Jump to content

submarine1981

Recommended Posts

Καλησπερα σας...

Τοσο καιρο που έχω το ενυδρείο δεν έχω αναπλήρωση και συνέχεια τρέχω με παγουράκια να συμπληρώνω την εξάτμιση. Επειδή ειναι καλοκαίρι και λόγικα 3-4 μέρες όλο και κάπου θα παω, υπάρχει κάποια οικονομική αυτόματη αναπλήρωση ? Θα την δουλέψω μόνο καλοκαίρι που είναι έντονη η εξάτμηση και που δεν θα είμαι σπιτι. (Τον χειμωνα συμπληρώνω εγω νερακι όταν χρειαστει).

έχετε να μου προτείνετε κάποια που εσείς που χρησιμοποιήτε? Να ενημερώσω οτι το ενυδρειο ειναι 120 λτ με φίλτρο πλάτης (δεν εχω Sump).

Βρήκα αυτες εδω :

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=209

 

όμως υπάρχει κάτι οικονομικότερο?(Στις αγγελίες για μεταχειρησμένη δεν βρήκα) μήπως στα ίδια χρήματα μπορώ να βρώ κάτι ποιο καλήτερο (Tunze π.χ.).

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μια αντλία χρειάζεσαι ενα φλοτερακι μόνο και ειναι εύκολο

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναπληρωση χρειαζεσαι χειμωνα καλοκαιρι.Οι διακυμανσεις στην αλατοτητα πρεπει να ειναι ανεπαισθητες οσο γινεται........

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα δει αυτη με ελάχιστο κόστος, αλλα το μειονέκτημα ειναι οτι πρέπει να τοποθετηθεί πιο ψηλά απο το ενυδρείο και θελει να "πιάνουν" τα χέρια σου.

Επειδή κι εγω κατι πρεπει να κάνω μ'αυτο το θεμα λογω διακοπών, εχω αποφασίσει γι αυτην της watervaves.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα δει αυτη με ελάχιστο κόστος, αλλα το μειονέκτημα ειναι οτι πρέπει να τοποθετηθεί πιο ψηλά απο το ενυδρείο και θελει να "πιάνουν" τα χέρια σου.

Επειδή κι εγω κατι πρεπει να κάνω μ'αυτο το θεμα λογω διακοπών, εχω αποφασίσει γι αυτην της watervaves.

σου έσβησα το λινκ οδηγεί σε αλλο ελληνικό φορουμ

Link to comment
Share on other sites

αυτήν την γρηγορη και απλη μου την έδειξε ο μιχαλης η mad23 που ειναι απλή και οικονομική το φλοτερακι κάνει γύρω στα 3-4€ και την αντλία την ειχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η συγκεκριμένη δεν είναι κ πολύ αξιόπιστη.. Μέσα απο το φλοτερακι περνάνε 240 βολτ ρεύματος.. Αν βλέπω καλά την φωτο.. Αυτό σημαίνει πρώτων οτι δεν είναι ασφαλές για εσένα και κατα δεύτερων για το ενυδρείο σου αφού το φλοτερακι ο κατασκευαστης του λέει μέχρι 12 βολτ ρευμα και 0.5Α. Αν θες να το δουλέψεις έτσι τοτε πρεπει να βάλεις ενα relay. Το απλό και φθηνό δεν είναι παντα και η καλύτερη λύση. Φιλικά παντα τα σχόλια μου χωρίς να θέλω να θηξω κανεναν. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν θίγεις κανεναν εγω του έδειξα κατι γρήγορο που ήθελε αλλα να σου πω οτι το σύστημα αυτο το απλό τρέχει 5χρονια τουλάχιστον σε ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και στο fish-street η αναπληρωση που εβαλες στο δευτερο λινκ σε καλυτερη τιμη

http://www.fish-street.com/triple_sensor_electrontic_dc_auto_water_filler

Λυκουργο το συστημα δεν ειναι ασφαλες, θελει ρελεδακι, 2,5 ευρω εχει

http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=26_39_168&products_id=44316

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα αυτήν που λέει ο Βασιλης από fish-street και την περιμένω αυτές τις μέρες.Αποτι μου είπαν άτομα που την δουλεύουν αρκετό καιρό είναι πολύ καλη

Στάλθηκε από το Haier HW-W910 Elbuit v5.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sailor κανε μια παρουσιαση της αναπληρωσεις μολις την βαλεις....

Link to comment
Share on other sites

Sailor κανε μια παρουσιαση της αναπληρωσεις μολις την βαλεις....

Και βέβαια.Αρκεί βέβαια να βρώ πρώτα εγώ πώς στήνεται αν Και μου είπαν ότι είναι εύκολη

Στάλθηκε από το Haier HW-W910 Elbuit v5.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην την σταματησει κανενα τελωνειο και μετά το κόστος βγεί παραπάνω απο οτι να την έπερνες απο Ελλάδα. Με απλο ταχυδρομείο την στέλνει το fishstreet?

