Jump to content

Στήσιμο 550 Λίτρων Φυτεμένο


griffin_23

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Θα μπω στην διαδικασία να στήσω επιτέλους ένα μεγάλο φυτεμένο ενυδρείο 550 λίτρων. θέλω την γνώμη σας σε κάποια πράγματα.

Το ενυδρείο είναι ένα ANUBIAS 1800 180Χ60Χ65 καθαρά λίτρα 554. θα γίνει με sump από κάτω και δεν θα χρησιμοποιήσω εξωτερικά φίλτρα εκτός αν δεν υπάρχει επιλογή.

Το παρακάτω είναι το ενυδρείο που έχω τώρα για να έχετε μία ιδέα της λογικής μου.

1010811963179025.jpg

1010790488342545.jpg

1.Τώρα οι απορίες. Από βράχια γενικότερα στα Ελληνικά βουνά βρίσκεται πέτρες που να μην είναι ασβεστολιθικές και κατάλληλες

για φυτεμένο ή θα πρέπει να πάω αναγκαστικά σε εμπορίου? Ρωτάω γιατί μη ασβεστολιθικές δεν σημαίνει και κατάλληλες.

2. Το ενυδρείο έχει 4 λάμπες Τ5 39 watt και 4 λάμπες Τ5 24 watt οπότε για ξεκίνημα νομίζω θα είμαι οκ. στο ενυδρείο που έχω τώρα έχω πάνω sylvania αλλά δεν νομίζω να βγάζει την glolux σε τ5 οπότε έχετε να προτείνετε λάμπες γιατί σε arcadia /jbl κτλ θες μια περιουσία.

3. To νέο ενυδρείο έχει κάθετες κόντρες από το πίσω τζάμι προς το μπροστά στο κέντρο αλλά έχει και 3 κάθετες πλαστικές μαύρες από το καπάκι του που θα κόβουν πολύ από το φως. Έχει προσπαθήσει κάποιος να της κόψει σε αυτό το ενυδρείο χωρίς πρόβλημα? (μόνο κάποιος που έχει το ενυδρείο αυτό θα καταλάβει λογικά τι λέω)

4. Για ξύλα που βρίσκεται σε μεγάλες διαστάσεις γιατί εγώ μόνο μέχρι 18 εκατοστά βρίσκω και αυτά είναι πανάκριβα?

5. Το παρακάτω είναι το sump που θέλω να φτιάξω.

1010803373244433.jpg

1010794783309841.jpg

το sump θα το κολλήσω μόνος μου. Η λογική του είναι η εξής : το μισό θα είναι για τον εξοπλισμό του ενυδρείου και μιας και υπάρχει χώρος και η διαφορά στα λεφτά δεν θα είναι μεγάλη θα γίνει 1 μέτρο ώστε τα 2 τελευταία θα είναι καραντίνα ή για καμία γέννα. αν είναι για καραντίνα θα μπαίνει εσωτερικό φίλτρο αλλά θα μπορώ εύκολα να τραβήξω νερό από το ενυδρείο. Αν όμως θέλω να κάνω αναπαραγωγή σε γαρίδες ή έχω γέννα στο κυρίως ενυδρείο να μπορώ να ανοίξω τα επόμενα διαμερίσματα και να μην χρησιμοποιηθούν άλλα φίλτρα και θερμοστάτες. Η αντλία επιστροφής θα μεταφέρετε πιο δεξιά για να υπάρχει ροή κανονικά στα 2 τελευταία διαμερίσματα αν είναι από γέννες η χρήση του. έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να βάλω στις τρύπες στα 2 τελευταία διαμερίσματα για να ανοίγω και να κλείνω με ασφάλεια το νερό όποτε θέλω?

επίσης για επιστροφή του νερού από το sump θα βάλω μια eheim compact 3000 που ρυθμίζεται από 2000 λίτρα μέχρι 3000 την ώρα.

για πείτε λοιπόν τι θα αλλάζατε και σε τι διαφωνείτε που αυτά που σκέφτομαι να κάνω?

ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις όποιες ιδέες και απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Θα μπω στην διαδικασία να στήσω επιτέλους ένα μεγάλο φυτεμένο ενυδρείο 550 λίτρων. θέλω την γνώμη σας σε κάποια πράγματα.

Το ενυδρείο είναι ένα ANUBIAS 1800 180Χ60Χ65 καθαρά λίτρα 554. θα γίνει με sump από κάτω και δεν θα χρησιμοποιήσω εξωτερικά φίλτρα εκτός αν δεν υπάρχει επιλογή.

