Jump to content

Φτιάχνω Κάτι!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα φυτά εκτός ενυδρείου μεγάλωσαν και κάλυψαν τα πάντα δεν ξέρω πως να τα κλαδέψω.

τα φυτά μέσα στο ενυδρείο φυτοζωούν διότι έχω πολύ λίγο χρόνο για να ασχοληθώ και για αυτό δεν μπόρεσα να κάνω ακόμη την πατέντα για να προσθέσω επιπλέον φωτισμό που να μην χαλνά το αισθητικό αποτέλεσμα.

Πρόσφατα απόκτησα και ένα νέο πρόβλημα, τα εξωτερικά φυτά άρχισαν να χαλνουν διότι έπιασαν χειμωνιάτικα ψείρες αυτές την κλασικές μαύρες που πιάνουν όλα τα φυτά.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τα ραντίσω και περιμένω να έρθει η άνοιξη να μαζέψω καμιά πασχαλίτσα μπας και σωθώ.

Ίσος αύριο να ανεβάσω καμιά φωτογραφία να δείτε λίγο το πρόβλημα.

χαχα πιασε ψαλιδα και ξεκινα... :)

Για αναιβασε μια φωτο...

Οι ψειρες ειναι αυτες που βγαζουν στα φυτα μια κολωση ουσια?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

μετά από πολύ καιρό το παλουταριο το διέλυσα πρόσφατα και το μόνο που έχω να συστήσω είναι αν η περιοχή που μένετε είναι σχετικά ξερή μην κάνετε ανοιχτό παλουταριο.

 

Κάθε μέρα ήμουν με τον ψεκαστήρα  στο χέρι ώστε να είναι έστω και για λίγο τα φυτά υγρά συν το ότι δούλευε ανά διαστήματα ο νεφελοποιητής για να έχουν μια σχετική υγρασία τα φυτά. Το μεγάλο πρόβλημα όμως ήταν η εξάτμιση του νερού, κάθε εβδομάδα ανάλογα με την εποχή έχανα 15-20 λίτρα η ώσμωση είχε πάρει ''φωτιά'' έως ότου στο τέλος με μπούκωσε και εγώ αγανάκτησα και  χάλασα το παλουτάριο.

 

Πλέον ότι κάνω μόνο κλειστό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

οπότε το παλουταριο πέθανε ζήτω το κλειστό ενυδρείο.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες ομως να φτιαξεις ενα συστημα εξαερισμου, απλο οχι τιποτα τρελα πραγματα, πχ με καποιο ανεμιστηρακι και να το κανεις κλειστο παλουταριο;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι θα μπορούσα αλλά όταν κάτι σε σπάσει μια φορά τα νεύρα δεν θες να το βλέπεις άλλο.

Απλά είπα να γράψω το πάθημα μου για να μην την πατήσουν στο μέλλον ενδεχόμενοι υποψήφιοι 

Link to comment
Share on other sites

ναι θα μπορούσα αλλά όταν κάτι σε σπάσει μια φορά τα νεύρα δεν θες να το βλέπεις άλλο.

Απλά είπα να γράψω το πάθημα μου για να μην την πατήσουν στο μέλλον ενδεχόμενοι υποψήφιοι 

Λυπάμαι που το χάλασες,γιατί πήγε να γίνει κάτι πολύ ωραίο,αλλά το χόμπυ είναι και θέμα διάθεσης.

Στέκομαι στην τελευταία φράση,γιατί είναι τεράστια πηγή γνώσης....Ποσα πράγματα θα γνωρίζαμε παραπάνω,αν όλοι αναφέραμε τα λάθη μας και αν δείχναμε μετα απο καιρό την εξέλιξη ή και το τέλος ενος ενυδρείου....

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...