Jump to content

Θολό νερό


Recommended Posts

Καλησπέρα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που προέκυψε σε ένα από τα ενυδρεία μας.

Το ενυδρείο είναι 120 lt Jewel, με το εσωτερικό του φίλτρο και εξωτερικό το LBL Cristal Profit 250lt/h.

Κάτοικοι:

2 Labidochromis caeruleus

5 Pelvicachromis pulcher-kribensis

3 Colisa lalia-Dwarf Gourami

4 Corydoras aeneus (Gill 1858)

5 Apple snails

Όλα τα ψάρια μικρά, κανένα μεγαλύτερο των 5 μηνών. Το ενυδρείο λειτουργεί σε αυτή τη σύνθεση από Νοέμβριο 2006. Τα 3 corydoras προστέθηκαν πριν 1 εβδομάδα. Μετρήσεις όλες εντός ορίων, σταθερές εδώ και αρκετές εβδομάδες. Φως για 9 ώρες ημερησίως.

Χθες βράδυ ήταν προγραμματισμένη η εβδομαδιαία αλλαγή νερού. Αργά το απόγευμα παρατήρησα ότι όλοι οι κάτοικοι του ενυδρείου (πλην των corries) είχαν ανέβει στην επιφάνεια-πιθανή έλειψη οξυγόνου. Προχώρησα σε αλλαγή 30%, με αντιχλώριο, ακολουθώντας τη συνηθισμένη διαδικασία. Θα ήθελα να σημειώσω ότι από το ίδιο νερό που ετοιμάστηκε για αλλαγή, αλλάχτηκε και το νερό μικρότερου ενυδρείου (60 lt, με 9 αρλεκίνους, 2 sae, 2 Botia Macracanthus - Clown Loach) το οποίο δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα.

Το νερό προστέθηκε με μικρή ροή, μέσα από το φίλτρο. Όταν ολοκληρώθηκε η αλλαγή, το νερό ήταν θολό, αλλά πίστεψα ότι ήταν απλά άμμος που είχε ανακατευτεί.

Σήμερα το πρωί, το νερό ήταν θολό, με ελαφρύ λευκό χρώμα και ΟΛΑ τα ψάρια στην επιφάνεια για να αναπνέουν. Προχώρησα άμεσα σε αλλαγή 75% και ξέπλυνα το πάνω τμήμα του εσωτερικού φίλτρου (το λευκό που μοιάζει με βαβμάκι) το οποίο ήταν πολύ βρώμικο. Η αλλαγή έγινε κανονικά με αντιχλώριο.

Οι μετρήσεις παραμένουν όπως και πριν, όμως το νερό δεν έχει ακόμη καθαρίσει. Ήδη 3 apple snails και 2 Dwarf Gourami βρίσκονται πολύ κοντά στην επιφάνεια.

Εάν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ή μπορεί να υποθέσει τι έχει συμβεί, παρακαλώ να με βοηθήσει. Δεν θα ήθελα να προχωρήσω σε κάποιο φάρμακο χωρίς λόγο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που προέκυψε σε ένα από τα ενυδρεία μας.

Το ενυδρείο είναι 120 lt Jewel, με το εσωτερικό του φίλτρο και εξωτερικό το LBL Cristal Profit 250lt/h.

Κάτοικοι:

2 Labidochromis caeruleus

5 Pelvicachromis pulcher-kribensis

3 Colisa lalia-Dwarf Gourami

4 Corydoras aeneus (Gill 1858)

5 Apple snails

Όλα τα ψάρια μικρά, κανένα μεγαλύτερο των 5 μηνών. Το ενυδρείο λειτουργεί σε αυτή τη σύνθεση από Νοέμβριο 2006. Τα 3 corydoras προστέθηκαν πριν 1 εβδομάδα. Μετρήσεις όλες εντός ορίων, σταθερές εδώ και αρκετές εβδομάδες. Φως για 9 ώρες ημερησίως.

Χθες βράδυ ήταν προγραμματισμένη η εβδομαδιαία αλλαγή νερού. Αργά το απόγευμα παρατήρησα ότι όλοι οι κάτοικοι του ενυδρείου (πλην των corries) είχαν ανέβει στην επιφάνεια-πιθανή έλειψη οξυγόνου. Προχώρησα σε αλλαγή 30%, με αντιχλώριο, ακολουθώντας τη συνηθισμένη διαδικασία. Θα ήθελα να σημειώσω ότι από το ίδιο νερό που ετοιμάστηκε για αλλαγή, αλλάχτηκε και το νερό μικρότερου ενυδρείου (60 lt, με 9 αρλεκίνους, 2 sae, 2 Botia Macracanthus - Clown Loach) το οποίο δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα.

