Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Καλοί μου φίλοι και συνχομπίστες καλησπέρα.

Μετά από το μικρό διάστημα των καλοκαιρινών διακοπών επιστροφή στα καθημερινά...

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Εκεί όμως έρχεται αυτό το αγαπημένο μας χόμπυ να κρατήσει ενδιαφέρουσα την καθημερινότητα μας και να την γεμίσει χρώματα! Όπως και να το κάνεις το αλμυρό είναι απαραίτητο στη ζωή μας!

001_zpsec4003b3.jpg

Τον Νοέμβριο του 2013 ξεκίνησα με ένα 70λιτρο ενυδρείο μην ξέροντας που θα με βγάλει...

ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ το ενυδρείο αυτό ωρίμασε, γέμισε και η ανάγκη για να φιλοξενηθούν όλα τα ζωντανά σε ένα μεγαλύτερο, ήταν απαραίτητη.

001d_zps43565b32.jpg

Μα ακόμα μεγαλύτερη ήταν η λαχτάρα μου να δω όλο αυτό το "σύστημα" σε διπλάσιες διαστάσεις ενυδρείου.

Έτσι αποφασίζοντας ότι δεν θα περάσω τα 130λίτρα (ωφέλιμα), καθαρά για οικονομικούς λόγους, κατέληξα σε γυάλα 60Χ40Χ50CM.

Η ΥΛΟΠΟΊΗΣΗ ΤΟΥ SUMP ήταν για μένα μία ακόμη επιθυμία!

Ναι φίλοι μου. Ήθελα να δω επιτέλους που ωφελεί, πως λειτουργεί αλλά και πως σου λύνει τα χέρια αυτό που οι Παλαιότεροι σε εμπειρία συνχομπίστες επέμεναν και τελικά επιβεβαιώνονται, ΤΟ SUMP!!!

ΠΑΡΟΥΣΊΑΣΗ

Πάμε λοιπόν βήμα βήμα να σας παρουσιάσω το νέο μου KESABARAN REEF (Ο ΥΦΑΛΟΣ ΤΗΣ ΥΠΟΜΟΝΗΣ) - 120LT (Main) + 70LT (Sump):

Το main είναι 120λιτρα με διαστασεις 60Χ40Χ50 και το τζάμι 10mm. Το ενυδρείο είναι Rimless και bare bottom.

Το bare bottom (γυμνός βυθός, χωρίς άμμο) είναι προσωπική επιλογή αφού ήθελα να δώσω ένα μινιμαλιστικό ύφος στον ύφαλο.

Επόμενο βήμα ήταν να τρυπηθεί το τζάμι για να τοποθετηθεί η υπερχείλιση. Προτιμήθηκε η τρύπα να είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή της επιστροφής. Η διάμετρος της είναι 58mm και ο σύνδεσμος ή αλλιώς "μούφα" που ενώνει το μέσα με το έξω του ενυδρείου να είναι 63mm.

Θέλω να ευχαριστήσω τους καλούς μου φίλους που με βοήθησαν πολύ σε αυτό το βήμα.

007a_zps6e37dd3d.jpg

Το επόμενο ήταν η κατασκευή της βάσης. Αμφιταλαντεύτηκα αρκετά σε αυτό το σημείο μιας και έψαξα να την κάνω μόνος μου. Κατέληξα όμως σε έναν φιλότιμο μαραγκό-μάστορα, που ότι του ζήτησα μου έφτιαξε. Οι διαστάσεις της βάσης είναι 60Χ50Χ90. Το 50εκ πλάτος το έκανα γιατί ήθελα να περάσω τα υδραυλικά μέσα από το έπιπλο ώστε να μην είναι ορατά πίσω. Καθαρά για λόγους αισθητικής.

Το αποτέλεσμα ήταν αυτό...

009a_zps7205fbaf.jpg

009b_zps61006710.jpg

009c_zps2952baea.jpg

Όπως βλέπεται υπάρχει διπλή μελαμίνη. Εξωτερικά 25mm και εσωτερικά 10mm. Σύνολο πάχους πλαϊνών 35mm.

