Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

αλήθεια, το ενυδρείο έτρεχε ένα 3μηνο χωρις φως ουσιαστικά. Στο διαστημα αυτό ο κύκλος του αζώτου τελείωσε και μάλιστα τα νιτρικά μετρήθηκαν αρκετα χαμηλά.. με άλγες τι προβλέπετε??

Το οτι έκανες τοσο μεγάλο διάστημα να αναψεις τα φωτο σίγουρα θα βοηθήσει αρκετα στην πορεία του ενυδρείου.

Να περιμένεις την εμφάνιση της διατομικης αλγης σε καθε περίπτωση αν και ο χρονος παραμονής της στο ενυδρείο σου πιστεύω οτι θα ειναι σύντομος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια!!! Πολλα μπραβο και απο εμενα :)

Ο αστεριας κουκλι!! Θελω ονομα μηπως βρω πουθενα ;)

Κατω τα lps, πανω χωραφια απο ζοας και sps...

Εαν εισαι απο Αθηνα, στην συναντησει του Σεμπτεμβρη(πρωτα ο θεος) εαν θελεις εχω καποια φραγκακια σερια(οχι τιποτα ουαου), πες μου να στα φερω(κανω χωρο για αλλαγες) :)

Link to comment
Share on other sites

Η υπομονή στο κουραρισμα παντα αποδίδει. Θα γλιτώσεις αρκετα στάδια "ταλαιπωρίας" και θα σου φανεί "εύκολο", αυτο που ήθελες δηλαδή. Να σου πανε ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, δείχνει όμορφο ακομα και με τα κοραλακια πρόχειρα τοποθετημένα :) το επόμενο βήμα ειναι η αγορά 1-2 wp10 για κυκλοφορία για να δείχνει και πιο όμορφο μεσα..

Λέτε να μπορω να στηριχτω μονο στο mce 600 και να μη χρειαστεί sump?

Αλήθεια πως γίνετε με το νεκρό βράχο και αραγονιτη να ειμαι καλα σε σε νιτρικα? θα στηριχτεί ετσι βιολογία ?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο πολύ καλή αρχή και καλή συνέχεια και από εμένα..

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια Πανο ,να το χαρεις με ολα του τα σταδια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδάκια! οι δυσκολίες αρχίσανε πάντως :matrix: ο καβουρας αρχισε τις ζημιες και αυτο δεν είναι 40αρι.. εχει κόπο να φτάσεις αραγωνίρη..

καποια στιγμή θα βγάλω μια μια τις πλάκες να αρχήσω τα πρώτα κολλήματα .. :bigemo_harabe_net-82: κάτσε να ρθει έμνευση πρώτα :)

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, δείχνει όμορφο ακομα και με τα κοραλακια πρόχειρα τοποθετημένα :) το επόμενο βήμα ειναι η αγορά 1-2 wp10 για κυκλοφορία για να δείχνει και πιο όμορφο μεσα..

Λέτε να μπορω να στηριχτω μονο στο mce 600 και να μη χρειαστεί sump?

Αλήθεια πως γίνετε με το νεκρό βράχο και αραγονιτη να ειμαι καλα σε σε νιτρικα? θα στηριχτεί ετσι βιολογία ?

Εύκολα θα το κρατήσει το skimmer σου σε αυτά τα λίτρα μην σε αγχωνει αυτό....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδάκια! οι δυσκολίες αρχίσανε πάντως :matrix: ο καβουρας αρχισε τις ζημιες και αυτο δεν είναι 40αρι.. εχει κόπο να φτάσεις αραγωνίρη..

καποια στιγμή θα βγάλω μια μια τις πλάκες να αρχήσω τα πρώτα κολλήματα .. :bigemo_harabe_net-82: κάτσε να ρθει έμνευση πρώτα :)

Βρε τρελε με νεκρο βραχο πως σου μπέικε ο κάβουρας μεσα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θανάση ερημίτης ειναι, δεν μπήκε κατα λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

απ όσο φαίνεται, πέραν του celio θα μείνει στο ενυδρειο καο το glo (2*24)..

Θα βοηθήσει λετε?

Το προτείνεται για λαμπες? έλεγα για μια coral plus και 1 12.000Κ..

Link to comment
Share on other sites

Βαλε οτι δεν εχει το σελιο σαν χρωμα...

Λιγο φως παραπανω ειναι παντα καλοδεχουμενο...

Link to comment
Share on other sites

Πανο αν παιρνεις πολυ λευκο απο το celio βαλε 2 blue plus.

Αν σου δινει ηδη σχετικα πιο εντονο μπλε,βαλε μια coral plus και μια blue plus(η blue plus μπροστα).

Αν εχεις ηδη πολυ μπλε βαλε μια blue plus(μπροστα) και μια aquablue special.

