Jump to content

Πόσα Λίτρα Χρειάζονται Επιτέλους Οι Δίσκοι; - "ένα Μίνι Άρθο Του Diskus Fan"


Husky_Jim

Recommended Posts

Εχω δει δισκο μου να διανυει το μετρο που τον ειχα.... μαλλον δεν προλαβα να τον δω.... Αδιαμφισβητητα μπορεις να τους κρατησεις σε 300 λιτρα αλλα δεν θα τους χαρεις οσο σε ενα ενυδρειο στα λιτρα που πρεπει.

Προσωπικα ειχα κρατησει σε 200 λιτρα δισκους με σχετικη επιτυχια και οσο μπορουσα να τους κρατησω τρεχοντας σα τρελος απο αλλαγη σε αλλαγη. Ειδα ουριτσες απο γεννα σε κοινωνικο ενυδρειο και αλλα πολλα που αξιζαν την κουραση. ΔΕΝ μπορουσα να εχω μεγαλυτερο ενυδρειο για να τους μεγαλωσω αλλα ηθελα δισκους. Αν μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω παλι το ιδιο θα εκανα. Τωρα που ειμαι στα 400 λιτρα μερικα χρονια μετα θα το σκεφτομουν δυο φορες πριν παρω παλι δισκους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς... ΔΕΝ κατανόησες πλήρως το κείμενο. Μήπως ΔΕΝ τα εξηγώ... αναλυτικά;

Σε ποίο σημείο είναι λάθος η προσέγγιση μου; Γίνε περισσότερο σαφής.

Έγραψα κάπου ότι... οι δίσκοι ΔΕΝ είναι ανθεκτικά ψάρια;

Για να δει και να μάθει κάποιος τους δίσκους πάντως... σε 300 λίτρα αποκλείεται να το κάνει. ΔΕΝ έχει καμία σχέση το ψάρι ως προς τη συμπεριφορά του... σε μικρό χώρο. Πιθανώς να έχεις ακούσει και κάποιους να λένε ότι... οι δίσκοι είναι ακίνητα ψάρια.

Αυτό είναι κάτι που μπορούν να στο επιβεβαιώσουν όσοι... από πχ. 300 λίτρα τους έβαλαν σε 700 και πάνω.-

ΔΕΝ ανεφερόμουν σε αυτά που γράφεις στα οποία συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό αλλά στο σύνολο του νήματος. Ο πήχης ΔΕΝ είναι τόσο ψηλά όσο θέλουν κάποιοι να είναι.

Κανένα ψάρι δεν θα μου είχε συγχωρέσει της βλακείες που έκανα και συνεχίζω να κάνω όσο οι δίσκοι μου. Και επαναλαμβάνω ότι μιλάω βάσει της ΔΙΚΗΣ μου εμπειρίας και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά... ΔΕΝ μπορώ να σε καταλάβω.

Το κείμενο μου (με το οποίο όπως λες συμφωνείς)... με το αν κάποιοι άλλοι βάζουν τον πήχη ψηλά... ΔΕΝ αντιλαμβάνομαι πως συνδέονται.

Πάντως... όσο "εύκολοι" και να έχουν γίνει οι δίσκοι (γιατί πλέον η γνώση είναι σε διαφορετικό επίπεδο αλλά και ο εξοπλισμός πιο προσιτός)... κάποιοι ακόμα αδυνατούν να τους διατηρήσουν... και αυτό κάτι λέει.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά... ΔΕΝ μπορώ να σε καταλάβω.

Το κείμενο μου (με το οποίο όπως λες συμφωνείς)... με το αν κάποιοι άλλοι βάζουν τον πήχη ψηλά... ΔΕΝ αντιλαμβάνομαι πως συνδέονται.

Πάντως... όσο "εύκολοι" και να έχουν γίνει οι δίσκοι (γιατί πλέον η γνώση είναι σε διαφορετικό επίπεδο αλλά και ο εξοπλισμός πιο προσιτός)... κάποιοι ακόμα αδυνατούν να τους διατηρήσουν... και αυτό κάτι λέει.-

Θα μπορουσες σε παρακαλώ να μας υποδείξεις διαστάσεις και λίτρα για ενυδρείο που θα φιλοξενίσει :

  1. Κάτω απο 5 δίσκους
  2. 6-8 δίσκους
  3. 8-10 δίσκους
  4. και πάνω απο 10

Οι δίσκοι θα είναι εκτροφής με μέσο μέγεθος περίπου 10 cm

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε, αλλά τόσα πολλά κεφαλαία, έντονα γράμματα και χρωματισμοί είναι κουραστικά για αυτόν που διαβάζει το θέμα. :blink:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες σε παρακαλώ να μας υποδείξεις διαστάσεις και λίτρα για ενυδρείο που θα φιλοξενίσει :

  1. Κάτω απο 5 δίσκους
  2. 6-8 δίσκους
  3. 8-10 δίσκους
  4. και πάνω απο 10

Οι δίσκοι θα είναι εκτροφής με μέσο μέγεθος περίπου 10 cm

Ευχαριστώ

Δεν γινεται αυτο που λες Παναγιωτη! Ο Stendker λεει, 8-10 ψαρια 10 εκ σε 180 λιτρα. Απαραδεκτο κατ εμε! Θα συμφωνησω κι εγω με τον discus fan πως σε ενυδρειο 300 λιτρων απλα καταδικαζεις το ψαρι! Στα 688 μεικτα που εχω 8 σκαλαρια βλεπω πως τα ψαρια δεν εχουν χωρο, ειδικα οταν εχουν γεννες. Ποσο μαλλον οι δισκοι που εχουν διπλασιο μεγεθος! Το ειδες κι εσυ οταν τους ειχες πηξει πως ηταν τα ψαρια και πως ειναι τωρα!

