Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Για το θέμα των σκληρών και της επεκτασης τους θα ήθελα την γνωμη σου.

Τα lps παντα εχουν το πανο χερι οταν πολεμάνε με sps. Σίγουρα η σωστη τοποθετηση με καποιο αέρα αναμεσα τους βοηθάει σε μελλοντικά θεματα, ενω οντως το έξυπνο κλάδεμα δίνει ανάσες αν και δεν μπορει να δουλέψει παντα.

Οταν ερχόμαστε σε lps μεταξυ τους που μάχονται, σχεδον παντα οποιο εχει τη ροη με το μερος του (απο εκείνο προς το "εχθρικό" κοράλι) θα βγει νικητής. Καποια lps ειναι πολυ ποιο φρόνιμα γενικα, καποια αλλα ειναι ΦΟΝΙΑΔΕΣ χωρις καμια υπερβολή.

Στο θεμα του φωτιστικου, αν εχεις όρεξη για διάβασμα εδω ειναι το θεμα των ledzeal στο RC. Μεγαλο μεν, αλλα πολυ χρήσιμο απο πολλες άποψης, πρεπει για εμενα να το διαβάσεις. http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2338097

Η πρόταση μου ειναι στο τρίτο κανάλι να αλλάξεις τα blue με royal blue, ενω στο τέταρτο κανάλι να αλλάξεις τα λευκά με royal blue. Αυτο θα έκανα στο δικο μου οπως και να εχει.

Τωρα ειχα και κατι αλλο στο μυαλο μου αλλα το αφησα απο οταν κατέληξα σε αλλο φωτιστικο. Στο τέταρτο κανάλι απο τα δυο κόκκινα να αφήσεις το ενα κόκκινο και το αλλο να το κανεις πράσινο η UV, καθαρα θεμα υποκειμενικό και γουστου. Ειμαι περίεργος να δω τι set-up θα διαλέξεις! :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μαριε για τα παραπανω.

Ολα μου τα lps τα εχω κατω και μακρυα απο τα sps.

Ο πολεμος μεταξυ των sps υφησταται? Αν αρχισουν και μακραινουν, μπλεκοντας μεταξυ τους τα σκληρα, τι θα γινει?

Τα πιο αδυναμα θα αρχιζουν να αρπριζουν και στο τελος να πεθαινουν?

Π.χ. οι ακροπορες αν μπλεχτουν μεταξυ τους, καποια ισχυροτερη θα υπερισχυσει της πιο αδυναμης?

Έγινε επεξεργασία - Digital Reason
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μπραβο για το μερακι σου και για τα ωραια σου ζωντανα! :bigemo_harabe_net-117:

για να,κρεμασεις το φωτιστικο θα βρεις ολα τα απαραιτητα στο praktiker (συρματοσχοινο, γατζους κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Πασχάλη σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, γιατί μόλις πριν λίγο παρέλαβα και το φωτιστικό!

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλος τα δέχτηκες. Κρίμα που δεν σε πρόλαβα αλλα το είπες αργα. Δεν χάθηκε τιποτα, πολυ ωραιο φωτιστικο, αν δεν βρεις λεπτό συρματόσχοινο στο Praktiker οι ντίζες ποδηλάτων ειναι λουκούμι. Άντε να το χαιρεσε, ωραια επιλογή :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Το νέο φωτιστικό λοιπον ειναι το Malibu S150

Packing:

Το παρέλαβα σε άψογη κατασταση μιας και ο Κινεζος ειχε κανει ασφαλες πακεταρισμα!

Hanging up Kit:

Ειχα ζητησει να μου βαλει το hanging up kit, γιατι ηθελα να το κρεμασω στο ταβανι!

Το συνολικο μηκος των συρματοσχοινων ειναι στο 1,70cm το καθε ενα και τα εχει ολα! Δεν χρειαστηκε να παρω τιποτα αλλο.

Support:

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και μέσω του φορουμ για ακομα μια φορα ενα σπουδαιο μέλος, τον Paschalpgr ο οποιος στην ουσια κρεμασε το φωτιστικό!

Price-wise:

Παμε τωρα στο καθευατου προιον.

Ειναι απολυτα ενα value for money φωτιστικο που με βαση την δικη μου προσωπικη εμπειρια (μικρή) με αφήνει απολυτα ικανοποιημενο!

Συνολικη τιμη χωρις τα μεταφορικα: 221€

Το φωτιστικο εχει τοποθετηθει σε αποσταση 20cm απο την επιφανεια του νερου.

Οι ανεμιστηρες ψυξης που διαθετει ειναι εντελως αθορυβοι.