Το παρακάτω είναι το ενυδρείο που έχω τώρα για να έχετε μία ιδέα της λογικής μου.

1.Τώρα οι απορίες. Από βράχια γενικότερα στα Ελληνικά βουνά βρίσκεται πέτρες που να μην είναι ασβεστολιθικές και κατάλληλες

για φυτεμένο ή θα πρέπει να πάω αναγκαστικά σε εμπορίου? Ρωτάω γιατί μη ασβεστολιθικές δεν σημαίνει και κατάλληλες.

Βρισκουμε αλλα λίγο δυσκολα, οι περισσοτερες πέτρες στην Ελλαδα ειναι ασβεστολιθικες.

2. Το ενυδρείο έχει 4 λάμπες Τ5 39 watt και 4 λάμπες Τ5 24 watt οπότε για ξεκίνημα νομίζω θα είμαι οκ. στο ενυδρείο που έχω τώρα έχω πάνω sylvania αλλά δεν νομίζω να βγάζει την glolux σε τ5 οπότε έχετε να προτείνετε λάμπες γιατί σε arcadia /jbl κτλ θες μια περιουσία.

Τ5 39watt , εχοουν διαστασεις περπιπου 85cm, το ενυδρειο δεν ειναι 1,80 ?

Μπορεις να πας και σε απλές λάμπες εμποριου.

3. To νέο ενυδρείο έχει κάθετες κόντρες από το πίσω τζάμι προς το μπροστά στο κέντρο αλλά έχει και 3 κάθετες πλαστικές μαύρες από το καπάκι του που θα κόβουν πολύ από το φως. Έχει προσπαθήσει κάποιος να της κόψει σε αυτό το ενυδρείο χωρίς πρόβλημα? (μόνο κάποιος που έχει το ενυδρείο αυτό θα καταλάβει λογικά τι λέω)

4. Για ξύλα που βρίσκεται σε μεγάλες διαστάσεις γιατί εγώ μόνο μέχρι 18 εκατοστά βρίσκω και αυτά είναι πανάκριβα?

Απο το εμποριο, ναι ειναι ακριβα....

5. Το παρακάτω είναι το sump που θέλω να φτιάξω.

το sump θα το κολλήσω μόνος μου. Η λογική του είναι η εξής : το μισό θα είναι για τον εξοπλισμό του ενυδρείου και μιας και υπάρχει χώρος και η διαφορά στα λεφτά δεν θα είναι μεγάλη θα γίνει 1 μέτρο ώστε τα 2 τελευταία θα είναι καραντίνα ή για καμία γέννα. αν είναι για καραντίνα θα μπαίνει εσωτερικό φίλτρο αλλά θα μπορώ εύκολα να τραβήξω νερό από το ενυδρείο. Αν όμως θέλω να κάνω αναπαραγωγή σε γαρίδες ή έχω γέννα στο κυρίως ενυδρείο να μπορώ να ανοίξω τα επόμενα διαμερίσματα και να μην χρησιμοποιηθούν άλλα φίλτρα και θερμοστάτες. Η αντλία επιστροφής θα μεταφέρετε πιο δεξιά για να υπάρχει ροή κανονικά στα 2 τελευταία διαμερίσματα αν είναι από γέννες η χρήση του. έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να βάλω στις τρύπες στα 2 τελευταία διαμερίσματα για να ανοίγω και να κλείνω με ασφάλεια το νερό όποτε θέλω?

επίσης για επιστροφή του νερού από το sump θα βάλω μια eheim compact 3000 που ρυθμίζεται από 2000 λίτρα μέχρι 3000 την ώρα.

για πείτε λοιπόν τι θα αλλάζατε και σε τι διαφωνείτε που αυτά που σκέφτομαι να κάνω?

ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις όποιες ιδέες και απαντήσεις

Λες για φυτεμένο ενυδρειο, ποσο φυτεμένο θα το ηθελες αυτο το τέρας ? :)

Με τι ψάρια θα ασχοληθεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα στα απαντησε ο Νικος πιο πανω.

Νομιζω οτι με το φωτισμο που εχεις,πας σε ευκολα φυτα αναγκαστικα και λογο του υψους που εχει το ενυδρειο σου.

Για βυθο τι θα βαλεις?