Κανενα ενυδρειο δεν ειναι αρκετα μεγαλο για τετοια ψαρια! Καλυτερα να αποθαρυνθει ο φιλος σου παρα να εχει δυστυχισμενα ψαρια!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες σε παρακαλώ να μας υποδείξεις διαστάσεις και λίτρα για ενυδρείο που θα φιλοξενίσει :

  1. Κάτω απο 5 δίσκους
  2. 6-8 δίσκους
  3. 8-10 δίσκους
  4. και πάνω απο 10

Οι δίσκοι θα είναι εκτροφής με μέσο μέγεθος περίπου 10 cm

Ευχαριστώ

Νομίζω ότι απλά και κατανοητά Ελληνικά έχω γράψει... ΔΕΝ καταλαβαίνω λοιπόν την απορία σου. Ξαναγράφω τα ίδια πράγματα.

1. ΔΕΝ υπάρχει κάτω από 5... οι δίσκοι ζουν σε μεγάλες ομάδες. Αποκόπτονται από το κοπάδι μόνο... όταν θέλουν να αναπαραχθούν.

2. Ισχύει... το ίδιο.

3. Ισχύει... το ίδιο.

4. Ισχύει... το ίδιο.

5. Τα ζευγάρια μπαίνουν σε γεννήστρα για να έχεις περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας στη γέννα.

Ένα ενυδρείο 500 λίτρων (με τις προυποθέσεις που αναφέρω στο κείμενο) είναι ικανοποιητικό ξεκίνημα... για να μεγαλώσεις σωστά και σε ικανοποιητικό αριθμό ομάδας... δίσκους.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε, αλλά τόσα πολλά κεφαλαία, έντονα γράμματα και χρωματισμοί είναι κουραστικά για αυτόν που διαβάζει το θέμα. :blink: Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Kalliroi... σου ζητώ συγνώμη (είναι όπως τα λες)... αλλά είναι ο τρόπος, που έχω μάθει να γράφω (γεροπαραξενιές).- :blush:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο θεμα!και για μας που δεν ξερουμε τιποτα απο δισκους μας δινει την σωστη κατευθυνση!καπως ετσι ειναι τα πραγματα και στις αφρικανικες κιχλιδες πχ haps ή φροντοζες!

Δυστυχως στις μερες μας ετσι ειναι καποια πραγματα ειναι για λιγους!αλλοι εχουν γκαπυ και γαριδες,αλλοι δισκους και αλλοι ριφακια!τα ψαρια ομως ειτε μεγαλα ειτε μικρα,γλυκου ή θαλασσινου νερου εχουν τις δικες τους αναγκες, που πρεπει μαυτες, να πηγαινουμε εμεις κι οχι αυτα με τις δικες μας δυνατοτητες!

Υπαρχουν παραλληλα και ευκαιριες μεγαλα ενυδρεια σε χαμηλες τιμες!αγγελιες παντου!καλυτερα λοιπον καποιος που θελει να βαλει δισκους και πραγματικα θα τους γουσταρει,ας επενδυσει σε καλυτερες συνθηκες διαβιωσης!πχ.μεγαλυτερο ενυδρειο,καταλληλο εξοπλισμο(ωσμωση φιλτρα θερμοστατες,ριζες)ολα λιγο πιο ακριβα απο τα συνηθισμενα εξοδα απλου ενυδρειου..ακομη ας σκεφτει και τα μονιμα εξοδα, υψηλοτερη θερμοκρασια,και συχνες αλλαγες νερου!αρα ρευμα και νερο!

Ολα αυτα απο μονα τους μεσα στην κριση ειναι αποτρεπτικα γι αυτο καποιοι πιστευω το γυριζουν στις αφρικανικες ή ακομη φευγουν απο το χομπι!αν ηταν ολοι δισκους και θαλασσινα θα στειναμε!

Τωρα αν παλι καποιος θελει να βαλει 10δισκους σε 200 λιτρα κακο του κεφαλιου του και κριμα τοσο τα ψαρια οσο και τα λεφτα του!

Αν θελει μπορει να βαλει μαζι και ενα καρχαρια ενα παπαγαλοψαρο δυο οσκαρ πιρανχας και χρυσοψαρα μαζι!ο καθενας οσο του κοβει και μπορει καταλαβινει και πρατει!

