Jump to content

Έλειψη οξυγόνου στο ενυδρείο


Recommended Posts

Αλάξαμε την αεραντλία και όλα έφτιαξαν αυτό έφταιγε. Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια και τον χρόνο σας :bowdown: .

Ειχα μεινει με την εντυπωση πως η αεραντλια προσφερει λιγο οξυγονο σ ενα συστημα και πως ειναι καθαρα για εκτακτα μετρα (Πχ πτωση ρευματος, αν λειτουργει με μπαταρια) η για οπτικη ευχαριστηση και πως την μεγαλυτερη δουλεια την κανει η αναταραξη της επιφανειας νερου.

Αν οντος ειναι ετσι μηπως ειναι επικυνδινο να βασιζεται καποιος μονο στην αεραντλια του?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μεινει με την εντυπωση πως η αεραντλια προσφερει λιγο οξυγονο σ ενα συστημα και πως ειναι καθαρα για εκτακτα μετρα (Πχ πτωση ρευματος, αν λειτουργει με μπαταρια) η για οπτικη ευχαριστηση και πως την μεγαλυτερη δουλεια την κανει η αναταραξη της επιφανειας νερου.

Αν οντος ειναι ετσι μηπως ειναι επικυνδινο να βασιζεται καποιος μονο στην αεραντλια του?

Προτείνεις ότι είναι καλύτερα να υπάρχει ένας κυκλοφορητής αντί για αεραντλιά;;; Γιατί και να έχεις όρθια την επιστροφή του φίλτρου για να αναταράζει την επιφάνεια κάνει υπερβολικό θόρυβο. Δεν μπορείς να κοιμηθείς καν αν είναι στον χώρο που κοιμάσε. Ας μας δώσουν τα φώτα τους και οι ποιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

περιεργο μου φαινεται να ηταν η αεραντλια εκτος και αν η προηγουμενη εβγαζε....1 φυσαλιδα / λεπτο :thumbup:

κατι αλλο θα πρεπει να ηταν :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

περιεργο μου φαινεται να ηταν η αεραντλια εκτος και αν η προηγουμενη εβγαζε....1 φυσαλιδα / λεπτο ;)

κατι αλλο θα πρεπει να ηταν :D

Συμφωνώ πως είναι περιέργο αλλά πως έφτιαξε με την αεραντλία τυχαία;;;;; Τι να σου πώ;;; Το ζήτημα είναι ότι με την βοήθεια σας απο τα 3 σώσαμε τα 2 ψαράκια ;) Ζήτω το ΑΖ.... :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προτείνεις ότι είναι καλύτερα να υπάρχει ένας κυκλοφορητής αντί για αεραντλιά;;; Γιατί και να έχεις όρθια την επιστροφή του φίλτρου για να αναταράζει την επιφάνεια κάνει υπερβολικό θόρυβο. Δεν μπορείς να κοιμηθείς καν αν είναι στον χώρο που κοιμάσε. Ας μας δώσουν τα φώτα τους και οι ποιο έμπειροι.

Δεν προτεινω, ρωτησα. Ειχα και εγω μεχρι που χαλασε, δεν την εφτιαξα και δεν εγινε και τιποτα. Επισης εμαθα πως αν η αναταραξη του νερου ειναι καλη τοτε η αεραντλια δεν χρειαζεται γι αυτο ρωτησα.

Εχω 3 κυκλοφορητες που αναταρασουν το νερο και να σου πω την αληθεια ειναι θεμα συνηθειας τωρα πλεον με ηρεμει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Να ρωτησω κατι εχω σκαλαρια σε ενυδρειο και πιστευω δν εχουν οξυγονο. Εβαλα το φιλτρο λιγο εξω απο την επιφανεια ωστε ν ταρακουνειται η επιφανεια του νερου  και να μπαινει οξυγονο. Θα δουλεψει η να το βγαλω.??? Επισης τα ψαρια δν πανε στην επιφανει να παρουν οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

Πώς καταλαβαίνεις ότι δεν έχουν οξυγόνο;

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2007 at 8:44 ΜΜ, το μέλος _Black_dragon_ έγραψε:

Ποιοι είναι οι λόγοι που δημιουργείτε έλλειψη οξυγόνου σε ένα ενυδρείο και αναγκάζει τα ψάρια να κάθονται στην επιφάνεια του ενυδρείου για να αναπνεύσουν;;;; εφόσον οι μετρήσεις είναι καλές.

1- θερμοκρασια

2-οργανικη ρυπανση (υπερβολικο ταισμα, περιττώματα ψαριων, φυτα σε αποσυνθεση κτλ)

3- ανεπαρκης αναταραξη επιφανειας

4- υπερπληθυσμος ψαριων

5- σε ενυδρεια με παρα πολλα φυτα ή "πρασινο νερο" + ανεπαρκης αναταραξη επιφανειας -  μονο την νυχτα (καταναλωση οξυγονου απο φυτα ή Ευγλήνη (Euglena- πρασινο νερο).

εφόσον οι μετρήσεις δεν είναι καλές -

δηλητηριαση απο αμμωνια εχει ιδια συμπτωματα με αυτα της ελλειψης οξυγονου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...