Jump to content

Nano Med 30 Lt


DrKOI

Recommended Posts

Καλημέρα, προχθές 23/11 έβαλα θαλασσινό νερό σε ποσοστό 30% περίπου και έφυγε και η κιτρινίλα που παρουσιάστηκε εξαιτίας του βράχου. Το νερό του ενυδρείου είναι πολύ καθαρό οπτικά πλέον.Χθες 24/11 έκανα ξανά μετρήσεις και οι τιμές έχουν πάλι ως εξής: θερμοκρασία 21 βαθμούς,αλατότητα 1026, pH=8,5 kH=9,ΝΟ2=0,5 ,ΝΟ3=75 ,ΝΗ4=0,25 ,PO4= 0,1 . Από ότι φαίνεται το νερό μου έχει αρχίσει τις μεταβολές του όμως ο βράχος έχει μόνο 10 μέρες που είναι μέσα και ο νεκρός έχει αρχίσει και παίρνει ζωή καθότι έχει αρχίσει και αποκτά αρκετά κόκκινα στίγματα (κοραλλίνη?) και μερικά πράσινα (άλγη?). Τα ζωύφια και οι γαριδούλες που υπάρχουν μέσα κάνουν πάρτυ έχουν πολλαπλασιαστεί και βρίσκονται παντού πάνω στους βράχους, πλέον εκτός από την μια ανεμώνη η οποία φαίνεται μια χαρά και θα την ταίζω μια φορά την εβδομάδα εμφανίστηκαν 2 ακόμη μικροσκοπικές και φαίνονται μια χαρά τις οποίες θα τις ταίσω και αυτές λιγάκι. Από βακτήρια έχω ρίξει μέσα το Seachem Salinity και μια αμπούλα από ένα άλλο ζουμί που υποτίθεται ότι φτιάχνει το νερό αλλά δεν είδα αξιόλογες μεταβολές στις μετρήσεις αυτές τις 4 ημέρες που είναι μέσα στο νερό και υποτίθεται ότι δουλεύουν . Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι χρειάζεται να κάνω εγώ κάτι ακόμη για να στρώσει ή απλώς περιμένω? Έχω τραβήξει και φωτογραφίες τους μικροοργανισμούς με το μακροζουμ και θα τις βάλω σήμερα το απόγευμα το αργότερο αύριο. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, προχθές 23/11 έβαλα θαλασσινό νερό σε ποσοστό 30% περίπου και έφυγε και η κιτρινίλα που παρουσιάστηκε εξαιτίας του βράχου. Το νερό του ενυδρείου είναι πολύ καθαρό οπτικά πλέον.Χθες 24/11 έκανα ξανά μετρήσεις και οι τιμές έχουν πάλι ως εξής: θερμοκρασία 21 βαθμούς,αλατότητα 1026, pH=8,5 kH=9,ΝΟ2=0,5 ,ΝΟ3=75 ,ΝΗ4=0,25 ,PO4= 0,1 . Από ότι φαίνεται το νερό μου έχει αρχίσει τις μεταβολές του όμως ο βράχος έχει μόνο 10 μέρες που είναι μέσα και ο νεκρός έχει αρχίσει και παίρνει ζωή καθότι έχει αρχίσει και αποκτά αρκετά κόκκινα στίγματα (κοραλλίνη?) και μερικά πράσινα (άλγη?). Τα ζωύφια και οι γαριδούλες που υπάρχουν μέσα κάνουν πάρτυ έχουν πολλαπλασιαστεί και βρίσκονται παντού πάνω στους βράχους, πλέον εκτός από την μια ανεμώνη η οποία φαίνεται μια χαρά και θα την ταίζω μια φορά την εβδομάδα εμφανίστηκαν 2 ακόμη μικροσκοπικές και φαίνονται μια χαρά τις οποίες θα τις ταίσω και αυτές λιγάκι. Από βακτήρια έχω ρίξει μέσα το Seachem Salinity και μια αμπούλα από ένα άλλο ζουμί που υποτίθεται ότι φτιάχνει το νερό αλλά δεν είδα αξιόλογες μεταβολές στις μετρήσεις αυτές τις 4 ημέρες που είναι μέσα στο νερό και υποτίθεται ότι δουλεύουν . Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι χρειάζεται να κάνω εγώ κάτι ακόμη για να στρώσει ή απλώς περιμένω? Έχω τραβήξει και φωτογραφίες τους μικροοργανισμούς με το μακροζουμ και θα τις βάλω σήμερα το απόγευμα το αργότερο αύριο. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια

Ορίστε και οι φώτο. Όποιος γνωρίζει πως λέγονται τα ζουζουνια στην 7η φώτο που είναι πάνω πάνω στον βράχο και είναι πρασινωπά, και τον ρόλο τους στο ενυδρείο ας μου πει.

