Jump to content

Αποτελεσματικότερος Τρόπος Απομάκρυνσης Θρεπτικών Από Ενυδρείο Υφάλου.


kostaskappa

  

77 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ψήφισα skimmer και άλγη ( chaeto ) αφού ταΐζω πολύ και συνέχεια τα ψάρια αλλά και φυτόπλαγκτον και ζώο πλαγκτόν τα κοραλια.

Νιτρικά 0 εδώ και 5 μήνες και ανάπτυξη παρα πολύ .

Όμως .....

Δεν σας κρύβω οτι εχω παίξει skimmer και μέλι για διάστημα περίπου μήνα όπου το σταμάτησα επειδή κουράστηκα. Τότε είχα νιτρικά 10 καρφωμένα για καιρό και αφού είχα πρόβλημα με την βότκα (ασπριζαν κάποια κοραλια ) , δοκίμασα με μέλι , στην σωστή δόση και μηδένισα τα νιτρικά σε χρόνο dt .

Μην αρχίσετε τα διάφορα για το μέλι γιατί εχω ΄΄ παίξει ΄΄ και με γάλα , για άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μέλι-γάλα και....corn flakes!!!:P

Corn flakes δεν εχω δοκιμάσει ακόμα χεχεχε.

Η χρήση μελιού δεν ειναι άγνωστη στο χώρο και ειναι ΚΑΙ για μείωση νιτρικών.

Το γάλα δεν ειναι τόσο για νιτρικά όσο για άλλους λόγους όπως αντικατάσταση αμινοξέων κα.

Link to comment
Share on other sites

Μελι ? γάλα ? Αυτα για να μειώσεις τα νιτρικα? κάτι σαν την μέθοδο της βότκας?

Η βότκα κάποιες φορές δημιουργεί ασπρισματα στα κοραλια λόγω μείωση θρεπτικών.

Link to comment
Share on other sites

Την βοτκα την χρησιμοποιω 1 χρονο σιγουρα χωρις κανενα προβλημα στα κοραλια (sps,lps,μ****α). Νομιζω δεν επηρεαζει ιχνοστοιχεια η βοτκα. Απλα τροφη για τα αναεροβια βακτηρια δινει.

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση το νεο τροπο διαχείρισης νιτρικών τα biopellets, ειχα δοκιμάσει ολους τους άλλους τρόπους. Ο καλύτερος τρόπος για εμενα ηταν σκιμμερ με macro algae αλλα οχι οτι να ναι, μονο τη chaeto. Η chaeto με σωστό τροπο κανει τετοια θαυματα που κανει το ATS να δίχνει δύσχρηστο και αργό θα έλεγα.

Απορώ επισης με τη νεα τάση των ATS οταν η chaeto ειναι τοσο απλή που θα επρεπε να υπαρχει σε καθε ενυδρειο. Λιγότερες απαιτήσεις σε φως, σε χωρο αλλα και σε απόδοση. Απλα το κύριος λαθος που κάνουν οι περισσότεροι και δεν τα παει καλα ειναι η λίγη ροη. Στο αρθρο που ειχα γράψει αρκετα χρονια πριν ανέφερα μετα απο πειραματισμό και μετρήσεις οτι η ροη ειναι θεμελιώδης για να πιάσει η chaeto. 30x δεν ειναι υπερβολικό, απλα ετσι δουλεύει αυτη η άλγη.

Το αρθρο για όποιον ενδιαφέρεται

http://www.aquazone.gr/forums/topic/13636-chaetomorfa-crassa-spaghetti-algae/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση το νεο τροπο διαχείρισης νιτρικών τα biopellets, ειχα δοκιμάσει ολους τους άλλους τρόπους. Ο καλύτερος τρόπος για εμενα ηταν σκιμμερ με macro algae αλλα οχι οτι να ναι, μονο τη chaeto. Η chaeto με σωστό τροπο κανει τετοια θαυματα που κανει το ATS να δίχνει δύσχρηστο και αργό θα έλεγα.

