Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Καλορίζικα τα καινούργια ψαράκια. Βέβαια ο "παλιός" του ενυδρείου σου είναι εξίσου υπέροχος. Από τα αγαπημένα μου ψαράκια. Πολύ όμορφο το aquascape.

Link to comment
Share on other sites

Δειχνει ομορφη η κατασκευη αλλα δεν εχουμε φως.Περιμενω μια με φως.Επεσε γερο κουρεμα βλεπω γιατι??Θα μπορουσες και λιγοτερο.Γιωργο μεγειες ευχομαι.να παει τρενο ξανα ,δηλ θα παει ειμαι σιγουρος.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο προσωπικά μου αρέσει πολυυυυυυύ το aquascape και θα τολμήσω να πω το εξής.....με όλες τις αλλαγές που έκανες τελευταία, σε 6-8 μήνες από τώρα, το ενυδρείο σου θα  είναι ΠΡΟΤΥΠΟ για αυτά τα λίτρα.....στο εύχομαι και είμαι σίγουρος ότι θα το κάνεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το aquascape είναι Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο!!!

έχει δίκιο ο Νίκος, δεν φαίνεται καλά λόγω φωτισμού

είμαι τυχερός γιατι το είχα δεί και από κοντά, τώρα με τα κοράλλια πανω απλα τα σπάει!

 

:bigemo_harabe_net-122: 

 

πόσο καιρό το τρέχεις?

Από άποψη βιολογίας? είδες αλλαγες- αντιδράσεις στο ενυδρείο?

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Καλορίζικα τα καινούργια ψαράκια. Βέβαια ο "παλιός" του ενυδρείου σου είναι εξίσου υπέροχος. Από τα αγαπημένα μου ψαράκια. Πολύ όμορφο το aquascape.

 

Louka μου σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες! Οντως το γκραμμα ειναι πανεμορφο ψαρακι. Βεβαια η μαγκια που πουλαει στα "μικρα" τανγκ σε κανει να γελας!

 

Αλλα και τα μικρα τανγκ ειναι μουρλια. Ελπιζω στο μελλον να μπορεσουν να παραγουν tangs που να παραμενουν ετσι μικρα μηπως κι εμεις οι νανο-ρεεφαδες καταφερουμε και βαλουμε κανα Αχιλλεα, αντε και κανα σοχαλακι ρε παιδι μου. Ετσι για το γαμωτο...!

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Δειχνει ομορφη η κατασκευη αλλα δεν εχουμε φως.Περιμενω μια με φως.Επεσε γερο κουρεμα βλεπω γιατι??Θα μπορουσες και λιγοτερο.Γιωργο μεγειες ευχομαι.να παει τρενο ξανα ,δηλ θα παει ειμαι σιγουρος.

 

πριν 21 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Ο coraleus τρωει?Εκπληκτικο ζωντανο.

 

Και ο Acanthurus Coerulus (και μενα με εχει τρελανει Νικο κι ελπιζω να παει καλα) αλλα και το Yellow τρωνε.

Θα προσπαθησω να σας ανεβασω φωτο ή βιντεο με περισσοτερο φωτισμο.

 

Λογο του φωτιστικου που το ειχα τις προηγουμενες μερες να φτανει στο peak (100%) εχω καθημερινα αλγη (πρασινη πουδρα) στα τζαμια. Απο προχθες το βραδυ που εγινε η τεραστια αλλαγη και βγηκαν τα δυο νησια, οποτε και χαθηκε παρα πολυ απο την βιολογια του υφαλου μου, μειωσα την ενταση του φωτιστικου που πλεον φτανει μεχρι το 50%.

Ετσι θα το παω σταδιακα στο 80% μεσα στις επομενες εβδομαδες και αναλογως την πιθανη εμφανιση του μη ευπροσδεκτου κυανου!

