Jump to content

Satanoperca Jurupari Ξερουμε Τιποτα??


Recommended Posts

εσυ αποφασιζεις φιλε μου εγω οτι ξερω σου λεω επειδη εχω ψαξει πριν τα βαλω στο ενυδρειο μου.καποια στιγμη θα σου φτασουν 30 ομως εκατοστα :-).δικια σου η αποφαση ομως.και επειδη εχω και στην κατοχη μου τα συγκεκριμενα ο καθενας την γνωμη του λεει και αλλοι ισως δεν τα εχουν στην κατοχη τους.φιλικα παντα.υπαρχουν και μικροτερα ειδη γεωφαγων παντως αν θελεις ψαξε θα βρεις πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 240 λίτρα φαντάζουν λίγα για ψάρια 20cm. Θα έχεις και άλλα ψάρια μέσα γενικός?? Εγω έχω 3 jurupari σε 260 λίτρα αλλά είναι μικρά ακόμα γύρω στα 9-10εκ. Εχω σκέψεις όταν μπορέσω να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Στο λέω αυτό γιατί θεωρώ ότι μπορείς να τα βάλεις αλλά σε πολύ μικρότερο μέγεθος με τη προυπόθεση να πας κάποια στιγμή σε μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί θα μεγαλώσουν. Δεν ξέρω αν μπορούν να φτάσουν το μέγεθος που έχουν στη φύση αλλά πάντως μεγαλώνουν αρκετά με τις σωστές συνθήκες. Τουλάχιστον 20-25εκ.

Link to comment
Share on other sites

οχι θα ειναι μονα τους και ειναι ηδη στα 20cm!το ενυδρειο ειναι προσφατο αποκτημα και δεν εχο σκοπο να παω σε μεγαλυτερο!

ειναι ιδανικο για τον χωρο μου!μπορει να ειναι μεγαλα σε μεγεθος αλλα απο οτι διαβασα ο νοχελικος τους χαρακτηρας συμβαδιζει με αυτα τα λιτρα!

Έγινε επεξεργασία - velos
Link to comment
Share on other sites

εσυ αποφασιζεις φιλε μου εγω οτι ξερω σου λεω επειδη εχω ψαξει πριν τα βαλω στο ενυδρειο μου.καποια στιγμη θα σου φτασουν 30 ομως εκατοστα :-).δικια σου η αποφαση ομως.και επειδη εχω και στην κατοχη μου τα συγκεκριμενα ο καθενας την γνωμη του λεει και αλλοι ισως δεν τα εχουν στην κατοχη τους.φιλικα παντα.υπαρχουν και μικροτερα ειδη γεωφαγων παντως αν θελεις ψαξε θα βρεις πολλα.

δεχτο καθε σχολιο αδερφε δεν υπαρχει θεμα κουβεντα κανουμε! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Tι τιμες τις βρισκεις?

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

απλα πανε κοπαδοψαρα για αυτο σου λεω οχι μονο απο θεμα λιτρωνειναι λες και παιρνεις 3 πιρανχας ειτε 3 δισκους κτλ.
επειδη ειχα και εγω πριν κανω το 600 λιτρο 260λιτρα ενυδρειο και ειχα 4 πιρανχας μεσα αρκετ μεγαλα και λιγα σε αριθμο ξερω τι ειναι διαφορα μεγεθους αναλογα με τα λιτρα.επειδη τα εχω περασει.μεγαλωνει αρκετα γρηγορα σαν ψαρι το συγκεκριμενο.τα εχω 3 μηνες και απο 3 εκατσοστα που ηταν ο αρχηγος τους εχει φτασει 8cm τερατακι σε σχεση οπως το αγορασα και συνεχιζει να παιρνει μηκος οπως και τα αλλα.τωρα οπως νομιζεις εσυ φιλε μου παρτα και βλεπεις ν μεγαλωσουν πολυ και ειναι στριμωχτα βλεπεις και πραττεις.

Link to comment
Share on other sites

απλα πανε κοπαδοψαρα για αυτο σου λεω οχι μονο απο θεμα λιτρωνειναι λες και παιρνεις 3 πιρανχας ειτε 3 δισκους κτλ.

επειδη ειχα και εγω πριν κανω το 600 λιτρο 260λιτρα ενυδρειο και ειχα 4 πιρανχας μεσα αρκετ μεγαλα και λιγα σε αριθμο ξερω τι ειναι διαφορα μεγεθους αναλογα με τα λιτρα.επειδη τα εχω περασει.μεγαλωνει αρκετα γρηγορα σαν ψαρι το συγκεκριμενο.τα εχω 3 μηνες και απο 3 εκατσοστα που ηταν ο αρχηγος τους εχει φτασει 8cm τερατακι σε σχεση οπως το αγορασα και συνεχιζει να παιρνει μηκος οπως και τα αλλα.τωρα οπως νομιζεις εσυ φιλε μου παρτα και βλεπεις ν μεγαλωσουν πολυ και ειναι στριμωχτα βλεπεις και πραττεις.

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει εχω αγορασει τα δικα μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντως,ολα ηρθαν υγειεστατα παρολο το μεγαλο ταξιδι τους

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο εκει τα εχω παρει και ηρθαν τελεια με τρομερη συσκευασια μεσα.κι τα πηρα και μικρα σε μεγεθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειδος geophagus surinamensis εχει τα ιδια χαρακτηρηστικα???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν ψαχνεις και για αγρια jurupari κοιτα μηπως εχει ο Σταυρος ( abyssos ) , απο εκει πηρα και τα δικα μου .

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να βαλεις τις mapiritensi που απο οτι διαβασα φτανουν τα σε μικροτερο τελικο μεγεθος απο τα αλλα δηλαδη στα 17 εκ.

Τωρ δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο. Αν ενδιαφερεσαι νομιζω εχει 3 αγριες στα 10-12εκ το animall και σε πολυ καλη τιμη 20 ευρω η μια

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...