Το νερό προστέθηκε με μικρή ροή, μέσα από το φίλτρο. Όταν ολοκληρώθηκε η αλλαγή, το νερό ήταν θολό, αλλά πίστεψα ότι ήταν απλά άμμος που είχε ανακατευτεί.

Σήμερα το πρωί, το νερό ήταν θολό, με ελαφρύ λευκό χρώμα και ΟΛΑ τα ψάρια στην επιφάνεια για να αναπνέουν. Προχώρησα άμεσα σε αλλαγή 75% και ξέπλυνα το πάνω τμήμα του εσωτερικού φίλτρου (το λευκό που μοιάζει με βαβμάκι) το οποίο ήταν πολύ βρώμικο. Η αλλαγή έγινε κανονικά με αντιχλώριο.

Οι μετρήσεις παραμένουν όπως και πριν, όμως το νερό δεν έχει ακόμη καθαρίσει. Ήδη 3 apple snails και 2 Dwarf Gourami βρίσκονται πολύ κοντά στην επιφάνεια.

Εάν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ή μπορεί να υποθέσει τι έχει συμβεί, παρακαλώ να με βοηθήσει. Δεν θα ήθελα να προχωρήσω σε κάποιο φάρμακο χωρίς λόγο.

Ευχαριστώ

Θα σου πρότεινα να περιμένεις να σου απαντήσει και κάποιος ποιο έμπειρος, αλλά από ένα βιβλιαράκι για ασθένειες που έχω εδώ της sera περιγράφει τα συμπτώματα που ανέφερες και συμπληρώνει και ότι αν τρίβετε έντονα και στα βράγχια τότε έιναι βραγχιοσκώληκες (Dactylogyridea) Και προτείνει για την αντιμετώπιση τους να βάλεις Sera ectopur + Sera mycropur. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι :thaman: Α! το μόνο που δεν αναφέρει είναι το θολό νερό εκει δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει...

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

Black dragon,

Αν και τα ψάρια δεν έχουν αλλάξει συμπεριφορά, πλην του ότι ανεβαίνουν στην επιφάνεια, πώς καταλαβαίνεις ότι "τρίβετε έντονα και στα βράγχια"?

Link to comment
Share on other sites

Black dragon,

Αν και τα ψάρια δεν έχουν αλλάξει συμπεριφορά, πλην του ότι ανεβαίνουν στην επιφάνεια, πώς καταλαβαίνεις ότι "τρίβετε έντονα και στα βράγχια"?

Μπορεί να κατεβαίνει να τρίβετε σε κάποια πέτρα ή κάτω στο υπόστρωμα, φέρετε σαν να το φαγουρίζει και να ξύνεται δείχνει ενόχληση σε εκείνο το σημείο... Αλλά για αρρώστια να το σκέφτεσαι εφόσον οι μετρήσεις σου ήταν καλές. Γιατί εγώ όταν το είχα πάθει αυτό ήταν θέμα νερού τα νιτρικά ήταν στα ύψη και έχασα ένα ψαράκι :thaman: .

Link to comment
Share on other sites

Black Dragon ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν έχει παρατηρηθεί τέτοια συμπεριφορά.

Περισσότερη παρατήρηση θα γίνει αύριο, όταν "ξημερώσει" στα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Black Dragon ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν έχει παρατηρηθεί τέτοια συμπεριφορά.

Περισσότερη παρατήρηση θα γίνει αύριο, όταν "ξημερώσει" στα ενυδρεία.

Τίποτα ευχαρίστως να βοηθάω αν μπορώ και αν ξέρω. :thaman: .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση με αρρώστια αυτό που έγινε και μην βιάζεστε να δίνετε διαγνώσεις και θεραπείες χωρίς να ξέρετε..! Δεν είναι παιχνίδι οι ζωές των ψαριών!

Κατ΄αρχήν η σύνθεσή σου είναι λάθος. Τι δουλειά έχουν τα Labidochromis caeruleus (αφρικανική κιχλίδα..!) με τα υπόλοιπα? Σύντομα θα έχεις προβλήματα από αυτό το λόγο και μάλιστα σοβαρά... Και μην τα συγχέεις με τα kribensis που επίσης είναι Αφρικάνες, γιατί ζουν τελείως διαφορετικά από αυτά των λιμνών Ταγκανίκα και Μαλάουϊ, καθώς και σε άλλες συνθήκες.