 

Να πω οτι στην αλλαγη αυτη ειχα μια πολυ σοβαρη απωλεια. Δυστυχως εχασα την Blue Austy Wild acro. Ευτυχως ομως εχω κρατησει ενα φραγκ κολημενο στην υπερχυλιση μου και ενα ακομα που εδωσα στον καλο μου φιλο Panoz!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Digital Reason έγραψε:

 

 

Και ο Acanthurus Coerulus (και μενα με εχει τρελανει Νικο κι ελπιζω να παει καλα) αλλα και το Yellow τρωνε.

Θα προσπαθησω να σας ανεβασω φωτο ή βιντεο με περισσοτερο φωτισμο.

 

Λογο του φωτιστικου που το ειχα τις προηγουμενες μερες να φτανει στο peak (100%) εχω καθημερινα αλγη (πρασινη πουδρα) στα τζαμια. Απο προχθες το βραδυ που εγινε η τεραστια αλλαγη και βγηκαν τα δυο νησια, οποτε και χαθηκε παρα πολυ απο την βιολογια του υφαλου μου, μειωσα την ενταση του φωτιστικου που πλεον φτανει μεχρι το 50%.

Ετσι θα το παω σταδιακα στο 80% μεσα στις επομενες εβδομαδες και αναλογως την πιθανη εμφανιση του μη ευπροσδεκτου κυανου!

 

Να πω οτι στην αλλαγη αυτη ειχα μια πολυ σοβαρη απωλεια. Δυστυχως εχασα την Blue Austy Wild acro. Ευτυχως ομως εχω κρατησει ενα φραγκ κολημενο στην υπερχυλιση μου και ενα ακομα που εδωσα στον καλο μου φιλο Panoz!

 

Πολυ ευχαριστω αυτο,ισως φυτρωσει το κυανο,ξερεις απο το πουθενα,αλλα σωστα το κανεις,λατρεμενο ψαρι,χαιρωμαι που παει καλα και χωρις ικ.Με το καλο να παρουν μπροστα,ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Ο hrysous τι εχει στα πλευρα??????

και μένα έχει κάτι παρόμοιο τι είναι?

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2016 at 8:48 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Ο hrysous τι εχει στα πλευρα??????

Του περασε Νικο. Δεν ξερω τι ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μετράει πολλές απώλειες με τις ακροπορες να πεθαίνουν η μια μετα την αλλη (rtn). Οι απότομες και μεγάλες αλλαγες προκάλεσαν σοκ στα sps (τα lps δεν έπαθαν τπτ) που δυστυχως προκαλούν απώλειες.

 

Ο βράχος που εβγαλα δεν τον εβαλα στο σαμπ αλλα τον πέταξα. Οποτε το μεγαλυτερο μέρος της βιολογίας χάθηκε. Λαθος μου! Οι τιμες στα kh, ca, mg πήγαν στα ύψη...12.5, 480, 1370 αφου απο το στρες σταμάτησαν να τραβάνε. 

 

Δεν πειραζει, ολα εχουν το τίμημα τους. Θα περιμενω, κάνοντας προσπάθειες να σταματήσει η κατρακύλα και καπου να σταθεροποιηθεί η κατασταση. 

Το Σάββατο ετοιμάζω καθαρισμό σαμπ με προσθηκη νέου ζωντανού βράχου. Στο σαμπ εχουν αυξηθεί πολλα ντετριτους και το σκιμερ βγαζει σχεδον λάσπη.

 

Το φωτιστικο ΑΤΙ Τ5 παιζει μεχρι το 40% με τρεις blue plus, μια purple και δυο Coral plus για να ελαττωθεί η αλγη. Ευτυχως δεν εχω ακομα κυανο και ο νεκρός βράχος ειναι σχεδον καθαρός απο αλγες.

 

Καλη σας νυχτα φίλοι μου!

Link to comment
Share on other sites

Θα στρώσει Γιώργο, θα στρώσει....έχεις την υπομονή που χρειάζεται και κυρίως τις ικανότητες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην λυγίζεις φιλαράκι μου...θα έρθει στα ισια του και κοράλλια θα βρεθούν.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο στα ειχα πει και κατ ιδιαν.....Με στεναχωρησε αυτο που διαβασα.....Κανε 4 τις μπλε.Προσπαθησε να του δωσεις χρονο και βαζε του βακτηρια.Επισεις κλεισε δοσομετρικη.Κοραλια φιλαρακι θα βρεθουν .

