Jump to content

Τροπικά Ψάρια Χωρίς Θέρμανση?


Recommended Posts

Υπάρχουν τροπικά ψάρια που να ζούνε σε ενυδρείο χωρίς θέρμανση το χειμώνα (θερμοκρασία νερού 17-18 βαθμούς). Έχω ακούσει πως τα ζεβράκια είναι πολύ ανθεκτικά σε χαμηλές θερμοκρασίες. Έχω ένα ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα και έβαλα ένα Nigrofasciatus 1εκ. από γέννα που είχα και μου είχε ξεμείνει (τα άλλα τα πούλησα). Μέχρι στιγμής μεγαλώνει κανονικά. Θερμοκρασία νερού όμως 21 βαθμοί.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τροπικά ψάρια που να ζούνε σε ενυδρείο χωρίς θέρμανση το χειμώνα (θερμοκρασία νερού 17-18 βαθμούς). Έχω ακούσει πως τα ζεβράκια είναι πολύ ανθεκτικά σε χαμηλές θερμοκρασίες. Έχω ένα ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα και έβαλα ένα Nigrofasciatus 1εκ. από γέννα που είχα και μου είχε ξεμείνει (τα άλλα τα πούλησα). Μέχρι στιγμής μεγαλώνει κανονικά. Θερμοκρασία νερού όμως 21 βαθμοί.

Πολύ ωραίο θέμα, που με πάει πίσω κάποια χρόνια, όταν φωναζα ότι πολλές φορές "καίμε" τα ψάρια μας ενώ δέν χρειάζεται ειδικά για κάποια είδη.

Ένα πολύ καλό παράδειγμα π.χ. είναι τα πανέμορφα "κόρυ", Scleromystax barbatus τα οποία σε αντίθεση με ότι πιστεύουμε είναι σχετικά κρύου νερού με θερμοκρασία από 16 με 25-26!!!

Αυτός ειναι και ο κυριώτερος λόγος που πεθαίνουν αυτά τα υπέροχα πλάσματα στα ενυδρεία μας (καί στα δικά μου όταν δέν υπήρχαν πληροφορίες)

Τα συγκεκριμένα "κόρυ" διαχωρίζονται εύκολα σε αρσενικό θυληκό και σε αντίθεση με άλλα "κόρυ" είναι καλύτερα να διατηρούνται σε ζευγάρι ή τρίο.

Εδώ και κάποιες φωτό από Google:

scleromystax_barbatus_male_imagelarge.jp

Scleromystax_barbatus.jpg

0002498.jpg

Εδώ και το προφίλ τους από το Planetcatfish.com:

http://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=26

Επίσης θα μπορούσες να τα συνδυάσεις (?) και με κάποιο Chaetostoma:

http://www.planetcatfish.com/common/genus.php?genus_id=26#308

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικό θεμα, μου αρεσει παρα πολυ. Θα ειναι φοβερό να γεμισει με αναφορές σε οτι ζωντανο ειναι σε αυτη τη κατηγορία.

Υπεροχες πληροφοριες, ευχαριστω Μητσο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει πρωτα να ξεκαθαρισουμε τι εννουμε 'τροπικο'?Γιατι εχει επικρατησει σχεδον ολα τα ψαρια πλην χρυσοψαρων να τα λενε τροπικα..Το παραπανω κορυ απ οτι βλεπω ζει στην περιοχη το Ριο που στην πραγματικοτητα ειναι ,οριακα, εκτος της τροπικης ζωνη και σε νοτιο πλατος λιγο μικροτερο απο το βορειο της Ελλαδας..Αρα στην πραγματικοτητα δεν ειναι ψαρι της τροπικης ζωνης αλλα της νοτιας ευκρατης..Yπαρχουν kai τα white cloud που ζουν σε παρομοιες θερμοκρασιες..

Παντως γενικα πολλα απο τα πραγματικα τροπικα ειδη μαλλον διατηρουνται σε μεγαλες θερμοκρασιες και κυριως για πολυ καιρο..εχει και στην τροπικη ζωνη χειμωνα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...