Jump to content

submarine1981

Recommended Posts

Το νερό που ανεβάζει η αναπληρωση

περνάει από τα σωληνακια , όπως είπες

Η σωλήνα τι δουλεια κάνει?

Link to comment
Share on other sites

...Paul κατσε γιατι μπερδευτικα :usd:

Τα 3 σωληνάκια ειναι της δοσομετρικής αντλίας.

Της αναπλήρωσης ειναι το μεγάλο με τις 2 γωνιές PVC

Link to comment
Share on other sites

Επισης τα φλοτερακια τα εχεις κανεις με παράλληλη σύνδεση γ αυτο δουλεύουν ετσι αν βγάλεις το ενα παλι το ίδιο θα ειναι

Σε σειρά τα έχει. . . Έβγαλα τα μάτια μου αλλά βρήκα τις ενώσεις ;)

Oπότε είτε τα βάλει στο ίδιο ύψος είτε σε διαφορετικό ισχύει το παρακάτω.

...

Οταν ανεβαινει το χαμηλοτερο σταματα την αντλια, κι ας ειναι κατεβασμενο το ψηλοτερο

...

Συμφωνώ πάντως οτι εφόσον υπάρχουν δυο καλό θα είναι για λόγους ασφαλείας να μπαίνουν σε διαφορετικό ύψος. . .

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι τα εχει σε σειρα αλλα μπορει να τα βαλει ξεχωριστα και το ενα να ειναι ασφαλεια το ειχα και εγω στο παρελθον

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και αυτή είναι η καλύτερη λύση !!

Έχω μια απορία . . .

Το "εφεδρικό" φλοτέρ εφόσον δεν λειτουργεί ποτέ δεν κολλάει από τις εξατμίσεις τα αλάτια κτλ ??

Link to comment
Share on other sites

ok . . . και φυσιολογικά το δοχείο αναπλήρωσης που χρησιμοποιούμε δεν νομίζω να έχει τόσα λίτρα όσα να ξεχειλίσουν το ενυδρείο σε περίπτωση κολλήματος

του φλοτέρ.Οπότε στην χειρότερη να καεί η αντλία . . .

αν τα σκέφτομαι σωστά ??!!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και αυτή είναι η καλύτερη λύση !!

Έχω μια απορία . . .

Το "εφεδρικό" φλοτέρ εφόσον δεν λειτουργεί ποτέ δεν κολλάει από τις εξατμίσεις τα αλάτια κτλ ??

Ολα κατι τετοιες σωστες επισημανσεις μου πετας στο θαλασσινο τωρα τελευταια εργαλειο μουυυυυυ!!!

Να σε περιμενουμε συντομα και στη θαλασσινη μας παρεα;:-)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα

Εξατμίσεις και άλατα έχουμε και στο γλυκό.Επίσης και εκεί χρησιμοποιούμε τετοια όμορφα εργαλεία . . .

Κατά τα άλλα δεν καταλαβαίνω τι λες . . . :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα καλα καλα....ετσι ελεγαν και αλλοι:-ρ :-ρ

Θα "παστωσεις" και εσυ καλε μου φιλε καποια στιγμη;-)

Link to comment
Share on other sites

Σε χρήση Nano ενυδρειων αν το δοχειο ειναι 10 λτ και το ενυδρειο 30 λτ και η αναπληρωση κολήσει τοτε..... αντι να συμπληρώσει 1 λιτ που χάθηκε θα ρίξει 10! Και μετα όταν γυρισεις σπιτι σου κόβεται η ανάσα :jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα καλα καλα....ετσι ελεγαν και αλλοι:-ρ :-ρ

Θα "παστωσεις" και εσυ καλε μου φιλε καποια στιγμη;-)

Μόλις βρεθεί η κινητήριος δύναμη να είσαι σίγουρος οτι θα βαρεθείς να λύνεις τις απορίες μου ;)

Σε χρήση Nano ενυδρειων αν το δοχειο ειναι 10 λτ και το ενυδρειο 30 λτ και η αναπληρωση κολήσει τοτε..... αντι να συμπληρώσει 1 λιτ που χάθηκε θα ρίξει 10! Και μετα όταν γυρισεις σπιτι σου κόβεται η ανάσα :jawdrop:

Αυτό ακριβώς είναι το σκεπτικό μου.

Να μην μπει τόσο μεγάλο δοχείο αναπλήρωσης . . .