Να τονισω εδω, πως στην παραπανω τιμη δεν συμπεριλαμβνεται και ο smart wireless controller μιας και ηταν δικη μου επιλογη, αρχικα να μην το παραγγειλω.

Χωρις λοιπον αυτο το εξαρτηματακι, το φωτικο κανει τα βασικά.

Με ενα ασυρματο κοντρολ, επιλεγεις ποια χρωματα θες να εχεις αναμενα και σε ποια ενταση.

Εχει 4 διαφορετικες σκαλες: LED1 LED2 LED3 LED4

Εχεις επιλογη on/off για το καθε ενα ξεχωριστα οπως επισης και με +/- αυξομειωνεις την ενταση τους!

Το τροφοδοτικο που χρησιμοποιει το ολο συστημα ειναι της meanwell και απο οτι μου ειπε και ο paschalpgr ειναι αρκετα αξιοπιστο. Εγω δεν το ηξερα...

Στα αμεσα πλανα μου ειναι να παραγγειλω και τον smart wifi controller για να λειτουργω το συστημα στο 100%.

Τοσο καιρο ειχα κοραλια και ζοανθους μεσα στον υφαλο που τωρα προβαλοντε τα χρωματα τους καλυτερα και εντονοτερα.

Με λίγα λογια εχει αλλαξει η εικονα του ενυδρειου μου!

Σας παραθετω φωτογραφιες. Δειτε αν θελετε και τις παλαιοτερες με το προηγουμενο φωτιστικο και θα διαπιστωσετε αυτο που ειδα κι εγω: Ποσο φως και χρωμα προστεθηκε!

4bd1894329ce1a7245c235ab65bebf90_zps9948

3055caebd4a9e566f12bcbf79433a0fc_zpsc95b

21bbccce3214aa7f5e9e9ee2da933904_zpse31b

ee2d298ef26ba398905e4390f8feaf3a_zps7901

495a8d1be6aff298ef7242628cf9b9b7_zps279d

7821b446047b07c12e7c96bb8b1fbfb6_zps9875

b40ef859dc3d74892b9d06dbfe3acd00_zps2d07

2b52f230dd2821d56c9a57162cb82305_zpsbabf

c2f8930efab39dc6e36e9ac490f37e80_zps927b

388b0e096aac2982099ee6bdd6d9caf4_zps9a05

a530dbdd062fefb9804cf5918a1954e5_zps6078

7c9deeb43bb8e3360d16fae3d4f896e4_zps9369

02b87158b56f5510bc43ba50fd364eca_zps34b9

38e4af164052787f4257b7bbd67cc07f_zps0048

Link to comment
Share on other sites

και λιγες με τα ακτινικα.

Θα ακολουθησουν τις επομενες μερες κι αλλες φωτογραφιες και βιδεο...

5999c0ac14cae691ff8147985c1db02f_zpsd016

1df3bad497e6e0d1fb79f35e82fcffeb_zps3b36

f70f18a02d7a625c81b3991eeba0d38c_zps809e

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προστεθηκε δευτερη jebao wp10 η οποια αντικατεστησε τις 2 fluval.

Οι τελευταιες κατεβηκαν στο sump στο χωρο της υπερχυλισης.

Link to comment
Share on other sites

Πανο σε ευχαριστώ πολυ!

Αν ψαχνεσαι κι εσυ για φωτιστικο, νομιζω πως το συγκεκριμενο ειναι οτι πρεπει!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φενεται!!! Τα μεταφορικα ποσο πηγαν;; Ειχες θεμα με τελωνειο;; Ο smart controller που λες ποσο πηγαινε;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι όντως πολύ ωραίο.

Τα μεταφορικά αν και δεν τα πλήρωσα εγω, πάνε περιπου στα 86 δολλάρια για το s150 (αυτό που πηρα εγω),

ενω για το μικρότερο, S120 πάνε κοντα στα 66 δολλάρια.

Με το τελωνειο δεν είχα θεμα μιας και μου το έφερε η DHL στην "πορτα" μου σε 7 μέρες. Ήταν όμως ειδική περίπτωση η δική μου.

Ο ενσύρματος smart controller κοστιζει 55 δολλαρια και θεωρω πως ειναι απολυτως απαραιτητος, ενω ο ασυρματος κοστιζει 95 δολλαρια και κάνει ακριβως τα ιδια αλλά ασυρματα.

Οτι άλλο θες να με ρωτησεις, ειμαι στη διαθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα ας κάνουμε υπομονη λίγους μήνες να δούμε και τι προσφέρει το φωτιστικο στα κοραλια καλορίζικο και καλοδουλευτο φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο και φαινεται καλο!!