Το κόστος ήταν περίπου 120 - 140 ευρώ. Τα ντουλάπια έχουν και φρένα για να κλείνουν απαλά για να μην τρομάζουν τα ψαράκια :bigemo_harabe_net-128: !!!

Έχοντας πλέον τα τελικά εσωτερικά εκατοστά της βάσης ξεκίνησα την κατασκευή του sump.

Να ευχαριστήσω ξανά έναν πολύ καλό μου φίλο για την παραχώρηση ενός 80 λιτρου ενυδρείου, στο οποίο κολλήθηκαν εσωτερικά τα τζάμια που διαχώριζαν σε στάδια τον χώρο. Πέρα από το ενυδρείο των 80 λίτρων χρειάσθηκε καλή παρέα, καλή καρδιά, ενυδρειακή σιλικόνη (5 ευρώ σε μαγαζι της γειτονιάς σας με σιδιρικά-μπογιές) και 3 τζάμια 5mm.

007c_zpsdd5aa6e8.jpg

007d_zps7cea173a.jpg

Αφού κολλήθηκε έμεινε για 3 ώρες στεγνό και την επόμενη μέρα το γέμισα με νερό βρύσης και το άφησα να λειτουργήσει δύο 24ωρα.

008ab_zpsb10da614.jpg

Κατόπιν συμβουλής έμπειρων χομπιστών έγινε ένας λαβύρινθος και όχι παραπάνω για λόγους ευχρηστίας (καθαρισμός του sump, περισσότερος ελεύθερος χώρος).

Με τα τρία βασικά μέρη έτοιμα, Γυάλα-Βάση-Sump, προχώρησα στην "ένωση" της γυάλας με το sump.

Παίρνοντας προσεχτικά τις μετρήσεις για το που θα κάτσει το sump, που θα πέφτει η σωλήνα υπερχείλισης και πού θα περνάει και θα καταλήγει η σωλήνα από την αντλία που θα επιστρέφει το νερό, από το sump στη γυάλα (ενυδρείο ή main), άρχισα να τρυπάω το έπιπλο. Εδώ χρειάστηκε ένα καλό black&decker και ΄δύο ποτηροτρύπανα ίδιου βάθους (40mm) αλλά διαφορετικής διαμέτρου (55mm για υπερχείλιση και 30mm για σωλήνα επιστροφής).

Προσοχή - Αποφύγετε τα ποτηροτρύπανα του LEROY με τιμή στα 2,50 ευρώ. Είναι για κλάματα!!! Έχει καλύτερα αλλά με ακριβότερη τιμή.

011c_zps6c2c30cf.jpg

Έχοντας τώρα τρυπημένο το έπιπλο πέρασα στο Κεφάλαιο - Υδραυλικά!

Απευθύνθηκα σε δύο μεγάλες αποθήκες, η μία στον ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ (Κιφησό & Πέτρου Ράλλη) και η άλλη ΦΙΛΠΡΟ (Περικλέους 6 & Νικολαΐδη Παντελή 17).

ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ - Εντελώς υποκειμενικά οι δύο άνθρωποι στην αποθήκη του ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ, δεν παίζονται. Ευγενικοί και εξυπηρετικότατοι!!!

Από τιμές πάνω κάτω οι ίδιες.

Αφού δοκίμασα την ένωση των υδραυλικών τα έλυσα, κατέβασα κάτω τον ενυδρείο και το έβαψα με μαύρο σπρέι ματ.

011b_zps697be833.jpg

Το άφησα να στεγνώσει λιγάκι.

Η επόμενη κίνηση ήταν η αγορά των αντλιών, επιστροφής και κυκλοφορίας από καταστήματα της Αττικής.

Έβλεπα, μετά από έρευνα πως τα λεφτά πάνω κάτω θα ήταν τα ίδια από το να την αγόραζα από το εξωτερικό και τελικά προτίμησα την ελληνική αγορά.

