Jump to content

Παρουσιαση Φθηνου φωτιστικουΓια Νανο Reef...


Akridas66

Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα!!!

Μολις παρελαβα και τοποθετησα το νεο φωτιστηκο για το ενυδρειο μου!!

Ειναι ενα φωτιστηκο που πηρα για προσθετο φωτισμο, θυμηζω οτι λειτουργω απ την αρχη του ενυδρειου μου 5 high power led hybrid 10w, 2 πισω και 3 μπροστα πανω στα φλαπς το lido, ηθελα και λιγο παραπανω φωτισμο και ημουν μεταξυ ενος ακομα diy ή ενος ετοιμου εαν ηταν κοντα στα λεφτα του diy...

Για αρκετο καιρο εψαχνα, υπολογιζα κοστοι, υπολογιζα βολτ-βατ-αμπερορια, σκευτομουν σχεδιασμο, αλλα παραληλα εψαχνα και για κατι ετοιμο.

Ηθελα να βρω και μια φθηνη λυση για ολα τα νεα παιδια που ξενινανε με μικρα ενυδρεια το reef των ονοιρων τους και ξερω ποσο απαγορευτικες ειναι οι τιμες σε καποια πραγματα...

Το φωτιστηκο θα λειτουργιση παραληλα με τα 5 high power leds που εχω και ισως και καποιες μερες και μονο του, ολες οι παρατηρισεις απο εμενα θα γραφωνται εδω ωστε να γινει ενας μικρος οδηγος για τα νεα μελοι...

Το φωτιστηκο κοστισε λιγοτερο απο 30€, δεν ειχε μεταφορικα και ηρθε με FedEx σπιτι μου και ειχε οτι χρειαζεται για να κατση πανω στο ενυδρειο....

Το μονο μειων που εχει και το λεω απ τη αρχη ειναι οτι εχει εναν διακοπτη μονο για τις δυο λειτουργειες του, εχει moonlight και φουλ δυναμη με 6.500-10000κ λευκο και μπλε περιπου 460nm, εχει συνολο 72λεντ και ειναι 30βατ...

Χωρις αλλες καθηστερισεις..... Φωτος!!!

Τελειο αμπαλαζ

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και κουτι

Δημοσιευμένη  εικόνα

Ολα τα συμπρακαλα που χρειαζεσαι...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Πολυ ωραιο φινιρισμα...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Λεπτουλι, συκγριση με λεπιδα/φαλτσετα...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Αναμενο το moonlight...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και σε φουλ δυναμη....

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στο ενυδρειο με το moonlight...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και στο ενυδρειο φουλ...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και μια αποψη απο πανω να δειτε τον κακο χαμο!!!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Αυτα....

Στην πορεια θα κανω μικρα updates με την πορεια του και οτι παρατηρισεις εχω...

Αποριες και ερωτησει εννοητε ειναι απαραιτητες!!!

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Όμορφο φαίνεται εξωτερικά αλλά και οικονομικό!

Θα μπορέσει όμως να στηρίξει μόνο του ένα ενυδρείο 60lt?

Θα περιμένω τις παρατηρήσεις!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω "ΑΝΕΤΑ"...

Ενα ενυδρειο 60 λιτρων εχει πολυ μικρο υψος και το φως θα ειναι υπερ αρκετο λογο οτι ειναι ακριβως στα μισα βατ/λιτρα, που εγω θεωρω οτι ειναι η αρχη για ενα reef με led...

Η πορεια θα δειξη....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω "ΑΝΕΤΑ"...

Ενα ενυδρειο 60 λιτρων εχει πολυ μικρο υψος και το φως θα ειναι υπερ αρκετο λογο οτι ειναι ακριβως στα μισα βατ/λιτρα, που εγω θεωρω οτι ειναι η αρχη για ενα reef με led...

Η πορεια θα δειξη....

Πόσο θεωρείται πολύ μικρό ύψος, 30-35cm? Από 45 και πάνω πιστεύεις ότι θα έχει θέμα?

