Jump to content

Rasta's Iwagumi 40Lt


rastafarian

Recommended Posts

Μιας και επεσε στα χερια μου μια σωστη φωτογραφικη,ειπα να πειραματιστω λιγο! :P

Θα ακολουθησουν και αλλες φωτο τις επομενες μερες,οσο θα βρησκω τις σωστες ρυθμισεις. :)

 

DSC_0002.jpg

 

DSC_0003.jpg

 

DSC_0004.jpg

 

DSC_0005.jpg

 

DSC_0006.jpg

 

DSC_0007.jpg

 

DSC_0008.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ποποοο τελιο είναι μαρεσουν οι πέτρες έτσι όπως έχουν πρασινίσει τοοοσο όμορφα

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε κωστα,ωραιο θεαμα! Απο το πολυ περιμενε μου ειχε διαφυγη το θεμα σου. Κανονισε να την ξανακαψεις την κουμπα και ο μαστερ Νικ θα σε διαγραψει απο τους μποσταναδες :) χαχαχα....τωρα ποια πιστευω καταλαβες για τα καλα τη εστι μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ρε Κώστα σωστές φωτογραφίες ! (πλακίτσα ) :P

 

Να το χαίρεσαι φίλε μου !

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ κλεισε την γκαζοσα πριν βγάλεις τις  φωτος...:P

Πιασε μια οδοντοβουρτσα και καθαρισε τις πέτρες...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ρε Κώστα σωστές φωτογραφίες ! (πλακίτσα ) :P

 

Να το χαίρεσαι φίλε μου !

Τι πλακιτσα ρε φιλε με το 3210 να πουμε :D χαχαχαχα!! Ενυδρειαρα παντως... δε λεω κατι αλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Και ναιιιιι εβαλε σωστες φωτοο :P

 

Κωστα εχει γινει κουκλι

και η πρασιναδα που εχουν ποιασει 

οι πετρες μου αρεσει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλα,ας μη καβατζωνα την D3000 του κολλητου και ακομα απο το 3210 θα βλεπατε φωτο! αχαχααχχαχαχα :P

Το ενυδρειο θεωρω οτι τα παει καλα,ειναι σε καλο δρομο.Βεβαια θελω να παχυνει λιγο ακομα η κουμπα.Σκεφτομαι να της ριξω ενα κουρεμα για να δυναμωσει λιγο.Βεβαια εχουν μεινει και καποια μικροκενα που πρεπει να κλεισουν.

Θελουν και ενα κουρεμα και οι ροταλες πισω και οι 2.

Ρικ,η μπουκαλα φιλε δεν συγκρινεται! :P

Link to comment
Share on other sites

ωραιο Κωστα!

γουσταρω αυτην την αλγη!  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι η μονη αλγη που εχω,εκει και στα πλαινα τζαμια.Δεν με ενοχλουν,μ αρεσει και το χρωμα που εχουν παρει οι πετρες.Ασε που και οι γαριδες ειναι ολες εκει πανω και βοσκανε.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενα μικρο update.

Τα φυτα πισω θελουν λιγο κουρεμα βεβαια αλλα πανε καλα.

Η κουμπα,θελει λιγο ακομα για να κλεισει καποια μικρα κενα που εχουν μεινει,αλλα γενικα παει πολυ καλα.

Εριξα και το co2 σε 75 φυσαλιδες το λεπτο.

 

DSC_0010.jpg

DSC_0011.jpg

DSC_0012.jpg

DSC_0013.jpg

DSC_0014.jpg

DSC_0015.jpg

DSC_0016.jpg

DSC_0017.jpg

DSC_0018.jpg

DSC_0019.jpg

DSC_0020.jpg

DSC_0022.jpg

DSC_0023.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον,εχω το εξης θεμα.

Εχω στην πλατη του ενυδρειου,διπλα απο την  Rotala rotundifolia, μια Rotala wallichii η οποια τα παει σχετικα καλα.Ομως οταν την κλαδευω,δεν μεγαλωνει σωστα με αποτελεσμα να μου χαλαει το συνολο.

Σκεφτομαι λοιπον,να αλλαξω αυτο το φυτο με καποιο αλλο που να μη ψηλωνει τοσο και να μη χρειαζεται συνεχεια κλαδεμα.Απο αποψη δυσκολιας δεν με νοιαζει,εχω καλο φωτισμο,μπουκαλα co2 και ριχνω και λιπασματα.

Εγω εχω σκεφτει να βαλω Ammania sp. 'Bonsai'

Πως σας φαινεται? Τι αλλο φυτο εχετε να μου προτεινεται εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο είναι το ενυδρείο σου και όλα τα φυτά είναι υγίεστατα! Η rotala bonsai που λες θα ταίριαζε πολύ αλλά ίσως να μην ξεπεράσει σε ύψος την AR mini που έχεις μπροστά! Θα σου πρότεινα την Lobelia cardnalις (τη mini κυρίως)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο είναι το ενυδρείο σου και όλα τα φυτά είναι υγίεστατα! Η rotala bonsai που λες θα ταίριαζε πολύ αλλά ίσως να μην ξεπεράσει σε ύψος την AR mini που έχεις μπροστά! Θα σου πρότεινα την Lobelia cardnalις (τη mini κυρίως)

 

Ευχαριστω,να σαι καλα! :)

Λες να μη ξεπερασει τη μινι που ειναι μπροστα?