Απορώ επισης με τη νεα τάση των ATS οταν η chaeto ειναι τοσο απλή που θα επρεπε να υπαρχει σε καθε ενυδρειο. Λιγότερες απαιτήσεις σε φως, σε χωρο αλλα και σε απόδοση. Απλα το κύριος λαθος που κάνουν οι περισσότεροι και δεν τα παει καλα ειναι η λίγη ροη. Στο αρθρο που ειχα γράψει αρκετα χρονια πριν ανέφερα μετα απο πειραματισμό και μετρήσεις οτι η ροη ειναι θεμελιώδης για να πιάσει η chaeto. 30x δεν ειναι υπερβολικό, απλα ετσι δουλεύει αυτη η άλγη.

Το αρθρο για όποιον ενδιαφέρεται

http://www.aquazone.gr/forums/topic/13636-chaetomorfa-crassa-spaghetti-algae/

Μάριε ευχαριστούμε πολύ για το link του άρθρου! Αναλυτικό όσο δεν πάει. :)

Link to comment
Share on other sites

Και ενα συν στην χαετο ειναι οτι δεν προκειται να κρασάρει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Μάριε ευχαριστούμε πολύ για το link του άρθρου! Αναλυτικό όσο δεν πάει. :)

Να σε καλα :)

Απλα να προσθέσω το ζουμί οτι η chaeto ειναι τοσο αποδοτική που σε 17 λιτρα ο χώρος της, με 15w φωτισμό (6500κ) και 100x κυκλοφορία που η πρώτη άλγη στα τζάμια έβγαινε στις 6-7 ημερες.

Φαίνεστε πολυ η ροη; Ετσι πρεπει. Οταν 17 λιτρα χώρος κατεβάζουν νιτρικά για πλάκα σε υπερφορτωμένο θηρίο των 1000 λίτρων, ας βρεθεί ενας άλλος τρόπος ποιο εύκολος, φυσικός και με λιγότερες απαιτήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω εγω μια ερωτηση η οποια ελπιζω να μην ειναι τελειως ακυρη!μαζι με αυτα που λετε χρησημοποιητε και αντιφωσφορο??η κανεις δεν χρησημοποιει αντιφωσφορο??

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηρε μπροστα το ατς τον αντιφωσφορο τον σταματσα γιατι απλα μετα απο μετρησεις και καποιο καιρο τα φωσφοικα μου ειναι κολλημενα στο 0.03, ταιζω και 3-4 φορες τα ψαρια και που και που τα κοραλια και δεν ανεβενουν....

Βεβαια παντα υπαρχει στο συρταρη για ωρα αναγκης....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο άρθρο που μου είχε διαφύγει.

Ακόμα πιο ωραία, τα αποτελέσματα του πειράματος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ ωραίο άρθρο που μου είχε διαφύγει.

Ακόμα πιο ωραία, τα αποτελέσματα του πειράματος!!!!!

Χαίρομαι που σου αρέσει Βαγγέλη και ελπίζω να σε βοηθήσει κιόλας!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο άρθρο που μου είχε διαφύγει.

Ακόμα πιο ωραία, τα αποτελέσματα του πειράματος!!!!!

πολυ σημαντικο και δουλεμενο αρθρο μπραβο στο Discos (Μαριο) για τις ωρες που εχει αφιερωσει και εχει εμπλουτισει το Aquazone!

Link to comment
Share on other sites

πολυ σημαντικο και δουλεμενο αρθρο μπραβο στο Discos (Μαριο) για τις ωρες που εχει αφιερωσει και εχει εμπλουτισει το Aquazone!

+1000
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο άρθρο που μου είχε διαφύγει.

Ακόμα πιο ωραία, τα αποτελέσματα του πειράματος!!!!!

πολυ σημαντικο και δουλεμενο αρθρο μπραβο στο Discos (Μαριο) για τις ωρες που εχει αφιερωσει και εχει εμπλουτισει το Aquazone!

+1000

Παιδια σας ευχαριστώ παρα πολυ..!! Αισθάνομαι λιγο άβολα ειναι η αλήθεια.. Ο σκοπός του άρθρου και γενικα των άλλων άρθρων στο Aquazone ειναι να βοηθήσουμε και να περάσουμε μια σωστη γραμμή πως δουλεύουν καποια πραγματα και να μοιραστούμε τις γνώσεις μας. Οταν κατι αξίζει να γινει αρθρο για να μείνει και να εμπλουτίσετε στην πορεία ειναι οτι καλυτερο θα μπορούσε να γινει.