Αυτό που έγινε έχει να κάνει με άλλους παράγοντες και για να το βρούμε και να σε βοηθήσουμε χρειάζονται πολλά και αναλυτικά στοιχεία του ενυδρείου, φωτογραφία, μετρήσεις αναλυτικές, πλήρη περιγραφή του ιστορικού του ενυδρείου και αναλυτικά οι ρουτίνες σου. Ολα με λεπτομέρειες. Προς το παρόν βάλε αεραντλία να δουλεύει, άμεσα. Και κάνε συχνές αλλαγές με προσοχή στις παραμέτρους του φρέσκου νερού που αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θάθελα να διευκρινιστεί κάτι:

Ετσι όπως το γράφεις, εγώ κατάλαβα ότι το νερό ήταν θολό ΠΡΙΝ την αλλαγή, σωστά?

Πάντως θολό νερό, συνήθως σημαίνει ή βακτηριακή "έκρηξη" ή αιωρούμενη άλγη. Επειδή λες ότι είναι λευκό (γαλακτερό?) μάλλον είναι περισσότερο το πρώτο και όχι το δεύτερο (πρασινίζει, όπως στη φωτογραφία ΕΔΩ).

Και ακόμα μια ερώτηση:

Προσθέτεις τίποτα άλλο πλην του αντιχλώριου στο νερό που αλλάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Filoxene καλημέρα.

"Δεν έχει καμία σχέση με αρρώστια αυτό που έγινε και μην βιάζεστε να δίνετε διαγνώσεις και θεραπείες χωρίς να ξέρετε..! Δεν είναι παιχνίδι οι ζωές των ψαριών!"

Ακριβώς επειδή δεν έχει παρατηρηθεί κάποια άλλη περίεργη συμπεριφορά στα ψάρια, ούτε κάτι πάνω στο σώμα τους, γι' αυτό δεν προχώρησα σε κάποιο φάρμακο.

"Κατ΄αρχήν η σύνθεσή σου είναι λάθος. Τι δουλειά έχουν τα Labidochromis caeruleus (αφρικανική κιχλίδα..!) με τα υπόλοιπα? Σύντομα θα έχεις προβλήματα από αυτό το λόγο και μάλιστα σοβαρά... Και μην τα συγχέεις με τα kribensis που επίσης είναι Αφρικάνες, γιατί ζουν τελείως διαφορετικά από αυτά των λιμνών Ταγκανίκα και Μαλάουϊ, καθώς και σε άλλες συνθήκες."

Θα διαβάσω περισσότερο για τη σύνθεση-ευκαιρία για νέο ενυδρείο :thaman:

"Αυτό που έγινε έχει να κάνει με άλλους παράγοντες και για να το βρούμε και να σε βοηθήσουμε χρειάζονται πολλά και αναλυτικά στοιχεία του ενυδρείου, φωτογραφία, μετρήσεις αναλυτικές, πλήρη περιγραφή του ιστορικού του ενυδρείου και αναλυτικά οι ρουτίνες σου. Ολα με λεπτομέρειες. Προς το παρόν βάλε αεραντλία να δουλεύει, άμεσα. Και κάνε συχνές αλλαγές με προσοχή στις παραμέτρους του φρέσκου νερού που αλλάζεις."

Μετρήσεις θα γίνουν και πάλι το βράδυ, μετά τη δουλειά. Ο.Κ. για αεραντλία.

"Επίσης θάθελα να διευκρινιστεί κάτι:

Ετσι όπως το γράφεις, εγώ κατάλαβα ότι το νερό ήταν θολό ΠΡΙΝ την αλλαγή, σωστά?"

Όχι, απλά παρατήρησα τα ψάρια στην επιφάνεια. Η πρώτη προγραμματισμένη αλλαγή έγινε Σάββατο βράδυ. Για 2-3 ώρες που μπορούσα να το παρατηρώ δεν υπήρξε θολό νερό, τα ψάρια είχαν επιστρέψει στο βυθό (και όχι μόνο). Γι' αυτό δεν ανησύχησα.

"Πάντως θολό νερό, συνήθως σημαίνει ή βακτηριακή "έκρηξη" ή αιωρούμενη άλγη. Επειδή λες ότι είναι λευκό (γαλακτερό?)"