Τι πλάτος έχει? Πχ αν θέλω αργότερα να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο με ίδιο μήκος θα μπορώ να βάλω πάνω 2ο?

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και φθηνο, καλη αγορα πιστευω αλλα δυστυχως δεν μου αρεσει το φασμα χρωματων που βγαζει. Πολυ ασπρο για τα γουστα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να βρω και μια φθηνη λυση για ολα τα νεα παιδια που ξενινανε με μικρα ενυδρεια το reef των ονοιρων τους και ξερω ποσο απαγορευτικες ειναι οι τιμες σε καποια πραγματα...

Το φωτιστηκο θα λειτουργιση παραληλα με τα 5 high power leds που εχω και ισως και καποιες μερες και μονο του, ολες οι παρατηρισεις απο εμενα θα γραφωνται εδω ωστε να γινει ενας μικρος οδηγος για τα νεα μελοι...

Το φωτιστηκο κοστισε λιγοτερο απο 30€, δεν ειχε μεταφορικα και ηρθε με FedEx σπιτι μου και ειχε οτι χρειαζεται για να κατση πανω στο ενυδρειο....

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Μια πολυ ωραια παρουσίαση!! :)

Οντως Άγγελε αν αποδείξει σε καποιο βαθος χρονου την αξία του θα ειναι μια υπέροχη λυση για nano/pico reefs! Πολυ ωραιο φινιρισμα και το κοστος εξωπραγματικό.

Σχόλια/ερωτήσεις τωρα :P

- To moonlight ειναι τοσο δυνατό οσο φαινετε απο τις φωτογραφιες η ειναι η ιδεα μου; Ποιο πολυ για ακτινικο μου κανει παρα για moonlight.

- Απο θερμοκρασίες πως τα παει; Παιζει να μην χρειαζετε έναν ανεμηστηρα σαν πατέντα πανω του; Θα ηταν ωραιο και αυτο.

Περιμενω τις εξελίξεις! :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη αγορα για τα λεφτα του Αγγελε

Καλοριζικο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φωτο με τα 50βατα μονα τους, το φωτιστηκουλη μονο του και μια ολα μαζι...

Τα 50βατα μονα τους...

3yhadu9a.jpg

Το φωτιστηκο μονο του...

apu2aqy9.jpg

Και ολα μαζι...

uva4asa6.jpg

Το βραδυ θα ανεβασω με το moonlight...

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασης ειναι 46.5χ13χ2 και τα ποδαρακια ανοιγουν για μεχρι 60 ποντους ενυδρειο....

Και το λινκ για οποιον ενδιαφερεται....

http://www.ebay.com/itm/161030552489

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά Άγγελε καλό δούλευτο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φωτο με τα 50βατα μονα τους, το φωτιστηκουλη μονο του και μια ολα μαζι... Τα 50βατα μονα τους... 3yhadu9a.jpg Το φωτιστηκο μονο του... apu2aqy9.jpg Και ολα μαζι... uva4asa6.jpg Το βραδυ θα ανεβασω με το moonlight... Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Το φωτιστικο αυτο κυκλοφορει πολυ καιρο στην (πανω απο 1.5 χρονο) αγορα του e-bay, σε μικροτερο μεγεθος το εχω δει σε μικρο γλυκο enydreio φιλου, αν και αρχικα φαινεται να φωτιζζει καλα δεν κανει σιγουρα για ριφ γιατι εχει smd led, που χρησιμοποιυνται στις γνωστες λεντοταινιες, με τη γνωστη πολυ γρηγορη πτωση αποδοσης.....

Αγγελε στα diy 10w τι χαρακτηριστικα εχουν (V,ma) και με τι driver τα οδηγεις, γιατι φαινεται να φωτιζουν λιγοτερο απο το φωτιστικακι?

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Ειναι στα 9-12βολτ και στα 700ma αν θυμαμαι καλα, ειναι hybrid(cool white12000κ και royal blue 460nm)... Τα εχω με δυο οδηγους 30βατ χωρισμενα 2 και 3....

