Jump to content

Το Ενυδρειο Μου.


iapetos114

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό με φυτα.

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 70χ35χ40
Συνολικά Λίτρα: 90
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: ανουμπιες, κερατοφυλλο, και μερικα αλλα,(δεν τα παω καλα με τα Λατινικα ονοματα!!!)
Ψάρια: γκαπυ
Άλλα είδη: σαλιγκαρια λαθρεπιβατες

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: αφισα εξωτερικη στην πισω πλευρα.
Πέτρες: ναι
Ξύλα: ναι
Άλλα διακοσμητικά : οχι
Υπόστρωμα: οχι
Βυθός: ψιλο χαλικι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2χ20w T8 18000k και 2800k
Διάρκεια φωτισμού: 6 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 1 εσωτερικο Fluval U2 και 1 εξωτερικο κρεμαστο.
Θέρμανση/ Ψύξη: Ναι/οταν χρειαζεται ενας κοινος ανεμιστηρας.
Λίπανση: Τωρα τελευταια αρχισα να βαζω.
Παροχή CO2: ιδιο με το παραπανω (ζαχαρη με μαγια).
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: Tetra Tetramin menu, Sera guppy gran και vipagran baby και βρασμενο αρακα.


Παράμετροι
pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 12
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0,2mgr/l μετρησιμη, 0,00380 πραγματικη.
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,1mgr/l
Νιτρικά (ΝΟ3): 10mgr/l
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 12 λιτρα καθε βδομαδα.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: nutrafin tropical extracts, cycle.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
Δεν ανεβαινουν, ειναι μεγαλες λεει!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω δει φωτογραφιες,θα σου πω οτι οι λαμπες που εχεις ειναι λαθος.Πρεπει να τις αλλαξεις και τις 2 με 1χ6500Κ και 1χ4500Κ.Αν δεν το κανεις αργα η γρηγορα θα γεμισεις αλγες.

Επισης το ενυδρειο σου δειχνει αστρωτο απο τις μετρησεις σου,θα επρεπε να μετρας νο2 αν ηταν στρωμενο.

12 λιτρα την εβδομαδα αλλαγη ειναι λιγα,ανεβασε το στα 30 λιτρα την εβδομαδα.Το νερο το προετοιμαζεις καπως πριν το ριξεις στο ενυδρειο?

Οσον αφορα τις φωτογραφιες,διαβασε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες:

Δεν ανεβαινουν, ειναι μεγαλες λεει!!!

post-59531-0-30069400-1407332274_thumb.jpg

post-59531-0-35663500-1407332304_thumb.jpg

post-59531-0-33356600-1407332328_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - iapetos114
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω δει φωτογραφιες,θα σου πω οτι οι λαμπες που εχεις ειναι λαθος.Πρεπει να τις αλλαξεις και τις 2 με 1χ6500Κ και 1χ4500Κ.Αν δεν το κανεις αργα η γρηγορα θα γεμισεις αλγες.

Επισης το ενυδρειο σου δειχνει αστρωτο απο τις μετρησεις σου,θα επρεπε να μετρας νο2 αν ηταν στρωμενο.

12 λιτρα την εβδομαδα αλλαγη ειναι λιγα,ανεβασε το στα 30 λιτρα την εβδομαδα.Το νερο το προετοιμαζεις καπως πριν το ριξεις στο ενυδρειο?

Οσον αφορα τις φωτογραφιες,διαβασε εδω.

Ευχαριστω για την αναφορα.

Το ενυδρειο δουλευει πανω απο 5 χρονια, εχω 2 φιλτρα που δουλευουν, γιατι θαπρεπε ναχει NO2 πανω απο τα 0,1 mg/l . Οι οδηγιες που εχουν μεσα τα υγρα της sera με βγαζουν στα κανονικα ορια.Αλγη καφε εμφανιζεται αν αυξησω τον χρονο φωτισμου,γιαυτο τις αναβω 5-6 ωρες, τις υπολοιπες ωρες της μερας εχω μια μικρη κοινη φθοριου 15 watt.Γιατι να αλλαζω περισσοτερο νερο αφου δεν εχω προβλημα με νιτρωδη-νιτρικα? Κανω αποχλωρινοποιηση πριν το βαλω και προσθετω και βακτηριδια μετα. Οσο για τις φωτο, εκοψα αναλυση και τις πηρε, μονο που τοποθετηθηκαν σε αλλο μυνημα!!!

Δημητρης.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις ακριβως τις λαμπες που πρεπει, τα φυτα σου θα ειναι πιο υγιη, αφου θα φωτοσυνθετουν καλυτερα και θα ανταγωνιζονται πιο ευκολα την αλγη. Εσυ θα μπορεις να αναβεις πιο πολυ τα φωτα για να φωτοσυνθεσουν καλυτερα και θα βλεπεις πιο πολυ το ενυδειο σου.

Οσο πιο καλα κανεις τις αλλαγες σου, δηλαδη το 30% του νερου θα υπαρχει φρεσκο νερακι στο ενυδρειο σου! Αυτο ειναι καλο και για τα ψαρια σου αλλα και για τα φυτα σου και την ακαταπολεμηση τις αλγης!

Το ενυδρειο φαινεται ομορφο αλλα εχεις αλγες.

Δυο ερωτησουλες: Τι ωρα ανοιγουν τα φωτα και ποσες φορες την ημερα ταιζεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα ταιζω 2 φορες, γυρω στις 7 το πρωι και στις 5 το απογευμα.Οσο για το φως, αναβω μια κοινη φθοριου 15βατ απο τις 7 το πρωι και τις κανονικες στις 5 το απογευμα μεχρι τις 10 το βραδυ.Τις λαμπες δεν τις διαλεξα εγω, στο πετσοπ ειπα τι εχω και μου εδωσαν αυτες.Αν αλλαζω περισσοτερο νερο τοτε δεν θανε ακομη λιγωτερα το νιτρικα? Τα φυτα τι θα τρωνε?Τα περιτωματα των ψαριων ειναι προτιμωτερο να τα μαζευω με την ρουφηχτρα ή να τα αφηνω να διασπωνται για τροφη των φυτων?

Ευχαριστω Δημητρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...