Το θεμα παντως επαναλαμβανω ειναι

α ψο γο ! !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δεν θα ανακατευτώ καθόλου με το κυρίως θέμα , απλά θέλω να μου απαντήσει σε μια ερώτηση ο diskus fan

Από το 1982 που λες ότι άρχισες να ασχολείσαι με τους δίσκους ,

Σε τι λίτρα έχεις τα ψάρια σου ?
Και σε τι κοπάδι? Πόσοι δίσκοι και με τι και αν συνυπάρχουν

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Pantrif
Link to comment
Share on other sites

Ενας φίλος που ενδιαφέρεται για αγορά ενυδρείου περίπου στα 300 λίτρα ήθελε να βάλει δίσκους. Διαβάζοντας διάφορα θέματα μεταξύ των οποίων και αυτό απογοητέυτηκε και δεν θα το επιχειρήσει.

Πως είναι δυνατόν να περνάει αυτή η εντύπωση πως ακόμα και σε 300 λίτρα δεν μπορεί να βάλει δίσκους? Με κάθε σεβασμό στις εμπειρίες σας και στις γνώσεις σας νομίζω ότι αυτή η προσέγγιση είναι λάθος.

Αποθαρύνεται ο κόσμος να δει και να μάθει για αυτό το υπέροχο ψάρι με αποτέλεσμα να δημιουργείται μια κλειστή κοινωνία elite (κατά τα μερικούς). Προσωπικά θεωρώ τον δίσκο απο τα ποιό εύκολα και ανθεκτικά ψάρια που έχουν περάσει απο τα χέρια μου ή μάλλον απο το ενυδρείο μου.

Γιατι να απογοητευτει ο φιλος σου βρε αδερφε? Πες του ανθρωπου να μπει στο πανεμορφο χομπυ μας και να στησει το ενυδρειο.. Με βαση τις εμπειριες του μιλαει και ο φιλος στο ''αρθρο'' αυτο. Πες του παιδιου να πειραματιστει και να χτισει τις δικες του εμπειριες.

Link to comment
Share on other sites

Pantrif...

Εκτός της χρονολογίας... γράφω και για τα λάθη μου... και προτρέπω να ΜΗΝ τα ακολουθήσει κάποιος (νομίζω το πήρες αποσπασματικά).

Τα ψάρια μου όταν είναι μικρά... εξαρτάται από τον αριθμό της γέννας... για κάποιο διάστημα μένουν αναγκαστικά με τους γονείς (στις γεννήστρες) και στην συνέχεια χωρίζονται σε ανάλογα ενυδρεία όπως απαιτηθεί...πχ. ανά 40-60 ψάρια.

Για 3-6 μηνών μεγαλώνουν σε 250λίτρο... και ο αριθμός αρχίζει να μειώνεται βέβαια σιγά-σιγά... γιατί έχουν ήδη αρχίσει να δίνονται.

Κάποια που έχω κρατήσει (10 τον αριθμό) για μένα 16-18 εκ. τα έχω σε 400 λίτρα... λόγω του ότι στο σπίτι που μένω τώρα δυστυχώς... ΔΕΝ υπάρχει πρόσβαση κατάλληλη, που να επιτρέπει ώστε να τοποθετηθεί μεγαλύτερο ενυδρείο (κάτι που θα ήθελα... και ελπίζω σύντομα να αλλάξω χώρο, για να γίνει).

Μόνο δίσκοι υπάρχουν πλέον... στα ενυδρεία μου με τους δίσκους.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

diskus fan...

Δεν είσαι ο μόνος που έχει δίσκους από το 1980...υπάρχουν και άλλοι
Θυμάμαι το 80 ο πατέρας μου είχε δώσει 15 χιλιάδες δραχμές σε μια γυναικά για να μας μεταφράσει ένα βιβλίο από γερμανικά σε ελληνικά. (μπορώ να σκανάρω τις φωτογραφίες από το τότε ενυδρείο).
Δεν είσαι ο μόνος που έχει γνωρίσει τον Stendker προσωπικά(αναφέρομαι σε ένα άλλο post που το ειπες)
Τέλος πάντων
Δεν είσαι ο μονός που έχεις τρέλα με τους δίσκους, διαβάζεις και ασχολείσαι μόνο με αυτά τα ψάρια,
έχεις πάθος για αυτά και σε καταλαβαίνω το ότι θες να μεταφέρεις τις γνώσεις σου στους πιο νέους.

ΑΛΛΑ είσαι ο μόνος που διαβάζω ( τον τελευταίο καιρό ειδικά, γιατί όπως έχετε όλοι καταλάβει πολλά μέλη δεν γράφουν για 1002 λόγους) και λέει ότι σε 300 λίτρα απαγορεύεται να μπουν δίσκοι.
Ενώ εσύ τα έχεις σε 400 δηλαδή τι 100 λίτρα πάνω? η 30 πόντους διάφορα στο μήκος?
Μην είσαι τόσο απολυτός, Mην αποτρεπεις κοσμο, Μην τους πιανεις απο τον λαιμο

Αυτά από μένα, χωρίς παραξήγηση

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ διεκδίκησα ποτέ... ούτε την πρωτιά... ούτε την αποκλειστικότητα... παρεξήγησες

Διαβάζεις... προφανώς όμως αυτά που καταλαβαίνεις... διαφέρουν από το νόημα, που εγώ θέλω να δώσω.