Φενεται μια καποια διαφορα γιατι ειναι και 30βατ το φωσιστηκο καλα μοιρασμενο με σχεση τα 10βατα που κανονικα επρεπε να εχου μεγαλητερη αποσταση μεταξυ τους, αλλα για μειωσω το κοστος δεν πηρα αλλες ψυχτρες και εβαλα καποιες που ειχα, επισης το φωτιστηκο το πηρα για προσθετο φωτισμο και για δοκιμη...

Τωρα οσον αναφορα για τα λεντ που εχει, υπαρχουν δυο τυποι του ιδιου φωτιστηκου, το ενα ομως ειναι 7.5 βατ και αυτο αλλο(αυτο που πηρα) ειναι στα 30 βατ... Οποτε πιστευω οτι θα κανει την δουλεια του πολυ καλα...

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια Αγγελε ,κρατα μας ενημερους για την αποδωση του ,μια ερωτηση εσυ το γυριζεις με το χερι η γυριζει μονο του?

Link to comment
Share on other sites

Με το χερι δυστηχως...

Αλλα απ την αλλη δεν καθομαι συχνα τοσο αργα ωστε να το δω να φωσφοριζει, οποτε μια η αλλη...

Καποια στιγμη μπορει να ψαξω κανα τροπο να γυριζει μονο του...

Πρωτα να δουμε πως θα παει και μετα ολα τα αλλα :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στα 9-12βολτ και στα 700ma αν θυμαμαι καλα, ειναι hybrid(cool white12000κ και royal blue 460nm)... Τα εχω με δυο οδηγους 30βατ χωρισμενα 2 και 3....

γραψε και τα χαρακτηριστικα των driver αγγελε, ή δωσε λινκ απο led & driver

Link to comment
Share on other sites

Για τα συγκεκριμενα λεντ και τους οδηγους εχω φτιαξει το αναλογο θεμα, αυτο ειναι για το μικρο φωτιστηκο, κανε εναν κοπο και ριχτου μια ματια μην "λερωνουμε" αυτο που ειναι για αλλον σκοπο...

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε δικιο εχεις το ειδα, αν ειναι αυτα http://www.ebay.com/itm/390600256265 τα λεντ και αυτοι οι οδηγοι http://www.ebay.com/itm/181281159830 , προαφανως τα εχεις σε σειρα, και παιρνεις 11V (9-11V eina ta led) * 0.3A (τοσα δινει ο driver που επελεξες)=3,3Watt απο καθε 10βατο*5=16,5watt συνολο απο τα 5,αντι για τα 50W που θεωρτητικα με αλλος driver μπορουν να δωσουν, οποτε τα 110λιτρα σου τοσο καιρο τα φωτιζες με 16.5watt. γι αυτο φαινεται και το καινουργιο τοσο φωτεινο-σε αυτο ηθελα να καταληξω.....

τα παραπανω αποδεικνυουν επειδη το ενυδρειο σου παει μια χαρα οτι με τιποτα δεν ισχυει ο κανονας λιτρα/2 για τα λεντ που γραφεις, με καλυτερο πχ τπ ενυδρειο σου που με μολις 16.΅5βατ στα 110λιτρα εισαι μια χαρα με καλη αναπτυξη!

Επισης το φωτιστικο που παρουσιαζεις επιμενω οτι ειναι ακαταλληλο εξαιτιας των smsd led! καλυτερα να αγοραζες λεντοταινιες με το μετρο, πιο φθηνα θα σου ερχοτανε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες απλα δεν παιζει....

Εαν ηταν το ενυδρειο με 16.5 βατ φωτισμο θα τα ειχα ολα διακοσμητικα και οχι να ζουνε και να αναπτυσονται...

Καπου το εχασες στους υπολογισμους σου...

Link to comment
Share on other sites

Και η βραδυνη που υποσχεθηκα με το moonlight...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...