Βασικα το φυτο που μου προτινεις,εχει μεγαλα φυλλα και δεν ξερω πως θα φαινεται.Θελω κατι με μικρα φυλλα αν γινεται και να μην μεγαλωνει πολυ,πανω απο 20εκ δηλαδη.Ζηταω πολλα? :P

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Παρασκευα,το πρωτο ειναι πολυ χαμηλο ρε συ και θα χαθει,δεν θα φαινεται καν εκει πισω.

Τα επομενα 2 γινονται μεγαλα και δεν κανουν για μικρα ενυδρεια.

Θελω καποιο που να μη μεγαλωνει πολυ,πχ πανω απο 20εκ.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα,το πρωτο ειναι πολυ χαμηλο ρε συ και θα χαθει,δεν θα φαινεται καν εκει πισω.

Τα επομενα 2 γινονται μεγαλα και δεν κανουν για μικρα ενυδρεια.

Θελω καποιο που να μη μεγαλωνει πολυ,πχ πανω απο 20εκ.

Ειναι πολυ συγκεκριμενες οι απαιτησεις σου φιλε.....

Θα δυσκολευτεις νομιζω...

Γιατι δεν πολλαπλασιαζεις το διπλανο; Αλλα θα εχεις ενα φυτο εκει πισω.

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:Το lobelia cardinalis mini δεν ψηλώνει πολύ και γίνεται θαμνώδης. Θα σου βάλω και μια φωτο από το δικό μου όταν μπορέσω πιστεύω θα γίνει πολύ όμορφο στο ενυδρείο σου. Η Bonsai πιστευω θα σε βασανίσει πάρα πολυ και θα πάρει πολλούς μήνες να ψηλώσει και να φανεί υγιής!:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω κατι θαμνωδες γιατι θα ειναι πισω απο την πετρα,θελω κατι σε stem αλλα να μη μεγαλωνει πολυ.

Εχω καλο φωτισμο και δεν νομιζω οτι θα εχει θεμα το bonsai,εχω και μπουκαλα και ριχνω και λιπασματα.Απλα θελω να φαινεται και λιγο,οποτε με ενα υψος 20εκ ειναι κομπλε.

Μερικα φυτα,οπως αυτο που θελω να βγαλω,δεν απαπτυσονται καλα μετα το κλαδεμα,γι αυτο και οσοι τα εχουν,τα ξεριζωνουν,τα κλαδευουν απο κατω και μετα τα ξαναφυτευουν,οπως κανει και ο Νικος δηλαδη.

Εγω δεν μπορω να το κανω αυτο,με το flourite που εχω για βυθο,το φυτεμα ειναι δυσκολο..

Γι αυτο και θελω ενα φυτο που να μην μεγαλωνει πολυ η αν μεγαλωνει,να αναπτυσσετε ωραια μετα το κλαδεμα.

Επειδη τα πισω φυτα θα κλαδευονται σε διαγωνιο σχημα,το Rotala wallichii δεν βολευει για κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εκτός ενυδρείου βέβαια και δεν ξεπερνάει τα δέκα εκατοστά αλλά μ έχει εντυπωσιασει και είναι πανέμορφο! Ελπίζω να σε βοηθήσουν οι φωτογραφίες θα προσπαθήσω να σου ανεβάσω και καλύτερες.

post-58799-0-47547200-1430833550_thumb.png

post-58799-0-33104600-1430833812_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λές! Μήπως να ρίξεις μια ματιά και στο polygonoum sao paolo? Το οποίο έχει και πανέμορφο χρωμα και θα το φτάσεις σε άλλα επίπεδα εσυ με τις δυνατότητες του ενυδρείου σου!!;)

Link to comment
Share on other sites

Proserpinaca palustris 'Cuba' πιστεύω θα ήταν τέλειο

Link to comment
Share on other sites

Proserpinaca palustris 'Cuba' πιστεύω θα ήταν τέλειο

 

Δεν με παρακολυθειτε....θελω ενα φυτο που να μη μεγαλωνει πολυ,οχι πανω απο 20εκ για να μη χρειαζεται να το χαλαω στο κλαδεμα. :)

 

Link to comment
Share on other sites

:geek:Το δύσκολο με την περίπτωση σου ειλναι ότι σχεδόν όλα τα φυτά είναι ή κάτω απο 15 εκ ή πολύ πάνω από αυτά!! Ελπίζω να βρεις κάποιο πάντως!!:)

Link to comment
Share on other sites

Echinodorus 'Vesuvius'

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...