Να ξερεις οτι σε τοσα λιτρα φυτεμενο,θα σου φαει πολλα λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

Για ψάρια ένα μεγάλο κοπάδι tetra αλλά ακόμα δεν έχω πάρει απόφαση καθώς αν δεν τρέξει το ενυδρείο κάποιους μήνες να δω πόσο μεταβάλλονται οι παράμετροι του δεν θα μπει τίποτα εκτός απο 5 danio zebra 2 sae και μερικές γαρίδες amano που έχω στο παλιό ενυδρείο μου.Σε αυτά τα μεγέθη ενυδρείων δεν ξέρω τι μεταβολές θα έχω σε αλλαγές νερού και πόσο γρήγορα θα χρειάζεται αλλαγή τύρφη ή λίπασμα.

το ενυδρείο θα είναι Iwagumi Style και απο φυτά κυρίως Cryptocoryne, Echinodorus, Anubias και ίσως Rosanervig που είναι από τα αγαπημένα μου φυτά αλλά πάλι με πιο απαιτητικά φυτά αφού έχει τρέξει το ενυδρείο.

το anubias 1800 έχει 4 σειρές από λάμπες με την 39 watt σε σειρά με μία 24 watt. Πρώτη φορά είδα και εγώ τέτοια διάταξη σε φωτισμό ενυδρείου.

Στον βυθό υπόστρωμα DeponitMix της Dennerle και από πάνω Flourite της Seachem. Βέβαια δεν θα φυτευτεί όλο θα υπάρχουν κενά όπου θα μπει μόνο χαλίκι.

οι μη ασβεστολιθικές πέτρες είναι οκ ή έχουν βαρέα μέταλλα και θα τα χαιρετίσω όλα σε μία εβδομάδα? Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πέτρες σε ενυδρείο μου και δεν γνωρίζω πολλά δυστυχώς συν ότι δε έχω βρει και πολλά άρθρα από Ελλάδα.

Για τα χρήματα το ξέρω αλλά μου αρέσει η πρασσινάδα.......

Έγινε επεξεργασία - griffin_23
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που μας λες,δεν ειναι iwagumi.Το iwagumi εχει μονο γρασιδι με πετρες οποτε με αυτα που μας γραφεις δεν πας σεν iwagumi.

Για να κανεις κατι τετοιο θελεις πολυ παραπανω φωτισμο αλλα και παροχη co2.

Οι μη ασβεστολυθικες πετρες μια χαρα ειναι και δεν εχεις προβλημα,ακρει να τις βρεις.

http://aquascapinglove.com/basics/introduction-iwagumi-layout/

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Λάθος είχα καταλάβει εγω τότε από άλλα άρθρα. ο φωτισμός πόσο watt πιστεύεις πρέπει να είναι?

το μεγαλύτερο πρόβλημα μάλλον είναι το ύψος του ενυδρείου. παροχή co2 θα είναι με μπουκάλα όχι DIY.

οπότε για τις πέτρες, ένα ακουαφόρτε και παίρνω τα βουνά!

το sump πως σου φαίνεται?

Έγινε επεξεργασία - griffin_23
Link to comment
Share on other sites

Για ψάρια ένα μεγάλο κοπάδι tetra αλλά ακόμα δεν έχω πάρει απόφαση καθώς αν δεν τρέξει το ενυδρείο κάποιους μήνες να δω πόσο μεταβάλλονται οι παράμετροι του δεν θα μπει τίποτα εκτός απο 5 danio zebra 2 sae και μερικές γαρίδες amano που έχω στο παλιό ενυδρείο μου.Σε αυτά τα μεγέθη ενυδρείων δεν ξέρω τι μεταβολές θα έχω σε αλλαγές νερού και πόσο γρήγορα θα χρειάζεται αλλαγή τύρφη ή λίπασμα.

Γιατι η χρήση τυρφης?

το ενυδρείο θα είναι Iwagumi Style και απο φυτά κυρίως Cryptocoryne, Echinodorus, Anubias και ίσως Rosanervig που είναι από τα αγαπημένα μου φυτά αλλά πάλι με πιο απαιτητικά φυτά αφού έχει τρέξει το ενυδρείο.

Οπως ειπε και ο Κωστας; μονο αυτα τα φυτα δεν ειναι για iwagumi.

το anubias 1800 έχει 4 σειρές από λάμπες με την 39 watt σε σειρά με μία 24 watt. Πρώτη φορά είδα και εγώ τέτοια διάταξη σε φωτισμό ενυδρείου.

