού (πχ όταν κάνω σκούπα βυθού από αριστερά προς τα δεξιά, κλαδεύω κλπ).

Νομιζω καταλαβα...το κοματακι του γυαλιου ομως θα πιανει στη πανω πλευρα των γυαλιων δηλαδη απο πανω ή στην εσωτερικη τους επιφανεια...

Πιστευεις οτι θα κρατησει?και αν ναι αξιζει να το ρισκαρω σε ενα ενυδρειο με 4 χιλιοστα παχος τζαμιου??

Σορυ αν σε πριζω και ευχαριστω πολυ για τον κοπο που μπηκες (σκιτσα και τα λοιπα)

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικά, λίγο πιο κάτω από την κορυφή. Ισως να αξίζει, αλλά όχι με μόνο αυτό... (για να το χρησιμοποιήσεις για βοηθητικό).

Καλύτερα θα ήταν να έβαζες 4 κόντρες κάτω στο πάτο και άλλες 4 επάνω ψηλά (όλες παράλληλα με τα τζάμια) για να ισχυροποιήσεις κάπως όλη τη κατασκευή και για να εκλείψει βέβαια το όποιο τόξο οπουδήποτε. Ψάξε στα θέματα της κατηγορίας DIY, κάπου έχω ένα ποστ με αναλυτικά σκίτσα για όλες τις κόντρες και σχετικές περιγραφές. Και αν το κάνεις τελικά, να μην το γεμίζεις όλο μέχρι επάνω αλλά να αφήνεις 6-7 πόντους κενό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...