ΣΩΣΤΑ

"μάλλον είναι περισσότερο το πρώτο και όχι το δεύτερο (πρασινίζει, όπως στη φωτογραφία ΕΔΩ)."

Δεν πρασινίζει καθόλου

"Και ακόμα μια ερώτηση:

Προσθέτεις τίποτα άλλο πλην του αντιχλώριου στο νερό που αλλάζεις?"

Όχι

Αν και θα ψάξω το forum για διάβασμα, εάν πρόκειται για βακτηριακή "έκρηξη" ή αιωρούμενη άλγη, λογικά σήμερα το απόγευμα η εικόνα θα είναι καλύτερη, μιας και λειτουργούν 2 φίλτρα (τα έλεγξα, λειτουργούν, γιατί και αυτό σκέφτηκα αρχικά). Έτσι δεν είναι?

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να αποτανθείς σε κάποιον εκεί κοντά που είσαι, που να μπορεί να σε βοηθήσει λίγο (πχ ganas..!) :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ο ganas πραγματικά είναι κοντά μου τα τελευταία... 22 χρόνια :thaman: Αν και παντρεμένοι μόνο τα 17... :thaman:

Είναι στο εξωτερικό και όλα συμβαίνουν όταν λείπει. Από iks μέχρι λερναία στο δισκοενυδρείο μας. :wootwoot:

Το πρόβλημα στο 120 lt ενυδρείο το συζητήσαμε τηλεφωνικά, κι επειδή δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε τι είναι, αποφάσισα ν' ανεβάσω post.

Ευχαριστώ για όλη την προσπάθεια για βοήθεια. Θα δω πώς είναι η εικόνα του ενυδρείου το απόγευμα. Έχει διάβασμα στο site απόψε...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι με την προσθήκη αεραντλίας μετά από 1 μέρα όλα θα διορθωθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Και εγώ πιστεύω ότι με την προσθήκη αεραντλίας μετά από 1 μέρα όλα θα διορθωθούν.

Εγω βρε παιδια καθ'οτι καινουριος (120 lt) εκανα το στρωσιμο κανονικα με sera, αλλα με 3 χρυσοψαρα σε 5 μερες θολωσαν τα παντα και εχασα και τα ψαρια.Ξαναεκανα το στρωσιμο με Τετρα (αyτη τη στιγμη εχω 4 gourami)και μεχρι στιγμης ολα πανε καλα! Αλλα μηπως η αεραντλια θα με βοηθουσε και στην διαυγεια του νερου? Γιατι κρυσταλλινα καθαρο το νερο δεν ειναι. Με τα περιτωματα τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρε παιδια καθ'οτι καινουριος (120 lt) εκανα το στρωσιμο κανονικα με sera, αλλα με 3 χρυσοψαρα σε 5 μερες θολωσαν τα παντα και εχασα και τα ψαρια.Ξαναεκανα το στρωσιμο με Τετρα (αyτη τη στιγμη εχω 4 gourami)και μεχρι στιγμης ολα πανε καλα! Αλλα μηπως η αεραντλια θα με βοηθουσε και στην διαυγεια του νερου? Γιατι κρυσταλλινα καθαρο το νερο δεν ειναι. Με τα περιτωματα τι να κανω?

Αυξημένη αμμωνία μου μυρίζεται, γι 'αυτό χαιρέτησαν τα ψάρια σου!! Πρέπει να κάνει το ενυδρείο τον κύκλο του και να στρώσει το φίλτρο. Για τα περιτώματα με σκούπα βυθού 1 φορά το μήνα. Πάντως δεν είναι κακό, αν έχεις φυτα, μιάς και κάνουν μια πρώτης τάξης λίπασμα!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας .

Είμαι τελείος αρχάριος αλλά απο αυτούς που μαθένουν ... απο τα λάθη τους ... και απο την παρατήρηση

Επιδεί και έγω έχω παιδευτεί πάρα πολύ και έχω θυσιάσει αρκετά ψαράκια ......

έχω να σου πώ :

Αφού παρατηρήθηκε μετά απο αλλαγή νερου .

α) Βάλε ανθρακα ξέχωρο σε μικρό φίλτρο μαζι με τον ανθρακα βάλε και σφουγγαρι ψιλο ...

β) τοποθέτηση Αεράπετρα μία με εντονες φυσαλιδες σε σημείο που να μην ενοχλούν τα ψάρια .

γ) μην ταιζεις τα ψάρια μέχρι να δείς διαφορά στην συμπεριφορά .