Σκοπός δικός μου αλλα και όλων των παιδιών στο Aquazone, ειναι η ανταλλαγή γνώσεων και πληροφορίας στο αντικείμενο που τοσο αγαπάμε. Με το να μπω π.χ. εγω να γράψω κατι που διάβασα σε καποια βιβλία σχετικα με το χομπι, παρατήρησα και εμπλούτισα μεσω συζητήσεων με φίλους και προσωπικής δοκιμής, ουσιαστικά μοιράζοντας αυτη την γνώση "υποχρεώνω" και τον χομπιστα που ενδιαφέρεται να μπει και ο ίδιος σε μια διαδικασία ανταλλαγής γνώσεων και προόδου μεσω αυτής που αλλιως δεν θα συνέβαινε ποτέ!

Αυτός ειναι ο σκοπός του Aquazone και για αυτο το λόγο δημιουργήθηκε. Η δύναμη του είστε εσείς, ο κόσμος του και μεσω αυτού η ανταλλαγή απόψεων, εμπειριών και γνώσεων. Ευχαριστώ και εγω με τη σειρά μου ολα τα παιδια που συζητώντας και απολαμβάνοντας την ωρα μας ευχάριστα εχουμε ολοι μοιραστεί και μάθει τόσα πολλα. Τα καλυτερα έρχονται για ολους μας, το πιστεύω ακράδαντα αυτο :) :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστώ παρα πολυ..!! Αισθάνομαι λιγο άβολα ειναι η αλήθεια.. Ο σκοπός του άρθρου και γενικα των άλλων άρθρων στο Aquazone ειναι να βοηθήσουμε και να περάσουμε μια σωστη γραμμή πως δουλεύουν καποια πραγματα και να μοιραστούμε τις γνώσεις μας. Οταν κατι αξίζει να γινει αρθρο για να μείνει και να εμπλουτίσετε στην πορεία ειναι οτι καλυτερο θα μπορούσε να γινει.

Σκοπός δικός μου αλλα και όλων των παιδιών στο Aquazone, ειναι η ανταλλαγή γνώσεων και πληροφορίας στο αντικείμενο που τοσο αγαπάμε. Με το να μπω π.χ. εγω να γράψω κατι που διάβασα σε καποια βιβλία σχετικα με το χομπι, παρατήρησα και εμπλούτισα μεσω συζητήσεων με φίλους και προσωπικής δοκιμής, ουσιαστικά μοιράζοντας αυτη την γνώση "υποχρεώνω" και τον χομπιστα που ενδιαφέρεται να μπει και ο ίδιος σε μια διαδικασία ανταλλαγής γνώσεων και προόδου μεσω αυτής που αλλιως δεν θα συνέβαινε ποτέ!

Αυτός ειναι ο σκοπός του Aquazone και για αυτο το λόγο δημιουργήθηκε. Η δύναμη του είστε εσείς, ο κόσμος του και μεσω αυτού η ανταλλαγή απόψεων, εμπειριών και γνώσεων. Ευχαριστώ και εγω με τη σειρά μου ολα τα παιδια που συζητώντας και απολαμβάνοντας την ωρα μας ευχάριστα εχουμε ολοι μοιραστεί και μάθει τόσα πολλα. Τα καλυτερα έρχονται για ολους μας, το πιστεύω ακράδαντα αυτο :) :)

Μαριε αλλου μου το εγραψες αλλα καλυτερα να τα πουμε εδω που αφορα την φιλτρανση.....

"Κοιτά, καλές ειναι ολες, ολες οι ιδέες έχουνε καπου χρήση, το θεμα ειναι οτι καθε μέθοδος ειναι διαφορετική, με διαφορετική απόδοση και διαφορετικά θέματα να λύσης.

Επειδή ειχα dsb στο παλιο μου ενυδρειο, για να ξεκίνηση να δουλεύει πήρε ποοοοολυ καιρό. Άκυρο για εμενα λοιπόν και παμε για αλλα.