Θεωρείς ότι κάποιος μπορεί να πάρει 300λιτρο να βάλει δίσκους και σε 7 μήνες να πληρώσει για αγορά νέο ενυδρείο... και να τους μεταφέρει σε 700λιτρο;

Αυτά γράφω.

Επίσης... οι σαρδέλες ζούνε σε 100άδες για κάποιο λόγο... όταν μένουν 10... ο θάνατος είναι δίπλα. Ο τρόπος ζωής των ειδών είναι συγκεκριμένος... όχι όπως μας βολεύει. Στο ενυδρείο μου... θέλω να βλέπω, κάτι από την φύση. Άλλος είναι ικανοποιημένος να έχει το χρωματιστά ψάρια... σε σκέτα τζάμια.

Όταν εγώ έβαλα τους πρώτους δίσκους μου σε 80 εκ. μήκος... διάβαζα ένα βιβλίο που έγραφε για ελάχιστο 100 εκ. και έλεγα... σιγά μωρέ... για 20 πόντους. Τότε ΔΕΝ καταλάβαινα ότι... τα 20 εκ. είναι το μήκος σώματος του δίσκου... άρα κάτι σημαίνει.

Δες το λίγο... πιο πλατιά.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι

Εγώ μπορώ να το δω και πιο πλάτια και πιο φαρδιά και μπορώ να μπω και στον συλλογισμό σου και στην τελική να σε καταλάβω.

Άλλα πρέπει κ εσύ να δεις και να καταλάβεις αυτό που σου αναφέρω κ εγώ και κάποια παιδιά πιο πάνω Δεν είναι ούτε εύκολο ούτε απλό για κάποιον που θα ξεκινήσει με δίσκους να πάρει κατευθείαν ενυδρείο 500 λίτρα ++ .
Ναι ας ξεκινήσει με 300 , από το να μην ξεκινήσει καθόλου ας ξεκινήσει με 300 .

Στο #25 αναφέρεις το έξης (Για να δει και να μάθει κάποιος τους δίσκους πάντως... σε 300 λίτρα αποκλείεται να το κάνει.)

Εγώ από που ξεκίνησα από τα 800?? όχι βέβαια 200 λίτρα diy ήταν το πρώτο ενυδρείο που είχε φτιάξει ο πατέρας μου .. Όπως επίσης εσύ είπες ( Όταν εγώ έβαλα τους πρώτους δίσκους μου σε 80 εκ. μήκος ) πάλι δεν νομίζω να ήταν πάνω από 300 λίτρα...

Οπότε που καταλήγουμε ότι από κάπου αρχίζεις και με τον ένα η άλλο τρόπο άμα γουστάρεις και αγαπάς αυτό που κάνεις θα πας κ σε μεγαλύτερο

ΥΓ: Τον περασμένο χειμώνα δεν έβαλα πετρέλαιο σπίτι μου και έδωσα 650 ευρώ στην δέη μονό και μονό για να μου ζεσταίνει τα ψαρια..Τα ψάρια μου είχαν 28,5 βαθμούς και εγώ στο σπίτι μου είχα 12.... Φέτος μακάρι να είναι πιο ελαφρύς ο χειμώνας και να την βγάλουμε πιο εύκολα Αυτό το λέω ως παράδειγμα στο αν αγαπάς κάτι και σου αρέσει θα το προσεχείς........

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ διεκδίκησα ποτέ... ούτε την πρωτιά... ούτε την αποκλειστικότητα... παρεξήγησες

Διαβάζεις... προφανώς όμως αυτά που καταλαβαίνεις... διαφέρουν από το νόημα, που εγώ θέλω να δώσω.

Θεωρείς ότι κάποιος μπορεί να πάρει 300λιτρο να βάλει δίσκους και σε 7 μήνες να πληρώσει για αγορά νέο ενυδρείο... και να τους μεταφέρει σε 700λιτρο;

Αυτά γράφω.

Επίσης... οι σαρδέλες ζούνε σε 100άδες για κάποιο λόγο... όταν μένουν 10... ο θάνατος είναι δίπλα. Ο τρόπος ζωής των ειδών είναι συγκεκριμένος... όχι όπως μας βολεύει. Στο ενυδρείο μου... θέλω να βλέπω, κάτι από την φύση. Άλλος είναι ικανοποιημένος να έχει το χρωματιστά ψάρια... σε σκέτα τζάμια.

Όταν εγώ έβαλα τους πρώτους δίσκους μου σε 80 εκ. μήκος... διάβαζα ένα βιβλίο που έγραφε για ελάχιστο 100 εκ. και έλεγα... σιγά μωρέ... για 20 πόντους. Τότε ΔΕΝ καταλάβαινα ότι... τα 20 εκ. είναι το μήκος σώματος του δίσκου... άρα κάτι σημαίνει.

Δες το λίγο... πιο πλατιά.- ;)

Δεν προκειτε ποτε να πεισεις καποιον για κατι που δεν θελει να καταλαβει/πιστεψει. Τσαμπα απαντας σε ερωτησεις που εχουν απαντηθει απο το ιδιο το αρθρο. Το ιδιο ισχυει και για οσους προσπαθουν να πεισουν εσενα για κατι που και οι ιδιοι ξερους οτι εχουν λαθος.