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει φατσουλες να χορευουν αλλα δεν φαινονται επειδη ειμαι απο το κιν!:-)

Εχει γινει τοσο μεγαλη η θαλασσινη μας παρεα Rasta μου που πραγματικα μεχρι να απαντησεις σε κατι εχουν προλαβει να ποσταρουν 5-6 συνχομπυστες πριν,πραγμα που μας δινει μια μεγαλη αισθηση ασφαλειας και οτι εχουμε καπου να στηριχτουμε!

Αντε οταν ειναι ολα οπως τα θες σε περιμενουμε;-)

Οντως ευγενειε εχεις πολυ δικιο,καλο ειναι το δοχειο αναπληρωσης να ειναι σε ενα σχετικο οριο αναλογα και τα συνολικα μας λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι φατσουλες μου αρέσουν πάρα πολυ :icon_dance:

Εγω έβαλα 10λτ στα 130 λτ που έχω. Καθημερινα έχω μια εξάτμιση γυρο στα 4-5 λίτρα τωρα το καλοκαιρι....! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Οι φατσουλες μου αρέσουν πάρα πολυ :icon_dance:

Εγω έβαλα 10λτ στα 130 λτ που έχω. Καθημερινα έχω μια εξάτμιση γυρο στα 4-5 λίτρα τωρα το καλοκαιρι....! :unsure:

Σε εμενα παντως που ακομη δεν δουλευουν τα ανεμιστηρακια, η εξατμιση τωρα, ειναι κατα πολυ μικροτερη του χειμωνα....παρατηρησα οτι οσο μεγαλυτερη ειναι η διαφορα θερμοκρασιας του νερου με τον περιβαλλοντα χωφο, τοσο μεγαλυτερη ειναι η εξατμιση. Ευγενιε πολυ μικρη η δεξαμενη σου της αναπληρωσης, αν χρειαζετε συνεχεια να την γεμιζεις, δεν ξενιαζεις....γανιαζεις:-)))

Link to comment
Share on other sites

Η εξάτμιση εξαρτάται από τους εξής παράγοντες:

  1. Από το είδος του υγρού: Κάποια υγρά έχουν τη τάση να εξατμίζονται πιο εύκολα από κάποια άλλα, με άλλα λόγια είναι πιο πτητικά. Για παράδειγμα το οινόπνευμα, η βενζίνη είναι πτητικά υγρά, το νερό είναι λιγότερο πτητικό, ενώ το ελαιόλαδο δεν είναι πτητικό.
  2. Από τη θερμοκρασία: Η αύξηση της θερμοκρασίας ευνοεί την εξάτμιση. Είναι κοινή εκτίμηση ότι το καλοκαίρι τα πλυμένα ρούχα στεγνώνουν πιο γρήγορα απ' ότι το χειμώνα.
  3. Από την επιφάνεια του υγρού. Όσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια ενός υγρού τόσο πιο γρήγορα πραγματοποιείται η εξάτμισή του.
  4. Από την πυκνότητα του περιβάλλοντος αερίου σε μόρια του υγρού που εξατμίζεται. Όσο μεγαλύτερη είναι η ατμοσφαιρική υγρασία τόσο πιο δύσκολα στεγνώνουν τα ρούχα. Επίσης όσο μεγαλύτερη είναι η άπνοια τόσο περισσότερα μόρια εξατμισμένου νερού συγκεντρώνονται και μεγαλώνει τοπικά η υγρασία.

Πηγη : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BE%CE%AC%CF%84%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7

Link to comment
Share on other sites

Η εξάτμιση εξαρτάται από τους εξής παράγοντες:

