Jump to content

Φάρμακα Της Seachem Χρησιμοποιούνται 2 Μαζί?


Recommended Posts

Φίλοι μου καλησπέρα ,
γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ταυτόχρονα τα φάρμακα Sulfaplex και Kanaplex της εταιρείας Seachem ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα ,

γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ταυτόχρονα τα φάρμακα Sulfaplex και Kanaplex της εταιρείας Seachem ?

Και τα δυο μαζι σε καμια περίπτωση μην τα βάλεις παράλληλα ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ΤΑΝ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .

Σε παρακαλώ πες μου τι προβλήματα θα έχω αν τα χρησιμοποιήσω και τα δύο μαζί . Ο λόγος που επιμένω είναι ότι πολλές φορές ακόμα και αν κάνουμε σωστή διάγνωση μπορεί κάποιο φάρμακο να μην θεραπεύει την συγκεκριμένη ασθένεια με αποτέλεσμα να χάσουμε πολύτιμο χρόνο μέχρι να βρούμε το κατάλληλο . Αν χρησιμοποιήσουμε δύο μαζί αυξάνουμε τις πιθανότητες γρήγορης θεραπείας . Για παράδειγμα στο γλυκό νερό τα φάρμακα esha 2000 και exit προτείνονται απο την εταιρεία για ταυτόχρονη χρήση και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά .

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση της εταιρείας Seachem στο ερώτημά μου :
Seachem Support
Προς
Εγώ
Σεπ 9 τις 11:30 μ.μ.
Hello sir,

Thank you for your email. It is possible to use KanaPlex and SulfaPlex at the same time in a saltwater aquarium, although I would stress caution in making sure not to overdose these medications. It may also be redundant to use both of these medications at the same time, KanaPlex will treat both fungal and bacterial diseases while SulfaPlex will treat fungal, bacterial, and protozoan infections. These medications have a minimal impact on the biofilter, but we do not recommend that they be used in the same tanks as invertebrates such as shrimp and corals.

My recommendation would be to treat your aquarium with SulfaPlex and, if you find that the disease is not responding to the medication within the recommended treatment period, attempt to treat with KanaPlex.

I hope this helps,
Seachem Support 10256
support@seachem.com

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...