Ειναι κριμα να χαλαμε ενα τοσο ωραιο αρθρο με τετοιου ειδους αντιπαραθεσεις. Ολοι νομιζω μεσες ακρες ξερουμε οτι οι δισκοι ζουν σε μεγαλα κοπαδια, οτι θελουν πολλα λιτρα για να γινουν οσο μεγαλοι θα γινοταν στην φυση και εχουμε δει τι ξηλο πεφτει στις γεννες.

Οπως επισης εχουμε δει δισκους να μεγαλωνουν σε 200 λιτρα ενυδρειο χωρις να αρρωσταινουν η να πεθαινουν. Μη προσπαθουμε ομως να πεισουμε εμας και τους αλλους οτι αυτο ειναι το σωστο γιατι ειναι ευκολο/μας συμφερει.

Φιλικα παντα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειτε ποτε να πεισεις καποιον για κατι που δεν θελει να καταλαβει/πιστεψει. Τσαμπα απαντας σε ερωτησεις που εχουν απαντηθει απο το ιδιο το αρθρο. Το ιδιο ισχυει και για οσους προσπαθουν να πεισουν εσενα για κατι που και οι ιδιοι ξερους οτι εχουν λαθος.

Ειναι κριμα να χαλαμε ενα τοσο ωραιο αρθρο με τετοιου ειδους αντιπαραθεσεις. Ολοι νομιζω μεσες ακρες ξερουμε οτι οι δισκοι ζουν σε μεγαλα κοπαδια, οτι θελουν πολλα λιτρα για να γινουν οσο μεγαλοι θα γινοταν στην φυση και εχουμε δει τι ξηλο πεφτει στις γεννες.

Οπως επισης εχουμε δει δισκους να μεγαλωνουν σε 200 λιτρα ενυδρειο χωρις να αρρωσταινουν η να πεθαινουν. Μη προσπαθουμε ομως να πεισουμε εμας και τους αλλους οτι αυτο ειναι το σωστο γιατι ειναι ευκολο/μας συμφερει.

Φιλικα παντα.

:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα πράγματα δεν είναι μόνο μαύρο και άσπρο, υπάρχουν χιλιάδες αποχρώσεις ενδιάμεσα!

Το ιδανικό για εμάς τους ανθρώπους θα ήταν να ζούμε σε σπίτι 250 τετραγωνικά με 4 στρέμματα αυλή και πολύ πράσινο,

όμως οι περισσότεροι από εμάς ζούμε σε διαμερίσματα 70 - 80 τετραγωνικά και χωρίς προβλήματα...

Το άρθρο που έγραψε ο Νίκος είναι εκπληκτικό και πρέπει να το διαβάσουν ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ

όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με αυτά τα υπέροχα ψάρια όμως θα πρέπει να μην ήμαστε δογματικοί,πέραν του ιδανικού υπάρχει και το εφικτό,

σίγουρα ένα ενυδρείο γύρω στα 300 λίτρα θα ήταν μια καλή …αρχή!

Να δημιουργήσουμε ένα υποτυπώδες κοπάδι με πολύ καλή φίλτρανση και παρέχοντας αρκετή και καλή τροφή και ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ έχεις το τρίπτυχο της επιτυχίας!

Διατηρούσα σε 300αρι ενυδρείο 10 δίσκους με επιτυχία, χωρίς προβλήματα.

Το σημαντικό θα είναι να μάθουμε για τους δίσκους και μετά να τους φιλοξενήσουμε.

Ένα σημαντικό στοιχείο που διαπίστωσα με την συναναστροφή μαζί τους είναι ότι είναι από τα ποιό ανθεκτικά ψάρια,

γιατί σου δίνει το περιθώριο της λάθους διάγνωσης επειδή αντέχει περισσότερο και σου δίνει την δυνατότητα να το θεραπεύεις τελικά,

από την άλλη έχει ιδιαιτερότητες που πρέπει να προσέχεις…

Δεν είναι δύσκολο ψάρι, είναι απαιτητικό και δεν ζητά τόσο χώρο όσο χρόνο, από εμάς.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα πράγματα δεν είναι μόνο μαύρο και άσπρο, υπάρχουν χιλιάδες αποχρώσεις ενδιάμεσα!

Το ιδανικό για εμάς τους ανθρώπους θα ήταν να ζούμε σε σπίτι 250 τετραγωνικά με 4 στρέμματα αυλή και πολύ πράσινο,

όμως οι περισσότεροι από εμάς ζούμε σε διαμερίσματα 70 - 80 τετραγωνικά και χωρίς προβλήματα...

Το άρθρο που έγραψε ο Νίκος είναι εκπληκτικό και πρέπει να το διαβάσουν ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ

όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με αυτά τα υπέροχα ψάρια όμως θα πρέπει να μην ήμαστε δογματικοί,πέραν του ιδανικού υπάρχει και το εφικτό,

σίγουρα ένα ενυδρείο γύρω στα 300 λίτρα θα ήταν μια καλή …αρχή!

Να δημιουργήσουμε ένα υποτυπώδες κοπάδι με πολύ καλή φίλτρανση και παρέχοντας αρκετή και καλή τροφή και ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ έχεις το τρίπτυχο της επιτυχίας!