010a_zpsa256b358.jpg

010e_zpsd9d7a459.jpg

JEBAO WP10 - Όταν την έπιασα στα χέρια μου δεν πίστευα πως αυτό το "σκατουλάκι" κάνει κυκλοφορία έως 4000 λίτρα/ώρα.

όπως βλέπεται είναι μικρότερη από ένα αυγό!!! Κόστος 50 ευρώ.

NEWJET 1700 - Βαρύ πράμα με μεγάλο υψομετρικό και να σκεφτεί κανείς πως το μοντέλο που πήρα ήταν το μικρότερο.

Πλεονεκτήματα μεγάλα, η μικρή κατανάλωση σε ρεύμα και ότι σου δίνει σωλήνα αναρρόφησης και κατάθλιψης έχοντας την αντλία αν θές έξω από το νερό!

Κόστος 50 ευρώ.

Δεν επέλεξα να κάνω τρύπα επιστροφής στο τζάμι για να μπορώ να είμαι ευέλικτος σε οποιαδήποτε στιγμή ανάγκης μου παρουσιαστεί και να μπορώ να αφαιρέσω άμεσα το σωληνάκι. Πιστέψτε με είναι πολύ πρακτικό!

010c_zps5163b789.jpg

010b_zps422c6c85.jpg

Μετέφερα το ενυδρείο στο μπαλκόνι μου, μαζί με βάση και sump, και το γέμισα με νερό βρύσης σαν να το λειτουργούσα όταν θα ήταν 100% έτοιμο. Το άφησα εκεί 3 ολόκληρες μέρες για να δω ότι όλα πάνε καλά.

012a_zps9e23c909.jpg

011e_zps82ed5470.jpg

Με τα χοντρά και τα εύκολα είχα σχεδόν τελειώσει. Έμεναν οι λεπτομέρειες που είναι και οι πιο δύσκολες....

Έψαξα να βρω απαραιτήτως αυτό το μαλακό υλικό που τοποθετούμε ανάμεσα στην επιφάνεια του επίπλου και του ενυδρείου.

Έχει και στα Leroy, αλλά εγώ χρησιμοποίησα αυτό που βάζουμε στο πάτωμα για να κάνουμε γυμναστική. Πριν αρκετά χρόνια το είχα πάρει αλλά ήταν ακριβό - 25 ευρώ.

Φωτισμός - Χρησιμοποιώ το ίδιο φωτιστικό από το παλιό μου ύφαλο. Ένας λόγος που δεν ήθελα να ξεφύγω στα λίτρα ήταν το κόστος για νέο φωτιστικό αλλά και η μετέπειτα κατανάλωση του!

Αποφάσισα να μην το στηρίξω πάνω στο τζάμι (πλάτη) αλλά έκανα μια μικρή και όμορφη πατέντα και το στήριξα από πίσω με ξύλινη βάση πάνω στη πλάτη του επίπλου.

Αερισμός του sump - Έψαχνα να τοποθετήσω ανεμιστηράκια. Στο τέλος κατέληξα να κάνω δύο μεγάλες τρύπες στη πλάτη του επίπλου όπου από εκεί θα περνούσαν και τα καλώδια. Όλες μα όλες οι τρύπες στο έπιπλο περάστηκαν με σιλικόνη για θέματα υγρασίας.

Το ενυδρείο πριν γεμίσει....

012b_zps7b330f0d.jpg

Το λευκό που βλέπεται στον πάτο είναι χαρτί κουζίνα πάνω από το μπλε υλικό. Το έβαλα για να καλύψω το μπλε χρώμα (δεν καθόταν καλά στο μάτι).

ΚΎΠΕΛΛΟ - ΣΙΓΑΣΤΗΡΑΣ - Με δυσκόλεψε αρκετά μιας το κύπελλο που είχα δεν καθόταν στην σωλήνα υπερχείλισης. Τελικά έκοψα ένα μικρό κομμάτι σωλήνας pvc και το κόλλησα στο κάτω μέρος του σιγαστήρα με σιλικόνη. Το άφησα μια μέρα να στεγνώσει και το τοποθέτησα....