Ο καθένας κανει οτι θέλει στο ενυδρειο του. Αλλα το να βάλεις τα παντα για να τυχη κατι παει λαθος ειναι λαθος. Με την ίδια λογική θα βάλεις δίπλα τα παντα. Απο σκιμμερ μέχρι chiller και αυτα ειναι ποιο σημαντικά απο την άλγη που και να συμβεί το απίθανο να μην παει καλα, βρίσκεις απο οποιονδήποτε αμέσως και το σημαντικότερο, δωρεάν. :)"

Περα του οτι το dsb αργει να ξεκινησει να προσφερει οπως αλλωστε και το ats λιγοτερο μεν αλλα αργει και αυτο, γιατι πιστευεις δεν ειναι καλο να ειναι διπλα-διπλα, διαφορετικες μεθοδοι φιλτρανσης? εγω εχω πρωτα Ats και μετα chaeto, και αν και ο santa monica γραφει οτι θα υπερισχυε το ats και η chaeto θα xanotan, αυτο που βλεπω ειναι οτι και τα 2 κανουν τη δουλεια τους και αλληλοσυμπλυρονονται ! Οταν κουρευω το ats λογικα η chaeto τραβαει πιο πολλα θρεπτικα, και το αναποδο οταν κουρευω την chaeto, και μειωνεται ο ογκος της οποτε και η δυνατοτητα της να τραβαει θρεπτικα, θα "δουλευει" παραπανω το ats. Πιστευω οτι αν ειχα και dsb, θα δουλευε και αυτο ταυτοχρονα με τα αλλα 2. Απλα το dsb pera apo απονιτροποιηση , θα προσφερε και ολους αυτους τους αργανισμους που το αποικιζουν , και ειναι τοσο ωφελιμοι στο reef!

Link to comment
Share on other sites

Θίγεις σημαντικά θέματα αλλα νομίζω οτι τα πραγματα ειναι απλα. Όλος ο σκοπός ενός φίλτρου άλγης ειναι η απορρόφηση θρεπτικών απο τη στολή του νερου μας. Μιλάμε για νιτρικά και φωσφωρικα.

Μια και υπαρχουν διαφορετικοί τρόποι για να πετύχουμε το σκοπό μας πρεπει να δουμε τις διάφορες που εχουν οι μέθοδοι αυτοί. Τα κριτήρια μας θα ειναι ευκολία συντήρησης, κόστος, ταχύτητα και αποτελεσματικότητα. Δικη μου γνώμη λοιπόν ειναι οτι η chaeto εχει τα καλυτερα αποτελέσματα σε ολα τα κριτήρια.

Πολυ πιο γρηγορη σε αποτελεσματικότητα, πολυ ποιο εύκολη στη συντήρηση (δεν φρενάρει η αναπτυξη της οπως οταν κλαδευουμε το ATS), δεν ξερνάει τιποτα άσχημο οπως κανει η τριχοειδη άλγη και καποιες μακροαλγες στο ενυδρειο, ενω σε θεμα χρόνου και απόδοσης δεν υπαρχει σύγκριση.

Τωρα αν θες να εχεις και τα δυο θεωρώ οτι μπορεις να το κανεις, αλλα γιατι να εχεις δυο τρόπους οταν ο ενας κανει μια χαρα τη δουλεια του και ρίχνει τα νιτρικά πάτο με άνεση; Ίσως να υπαρχει χρήση του συνδυασμού σε ενυδρεια χωρις skimmer, αλλα ίσως και η chaeto να αρκούσε. Αυτο ειναι κατι που ιςως θα δοκιμασω στο μέλλον να το δω αλλα πολυ δύσκολα θα αποχωριστω ενα καλο skimmer, αυτα που βγάζει ειναι ανεξάρτητα πολλα απο τη chaeto και τα οργανικά που πετάει ειναι απίστευτα.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

είναι safe για έναν αρχάριο αν ενημερωθεί σωστά και πιστεύω ότι είναι ποιο safe από ats. Θα χρειαστεί εναν reactor καλό μια αντλία 1000 λίτρα την ώρα και τα bio pellets! Αυτό που πρέπει να προσέχουμε πρώτα είναι την δοσολογία, δηλαδή απο όσο λέει η κάθε εταιρεία το βάζουμε πάντα το μισό και μια φορά την εβδομάδα καθάρισμα αντλία και reactor και προσέχουμε μην στεγνοσουμε το ενυδρείο γιαυτό ταιζουμε!