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε φιλε! πολύ στεναχωρήθηκα ..

δεν επρεπε να πετάξεις τον βράχο.. ήρθε τούμπα η βιολογία τελείως..

τελος πάντων .. μη σε παίρνει από κάτω, εχει τρομερές προοπτικές το ενυδρείο

τα φραγκάκια είναι διαθέσιμα όποτε θέλεις ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απογευμα μπαινοντας στο σπιτι το ματι παει φυσικα πανω στο ενυδρειο! Απο μακρυα βλεπω ακομα τρεις ακροπορες νεκρες...

 

IMG_9068_zpsjmyi4ibo.jpg 

 

Και η Strawberry που εγινε κουραμπιες...λογο και των ημερων:ChristmasTree: !!!

IMG_9070_zpsuxz02dbd.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

όχι ρε φιλε! πολύ στεναχωρήθηκα ..

δεν επρεπε να πετάξεις τον βράχο.. ήρθε τούμπα η βιολογία τελείως..

τελος πάντων .. μη σε παίρνει από κάτω, εχει τρομερές προοπτικές το ενυδρείο

τα φραγκάκια είναι διαθέσιμα όποτε θέλεις ;)

 

 

Πανο δεν λες που προλαβαμε και βαλαμε μερικα φραγκακια στο δικο σου!!!

Ουτως η αλλιως τωρα εγω θα αργησω να βαλω σκληρα στο δικο μου μεχρι να σταθεροποιηθει.

Οτι ζησει, εζησε. Μερικα φαινεται να αντεχουν!

 

Να φτιαχτει βιολογια πρωτα, να πιασει κοραλινη ο βραχος και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πολύ κρίμα. Οι εικόνες πράγματι αποκαρδιωτικές αλλά μην σε παίρνει από κάτω.

Συνέχισε πιο δυνατά. 

Link to comment
Share on other sites

Άσχημες εικόνες για όλους μας που αγαπάμε το χόμπι και κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να το κάνουμε καλύτερα. Δυστηχός ότι έγινε έγινε φίλε μου. Υπομονή τώρα. Δώσε στο ενυδρείο σου το χρόνο που χρειάζεται για να ανακάμψει, και βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2016 at 8:25 ΜΜ, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Φίλε μου πολύ κρίμα. Οι εικόνες πράγματι αποκαρδιωτικές αλλά μην σε παίρνει από κάτω.

Συνέχισε πιο δυνατά. 

 

Παιδια οντως η εικονα δεν ειναι καθολου ωραια! Κοραλια που τα πηρα μικρα φραγκακια και τα μεγαλωνα για 1-2 χρονια και μεσα σε ενα απογευμα ασπριζαν σαν το βαμβακι! Αλλα ημουν προετοιμασμενος για αυτο το ενδεχομενο πριν κανω την αλλαγη στο aquascaping. Το ειχα συζητησει εξαλλου με αρκετα μελη του φορουμ και ολοι ηταν αρνητικοι στην κινηση μου αυτη.

 

Αλλα εγω τον τελευταιο καιρο δεν το ευχαριστιομουν το ενυδρειο μου μιας και ειχε μπουκωσει! Ουσιαστικα τωρα εκανα ενα νεο ενυδρειο. Αλλαξε το aquascaping, η ψαροσυνθεση και περιμενω μεχρι να σταθεροποιηθει η κατασταση για την προσθηκη λιγων και ιδιαιτερων sps που θα χαιρομαι να τα βλεπω και να τα μεγαλωνω!

 

Το σαμπ καθαριστηκε μετα απο παααααρα πολυ καιρο και το τι μπιχλα εβγαλα δεν λεγεται. Νεος ολοφρεσκος και κουραρισμενος βραχος μπηκε και μαζι με αυτον κοπιποδα και βακτηρια της brightwell.

 

Η αντλια επιστροφης, το σκιμερ και ο ριακτορας επισης καθαριστηκαν για να αποδοσουν στο μεγιστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...