δ) Πρόσθεσε στο νερό Αλάτι ενυδριακο της API - μια κουταλιά της σούπας για κάθε 20 λιρτα νερό ρύχτο μέσα στο ενυδρείο σε μία γωνία του που δεν πολυ πάνε τα΄ψάρια θα λιώσει σε ενα λεπτό .

Αφού στρώσουν και επανέλθουν τα ψαράκια μετά απο μερικέ ς μέρες καθάρισε τον βυθό σου - χαλίκια

με ανοιχτό το φίλτρο του άνθρακα για να τραβίξη τις ακαθαρσίες και κλειστο το κύριο φίλτρο μετά καθαρίζεις το φίλτρο άνθρακα - σφουγγάρι και ξανα βάλτο μέσα .

Αυτά αν βοήθησα .

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι θα δείς αν μπορείς να το βάλεις ... ( είδος ψαριών - φυτά κ.λ.π )

Επίσης τα φαρμακα για το νερό μήπως πρέπει να τα αυξήσεις....

Το κάθε νερό περιοχής έχει διαφορετικές περιεκτικότητες σε βαραία μέταλλα και άλλα ......

Για να αλλάξης 75% το νερό του ενυδρείου :

α) θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η σύνθεση του νέου νερού είναι αυτή που πρέπει ...( βαραία μέταλλα , χλώριο , αμωνία νερού βρύσης κ.λ.π )

β) οτι η βιολογία του ενυδρείου σου είναι αυτή που πρέπει ...... δηλ. σωστή και δυνατή ώστε να ην διαταρχθεί απο την μεγάλη αλλαγή νερου....

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλέσω να ανοίγετε νέα θέματα για τα προβλήματα σας και να μην γράφετε σε θέματα άλλων χρηστών!

Αυτό θα πρέπει να γίνετε για την αμεσότερη αντιμετώπιση των προβλημάτων σας και για την σωστότερη κατηγοριοποίηση των θεμάτων!

Επίσης καλό θα είναι να μην βάζουμε ποτέ στο ενυδρείο μας αδιάλυτο οποιοδήποτε σκεύασμα σε κρυσταλλική μορφή (είτε είναι κάποιο φάρμακο είτε αλάτι)!

Πάντα θα πρέπει να το διαλύσουμε σε ένα ξεχωριστό δοχείο (με νερό ενυδρείου) και μετά να το βάλουμε στο ενυδρείο μας!

Παράλληλα, δεν βάζουμε έτσι απλά αλάτι στα ψάρια αν δεν είμαστε σίγουροι ότι αυτά μπορούν να το δεχτούν!

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα, δεν βάζουμε έτσι απλά αλάτι στα ψάρια αν δεν είμαστε σίγουροι ότι αυτά μπορούν να το δεχτούν!

Εχω τιγράκια 4 2cm που τσιμπολογούν-παίζουν με το αλάτι .... γατοψαρα 3 1.5cm , γλυφτες 4 3cm

Οσα δεν θέλουν απομακρύνονται ....

Καμιά φορά ενα μπάνιο με με πυκνό διάλυμα αλατιού νομίζω τους χρειάζεται αφού το επιλέγουν τα ίδια.... θεραπεία-πρόληψη ....

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το κατάλαβαν, συνεχίζουν μύνημα που γράφτηκε πριν ένα χρόνο!

Το πρόβλημα τότε ήταν τελικά βακτηριακή "έκρηξη", η οποία διορθώθηκε με αεραντλία, χωρίς προσθήκη κάποιον σκευασμάτων. Το ενυδρείο λειτουργεί ως σήμερα (μόνο με kribensis) χωρίς άλλα προβλήματα, και με πολλές γέννες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχω τιγράκια 4 2cm που τσιμπολογούν-παίζουν με το αλάτι .... γατοψαρα 3 1.5cm , γλυφτες 4 3cm

Οσα δεν θέλουν απομακρύνονται ....

Καμιά φορά ενα μπάνιο με με πυκνό διάλυμα αλατιού νομίζω τους χρειάζεται αφού το επιλέγουν τα ίδια.... θεραπεία-πρόληψη ....

:thumbup::D

Αυτο που λες ειναι εξολοκληρου ατοπο.

Το αλατι δεν ειναι τροφη για να επιλεξουν αν θελουν να το φανε....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κλειδώνει .

Παρακαλώ πολύ να ανοιχτεί νέο θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...