Jump to content

Εξοπλισμος Μεσογειακου.


NikolasB

Recommended Posts

Καλησπερα...Σε ενα 30λιτρο τι εξοπλισμος χρειαζεται για μεσογειακο?? Εννοειται αλλαγες απο θαλασσα!!

Link to comment
Share on other sites

Οτι χρειάζεσαι και σε ενα τροπικό, θαλλασινο ειναι κι αυτο. Για αρχή να βάλεις ενα μικρο εσωτερικό φίλτρο με άνθρακα και αντιφώσφορο.



Τωρα επειδή ειναι μονο 30 λίτρα ισως δεν χρειάζεσαι skimmer αν δεν το φορτώσεις πολύ και κανεις συχνες αλλαγές νερού ( καθε βδομάδα).



Απο βράχο ψαξε για καμια τραγάνα, μη βάλεις οποιαδήποτε βράχια απο τη θάλασσα.



Απο φωτισμό δεν εχουν τοσο ψηλές απαιτήσεις οπως τα reef, εκτος κι αν βάλεις μεσογειακή ανεμώνη, εχεις κάποιο φωτισμό;



Ενα πρόβλημα που θα εχεις ειναι η θερμοκρασία, ιδιαίτερα το καλοκαίρι. Εκει μπορεις να κάνεις κατι με ανεμιστηράκια.



Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κατι να πω...ειμαστε μαζι σου και περιμενουμε!

Just follow!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο βασικοτερος για μενα ειναι η ψυξη και η αναπληρωση το καλοκαιρι

Καλη συνεχεια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αρα η μονη αγορα ειναι ενας κυκλοφορητης,αντιφωσφορο,ανθρακα,αναπληρωση(που προβλεπεται DIY) και ψυξη πανω στο καπακι που εχω ξαναφτιαξει..

Link to comment
Share on other sites

Στα 30 λίτρα δεν εχεις και πολλες επιλογές. Τιποτα σαλιγκαράκια, γαριδούλες, ερημίτες. Απο ψάρια δεν ξερω να σου πω, δες εδω ενα θεμα με μεσογειακά ψάρια http://www.aquazone.gr/forums/topic/72-eaoueiaio-iaa-oa-iaaoiaaaeaeu-oeunea/

Αν ψαξεις και βρεις τραγάνα, θα υπάρχουν πολλοί μικροί οργανισμοί πανω της, σπόγγοι, σπειρογράφοι κλπ.

Καλή αρχή ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλω κανεναν μικρο γυλο και οταν μεγαλωσει τον αφησω??

Link to comment
Share on other sites

30 lt μεσογειακο δεν θα το ευχαριστηθείς.

Μπορεις να βαλεις κανεναν γοβιο, καμια σαλιαρα, κανενα μικρο σπαρακι, κανενα μικρο χανο,περκα, ή και γυλο όπως αναφέρεις.

Όταν μεγαλωσουν θα πρεπει να τα αφησεις,καθως και για το ψαρι δεν θα είναι σωστα τα λιτρα,και εσυ δεν θα το χαιρεσαι, βλέποντας τα να μην εχουν χωρο να κολυμπησουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρα oι αγορες ειναι :

ενας κυκλοφορητης

αντιφωσφορο

ανθρακα

αναπληρωση(που προβλεπεται DIY)

ψυξη πανω στο καπακι που εχω ξαναφτιαξει..

Αυτα??
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα πολύ πιο μικρό ενυδρειάκι (τα 15λιτρα των γνωστών παιχνιδοκαταστημάτων).

Δεν χρειάζεσαι θέρμανση (εγώ έχω γιατί φιλοξενώ και κάποια μανιτάρια από ριφ που μου έδωσαν), παρά μόνο ένα εξωτερικό κρεμαστό φίλτρο, για να μην πιάνει χώρο εσωτερικά αλλά και να χωρά λίγος άνθρακας και αντιφώσφορο, που αρκεί για τη ροή και έτσι δεν χρειάζεται κυκλοφορητής. Για φως έχω λεντάκια γλυκού αν και επικουρικά μολονότι δεν χρειαζεται, έχω μια par30 για reef για τα κοράλια.

Σε αυτά τα λίτρα, δεν μπορεί κανείς φυσικά να περιμένει θαύματα, ψάρια δεν υπάρχουν παρά μόνο (κυρίως) ανεμώνες. Έχω τρεις και ένα μικρό καβουράκι και μετά κάποιες πεταλίδες για την άλγη. Όταν ταϊζω, όλα τα στόματα (και οι δαγκάνες) περιμένουν με αγωνία!

Το σημαντικότερο πάντως είναι η προσοχή στην αλατότητα, δεν έχω ακόμα αυτόματη αναπλήρωση, και η προσθήκη απιονισμένου γίνεται με το χέρι, είναι όμως όλοι ανθεκτικοί οργανισμοί όσοι ζουν στο κύμα και ανέχονται μικρές διακυμάνσεις, και οι αλλαγές νερού με θαλασσινό που κουβαλώ, κάθε εβδομάδα...

KH4rbirb7eb_Pb_f_PLRg_Uj_BTEt_Jtloz_DVw6

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...