Jump to content

Νέοι Κάτοικοι - Apistogramma Agassizii Double Red


pptom

Recommended Posts

Συγχαρητήρια και από μένα. Είναι συχνό φαινόμενο όταν εισάγονται σε σωστές συνθήκες να γεννάνε άμεσα. Τι σκοπεύεις να ταισεις;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χαίρομαι που φαίνεται να έχω πετύχει καλές συνθήκες για τα ψάρια μου, αλλά στόχος μου δεν είναι η αναπαραγωγή γιατί το ενυδρείο είναι μικρό και δεν ξέρω τι να τα κάνω αν επιζήσουν πολλά, άσε που δεν περίμενα να συμβεί και τόσο γρήγορα, οπότε για αρχή θα δίνω τριμμένη τροφή και επίσης σκέφτομαι να μεγαλώσω αρτέμια, στη συνέχεια ότι αποφασίσει η φύση ας γίνει. Αν έχετε κάτι καλύτερο λόγω εμπειρίας να προτείνετε, παρακαλώ πείτε μου.

Έγινε επεξεργασία - pptom
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε, στο ebay το βρήκα και σκεφτόμουν να το πάρω. Αυτό έχει διάρκεια ζωής, πόσο πρέπει να ταιζω ή κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να υπαρχει άρθρο εδω μέσα του theodor 72 αν θυμάμαι καλα. Αν μπορείς παρε ενα πακέτο που να εχει Microworms walterworms & bananaworms τα οποία ενώ ειναι σχεδόν το ίδιο πράγμα αλλα έχουν λιγο διαφορετικές διατροφικές αξίες και θα δώσουν ποικιλία . Με σωστή διατήρηση μπορείς να κρατήσεις αποικία ες αει.

Link to comment
Share on other sites

OK θα δω αν θα τα καταφέρω, προς το παρόν πάντως έχω ακόμα αυγά, συνήθως μετά από πόσες μέρες βλέπουμε γόνο;

Έγινε επεξεργασία - pptom
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ταισεις και ετοιμες τροφες εμποριου καθως και υγρη τροφη! Η φυσικη παντως, σαν και αυτη που προτεινει ο απο πανω μου εχει πιο πολλες διατροφικες αξιες!

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαμε πρώτη βόλτα σήμερα:

Απίστευτη μάνα, μόλις έσβησαν τα φώτα τα μάζεψε όλα και τα έχωσε πίσω στη φωλιά!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, πρέπει να είναι πάνω από 30. Αλλα η μάνα όλα τα λεφτά, δεν τα αφήνει καθόλου μόνα τους και όποιο πάει να ξεφύγει το μαζεύει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβοοοοοοοο! Ειπαμε, μην ξεχασεις να βαλεις τη γεννα στα θεμα με τις γεννες!

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαμε πρώτη βόλτα σήμερα:

Απίστευτη μάνα, μόλις έσβησαν τα φώτα τα μάζεψε όλα και τα έχωσε πίσω στη φωλιά!!!

Υπεροχα! Να σου ζησουν :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ περιμένω να δω την εξέλιξη τους.

Θοδωρή δεν σε ξεχνάω, θα προσπαθήσω να τραβήξω βίντεο με την κάμερα σήμερα.

Απλά εχω τρελλαθεί με την εμπειρία. :usd:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, κοιταγα το βιντεο και ξεχασα να σε ρωτησω, πρωτον τι ταιζεις και δευτερον να σου υπενθυμισω να βαλεις κατι στην εισοδο του φιλτρου, μην σου ρουφηξει τα μικρα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αυτό με το φίλτρο δεν το σκέφτηκα καθόλου, θα βάλω ένα τούλι.

Για τα μωρά τελικά έχω πάρει αυτο: http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=instant-baby-brine-shrimp και αυτό: https://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/basiki-trofi-1660/product/sera-vipagran-baby.html

Το δεύτερο είναι μεγάλο μέγεθος ακόμα, αλλά αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι η μάνα τσιμπάει τροφή και μετά πάει απο πάνω τους και τους τη βγάζει τριμένη.

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι ενώ κολυμπάνε ελεύθερα πια, μόλις σβήσει το φως τα μαζεύει, τα πάει στη φωλιά και αυτά δεν το κουνάνε ρούπι από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Yπέροχα!Η διαδικασία ,όπου η μαμά βγάζει βόλτα τα μικρά και κάποια στιγμη τα ξαναμαζέυει,είναι απίστευτη!

Αλλαγές κάνεις καθόλου;

Να σου ζήσουν,καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Yπέροχα!Η διαδικασία ,όπου η μαμά βγάζει βόλτα τα μικρά και κάποια στιγμη τα ξαναμαζέυει,είναι απίστευτη!

Αλλαγές κάνεις καθόλου;

Να σου ζήσουν,καλή συνέχεια :)

Σε ευχαριστώ φίλε, απίστευτη διαδικασία πραγματικά και αφού τα μαζέψει όλα, οργώνει το ενυδρείο για κανα 10λεπτο μήπως της ξέφυγε κανένα.

Ναι αλλαγές κάνω 30% (20 λίτρα) κάθε Κυριακή με 50% ΑΟ και 50% βρύση, σε βαρέλι με ίδια θερμοκρασία. Βέβαια αυτή την Κυριακή η αλλαγή πραγματοποιήθηκε με θρησκευτική ευλάβεια, ώρες κράτησε με προσοχή στο ρούφηγμα αλλά και πολύ αργό γέμισμα, για να μην καταλάβουν τίποτα όσο γίνεται. Μέχρι και το Ph μέτρησα βαρέλι και ενυδρείο, παρότι από την αρχή βάζω 50-50 νερό, ώστε να είμαι σίγουρος οτι δεν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που πήρες την Ocean Nutrition επειδή θέλω γνώμη για να την πάρω για τα δικά μου. Τις αλλαγές πρόσεχε τις, μια απότομη μπορεί να αποβεί μοιραία. Αν μπορείς κανε πολυ μικρές ανά 1-2 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που πήρες την Ocean Nutrition επειδή θέλω γνώμη για να την πάρω για τα δικά μου. Τις αλλαγές πρόσεχε τις, μια απότομη μπορεί να αποβεί μοιραία. Αν μπορείς κανε πολυ μικρές ανά 1-2 μέρες

Σωστο! Μικρες αλλαγες! Μπορει να τα βλεπεις μικρα αλλα τα πολλα ταισματα επιβαρυνουν το νερο!

Οι μικρες αλλαγες βοηθανε και στην μη αποτομη εναλλαγη συνθηκων!

Παιδια, και η υγρη της JBL ειναι καλη για νεοηγεννητα!

Link to comment
Share on other sites

Και ο κρόκος έχω ακούσει είναι καλός. Άντε κάντε πειράματα να είμαι διαβασμένος όταν (ξανά)έρθει η ώρα μου. Στο παρελθόν έδινα μόνο microworm τα οποία θέλω να ξαναβρώ οπωσδήποτε και γρήγορα. Αλλά το ταίσμα μόνο με αυτά νομίζω δεν προσέφερε τάχιστη ανάπτυξη...

Edit Βέβαια στου εμπορίου τις τροφές και στον κρόκο έχουμε σοβαρά θέματα επιβάρυνσης του νερού. Με τις ζωντανές τροφές όχι τόσο.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...