Κρατα μας ενημερους

πως θα πηγαινουν τα κοραλια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο και φαινεται καλο!!

Κρατα μας ενημερους

πως θα πηγαινουν τα κοραλια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες οι πληροφοριες για το φωτιστικο και ευχαριστουμε που τις μοιραστηκες :thumbsu:

Το ενυδρειο δειχνει πολυ πιο φωτεινο!

Μεγεια!

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση του φωτιστικό εύχομαι να παει το ενυδρείο σου ενα σκαλί πιο πανω Γιωργαρε...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το φωτιστικο, ευτυχώς εχει μικρότερο rainbow απο αλλα led φωτιστικά. Καλο αυτο, συμαινει καλυτερη διασπορά. Πως το δουλεύεις χωρις καποιο controller, νόμιζα οτι επρεπε να εχει έστω αυτόν με το καλωδιο για να δουλέψει, απο οσο κατάλαβα τουλαχιστον δεν τον πήρε ακομα.

Με γειες το νεο φωτιστικο :)

Link to comment
Share on other sites

Μάριε μολις χθες παρηγγειλα τον ενσυρματο κοντρολερ με 55 δολλαρια και 24 δολλαρια τα μεταφορικα με την DHL.

Και ο ασυρματος αλλα και ο ενσυρματος κοντρολερ ειναι εξτρα και δεν περιλαμβανονται στα βασικα αξεσουαρ του συστηματος.

Και οι δυο κοντρολερ κανουν τις ιδιες λειτουργιες. Μονο που ο πιο ακριβος τις κανει ασυρματα.

Μου αρεσει πολυ που μπορεις να ντιμαρεις τα λεντ στο σημειο και στο χρωματισμο που εσυ θες να βλεπεις το ενυδρειο σου.

Μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ικανοποιημενος μιας και η εικονα των κοραλιων εχει αλλαξει προς το καλυτερο.

Ο χρονος θα δειξει....

Link to comment
Share on other sites

Χθες αφιερωσα ολοκληρη τη μερα στο ενυδρειο μου.

Είχε γενικο καθαρισμο και του σαμπ επισης.

Βγηκαν οοοοολα έξω καθαριστηκαν οσο πιο καλα μπορουσαν.

Η "μουργα" που υπηρχε στο σαμπ δε λεγεται. Το αδειασα και το σκουπισα.

Κατα την διαρκεια του καθαρισμου έπαθα και μια ζημια που παραλιγο να μου κοστισει σοβαρα.

Καθως ειχα αδειασει το σαμπ, το θερμομετρο που υπηρχε κολημενο στο τζαμι, ξεκολησε και πεφτοντας, εσπασε.

Σε καποια φαση οταν ειδα το θερμομετρο πεσμενο, το σηκωσα και το ξανακολλησα στο τζαμι χωρις να δω οτι ειχε σπασει.

IMG_5109_zps1eff7a4d.jpg

Οταν αρχισα να σκουπιζω τον πατο του σαμπ και μαζευοντας τα γυαλακια, προσπαθουσα να καταλαβω απο τι ειναι.

IMG_5110_zps873db4ac.jpg

Αρχισα να γεμιζω με καθαρο νερο τους χωρους του σαμπ, ξεκινωντας απο το πρωτο σταδιο. Φτανοντας στο δευτερο ειδα το θερμομετρο να επιπλεει.

Τα μπιλακια του υδράργυρου ειχαν σκορπιστει παντου, αλλα λογω του βαρους τους καθοντουσαν στο πατο.

Ολα εξω ξανα, πεταμα το νερο (τζαμπα τοση οσμωση και αλατι). Αλλα με αυτα δεν παιζουμε. Μεχρι την ηλεκτρικη σκουπα εβαλα και τα ρουφηξε!

Τα καλα του σαμπ...δεν ενοχλεις για κανενα λογο τους απο πανω!

IMG_5111_zps5df28dd0.jpg

Καθαρισμος Skimer Tunze 9004

IMG_5112_zps90ddcb85.jpg

Σιφωναρισμα και αλλαγη νερου και πανω. Πολύ πιο γρηγορη απο κάθε αλλη φορα.

IMG_5118_zps4ba123bc.jpg

IMG_5119_zps91455898.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ενα πολυ θετικο υπερ ενος συστηματος που εχει σαμπ, κανεις τις δουλειτσες σου μπαμ μπαμ χωρις να προκαλεις στρες επανω!!

Αφου το ειδες ολα οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σας κουρασα, θα ακολουθησει βιδεο οπου καναμε παρτι :jig::bigemo_harabe_net-114: με τα ψαρακια μου, το βραδυ!!! Χαχαχαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...