Η λογική σου δεν λαμβάνει πουθενά τις "απαιτήσεις" του ενυδρείου. Αν εσύ και εγώ στα ίδια λίτρα,έχουμε παραπλήσια κοράλια, ρίχνουμε διαφορετική ποσότητα τροφής δεν μπορεί να έχουμε την ίδια ποσότητα pellets.Αν εσύ ταίζεις περισσότερο από εμενα εσύ λειτουργείς σωστά τότε εγώ θα στεγνώσω το ενυδρείο.

Επίσης τα bp πρέπει να παίξουν σε ενυδρείο που έχει νιτρικά σε αναλογία με τα φωσφορικά. Ξέρω ενυδρεία που δεν είναι "σωστή" η αναλογία και πρέπει να προσθέτεις νιτρικά για να δουλέψουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δίνω υλικο για συζήτηση με βαση αυτο το βιντεο. Το παλιο μου ενυδρειο πριν ακομα στρώσει σωστα. Οταν λεω υπερφορτωμένο θηρίο δεν το λεω άδικα. Ιδού οι αποδείξεις :)

Εδω φίλοι μου 15 λιτρα chaeto μηδένήσαν τα παντα. Αυτο το ενυδρειο ειχε μελετηθεί για μεγαλο φορτίο και τα έβγαλε περα με το ποιο φυσικό τροπο. Οταν καθάριζα chaeto καθε ενα μηνα και έβγαζε περα αυτο το βαρύ συστημα στα νιτρικα/φωσφωρικα, μπορείτε να καταλάβετε γιατι θεωρω το ATS φίλτρο για περιπτώσεις που δεν υπαρχει χωρος, nano reefs, fish only και για γλυκό νερο. Άνεση, καθολου άγχος, φθηνά και ελάχιστη συντήρηση και ξεκηνησε άμεσα. Ποιο ATS ειναι καλυτερο σε ολα αυτα;

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ATS ειναι καλυτερο σε ολα αυτα;

Re Μαριε δοκιμασε το πρωτα και μετρα κρινε:-)) μπορει και να σου αρεσει, ενω ο συνδυασμος τους απομακρυνει παρα πολλα θρεπτικα....και εχεις και backup , poy se periptvsh kapoio to piasei "βηχας"-)))))

εμενα και τα 2 μου αρεσουν, οπως και το bucket dsb-edv parapanv exv kai link gia to teleytaio poy moy zhthsew kapoy alloy, tvra to eida-

Το θεμα ειναι αφου ειναι τοσο καλα γιατι εχετε σκιμερ, βιοπελετ, ζεο πελετ, δεν ξερω τια αλλα πελετ, γαλα , μελια , βοτκες-))))))

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Re Μαριε δοκιμασε το πρωτα και μετρα κρινε:-)) μπορει και να σου αρεσει, ενω ο συνδυασμος τους απομακρυνει παρα πολλα θρεπτικα....και εχεις και backup , poy se periptvsh kapoio to piasei "βηχας"-)))))

εμενα και τα 2 μου αρεσουν, οπως και το bucket dsb-edv parapanv exv kai link gia to teleytaio poy moy zhthsew kapoy alloy, tvra to eida-

Το θεμα ειναι αφου ειναι τοσο καλα γιατι εχετε σκιμερ, βιοπελετ, ζεο πελετ, δεν ξερω τια αλλα πελετ, γαλα , μελια , βοτκες-))))))

Κοιτά Γρηγόρη, χωρις παρεξήγηση θα ηθελα να σου ζητήσω να μην απευθύνεσε σε εμενα με Ρε μπροστά. Μονο καλοί μου φίλοι το κανουν αυτο και παλι πολυ σπάνια. Ας κρατήσουμε ενα επίπεδο, θα το εκτιμούσα.

Θα ηθελα επισης να σου ζητήσω να σχολιάζεις και τα γραφόμενα που βαζω, γιατι κανω κόπο και μου πέρνει χρονο να τα γράψω και πολλες φορες τα προσπερνάς σαν να μην τα εχεις διαβάσει καθολου και αναφέρεις κατι που εχει ήδη απάντηθει η γενικόλογης.