Εννοειται πως θα βοηθησεις.Θα δεις αλλο τοσο φως και ισως περισσοτερο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το celio λόγω της ανατολής-δύσης δίνει αρκετό μπλε τις περισσότερες ώρες της ημέρας.. γι αυτο δεν σκέφτηκα τη μπλε για Τ5. Βγαίνει Τ5 στα 14000 Κ για μια μέση λυση?

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ποιο ειναι το μεγαλύτερο ψαράκι που θα βάζατε σε αυτα τα λιτρα?? M αρεσει πολυ ο λευκοστερνος αλλα δε νομιζω οτι ειναι για τα λίτρα μου.. :(

Σκεφτόμουν ενα κοπάδια κι chromis και ενα κοπαδακι anthias..

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Λευκόστερνο ούτε για αστείο....

Anthias ναι είναι πολύ όμορφα ζωντανά...

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή και καλή συνέχεια και από μένα φιλε μου!! ... τα chromis αν δεν Κάνο λάθος μετά από λίγο καιρό εκεί που τα βλέπεις κοπάδι σιγά σιγά θα τα δεις το καθένα να είναι μόνα τους, ίσως γιατί δεν νιώθουν απειλή.Στην δικια μου περίπτωση έπαιζαν και φάπες όπου στο τέλος είχα μήνη με ένα...

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Το celio λόγω της ανατολής-δύσης δίνει αρκετό μπλε τις περισσότερες ώρες της ημέρας.. γι αυτο δεν σκέφτηκα τη μπλε για Τ5. Βγαίνει Τ5 στα 14000 Κ για μια μέση λυση?

H coral plus ειναι στα 15.000 k πανο

Θα συμφωνησω με το θαναση οτι δυστυχως δεν ειναι καλη επιλογη ο λευκοστερνος σε αυτα τα λιτρα και με τον τασο στην εμπειρια που ειχε με τα chromis.

Και εμενα οσες φορες τα δοκιμασα ενα εμενε στο τελος.Την ιδια στγμη βεβαια ειχα φιλους που τα κραταγαν με επιτυχια γκρουπακια των 5 η' 7.Τωρα εχω μονο 3 για κανενα μηνα και μεχρι στιγμης πανε καλα.

Μπορεις να βαλεις 5 anthias και 5 chromis και βλεπεις πως παει. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο καλή αρχή και καλή επιτυχία . Πολύ ωραίες η φωτογραφίες σου.

Link to comment
Share on other sites

H coral plus ειναι στα 15.000 k πανο

 

Θα συμφωνησω με το θαναση οτι δυστυχως δεν ειναι καλη επιλογη ο λευκοστερνος σε αυτα τα λιτρα και με τον τασο στην εμπειρια που ειχε με τα chromis.

Και εμενα οσες φορες τα δοκιμασα ενα εμενε στο τελος.Την ιδια στγμη βεβαια ειχα φιλους που τα κραταγαν με επιτυχια γκρουπακια των 5 η' 7.Τωρα εχω μονο 3 για κανενα μηνα και μεχρι στιγμης πανε καλα.

Μπορεις να βαλεις 5 anthias και 5 chromis και βλεπεις πως παει. :thumbsu:

Γιατι είχα την εντύπωση οτι η coral plus κοκκινιζει λιγο?.. Εσείς ξέρετε καλυτερα ;) για το λευκοστερνο το ξέρω οτι ειναι λίγα τα λίτρα.. Μαλλον θα αρκεστώ σε ενα χαβανεζο :)

Αυτο με τα chromis που μένουν παντα ενα το εχω ακούσει πολλές φορές ειναι η αλήθεια

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάνο καλή αρχή και καλή επιτυχία . Πολύ ωραίες η φωτογραφίες σου.

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λευκόστερνο ούτε για αστείο....

Anthias ναι είναι πολύ όμορφα ζωντανά...

Εντάξει λοιπόν για το λευκοστερνο.. Θα βοηθήσεις όμως με ιδέες για ψαροσυνθεση ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και ενα μικρο update ..

Η διατομικλη έχει κάνει για τα καλά την εμφάνιση της. κολήθηκαν και μερικά sps και έγιναν κάτι μικρές εργασίες με τα πολύπριζα και τον controller με τον οποίο και δε μπορώ να βγάλω ακρη :bigemo_harabe_net-88: εχω ανοίξει και σχετικό θέμα..

λοιπόν, και μερικές νέες photo

IMG_5094_zps432e208f.jpg

IMG_5093_zps141e494e.jpg

IMG_5091_zps05628375.jpg

IMG_5090_zps54391c51.jpg

IMG_5081_zps8639b1e3.jpg

IMG_5085_zps409de0b2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο :)

Ενα λινκ καλε για τον κοντρολερ... Ειναι δυσκολο να το βαλω απ το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...