Λυκε μια αντλια εχω ναι. αλλα φλοτερακι απο που παιρνω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει της haquoss την αναπληρωση.αληθεια δεν θυμαμαι ποσο την πηρα γιατι εχει περασει πανω απο χρονος αλλα ειμαι πολυ ικανοποιημενος.με 2 φλοτερακια με το μονο μειονεκτημα οτι μου χαλασε η βεντοτζα τιυ εφεδρικου φλοτερ και ανα γκαστικα να κανω πατεντα με μαγνητη.

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε είχα δουλέψει την αναπλήρωση της water waves χωρίς πρόβλημα

πριν καταλήξω στην tunze....

Link to comment
Share on other sites

:

Μην την σταματησει κανενα τελωνειο και μετά το κόστος βγεί παραπάνω απο οτι να την έπερνες απο Ελλάδα. Με απλο ταχυδρομείο την στέλνει το fishstreet? Λυκε μια αντλια εχω ναι. αλλα φλοτερακι απο που παιρνω?
Πάντα με απλό ταχυδρομείο ψώνια από Κίνα.Και οι Κινέζοι είναι εξπέρ σε αυτά.Έχει και επιλογή για κούριερ αλλά εκεί σίγουρα θα σε πιάσει τελωνείοΣτάλθηκε από το Haier HW-W910 Elbuit v5.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει της haquoss την αναπληρωση.αληθεια δεν θυμαμαι ποσο την πηρα γιατι εχει περασει πανω απο χρονος αλλα ειμαι πολυ ικανοποιημενος.με 2 φλοτερακια με το μονο μειονεκτημα οτι μου χαλασε η βεντοτζα τιυ εφεδρικου φλοτερ και ανα γκαστικα να κανω πατεντα με μαγνητη.

της haquoss αποτι μου είπαν σε γνωστό μαγαζί έχει γύρω στα 85 ευρώ

Στάλθηκε από το Haier HW-W910 Elbuit v5.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω βάλει την smart ATO ..... δεν είναι η φθηνότερη, αλλά είναι τρομερό γκατζετάκι,

έχει πολύ καλή κατασκευή και το σημαντικότερο κατ' εμέ είναι ότι δεν έχει φλοτεράκια για να

κολλήσουν και να πλυμηρίσουμε ...

Διαθέτει μνήμες που σε ειδοποιούν για το διάστημα μεταξύ αναπληρώσεων και το χρόνο αναπλήρωσης,

όπως επίσης alarm σε διάφορες καταστάσεις.......

Τη λειτουργώ πριν από το Πάσχα φέτος χωρίς κανένα πρόβλημα.

www.marinedepot.com/AutoAqua_Smart_ATO_Automatic_Top_Off_System_Electric_Powered_Dosing_Pumps_Top_Off_Plug_In_Units-AutoAqua-CV47286-FIDPETPU-vi.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω βάλει την smart ATO ..... δεν είναι η φθηνότερη, αλλά είναι τρομερό γκατζετάκι,

έχει πολύ καλή κατασκευή και το σημαντικότερο κατ' εμέ είναι ότι δεν έχει φλοτεράκια για να

κολλήσουν και να πλυμηρίσουμε ...

Διαθέτει μνήμες που σε ειδοποιούν για το διάστημα μεταξύ αναπληρώσεων και το χρόνο αναπλήρωσης,

όπως επίσης alarm σε διάφορες καταστάσεις.......

Τη λειτουργώ πριν από το Πάσχα φέτος χωρίς κανένα πρόβλημα.

www.marinedepot.com/AutoAqua_Smart_ATO_Automatic_Top_Off_System_Electric_Powered_Dosing_Pumps_Top_Off_Plug_In_Units-AutoAqua-CV47286-FIDPETPU-vi.html

Στελλιο βαλε το λινκ σωστα.
Link to comment
Share on other sites

http://www.marinedepot.com/AutoAqua_Smart_ATO_Automatic_Top_Off_System_Electric_Powered_Dosing_Pumps_Top_Off_Plug_In_Units-AutoAqua-CV47286-FIDPETPU-vi.html

Παρα πολυ ωραια.... αλλα ακριβη ρε παιδια... 150 δολαρια. Με τα μεταφορικα πόσο θα παει δηλαδη.... :(:waaa:

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο submarine1981 ...... :-)

Τη βρίσκουμε και στην Ελλάδα ..... στα 126,00 ευρώ ....... δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω μαγαζί .... η να δώσω το link !!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβή είναι!

Εγώ δεν δίνω τόσα λεφτά για μια αναπλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...