Jump to content

Επιλογή ψαριών


Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο cayman 80 το οποίο λέει ότι είναι 120lt. To ενυδρείο μόλις έχει στρωθεί όποτε η επόμενη κίνηση είναι να βάλω ψάρια μέσα. Μέχρι στιγμής στο ενυδρείο έχω βάλει 2 ρίζες και 5 φυτά (2 anubias nana, 1 anubias angustifolia, 1 cryptocoryne broad leaves και 1 microsorum 'windelov'). Σκεφτόμουν να φτιάξω ένα κοινωνικό ενυδρείο και να βάλω μέσα tetra, neon και διάφορα τέτοιου είδους. Τώρα είδα ένα αγγελόψαρο που μου αρέσει. Αν πάρω τελικά αγγελόψαρο τι άλλα ψάρια μπορώ να βάλω μέσα και η διακόσμιση είναι κατάλληλη; Επίσης σκεφτόμουν να βάλω και κανένα γλύφτη αλλά μου είπαν στο pet shop να μην βάλω γιατί θα μου φάει τα φύτα. Ισχύει αυτό και αν ναι τι μπορώ να βάλω ώστε να καθαρίζει το ενυδρείο από τυχόν άλγες και από τα υπολήμματα φαγήτου που μπορεί να μένουν; Ρωτάω γιατί τώρα θα ανέβω Αθήνα και θα μείνω μερικές μέρες οπότε θα έχω και χρόνο να αποφασίσω τελίκα τα ψάρια που θα βάλω μέσα και από που θα ξεκινήσω, μην πάω τελείως απροετοίμαστος, να έχω μια ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην βάλεις μέσα σκαλάρια μια και είναι ένα είδος που δεν προτείνετε να είναι μόνο του στο ενυδρείο!

Τα λίτρα σου δεν είναι αρκετά για να βάλεις ακόμα και 2 σκαλάρια (σύν τα υπόλοιπα που ανέφερες)!

Κατα συνέπεια μπορείς να προσανατολιστείς σε μικρότερα είδη (όπως έκανες αρχικα) και να δημιουργήσης μια ικανοποιητική σύνθεση!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ενυδρείο cayman 80 το οποίο λέει ότι είναι 120lt. To ενυδρείο μόλις έχει στρωθεί όποτε η επόμενη κίνηση είναι να βάλω ψάρια μέσα. Μέχρι στιγμής στο ενυδρείο έχω βάλει 2 ρίζες και 5 φυτά (2 anubias nana, 1 anubias angustifolia, 1 cryptocoryne broad leaves και 1 microsorum 'windelov'). Σκεφτόμουν να φτιάξω ένα κοινωνικό ενυδρείο και να βάλω μέσα tetra, neon και διάφορα τέτοιου είδους. Τώρα είδα ένα αγγελόψαρο που μου αρέσει. Αν πάρω τελικά αγγελόψαρο τι άλλα ψάρια μπορώ να βάλω μέσα και η διακόσμιση είναι κατάλληλη; Επίσης σκεφτόμουν να βάλω και κανένα γλύφτη αλλά μου είπαν στο pet shop να μην βάλω γιατί θα μου φάει τα φύτα. Ισχύει αυτό και αν ναι τι μπορώ να βάλω ώστε να καθαρίζει το ενυδρείο από τυχόν άλγες και από τα υπολήμματα φαγήτου που μπορεί να μένουν; Ρωτάω γιατί τώρα θα ανέβω Αθήνα και θα μείνω μερικές μέρες οπότε θα έχω και χρόνο να αποφασίσω τελίκα τα ψάρια που θα βάλω μέσα και από που θα ξεκινήσω, μην πάω τελείως απροετοίμαστος, να έχω μια ιδέα

Τα pleco τρώνε φυτά ;;;;;; :thaman: ;;;;;; Δεν το έχω ξανακούσει και οι δικοί μου pleco δεν τρώνε ποτέ τα φυτά μόνο τα καθαρίζουν από τυχών άλγη. Όσο για το τι άλλο καθαρίζει την άλγη μπορείς να βάλεις κάποιο σαλιγκάρι.Κοίτα τον τύπο του όμως γιατί μερικά απο αυτά τρώνε τα φυτά. Όχι βέβαια ιδιαίτερα αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

Οι πλέκο τρώνε φυτά, αλλά εξαρτάτε από το είδος του πλεκο από το είδος του φυτού και από τον χαρακτήρα του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...