Αναφέρω συγκεκριμένα, πείτε μου καλυτερο τροπο και γράφω ολα τα πλεονεκτήματα, απαντά μου πανω σε αυτο, οχι αν το εχω δοκιμάσει. Το εχω δει σε τοσο κοσμο να το εχει και εχω αρκετα καλη ιδεα πως δουλευει για αυτο και φωνάζω πως αυτος ο τρόπος σκοτώνει στο γλυκό η σε θαλλασινο που δεν εχεις χωρο για αλλο φίλτρο οπως chaeto. Δεν θελω να εχω χίλιους τρόπους οταν κανω δουλεια με ενα δυο που ειναι άψογοι για εμενα και με καλύπτουν.

Δεν εχω μάθει στη ζωη μου να τα βαζω ολα και οτι κάτσει, εχω μάθει να μελετάω, να διαλέγω προσεκτικά και μετα να το αξιοποιώ 100%. Να το "καταλαβαίνω". Ολα εχουν χρήση, το θεμα ειναι που και πως. Οχι ολα μαζι και αγιος ο θεός.

Εδω λεμε το ποιο αποτελεσματικό μέσο. Ε, σε αυτο αναφερωμαι. Απάντησε μου με βαση τα δεδομένα που ανέφερα και θα ειναι χαρα μου να κανω περεταιρω συζήτηση. Στο μεταξυ εγω προτιμω τη βότκα να τη πίνω, το ξύδι στη σαλάτα μου, το μέλι στην φρυγανιά το πρωί και τα biopellets προς το παρον στα ράφια των καταστημάτων. Αλλα οταν βλεπω σωστη χρήση τους και αποδίδει σωστα, οχι τα βαζω ολα και οτι κάτσει δεν θα το κατηγορησω, θα το τιμήσω. :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Κοιτά Γρηγόρη, χωρις παρεξήγηση θα ηθελα να σου ζητήσω να μην απευθύνεσε σε εμενα με Ρε μπροστά. Μονο καλοί μου φίλοι το κανουν αυτο και παλι πολυ σπάνια. Ας κρατήσουμε ενα επίπεδο, θα το εκτιμούσα.

Θα ηθελα επισης να σου ζητήσω να σχολιάζεις και τα γραφόμενα που βαζω, γιατι κανω κόπο και μου πέρνει χρονο να τα γράψω και πολλες φορες τα προσπερνάς σαν να μην τα εχεις διαβάσει καθολου και αναφέρεις κατι που εχει ήδη απάντηθει η γενικόλογης.

Αναφέρω συγκεκριμένα, πείτε μου καλυτερο τροπο και γράφω ολα τα πλεονεκτήματα, απαντά μου πανω σε αυτο, οχι αν το εχω δοκιμάσει. Το εχω δει σε τοσο κοσμο να το εχει και εχω αρκετα καλη ιδεα πως δουλευει για αυτο και φωνάζω πως αυτος ο τρόπος σκοτώνει στο γλυκό η σε θαλλασινο που δεν εχεις χωρο για αλλο φίλτρο οπως chaeto. Δεν θελω να εχω χίλιους τρόπους οταν κανω δουλεια με ενα δυο που ειναι άψογοι για εμενα και με καλύπτουν.

Δεν εχω μάθει στη ζωη μου να τα βαζω ολα και οτι κάτσει, εχω μάθει να μελετάω, να διαλέγω προσεκτικά και μετα να το αξιοποιώ 100%. Να το "καταλαβαίνω". Ολα εχουν χρήση, το θεμα ειναι που και πως. Οχι ολα μαζι και αγιος ο θεός.

Εδω λεμε το ποιο αποτελεσματικό μέσο. Ε, σε αυτο αναφερωμαι. Απάντησε μου με βαση τα δεδομένα που ανέφερα και θα ειναι χαρα μου να κανω περεταιρω συζήτηση. Στο μεταξυ εγω προτιμω τη βότκα να τη πίνω, το ξύδι στη σαλάτα μου, το μέλι στην φρυγανιά το πρωί και τα biopellets προς το παρον στα ράφια των καταστημάτων. Αλλα οταν βλεπω σωστη χρήση τους και αποδίδει σωστα, οχι τα βαζω ολα και οτι κάτσει δεν θα το κατηγορησω, θα το τιμήσω. :)

Μαριε θα σεβαστω την ιδιοσυγκρασια και την κουλτουρα σου και θα ζητησω και συγνωμη για το Ρε, αλλα επετρεψε μου να διαφωνησω οτι δεν ριχνω καθολου το επιπεδο.

