Jump to content

Rasta's Iwagumi 40Lt


rastafarian

Recommended Posts

Νταξει μωρε,λιγη αλγη εχουν τα παλια φυλλα,τα αφαιρω οτι κανω αλλαγη νερου. :P

Spot ειναι Νικο,οπως και στα πλαινα τζαμια και στις πετρες.

Ρε συ,η πετρα η μεγαλη,φτανει κατω στο τζαμι,αν την τραβιξω θα γινει πανικος,θα σηκωθει λασπη.Αστο καλυτερα,δεν το επιχειρω. αχαχαχαχαχαχαχα :P

 

Οταν βγαλω τα τετρα η θα γινει γαριδαδικο η θα βαλω mosquito rasbora αν βρω.

 

Ε μα ειδες ρε Παρασκευα,αφου στο λεω ρε συ! αχαχααχαχ :P

Αν εχεις τεστ φωσφορου δες μηπως θελεις παραπάνω.

Τι πανικος ρε θα γινει...

Δεν θα σκαψεις και μισό μέτρο ...:P

 

Ετσι και αλλιως αχρηστες ειναι μεσα... Δεν φαινονται για πετρες , δεν κανει καμια αντιθεση με τα φυτα, πρασινα τα φυτα πρασινες και οι πέτρες.. . :P

Περα την πλακα το ενυδρειο οπως το εχεις στησει φαινεται για 10 λιτρο, τα φυτα ειναι πολυ μεγαλα μπροστα, δεν ξερω πως το βλεπεις εσύ live αλλα απο τις εικόνες ....

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ,αν βγαλω τις πετρες θα γινει λασπη,οταν εριξα το flourite δεν το ξεπλυνα καθολου,ξερεις τι θα σηκωσει? αχαχαχαχαχχ :P

Κοιτα,απο κοντα φαινεται κανονικο,τωρα απο τις φωτο σε γελαει.Αλλα τι προτεινεις να κανω με τα φυτα? Για ριξε καμια ιδεα.

Μη μου πεις να ξεφυτεψω και να φυτεψω μονο,αυτο δεν γινεται με το flourite αχαχαχαχαχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγω στην πρόταση του Νίκου να βγάλεις τις πέτρες. Ο λόγος ύπαρξής τους δεν υπάρχει πλέον, δε διακρίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις,αν ηταν ευκολο να τις βγαλω,θα της εβγαζα,βασικα την μεγαλη,αλλα ειναι χωμενες πολυ μεσα στο flourite και αν δοκιμασω να τις βγαλω θα γινει ολο λασπη..:(

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια!!!!

Οι πετρες εμενα με τρελαινουν και μαλιστα τις φωτογραφιες τις βλεπαμε με ενα φιλο που θελει να φτιαξει κατι και παιρνει ιδεες και επαθε πλακα!

 

Κωστα μην πειραξεις τις πετρες,ισως να κλαδευες λιγο τα μπροστα φυτα να φαινονται καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες ρε μπορουν να βγουν ρε σεις,θα λασπωσει ολο το ενυδρειο.

Αυτο που μπορω να κανω ειναι να κλαδεψω αρκετα χαμηλα τα φυτα που ειναι μπροστα και να δοκιμασω να καθαρισω τις πετρες με οδοντοβουρτσα.

Περιμενω τον Νικο να μου δωσει οδηγιες πως να κλαδεψω τα φυτα στη μεση. αχαχαχααχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχει γινει πανω στις πετρες ειναι φυσικο και ΠΑΡΑ πολυ ομορφο,γιατι θελεις να το βγαλεις με την οδοντοβουρτσα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχει γινει πανω στις πετρες ειναι φυσικο και ΠΑΡΑ πολυ ομορφο,γιατι θελεις να το βγαλεις με την οδοντοβουρτσα?

 

Γιατι δεν κανει αντιθεση με τα φυτα ρε συ,φαινεται ακριβως το ιδιο.

Δεν βλεπεις που με κραζουν εδω και 3 σελιδες? αχαχαχχααχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες ρε μπορουν να βγουν ρε σεις,θα λασπωσει ολο το ενυδρειο.

Αυτο που μπορω να κανω ειναι να κλαδεψω αρκετα χαμηλα τα φυτα που ειναι μπροστα και να δοκιμασω να καθαρισω τις πετρες με οδοντοβουρτσα.

Περιμενω τον Νικο να μου δωσει οδηγιες πως να κλαδεψω τα φυτα στη μεση. αχαχαχααχαχαχ :P

 

Mε οδοντοβουρτσα δεν νομιζω να καθαρισουν ετσι οπως ειναι...

Αυτο θελει συρματοβουρτσα , αλλα πρεπει να τις βγαλεις εκτος νερου. :P

Θελεις να κρατησεις το σχημα οπως το ειχες ή να το αλλάξεις?

Link to comment
Share on other sites

Mε οδοντοβουρτσα δεν νομιζω να καθαρισουν ετσι οπως ειναι...

Αυτο θελει συρματοβουρτσα , αλλα πρεπει να τις βγαλεις εκτος νερου. :P

Θελεις να κρατησεις το σχημα οπως το ειχες ή να το αλλάξεις?

 

Για πες καμια ιδεα τι θα μπορουσα να κανω με τα σχηματα. :P

Link to comment
Share on other sites

Πες πες θα σε κανουν να το αλλαξεις Κωστα. Κατι που δεν ειχες στο μυαλο σου νομιζω πριν κανεις το update.....