002_zps585ce1d7.jpg

002_zps585ce1d7.jpg

Να πούμε εδώ για τα νέα μέλη που πιθανόν διαβάζουν την παρουσίαση πως το κύπελλο σιγαστήρας είναι απαραίτητο για λόγους ασφάλειας, καθώς εμποδίζει κάθε αντικείμενο ή ζωντανό να πάει και να φράξει την υπερχείλιση! Παράλληλα σου μηδενίζει τον θόρυβο του νερού που κατεβαίνει στο sump.

ΓΕΜΙΣΜΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΟΣΜΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΠΑΣΙΜΟ ΑΛΑΤΙΟΥ

Γέμισα όλο το σύστημα με νερό όσμωσης και χρησιμοποίησα ένα 7κιλο RED SEA PRO για να φτιάξω την αλατότητα στο 1026.

Περίπου 15 ώρες μετά προχώρησα στο επόμενο βήμα...

ΜΕΤΑΦΟΡΆ ΖΩΝΤΑΝΩΝ - ΠΟΛΥ ΚΡΊΣΙΜΟ ΣΗΜΕΙΟ

Είναι το σημείο που παίρνεις μια βαθιά ανάσα και έχοντας φανταστεί όσο καλύτερα γίνεται τα σημεία που θα τοποθετηθούν, βράχος, μαλακά και λοιπά ξεκινάς....

Στη δική μου περίπτωση ήταν πολύ εύκολο, μιας και όλος ο βράχος είναι τρυπημένος και ενωμένος με πλαστική ντίζα εσωτερικά!

Σηκώνοντάς τον προσεκτικά στον τοποθέτησα στο νέο του μεγάλο χώρο...

Αμέσως μετά τα ασπόνδυλα και τα ψαράκια!

Όλα πήγαν τέλεια.

Στο sump προστέθηκε το skimmer Tunze 9002 και βραχάκια που υπήρχαν στο refugium του παλιού ενυδρείου.

Να παρατηρήσω εδώ ότι τα βραχάκια ήταν γεμάτα κοπίποδα και σφουγγάρια!!!

Στην πλάτη βρέθηκε επίσης ένας Goby Yellow Watchman ο οποίος νόμιζα πως είχε πεθάνει όταν είχα χάσει όλα μου τα ψάρια λόγω ενός άρρωστου blue tang! Ήταν από τα πρώτα μου ψάρια και έζησε για 7 μήνες σχεδόν στο σκοτάδι.

ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Αγόρασα μία τετράδα ανεμιστηράκια της Haquoss που κάνουν τρομερή δουλειά. Μου κρατάνε την θερμοκρασία στους 25 βαθμού χωρίς controler (?????). Άσχετα όμως με αυτό θα πάω να πάρω ένα αντίστοιχο της Haquoss για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Κόστος για 4πλο ανεμιστηρα - 50 ευρω.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Σας αφήνω να το απολαύσετε γιατί πραγματικά έγινε πολύ όμορφο!!! Ελπίζω όλα τα παραπάνω να σας φάνηκαν χρήσιμα.

Θα εκτιμούσα της παρατηρήσεις σας και οτιδήποτε θεωρείται πως χρειάζεται διόρθωση για την καλύτερη δυνατή λειτουργία και εμφάνιση του ενυδρείου.

Ευχαριστώ.

Σημείωση - Το ενυδρείο τρέχει από την Κυριακή 10 Αυγούστου.

012c_zps504e562c.jpg

012d_zps3394525f.jpg

013b_zps51799594.jpg

013a_zps9a1fd032.jpg

012e_zps113d6f88.jpg

013b_zps51799594.jpg

013c_zpsac1e07ce.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά, με μεράκι !! καλή συνέχεια με πολύ χρώμα !!!

Αν και τα ΒΒ ενυδρεία δεν μου πολυαρέσουν ( αλλά αυτό είναι δική μου "παραξενιά" ), έχει πολλές προοπτικές

Επίσης δεν ξέρω αν θα μπορούσες το κύπελλο να το μειώσεις σε ύψος ώστε να μην υπερβαίνει το χείλος του ενυδρείου

- αν δεν έχει λειτουργικό αντίκτυπο - για καθαρά λόγους αισθητικής

Κ Α Λ Η Σ Υ Ν Ε Χ Ε Ι Α !!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και λεπτομερής παρουσίαση. Πολύ χρήσιμη.

Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αψογη παρουσιαση και πολυ καλη δουλεια!!! Μερακι και αγαπη για το χομπυ βλεπω οτι σου βγηκαν σε καλο!!!

Καλη συνεχεια και απο εμενα :) σου ευχωμαι τα καλητερα!!!!!!!

Πολλα μπραβο και στους "αφανεις ηρωες" που σε βοηθεισαν και σου παραχωρισαν εξοπλισμο και οχι μονο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράματα! Με γεια!

Γράψε και τι ψαράκια έχεις και με φωτό στα κοράλλια!

Τα ψαράκια που ζούν μέσα στο ενυδρείο είναι:

3 Chromis

1 Six Line Wrasse

1 Clown Clarkie

1 Angel Flameback Dwarf

1 Yellow tang

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αψογη παρουσιαση και πολυ καλη δουλεια!!! Μερακι και αγαπη για το χομπυ βλεπω οτι σου βγηκαν σε καλο!!!

Καλη συνεχεια και απο εμενα :) σου ευχωμαι τα καλητερα!!!!!!!

Πολλα μπραβο και στους "αφανεις ηρωες" που σε βοηθεισαν και σου παραχωρισαν εξοπλισμο και οχι μονο!!!!!

Άγγελε σε ευχαριστώ πολύ!

Όσο για τους ανθρώπους που μας βοηθούν να εξελισσόμαστε και να εξελίσουμε το χομπυ, τους αξιζουν τα περισσότερα μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη παρουσίαση και υπέροχο ενυδρείο...

Γιωργαρε Μπράβο σου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αψογη παρουσιαση και αποτελεσμα..να το χαρεις ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο ενυδρείο φιλε μου! :thumbsu:

Μπράβο, να το χαίρεσαι!

Ευχαριστούμε και για την παρουσίαση, πολυ χρήσιμη για οσους θελουν να πανε σε μεγαλύτερο.

( αρχιζει να μου αρέσει η ιδέα του bare-bottom)..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο ενυδρείο φιλε μου! :thumbsu:

Μπράβο, να το χαίρεσαι!

Ευχαριστούμε και για την παρουσίαση, πολυ χρήσιμη για οσους θελουν να πανε σε μεγαλύτερο.

( αρχιζει να μου αρέσει η ιδέα του bare-bottom)..

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια που ζούν μέσα στο ενυδρείο είναι:

3 Chromis

1 Six Line Wrasse

1 Clown Clarkie

1 Angel Flameback Dwarf

1 Yellow tang

Στα παραπάνω προσθέστε και τον "Ναυαγό" για μήνες....Goby Yellow watchman

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο ενυδρείο φιλε μου! :thumbsu:

Μπράβο, να το χαίρεσαι!

Ευχαριστούμε και για την παρουσίαση, πολυ χρήσιμη για οσους θελουν να πανε σε μεγαλύτερο.

( αρχιζει να μου αρέσει η ιδέα του bare-bottom)..

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Η επιλογή του bare bottom είναι πρωτίστως θέμα γούστου.

Έχει όμως και αρκετά θετικά!

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχη παρουσίαση, ωραια οργάνωση, καλη αρχη με το νεο σου ενυδρειο και να το χαιρεσε!

Θα επιμένω παντως στο ωραιο μαύρο πλεξιγκλάς απο πίσω σε σχήμα Π για καπάκι και να κρύβει σωλήνες κτλ. Ωραιο το spray, εκανε τρελή δουλεια :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει η ιδέα των nano reef...κάποιες φορές περισσότερο απο τα μεγαλύτερα αδέρφια τους.

Και το προηγούμενο ενυδρείο ήταν φανταστικό έτσι και αυτό!!!να το χαίρεσαι φίλε μου γιατί ΤΟ ΧΕΙΣ!!! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...