Και φυσικα σχολιαζω τα γραφομενο σου σαν να βρισκομαι σε ταβερνα,καφενειο, κτλ εξαλου διαδικτυακος χωρος συναθροισης εινα τα φορα, και αντιστοιχα σου γραφω κανοντας και χαβαλε, χωρις να προσπερνω τιποτα και επιχειρηματολογοντας σε ολα, αν θες ομως θα γινω τυπικος και σε αυτο σαν να βρισκομαστε σε σεμιναριο.....

Ο λογος που γραφω οτι βαλτο πρωτα και μετα κρινε ειναι πολυ απλος....αν δεν τα δεις διπλα-διπλα στο δικο σου ρεεφ, πως ειναι δυνατον να θεωρεις το ενα καλυτερο, το οποιο εχεις χρησιμοποιησει ενω για το αλλο απλα εχεις διαβασει ή το εχεις δει απλα καπου αλλου? Αν πιστευα οτι διαβαζα, ο μονος που εχει κανει συγκριση ειναι ο σαντα μονικα που γραφει οτι το ατς θα σβησει την χαετο....κατι που οπως σου εγραψα δεν συμβαινει....

Εγω λοιπον που τα εχω διπλα-διπλα, αλλα δυστυχως δεν ειναι πειραμα αυτο, γιατι πρωτα τροφοδοτειτε το ατς και μετα η χαετο,, με το ατς διαστασεων 6*12 να τροφοδοτειτε με 350λ/ωρα και φωτισμο 12βατ λαμπα οικονομιας 2700Κ(κατα μονικα στημενο για μισο κυβο κατεψυγμενο την ημερα), και στη συνεχεια χαετο σε refugium 7*10*34,5=2.5λιτρα με 350λιτρα κυκλοφορια, αλλα χωρο για χαετο 1.5 λιτρο, στον υπολοιπο εχω βραχο, και φωτισμο 6500Κ 7βατ λεντ, μπορω να σου πω οτι το ατς υπερτερει σε παραγωγη ξηρου βαρους φυτικης μαζας ζυγισμενο σε ζυγαρια ακριβειας

Αλλα αυτο δε σημαινει οτι εχω κανει πειραμα ακριβειας, και εξαλου η διαφορα ηταν τοσο μικρη που αν εκανα στατιστικη αναλυση ισως να μην ηταν καν σημαντικη. Για εμνεα και οι 2 τροποι εινια εξισου καλοι, και γνωμη μου ειναι οτι ιναι καλο να βρισκονται διπλα-διπλα, οπως γραφω για back-up. Γιατι να εχεις μονο τον ενα απο 2 εξισου καλους τροπους αφαιρεσης θρεπτικων, αντι να εχεις και τους 2 σε μικροτεςρες διαστασεις? Μπορει κατι να συμβει, οταν λειπεις, πχ να καει η λαμπα της χαετο, ή να γινει διακοπη ρευματος και να ξεραθει το ατς, ενω η χαετο βυθισμενη να μην παθει τιποτα, ή ενα σωρο πραγματα που δεν μπορω να τα σκεφτω τωρα εγω αλλα ο μερφυ μπορει, Γι αυτο επιμενω οτι μην κολας μονο στον ενα , χωρις να χρησιμοποιησεις και τον αλλο, γιατι αν καιε σε εμενα υπερτερει το ατς , τις θεωρω εξισου καλες και τις 2.

Προσωπικα παντως αν επρεπε να διαλεξω μια απο τις 2 θα διαλεγα ατς, και αυτο οχι λογω της δικιας μου εμπειριας, αλλα επειδη υπαρχουν μεγαλα ρεεφ που στηριζονται μονο στο ατς (Σταθη τωρα gemanolo παλιοτερα) , ενω μεγαλα ρεεφ μονο με χαετο δεν εχω δει, αν ξερεις κανενα , ευχαριστως να αναθεωρησω.

ΥΓ Αν και εισαι διαφορετικης ιδοσυγκρασιας ανθρωπος, να ξερεις οτι δεν εχω "θυμωσει" μαζι σου, ελπιζω και εσυ το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...