Διατηρούσα σε 300αρι ενυδρείο 10 δίσκους με επιτυχία, χωρίς προβλήματα.

Το σημαντικό θα είναι να μάθουμε για τους δίσκους και μετά να τους φιλοξενήσουμε.

Ένα σημαντικό στοιχείο που διαπίστωσα με την συναναστροφή μαζί τους είναι ότι είναι από τα ποιό ανθεκτικά ψάρια,

γιατί σου δίνει το περιθώριο της λάθους διάγνωσης επειδή αντέχει περισσότερο και σου δίνει την δυνατότητα να το θεραπεύεις τελικά,

από την άλλη έχει ιδιαιτερότητες που πρέπει να προσέχεις…

Δεν είναι δύσκολο ψάρι, είναι απαιτητικό και δεν ζητά τόσο χώρο όσο χρόνο, από εμάς.

Πολλά Μπράβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα πράγματα δεν είναι μόνο μαύρο και άσπρο, υπάρχουν χιλιάδες αποχρώσεις ενδιάμεσα!

Το ιδανικό για εμάς τους ανθρώπους θα ήταν να ζούμε σε σπίτι 250 τετραγωνικά με 4 στρέμματα αυλή και πολύ πράσινο,

όμως οι περισσότεροι από εμάς ζούμε σε διαμερίσματα 70 - 80 τετραγωνικά και χωρίς προβλήματα...

Το άρθρο που έγραψε ο Νίκος είναι εκπληκτικό και πρέπει να το διαβάσουν ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ

όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με αυτά τα υπέροχα ψάρια όμως θα πρέπει να μην ήμαστε δογματικοί,πέραν του ιδανικού υπάρχει και το εφικτό,

σίγουρα ένα ενυδρείο γύρω στα 300 λίτρα θα ήταν μια καλή …αρχή!

Να δημιουργήσουμε ένα υποτυπώδες κοπάδι με πολύ καλή φίλτρανση και παρέχοντας αρκετή και καλή τροφή και ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ έχεις το τρίπτυχο της επιτυχίας!

Διατηρούσα σε 300αρι ενυδρείο 10 δίσκους με επιτυχία, χωρίς προβλήματα.

Το σημαντικό θα είναι να μάθουμε για τους δίσκους και μετά να τους φιλοξενήσουμε.

Ένα σημαντικό στοιχείο που διαπίστωσα με την συναναστροφή μαζί τους είναι ότι είναι από τα ποιό ανθεκτικά ψάρια,

γιατί σου δίνει το περιθώριο της λάθους διάγνωσης επειδή αντέχει περισσότερο και σου δίνει την δυνατότητα να το θεραπεύεις τελικά,

από την άλλη έχει ιδιαιτερότητες που πρέπει να προσέχεις…

Δεν είναι δύσκολο ψάρι, είναι απαιτητικό και δεν ζητά τόσο χώρο όσο χρόνο, από εμάς.

respect

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα πράγματα δεν είναι μόνο μαύρο και άσπρο, υπάρχουν χιλιάδες αποχρώσεις ενδιάμεσα!

Το ιδανικό για εμάς τους ανθρώπους θα ήταν να ζούμε σε σπίτι 250 τετραγωνικά με 4 στρέμματα αυλή και πολύ πράσινο,

όμως οι περισσότεροι από εμάς ζούμε σε διαμερίσματα 70 - 80 τετραγωνικά και χωρίς προβλήματα...

Το άρθρο που έγραψε ο Νίκος είναι εκπληκτικό και πρέπει να το διαβάσουν ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ

όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με αυτά τα υπέροχα ψάρια όμως θα πρέπει να μην ήμαστε δογματικοί,πέραν του ιδανικού υπάρχει και το εφικτό,

σίγουρα ένα ενυδρείο γύρω στα 300 λίτρα θα ήταν μια καλή …αρχή!

Να δημιουργήσουμε ένα υποτυπώδες κοπάδι με πολύ καλή φίλτρανση και παρέχοντας αρκετή και καλή τροφή και ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ έχεις το τρίπτυχο της επιτυχίας!

Διατηρούσα σε 300αρι ενυδρείο 10 δίσκους με επιτυχία, χωρίς προβλήματα.

Το σημαντικό θα είναι να μάθουμε για τους δίσκους και μετά να τους φιλοξενήσουμε.

Ένα σημαντικό στοιχείο που διαπίστωσα με την συναναστροφή μαζί τους είναι ότι είναι από τα ποιό ανθεκτικά ψάρια,

γιατί σου δίνει το περιθώριο της λάθους διάγνωσης επειδή αντέχει περισσότερο και σου δίνει την δυνατότητα να το θεραπεύεις τελικά,

από την άλλη έχει ιδιαιτερότητες που πρέπει να προσέχεις…

Δεν είναι δύσκολο ψάρι, είναι απαιτητικό και δεν ζητά τόσο χώρο όσο χρόνο, από εμάς.

Πολυ σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα πράγματα δεν είναι μόνο μαύρο και άσπρο, υπάρχουν χιλιάδες αποχρώσεις ενδιάμεσα!