Λεγε λεγε μεχρι και το μουστακι θα σε βαλουν να ξυρισεις αυτοι!

;)

Link to comment
Share on other sites

Πες πες θα σε κανουν να το αλλαξεις Κωστα. Κατι που δεν ειχες στο μυαλο σου νομιζω πριν κανεις το update.....

Λεγε λεγε μεχρι και το μουστακι θα σε βαλουν να ξυρισεις αυτοι!

;)

 

Χχαχα

 

Κωστα εχεις και μουστακι ? :P

Οκ εγω δεν λέω τπτ, περιμένω απλα να δω. :)

Link to comment
Share on other sites

Πες πες θα σε κανουν να το αλλαξεις Κωστα. Κατι που δεν ειχες στο μυαλο σου νομιζω πριν κανεις το update.....

Λεγε λεγε μεχρι και το μουστακι θα σε βαλουν να ξυρισεις αυτοι!

;)

αχαχαχαχαχααχα

 

Χχαχα

 

Κωστα εχεις και μουστακι ? :P

Οκ εγω δεν λέω τπτ, περιμένω απλα να δω. :)

 

Οχι δεν εχω ρε μουστακι αχαχααχαχαχ :P

Οχι να πεις,εγω εσενα περιμενω να μου πεις για το κλαδεμα ρε :)

Link to comment
Share on other sites

Δες πως το ειχες.

DSC_0032.jpg

 

Δες πως το ειχες.

Και δες ποσες πετρες εχει μέσα...που πιανουν χωρο. :P

 

 DSC_0008.jpg

 

Μηπως να επαιρνες τα φυτα προς τα αριστερα , γιατι ετσι οπως τα εχει κουρεψει ειναι τετραγωνα,δεν εχουν χωρο να απλωθουν.

Τα πισω φυτα θα τα αλαζα μερια γιατι το bonsai δεν γιενεται θαμνος, και απο τι βλεπω στην γωνια δεν εχεις πολη φωτισμό.

Τις πετρες που φαινονται τωρα αφησε τες , και βγαλε τις μικρες που ειχες μπροστα.

Κατι τετοιο Κωστα.

 

post-47325-0-63581400-1442601945_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να φερω το bonsai στην γωνια και τη rοtala στη μεση?

Οντως στη δεξια γωνια δεν εχει πολυ φως και γι αυτο εχω βαλει εκει την rotala που θελει λιγοτερο φως απο το bonsai.

Αν βαλω στη γωνια το bonsai δεν ξερω αν θα τα καταφερει με το φως που εχει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια!!!!

Οι πετρες εμενα με τρελαινουν και μαλιστα τις φωτογραφιες τις βλεπαμε με ενα φιλο που θελει να φτιαξει κατι και παιρνει ιδεες και επαθε πλακα!

 

Κωστα μην πειραξεις τις πετρες,ισως να κλαδευες λιγο τα μπροστα φυτα να φαινονται καλυτερα.

:bigemo_harabe_net-64:  :bigemo_harabe_net-64:  :bigemo_harabe_net-64:  :bigemo_harabe_net-64:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα update που ισως ειναι και το τελευταιο απο αυτο το aquascape,μιας και θα το χαλασω και θα φτιαξω κατι αλλο σ αυτο το ενυδρειο.

Μερικες φωτογραφιες για το πως ειναι τωρα το ενυδρειο.

 

DSC_0070.jpg

 

DSC_0071.jpg

 

DSC_0072.jpg

 

DSC_0073.jpg

 

DSC_0074.jpg

 

DSC_0075.jpg

 

DSC_0076.jpg

 

DSC_0077.jpg

 

DSC_0078.jpg

 

DSC_0079.jpg

 

DSC_0080.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! Τέλεια ανάπτυξη φυτών! Τί φωτισμό είπαμε χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόβλημα με τριχοειδή άλγη ε? Τα ίδια έπαθα και γω στις Βαλισνέριες κ στις ανούμπιές μου. Μόλις αγόρασα όμως κερατόφυλλο, άρχισαν να υποχωρούν(μέσα σε 1 μέρα είδα αποτελέσματα).

 

Πανέμορφο ενυδρείο ράστα. Άρχισες να με βάζεις σε σκέψεις με το φωτισμό (χρησημοποιώ μόνο μια 20Watt/6500K οικονομίας) για το 40άρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με τριχοειδή άλγη ε? Τα ίδια έπαθα και γω στις Βαλισνέριες κ στις ανούμπιές μου. Μόλις αγόρασα όμως κερατόφυλλο, άρχισαν να υποχωρούν(μέσα σε 1 μέρα είδα αποτελέσματα).

 

Πανέμορφο ενυδρείο ράστα. Άρχισες να με βάζεις σε σκέψεις με το φωτισμό (χρησημοποιώ μόνο μια 20Watt/6500K οικονομίας) για το 40άρι μου.

 

Εγω μολις αλλαξα λαμπα και εβγαλα αυτη με τα λεντ,υποχωρισε.Βεβαια εριξα και οξυζενε και την εκαψα,μαζι και την cuba :P

Αν δεν εχεις co2 να το υποστηριξεις,μη βαλεις παραπανω φως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κώστα έχεις καμια εξέλιξη με το ενυδρείο;;;

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2016 at 6:29 ΜΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Κώστα έχεις καμια εξέλιξη με το ενυδρείο;;;

Βρε συ...αυτο δεν το χαλασα για να φτιαξω αυτο? αχαχαχχαχαχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναι....

Χαχα καλά το έχασα...

:bigemo_harabe_net-58:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...