Jump to content

Αλλαγές Νερού


Recommended Posts

Φίλοι μου καλημέρα ,
γιά τις αλλαγές νερού έχω ένα βαρέλι 200 λίτρα στο οποίο διαλύω το αλάτι με μιά αντλία 1500 λίτρα την ώρα .
Δύο ερωτήσεις :
1. Γιά πόσες ώρες το λιγότερο θα πρέπει να έχει δουλέψει η αντλία πριν χρησιμοποιήσω το νερό ? Οι οδηγίες της εταιρείας λένε μέχρι να διαλυθεί πλήρως το αλάτι και να έχω τις κατάλληλες μετρήσεις σε αλατότητα και ph . Σε κάποια φόρουμ έχω διαβάσει ότι θά πρέπει να έχει δουλέψει η αντλία 24 έως 48 ώρες επειδή στην αρχή το αλατόνερο είναι τοξικό . Ποιό είναι το σωστό ?
2. Γιά πόσο καιρό μπορώ να διατηρήσω το νερό μέσα στο βαρέλι με την ανλία σε συνεχή λειτουργία ? Σκέπτομαι αν είναι δυνατόν να φτιάχνω 200 λίτρα νερό και να χρησιμοποιώ 100 λίτρα κάθε μήνα ή λιγότερο .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

καλύτερα για 24ωρεσ. Εγω χρησιμοποιώ wave maker (λιγοτερα βαττ)

Οσο για τον χρόνο παραμονής στο βαρελι ισωσ 2 μήνες να ειναι πολυ!

Ειναι για το μεσογειακό που εχεις? Πως και δεν βάζεις θαλασσινό νερο?

Link to comment
Share on other sites

Γράψε λάθος ! Βαζεις θαλασσινο !

Σορρυ!

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να γινει, εαν το νερο μηνει στο βαρελι χρειαζεται κυκλοφορια για να μην καταστραφη(στασιμοτητα και τα σχετικα)...

Τωρα για τον χρονο διαλυσεις, εγω το αφηνω 24ωρες για συγουρια γιατι οπως πολυ σωστα ειπε ο "ψαροκοκκαλος" το αλατι αδιαλυτο ειναι τοξικο για τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Χρησιμοποιούσα θαλασσινό νερό αλλά υπολόγισα ότι κοστίζει λίγο περισσότερο από το νερό που φτιάχνουμε και είναι μεγαλύτερη ταλαιπωρία να κουβαλάς από θάλασσα .Μάλλον θα κάνω συνδιασμό και των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ίσως να συμφέρει οικονομικά αν ειναι μεγαλύτερο σε λιτρα το ενυδρείο !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...