Στον βυθό υπόστρωμα DeponitMix της Dennerle και από πάνω Flourite της Seachem. Βέβαια δεν θα φυτευτεί όλο θα υπάρχουν κενά όπου θα μπει μόνο χαλίκι.

Eχε υποψιν σου οτι το deponitmix μετα απο καιρο γεινεται σκόνη.

Καλυτερα να κανεις συνιασμο flourite και απλο χαλαζιακο χαλικάκι.

οι μη ασβεστολιθικές πέτρες είναι οκ ή έχουν βαρέα μέταλλα και θα τα χαιρετίσω όλα σε μία εβδομάδα? Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πέτρες σε ενυδρείο μου και δεν γνωρίζω πολλά δυστυχώς συν ότι δε έχω βρει και πολλά άρθρα από Ελλάδα.

Ρισκο ειναι , αν θελεις ειδικες στα ενυδρειακα μαγαζια με το κιλο...

Για τα χρήματα το ξέρω αλλά μου αρέσει η πρασσινάδα.......

Λάθος είχα καταλάβει εγω τότε από άλλα άρθρα. ο φωτισμός πόσο watt πιστεύεις πρέπει να είναι?

το μεγαλύτερο πρόβλημα μάλλον είναι το ύψος του ενυδρείου. παροχή co2 θα είναι με μπουκάλα όχι DIY.

οπότε για τις πέτρες, ένα ακουαφόρτε και παίρνω τα βουνά!

το sump πως σου φαίνεται?

Το μεγαλυτερο προβλημα για εμενα ειναι η σωστη διαχυση του co2 σε τοσο μεγαλο ενυδρειο...

Οσο αφορα sump και φυτεμενο δεν πάνε μαζι, θα εχεις τεραστιες απωλειες co2.

Η καραντινα δεν εχει κανενα νοημα στο sump καλυτερα να κολησεις ενα εχτρα ενυδρειακι να υπαρχει και καθε περιπτωση.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

ok νομίζω πλέον πως αρκετά πράγματα ξεδιαλύνονται σιγά σιγά.

Στο νερό της Κυψέλης μόνο με τύρφη θα μπορέσω να ρίξω το ph. και στο ενυδρείο που έχω τώρα παρόλο που έχω ξύλα mopani μέσα μόλις βγει η τύρφη το ph ξανά ανεβαίνει σιγά σιγά.

Για το Iwagumi Style το ξαναέγραψα οτι έκανα λάθος εγώ, είχα καταλάβει λάθος. Τα φυτά που θα βάλω σε πρώτη φάση θα είναι Cryptocoryne, Echinodorus, Anubias.

αν και δεν το έχω παρατηρήσει το deponitmix μετα απο καιρο να γινεται σκόνη υποθέτω πως αφού θα μεταφέρω και το flourite απο το παλιό μαζί με καινούργιο και απλό χαλαζιακο χαλικι δεν θα είναι νεκρός ο βυθός. Αν κάνω λάθος πείτε.

στο ενυδρείο που έχω τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα που έχω το co2 στο sump δεν είδα καμία μεγάλη διαφορά όταν το είχα επάνω και αυτό αναφέρουν αρκετοί που έχουν sump. Αλλά πάλι είναι τα λίτρα πολλά και όντως εκεί θέλει πειραματισμό. Το sump για εμένα είναι μονόδρομος, η ευκολία που σου προσφέρει και η δυνατότητες δεν συγκρίνονται με τα εξωτερικά φίλτρα συν ότι δεν έχεις εξοπλισμό στο κυρίως ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σαμπ δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε οπωτε δεν μπορω να σου πω τιποτα γι αυτο.

Ο βυθος,ετσι και αλλιως δεν θα ειναι νεκρος γιατι το flurite ειναι εμπλουτισμενο με λιπασμα.

Τωρα για φως,η γνωμη μου ειναι οτι θα χρειαστεις και αλλον λογο υψους.

Link to comment
Share on other sites

έχω μπουκάλα co2 η οποία λειτουργεί 24 ώρες και θα μεταφερθεί στο νέο ενυδρείο. πέρα από την χρήση της για τα φυτά χαμηλώνω και το ph. πάντα βάζω τύρφη αλλά σε 550 λίτρα + 80 το sump ίσως πρέπει να βασιστώ περισσότερο στο co2 (όχι μόνο).