Το ιδανικό για εμάς τους ανθρώπους θα ήταν να ζούμε σε σπίτι 250 τετραγωνικά με 4 στρέμματα αυλή και πολύ πράσινο,

όμως οι περισσότεροι από εμάς ζούμε σε διαμερίσματα 70 - 80 τετραγωνικά και χωρίς προβλήματα...

Το άρθρο που έγραψε ο Νίκος είναι εκπληκτικό και πρέπει να το διαβάσουν ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ

όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με αυτά τα υπέροχα ψάρια όμως θα πρέπει να μην ήμαστε δογματικοί,πέραν του ιδανικού υπάρχει και το εφικτό,

σίγουρα ένα ενυδρείο γύρω στα 300 λίτρα θα ήταν μια καλή …αρχή!

Να δημιουργήσουμε ένα υποτυπώδες κοπάδι με πολύ καλή φίλτρανση και παρέχοντας αρκετή και καλή τροφή και ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ έχεις το τρίπτυχο της επιτυχίας!

Διατηρούσα σε 300αρι ενυδρείο 10 δίσκους με επιτυχία, χωρίς προβλήματα.

Το σημαντικό θα είναι να μάθουμε για τους δίσκους και μετά να τους φιλοξενήσουμε.

Ένα σημαντικό στοιχείο που διαπίστωσα με την συναναστροφή μαζί τους είναι ότι είναι από τα ποιό ανθεκτικά ψάρια,

γιατί σου δίνει το περιθώριο της λάθους διάγνωσης επειδή αντέχει περισσότερο και σου δίνει την δυνατότητα να το θεραπεύεις τελικά,

από την άλλη έχει ιδιαιτερότητες που πρέπει να προσέχεις…

Δεν είναι δύσκολο ψάρι, είναι απαιτητικό και δεν ζητά τόσο χώρο όσο χρόνο, από εμάς.

Χρηστο μου εδω θα διαφωνησω μαζι σου σε μερικα και ξερεις ποσο σεβομαι τις γνωσεις σου περι του χομπυ και των συγκεκριμενω ψαριων!

Ο αθρωπος δεν εχει ιδανικο περιβαλλον γιατι ειναι σε ολη τη γη! Ζει παντου και ακαμαζει ακομη και στην ερημο!

Απο την αρχαιοτητα δεν ζουσαν οι ανθρωποι σε 250 τετραγωνικα! Μαλλον σε κατι τρυπες ζουσαν μαζι με τον παππου, την γιαγια, τα πρωτοξαδερφα, τα μπατζανακια, τους κουνιαδος κι ουτω καθεξης! Με τουαλετα εξω, χωρις ρευμα, χωρις θερμανση και ψυξη, χωρις ιντερνετ, χωρις μμε ή μμμ κτλ! Τωρα που ζουμε σε περισσοτερα τετραγωνικα, και με ολα τα υπολοιπα εχουμε βελτιωσει την ζωη μας κατα πολυ! Το ιδιο συμβαινει και με τα ψαρια! Αν τα βαλεις σε ακτι αλλο απο αυτο που τους αναλογει, θα ζησουν ( ισως ) αλλα για ποσο και πως;

Κι εμενα αν με βαλεις σε ενα ασανσερ και με ταιζεις και με ποτιζεις καθημερινα και μου παρεχεις οξυγονο θα ζησω. Αλλα για ποσο και πως;

Αν στριμωξεις 10 φροντοζες σε 300 λιτρα ( για να μην λεμε συνεχεια για τους δισκους και τους δινουμε αξια, μιας και το ιδιο ισχυει για ολα τα ψαρια και οχι μονο γιαυτους! ) θα εχεις 10 ψαρια, δυστυχισμενα, στρεσαρισμενα και ακινητα! Πολυ πιθανον καποια στιγμη το πιο μικρο να φαει τοσο ξυλο που να πεθανει απο το στρες ή απο τις πληγες του. Μπορει οταν αρχισουν οι γεννες να ριχνει τοσο ξυλο το ζευγαρι που τα υπολοιπα να τα παρεις στο χερι.

Γαι μενα η αποψη μου ειναι η εξης: Δεν μπορω να συντηρω κατι οπως πρεπει, δεν το παιρνω οσο κι αν μου αρεσει. Αυτο ισχυει για πολλα πραγματα και οχι μονο για τα ψαρια. Για αμαξια, για σκυλια, για ψαρια, για γυναικα :P κτλ κτλ κτλ!

Ελπιζω να μην κουρασα!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα πράγματα δεν είναι μόνο μαύρο και άσπρο, υπάρχουν χιλιάδες αποχρώσεις ενδιάμεσα!

Το ιδανικό για εμάς τους ανθρώπους θα ήταν να ζούμε σε σπίτι 250 τετραγωνικά με 4 στρέμματα αυλή και πολύ πράσινο,

όμως οι περισσότεροι από εμάς ζούμε σε διαμερίσματα 70 - 80 τετραγωνικά και χωρίς προβλήματα...

Ας δεχτώ το... ΧΩΡΙΣ προβλήματα... και με το όνειρο να εγκριθεί το δάνειο (ή το λότο, λαχείο, Jack pot κλπ.) για αγορά μιας καλύτερης (και μεγαλύτερης) κατοικίας ... όσο πιο κοντά στα τετραγωνικά που έγραψες.

