Jump to content

οργάνα μετρήσεων


Recommended Posts

Μπορεί να μου πει κάποιος τι ακριβώς χρειάζεται να αγοράσω για να μπορώ να κάνω τις απαραίτητες μετρήσεις στο νερό;Τι ακριβώς να ζητήσω;Και πόσα χρήματα θα χρειαστώ περίπου;post-3686-1174503029_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να αγορασεις υγρα τεστ της sera ή αλλων εταιριων και οχι ηλεκτρονικα.θα σου κοστισει περιπου 100ευρω το πολυ για μια βαλιτσα sera test περιεχει 9 τεστ νερου ph,gh,kh,nh3-nh4,po4,fe,cu,no2,no3.

Έγινε επεξεργασία - GUTSI
Link to comment
Share on other sites

Τα ηλεκτρονικά είναι πανάκριβα σε σχέση με τα απλά τεστ (τα υγρά τα οποία αναφέρθηκαν ήδη) αλλά προσφέρουν συνεχή και εύκολη παρακολούθηση, μεγαλύτερη ακρίβεια κλπ. Το κόστος για το pH είναι κοντά στα 50€ για μια απλή συσκευή χειρός και πάει λέγοντας. Για το ενυδρείο που αναφέρεις στο προφίλ σου θεωρώ πως δεν απαιτείται η ύπαρξη τόσο ακριβού εξοπλισμού. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να αγορασεις υγρα τεστ της sera ή αλλων εταιριων και οχι ηλεκτρονικα.θα σου κοστισει περιπου 100ευρω το πολυ για μια βαλιτσα sera test περιεχει 9 τεστ νερου ph,gh,kh,nh3-nh4,po4,fe,cu,no2,no3.

Εγώ με τη σειρά μου θα πω ότι αυτά όλα είναι καλά, αλλά χρησιμοποιώντας νερό από το σπίτι δεν χρειάζονται τεστ po4, fe, cu.

Tα βασικά είναι PH, KH, GH, NO2, NH3. Αν και είμαι από Κύπρο, σε αυτά είναι περίπου ίδιες οι τιμές, περίπου θα δώσεις 50 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...