Τα λέμε

post-59046-0-15457800-1416936556_thumb.jpg

post-59046-0-69110500-1416936557_thumb.jpg

post-59046-0-97419000-1416936558_thumb.jpg

post-59046-0-46282600-1416936560_thumb.jpg

post-59046-0-20850900-1416936562_thumb.jpg

post-59046-0-98832900-1416936563_thumb.jpg

post-59046-0-33360900-1416936565_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Magiatikos
Link to comment
Share on other sites

Αν λες αυτα που ειναι στην κοριφη του βραχου ειναι στοματελες μην φοβασε μονο καλο μπορει να κανουν στο ενυδριο σου ειναι αλγοφαγα

Link to comment
Share on other sites

Απο τι ειδα σε καποιοες απο τις πρωτες φωτο που ανεβασες εχεις σωληνακι πανω στο φιλτρο και τραβαει αερα αυτο δε χρειαζετε βγαλτο να καθαρισει το νερο απο φυσαλιδες η οξυγονωση του νερου γινετε με αναταραξη του νερου στην επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εριχνες βακτηρια θα τα ειχες χασει ολα.

Anyway...

περιμενεις να μηδενιστει η ΝΗ3 και τα ΝΟ2 . Φαινετε να προχωραει καλα.

Απο τις φωτος δεν βγαζω ακρη το τι ειναι τι. Χωρις να ειμαι σιγουρος εναν σπογγο νομιζω οτι ειδα, μια ανεμωνη μικρη (μοιαζει με απταισια, αλλα δεν νομιζω να ειναι) , πρασσιναδα, αλγη σε ενα βραχακι.

Βγαλε φωτο καμια γαριδουλα να δουμε ! :)

Οποτε προς το παρων περιμενεις...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 28/11 έκανα μετρήσεις και η αμμωνία εκτοξεύτηκε πήγε στο ΝΗ4 = 1,5 . Τα ΝΟ2 = 0,5 και το ΝΟ3 = 75 έμειναν σταθερά. Βλέπω μέσα στο ενυδρείο οι στοματέλες, οι γαριδούλες να είναι σε πολύ καλή κατάσταση και να αυξάνονται τα ζωύφια. Πάντως μέσα στο ενυδρείο έχει άλλες 6 μικροσκοπικές ανεμώνες που μεγαλώνουν και τώρα φάνηκαν. Αυτό σημαίνει ότι ακόμη και άστρωτο επιβιώνουν κάποια είδη ακόμη. Λέω πλέον να μετράω κάθε εβδομάδα γιατί δεν βλέπω να αλλάζει και κάτι που δεν το περιμένω, άλλωστε όλα πρέπει να κάνουν τον κύκλο τους. Αν δω ότι η μεγάλη ανεμώνη που έχω μέσα τα παίζει θα την βγάλω αλλά προς το παρόν ζει και βασιλεύει και σήμερα τάισα γαριδούλα όλες τις ανεμώνες και όλα τα ζωύφια κάνανε πάρτυ με τα αποφάγια ακόμη και οι γαρίδες τρώγανε γαρίδα. Επίσης έβαλα και μια αμπούλα ακόμη βακτήρια τα bio-digest της prodibio μπας και στρώσει γρηγορότερα. Υπομονή δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις απο κανενα φιλο που εχει και αυτος μεσογειακο λιγο χαλικι, κανενα βραχο. για να εβαζες στο δικο σου για μπολι καλο θα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα νέες μετρήσεις θερμοκρασία 24 βαθμούς λόγω ζέστης,αλατότητα 1027, pH=8,kH=9,ΝΟ2=0,5 ,ΝΟ3=75 ,ΝΗ4=0,5 ,PO4= 0,03. Από ότι φαίνεται θα πάμε καλύτερα. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να βάλω ακόμη μέσα αυτό το ΣΚ καμία πεταλίδα, ερημίτη, σαλιγκάρι μια που θα φέρω νερό απο θάλασσα. Εσείς τι με συμβουλεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα 7/12 έφερα νερό από θάλασσα και έκανα αλλαγή περίπου 30%. Απο περιέργεια μέτρησα το νερό που έφερα και οι τιμές ήταν super

αλατότητα 1028+, pH=8,kH=10,ΝΟ2=0 ,ΝΟ3=0,ΝΗ4= <0,25 ,PO4= 0 που σημαίνει ότι το νερό της θάλασσας είναι αρκετά καλό.

Επίσης είχα τρομερή ευκαιρία να πιάσω γόνους γύλου και μια πολύ μικρή σαλιάρα αλλά κρατήθηκα με το ζόρι περιμένοντας να στρώσει το νερό.

Υπομονήηηηηηηηηηηηηηηηηηηη κοντεύει πιστεύω να έρθει αυτή η μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, χθες τράβηξα ένα μικρό βιντεάκι απο κινητό όμως το μικρό μου ενυδρείο με τις ανεμώνες και τους 2 μου βράχους. Απολαύστε το.