Το άρθρο που έγραψε ο Νίκος είναι εκπληκτικό και πρέπει να το διαβάσουν ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ

όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με αυτά τα υπέροχα ψάρια όμως θα πρέπει να μην ήμαστε δογματικοί,πέραν του ιδανικού υπάρχει και το εφικτό,

Το περιγράφω μήπως... στο κείμενο μου;

σίγουρα ένα ενυδρείο γύρω στα 300 λίτρα θα ήταν μια καλή …αρχή!

Γιατί κολλήσατε στα λίτρα που ΔΕΝ έγραψα πουθενά... κι όχι στον αριθμό των ψαριών... ανάλογα με την ηλικία; Πόσοι πιστεύεις ότι θα βάλουν 25-30 μικρά σε 300 λίτρα και κατόπιν θα αρχίσουν να τα δίνουν; Κι όταν σε 7-8 μήνες ξεκινήσουν να γεννάνε... τι θα γίνει με τον πόλεμο;

Να δημιουργήσουμε ένα υποτυπώδες κοπάδι με πολύ καλή φίλτρανση και παρέχοντας αρκετή και καλή τροφή και ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ έχεις το τρίπτυχο της επιτυχίας!

Διατηρούσα σε 300αρι ενυδρείο 10 δίσκους με επιτυχία, χωρίς προβλήματα.

Μπορούν όλοι ανεξαιρέτως... να το κάνουν;

Το σημαντικό θα είναι να μάθουμε για τους δίσκους και μετά να τους φιλοξενήσουμε.

Ένα σημαντικό στοιχείο που διαπίστωσα με την συναναστροφή μαζί τους είναι ότι είναι από τα ποιό ανθεκτικά ψάρια,

γιατί σου δίνει το περιθώριο της λάθους διάγνωσης επειδή αντέχει περισσότερο και σου δίνει την δυνατότητα να το θεραπεύεις τελικά,

από την άλλη έχει ιδιαιτερότητες που πρέπει να προσέχεις…

Δεν είναι δύσκολο ψάρι, είναι απαιτητικό και δεν ζητά τόσο χώρο όσο χρόνο, από εμάς.

Χρήστο... από τους εμπειρότερους περίμενα ότι γίνει πιο εύκολα αντιληπτό το κείμενο... ΌΧΙ ότι θα πρέπει να επεξηγώ τα ήδη εξηγημένα (κατά την κρίση μου)... και μάλιστα αναλυτικά.

Αυτή τη στιγμή στο δικό μου (κύριο)... γεννάνε 3 ζευγάρια... ένα αριστερή γωνία... ένα δεξιά γωνία κι ένα στο κέντρο... αφήνω σε σένα την συνέχεια... στην περιγραφή. Για τις συνέπειες... υπάρχει αναφορά στο κείμενο.

Σκληρά ψάρια οι δίσκοι, εύκολα ψάρια οι δίσκοι,... και τα ερωτήματα στις ασθένειες για τους δίσκους;

ΜΗΠΩΣ πρέπει να καταλαβαίνουμε και... "τι έχουν και ψοφάν τα έρμα";

Γράφει ο άλλος... τα ψάρια μου είναι υγιέστατα... τα βλέπεις και σου 'ρχεται να βάλεις τα κλάματα (ή τα γέλια... διάλεξε).

ΔΕΝ νομίζω ότι σε καμία περίπτωση... έχω να πω κάτι παραπάνω... και πολύ μακριά το πήγα αφού... ότι είχα να πω... είναι γραμμένο στο αρχικό κείμενο κι όποιος θέλει (και μπορεί)... ας το κατανοήσει κι ας πράξει.

Υποχρεωμένος... ΔΕΝ είναι.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειληκρινα, παράκληση θερμή, χωρις παρεξήγηση απο κανέναν. Μην γράφετε με αλλα χρωματα, συνέχεια κεφαλαία η οτι αλλο.

ΚΟΥΡΑΖΕΙ αντι να τονίσει αυτο που πρεπει. Αν κάποιος δεν το καταλάβει με τονισμό, δεν θα το καταλάβει και χωρις.. Οποτε μην κουράζουμε τους υπόλοιπους που το καταλαβαίνουν απο την αρχη.

Το ΜΟΝΟ σημείο που οντως καταλαβαίνω αλλο χρωμα ειναι στα quotes, που βοηθάει απιστευτα να ξεχωρίσουμε τι εχει πει ο καθένας. Ο λογος που χρησιμοποίησα δυο φορες κεφαλαία ειναι να δείξω ποσο εκνευριστικό ειναι οταν πρεπει να τονιστεί το αυτονόητο. Με αγαπη προς ολους.

Ευχαριστω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα μερικα παιδια δε θελουν να καταλαβουν καποια πραγματα.

ενα πραγμα θα πω κ οσοι καταλαβουν καταλαβαν.

εχω ενυδρειο 450λιτρα στημενο βιοτοπικα.ριζες αμμος κ τελος.

μεσα εχω 9 δισκους.

οι δυο εγιναν ζευγαρι κ κανουν καθε εβδομαδα κ αυγα.

αποτελεσμα?το ζευγαρι στο μισο ενυδρειο κ οι υπολοιποι στο αλλο μισο απο τις φαπες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...