κοιτούσα για ph controller αλλά δεν το πολύ εμπιστεύομαι επειδή φοβάμαι πως ο sensor θα θέλει συνέχεια καλιμπράρισμα. χώρια ότι αν κολλήσει μπορεί να ρίξει το ph επικίνδυνα.τι γνώμη έχετε;

αλλιώς έλεγα μήπως βάλω ηλεκτροβάνα να ανοίγει το co2 με τα φώτα και μην έχω μεγάλη συγκέντρωση το βράδυ που δεν απορροφάται από τα φυτά αλλά πόσο θα επηρεάσει το ph αν 12 ώρες λειτουργεί και 12 όχι. μήπως αυτό το ανεβοκατέβασμα θα είναι πρόβλημα ? με δεδομένο ότι στο παλιό με 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο και τα φυτά ήταν οκ και το ph εκεί που το ήθελα αλλά στο καινούργιο θα πρέπει να έχω μεγαλύτερη ροή co2.

τι γνώμη έχετε για αυτά τα δύο σε φυτεμένο?

επίσης επειδή δεν έχω και δεν θέλω να πάρω R/O σκεφτόμουν να πάρω ένα φίλτρο βρύσης που να αφαιρεί χλώριο και ίσως άλλα επικίνδυνα στοιχεία του νερού της βρύσης.έχετε ιδέα για κάτι τέτοιο όπως αυτό ?

http://www.eco-shop.gr/proionta/152-filtra-kato-pagkoy/489-filtro-neroy-kato-pagkoy-watts-me-energo-anthraka-matrikx-usa.html

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλτρο του νερού που αφερεί το χλώριο που ρωτάς δεν θα έχεις πιστεύω πρόβλημα, το ίδιο κάνω και εγώ στο σπίτι 1 Χρόνο τώρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα ψάρια αλλά και με τα φυτά μου,

για το Co2 ππου ρωτάς θα σου πρότεινα σταθερή ροή μέρα νύχτα κρατάει το ph σε πιο σταθερά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το project συνεχίζεται με αργούς αλλά σταθερούς ρυθμούς. ελπίζω σε καμιά 20 ημέρες να στήσω το ενυδρείο.

άνοιξα τις τρύπες στα τζάμια του sump και κόλλησα πρώτη φορά ενυδρείο.Το έβγαλα στο μπαλκόνι, το γέμισα και εδώ και 2 εβδομάδες δεν υπήρχε καμία διαρροή. μια χαρά, για πρώτη φορά όλα πήγαν καλά και το αποτέλεσμα καθόλου άσχημο.

1018542904311825.jpg

1018521429475345.jpg

1018525724442641.jpg

1018512839540753.jpg

1018534314377233.jpg

1018530019409937.jpg

ήρθε επιτέλους μετά από 1 μήνα το flourite 11 σακιά.

1018551494246417.jpg

προετοιμασία κάποιων φυτών μέχρι να στήσω το καινούργιο ενυδρείο.

1018564379148305.jpg

και φυσικά δοκιμές στο hardscape.

1018508544573457.jpg

1018538609344529.jpg

1018547199279121.jpg

1018555789213713.jpg

1018560084181009.jpg

1018517134508049.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μια ανανέωση από το φυτεμένο μου

άνοιξα τις τρύπες στο ενυδρείο για την εισαγωγή και εξαγωγή. επίσης μπήκε μαύρο αυτοκόλλητο στην πλάτη στην πλάτη ( αυτό που βάζουν στα αυτοκίνητα για αλλαγή χρώματος )

1020638848352273.jpg

1020647438286865.jpg

1020617373515793.jpg

1020625963450385.jpg

μπήκαν οι υπερχειλίσεις και η εισαγωγή μαζί με τα λάστιχα.

1020634553384977.jpg

1020613078548497.jpg

1020643143319569.jpg

ήρθε η βάση και μπήκε το ενυδρείο στην θέση του

1020621668483089.jpg

1020630258417681.jpg

και επιτέλους στήθηκε το φυτεμένο.

αμέσως μετά το γέμισμα ( τοπίο στην ομίχλη )

1020656028221457.jpg

1020673208090641.jpg1020664618156049.jpg

1020660323188753.jpg1020651733254161.jpg

1020668913123345.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακο φιλε. Περιμενουμε πολλες πολλες πολλες φωτογραφιες!