Η αμμωνία μου έχει μειωθεί όμως τα νιτρικά και τα νιτρώδη παραμένουν ακόμη υψηλά. Είπαμε όμως ότι πρέπει να κάνω υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τις 2 τελευταιες μερες εχει αναπτυχθει στον βραχο μου πανω ψηλα αλγη καφε χρωματος. Ειναι διατομικη; Το ενυδρειο μου ακομη δεν εχει στρωσει πληρως αν και διαβασα καπου οτι η αλγη αυτη δειχνει οτι κοντευει για να στρωσει. Παραθετω φωτογραφια και θελω τα φωτα σας.Οι μετρησεις μου ειναι ΝΗ4=<0,25 ΝΟ2=0,5 ΝΟ3=75 PO4=0,03. Τα λεμε

post-59046-0-91773000-1418497387_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Magiatikos
Link to comment
Share on other sites

Διατομική φαίνεται να είναι.

Αν και σε κάποια σημεία φαίνεται να κοκκινίζει.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται για διατομική.

Πρόσεξε λίγο και την κυκλοφορία σου για να μην έχεις προβλήματα με κυανοβακτήριο σε λίγο.

Σε τι θερμοκρασία "παίζεις" ;;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχει πουθενα κοκκινιλα ειναι καφε μονο.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ειναι στους 22.Οταν λες για κυκλοφορια τι να κανω να την βελτιωσω; και αν ναι με ποιο τροπο;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχει πουθενα κοκκινιλα ειναι καφε μονο.

Αν είναι μόνο καφέ,τότε μιλάμε για διατομική.

Στην φώτο που ανέβασες σε κάποια σημεία φαίνεται να κοκκινίζει,ελάχιστα αλλά έτσι φαίνεται.

Εσύ που το βλέπεις από κοντά έχεις την δυνατότητα να την δεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια σήμερα η διατομική μου έχει εξαπλωθεί στο μισό περίπου βράχο όμως είναι φυσιολογικό θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει. Οι μετρήσεις όμως πάνε πολύ καλά και πιστεύω ότι είναι και εξαιτίας της διατομικής και της βιολογίας που αρχίζει να αναπτύσσεται στο ενυδρείο μου.... PH = 8 , kH=8, PO4 <0,03 , NO2 < 0,05 , NO3 < 5, NH3 < 0,25

Έγινε επεξεργασία - Magiatikos
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα μια αναδιαταξη του βραχου η οποια ηταν για καλυτερα θεωρω και ας μου κοστισει λιγο απο το στρωσιμο του ενυδρειου. Πηρα καλεμι και σφυρι και τον εκανα 5 κομματια ωστε να βελτιωσω το aquascape μου.αφαιρεσα ολες τις ανεμωνες που ειχα μεσα η ετσι νομιζω αν και με αυτες ποτε δεν ξερεις που θα σου βγουν. Το ολο εγχειρημα κρατησε 15 λεπτα και σιγουρα κατι θα ψοφησε απο τον βραχο. Σε 2 μερες θα μετρησω να δω τι επιπτωσεις ειχε το εγχειρημα αλλα πιστευω οτι αξιζε. Δειτε φωτο και πειτε μου.

post-59046-0-22768700-1419099180_thumb.jpg

post-59046-0-02906400-1419099198_thumb.jpg

post-59046-0-75658700-1419099218_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Magiatikos
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα μια αναδιαταξη του βραχου η οποια ηταν για καλυτερα θεωρω και ας μου κοστισει λιγο απο το στρωσιμο του ενυδρειου. Πηρα καλεμι και σφυρι και τον εκανα 5 κομματια ωστε να βελτιωσω το aquascape μου.αφαιρεσα ολες τις ανεμωνες που ειχα μεσα η ετσι νομιζω αν και με αυτες ποτε δεν ξερεις που θα σου βγουν. Το ολο εγχειρημα κρατησε 15 λεπτα και σιγουρα κατι θα ψοφησε απο τον βραχο. Σε 2 μερες θα μετρησω να δω τι επιπτωσεις ειχε το εγχειρημα αλλα πιστευω οτι αξιζε. Δειτε φωτο και πειτε μου.

Στα 15 λεπτά η απώλεια βιολογίας είναι ελάχιστη μην σε αγχωνει αυτό....

Σε καθε περιπτωση καλο ειναι να κανεις και τις μετρήσεις σου....

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μετρησεις απο περιεργεια και δεν εχει αλλαξει κατι ευτυχως. Αρα προχωραμε σταθερα και περιμενω να μηδενιστουν αμμωνια και νιτρικα-νιτρωδη πριν βαλω τους πρωτους εποικους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...