  • Από το είδος του υγρού: Κάποια υγρά έχουν τη τάση να εξατμίζονται πιο εύκολα από κάποια άλλα, με άλλα λόγια είναι πιο πτητικά. Για παράδειγμα το οινόπνευμα, η βενζίνη είναι πτητικά υγρά, το νερό είναι λιγότερο πτητικό, ενώ το ελαιόλαδο δεν είναι πτητικό.
  • Από τη θερμοκρασία: Η αύξηση της θερμοκρασίας ευνοεί την εξάτμιση. Είναι κοινή εκτίμηση ότι το καλοκαίρι τα πλυμένα ρούχα στεγνώνουν πιο γρήγορα απ' ότι το χειμώνα.
  • Από την επιφάνεια του υγρού. Όσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια ενός υγρού τόσο πιο γρήγορα πραγματοποιείται η εξάτμισή του.
  • Από την πυκνότητα του περιβάλλοντος αερίου σε μόρια του υγρού που εξατμίζεται. Όσο μεγαλύτερη είναι η ατμοσφαιρική υγρασία τόσο πιο δύσκολα στεγνώνουν τα ρούχα. Επίσης όσο μεγαλύτερη είναι η άπνοια τόσο περισσότερα μόρια εξατμισμένου νερού συγκεντρώνονται και μεγαλώνει τοπικά η υγρασία.
Πηγη : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BE%CE%AC%CF%84%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7

Πολυ ωραια αυτα αλλα εχω την εντυπωση γνωστα σχεδον σε ολους μας. Εγραψα κατι που παρατηρησα και ερχετε σε αντιθεση με τα γνωστα. Χειμωνα τ ενυδρειου 26, τ δωματιου 22-20, εχανα 4λιτρα σε 4 μερες. Απουσιαζω τ χωρου 12, τ ενυδρειου 26, εχασα 4 λιτρα σε 36 ωρες, παραλιγο να τα χασω ολα! Τελευατιο μηνα τδωματιου 25-27, τ ενυδρειου 26-27 χωρις ανεμιστηρακια, χανω 4 λιτρα σε 8μερες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έρχεται σε αντίθεση με τα γνωστά απλά αυτήν την εποχή στο χώρο σου έχεις σχεδόν ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο σου και γι αυτό δεν έχεις μεγάλη εξάτμιση.

Το "2" αυτό ακριβώς που μας λες αναφέρει με πιο απλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Το "2" αυτό ακριβώς που μας λες αναφέρει με πιο απλά λόγια.

Αν εσυ απο το 2 καταλαβες αυτο που περιγραφω, παω πασο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εσυ απο το 2 καταλαβες αυτο που περιγραφω, παω πασο.

Αντιγράφω αυτά που μας λες. . .

τ ενυδρειου 26, τ δωματιου 22-20, εχανα 4λιτρα σε 4 μερες (μικρή διαφορά θερμοκρασίας)

τ ενυδρειου 26,τ χωρου 12, εχασα 4 λιτρα σε 36 ωρες (τεράστια διαφορά θερμοκρασίας)

τ ενυδρειου 26-27, τδωματιου 25-27 χανω 4 λιτρα σε 8μερες (περίπου ίδια θερμοκρασία)

Τι πιστεύεις οτι φταίει ??Η εποχή ή η θερμοκρασία του χώρου σου σε σχέση πάντα με του ενυδρείου???

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω αυτά που μας λες. . .

τ ενυδρειου 26, τ δωματιου 22-20, εχανα 4λιτρα σε 4 μερες (μικρή διαφορά θερμοκρασίας)

τ ενυδρειου 26,τ χωρου 12, εχασα 4 λιτρα σε 36 ωρες (τεράστια διαφορά θερμοκρασίας)

τ ενυδρειου 26-27, τδωματιου 25-27 χανω 4 λιτρα σε 8μερες (περίπου ίδια θερμοκρασία)

Τι πιστεύεις οτι φταίει ??Η εποχή ή η θερμοκρασία του χώρου σου σε σχέση πάντα με του ενυδρείου???

Μα το εγραψα παραπανω, παιζει παραπανω ρολο η διαφορα θερμακρασιας χωρου και νερου, παρα η αυξημενη θερμοκρασια οπως γραφει στο 2 και γραφετε στα παρισσοτερα φορα....αν αρχισουν να δουλευουν ανεμιστηρακια βεβαια, τοτε αυξανεται η εξατμιση. Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα παρέλαβα κι εγω απο την waterwaves.

Αγόρασα και το τροφοδοτικό που δινει, αλλα υποθετω οτι το βύσμα στην άκρη το κόβουμε για να κανουμε τις συνδέσεις, έτσι;

Οπως να υποθέσω οτι το καλώδιο με τη γκρι γραμμή ειναι το - ;

Για να δουμε, θα τα καταφέρω ή θα τινάξω το σπίτι στον αέρα; :D

Link to comment
Share on other sites

Καλη ανατιναξει!!

Η θα το ανατινάξω ή θα το πλημυρίσω! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...