Link to comment
Share on other sites

Kατι μου λεει οτι θα γινει πολυ εντυπωσιακο! Κοκκινα θα βαλεις ή μονο πρασινιλα;

Οι πετρες με τη μος στο δυχτακι που αποσκοπουν;

Το ανισοπεδο πως το πετυχες;

Βαλε βρε καμια φωτο μεγαλη να το δουμε καλα.

Link to comment
Share on other sites

thanks παίδες, χαίρομαι που σας αρέσει.

Στις πέτρες έχω δέσει με καλσόν με μεγάλες τρύπες riccia, java moss και pelia moss. ήταν ο πιο εύκολος τρόπος αντι να κάθομαι να παιδεύομαι με πετονιά και το αποτέλεσμα αξίζει. ήδη η riccia έχει αρχίσει να αναπτύσσεται.

Το σκαλοπάτι δεν ήταν δύσκολο γιατί χρησιμοποίησα ξυλόπετρες που είναι αρκετά βαριές από το πίσω τζάμι μέχρι το μπροστά και μετά το γέμισα με χαλίκι. υπόψιν περίπου 20 εκατοστά κάτω από το flourite είναι λάβα για να γλιτώσω λίγο χρήμα και να πετύχω την υψομετρική διαφορά.επίσης κάτω από τις ξυλόπετρες έχω βάλει eggcrate για να μην πατάνε πάνω στο τζάμι.πάντως δεν βγήκε όπως το φαντάστηκα έπρεπε να το φέρω πιο πλάγια και όχι κάθετα από το πίσω τζάμι στο μπροστά.

από φυτά έχω μέσα :

Lobelia Cardinalis 'Mini

Marsilea hirsuta

Hygrophila pinnatifida

Limnophila Aromatica

Rotala Rotundifolia

java moss

pellia moss

Cryptocorine Lucens

Pogostemon Helferi

anubias nana

anubias petite

Ceratopteris thalictroides

Cryptocoryne beckettii 'Petchii'

Cryptocoryne x willisii

Hygrophila polysperma 'Rosanervig'

Microsorum pteropus 'Windeløv'

είναι βέβαια ακόμα στα μαύρα του τα χάλια γιατί είναι φρεσκοστημένο το ενυδρείο αλλά σιγά σιγά βλέπω να ανασταίνονται. συν ότι θέλει πολύ δουλειά ακόμα να γίνει όπως το θέλω.

μια γνώμη θα ήθελα για την ψαροσύνθεση αφού υπάρχει αρκετός χρόνος μέχρι να μπουν τα επόμενα ψάρια.

αυτή την στιγμή έχω μέσα από το παλιό ενυδρείο 5 SAE, 6 γαρίδες amano και 4 γαρίδες red cherry (που δεν είναι red και μάλλον πρόκειται για υβρίδια).

σκέφτομαι να βάλω επίσης :

6-7 cory july

15-20 cardinal tetra

15-20 red phantom tetra

6-7 otocyclus

amano γαρίδες

και ένα χαρέμι ramirezi

για 550 λίτρα φυτεμένο όπως το έχω θα είναι οκ λέτε ή θα είναι πολλά ?

φωτογραφίες θα βάλω περισσότερες αύριο το μεσημέρι.

Έγινε επεξεργασία - griffin_23
Link to comment
Share on other sites

ΓΙα τα ΣΑΕ, να σου πω πως υπαρχει σοβαρη περιπτωση να σου φανε την μος και οτι αλλο τους αρεσει! Μου το ειχε πει ο Κωστας και δεν το πιστευα μεχρι που ενα πρωι την βρηκα κουτσουρεμενη και ειχαν πεσει με μανια στον εχινοδορο!

Για τα αλλα θα σου ελεγα το εξης: Κορυ, βαλε μπολικα! Καμια 20αρια! Τετρακια, ξεκινα με εικοσι στο καθε κοπαδι γιατι ειναι δυο κοπαδια και το βλεπεις στην πορεια! Αν ηταν ενα κοπαδι θα σου ελεγα καμια 50αρια! Ραμ εγω θα εβαζα τουλαχιστον 6! Εχεις χωρο μπολικο!

Τωρα για γαριδες, εγω προσωπικα δεν θα εβαζα!

Τωρα για το ανισοπεδο, αν καταλαβα καλα, εβαλες κατω egg crate και απο πανω εριξες το υποστρωμα και υστερα χρησιμοποιησες για φραγμο τις ξυλοπετρες;

Link to comment
Share on other sites

Τα sae βγαλτα οσο ειναι καιρος..εκτος οτι ειναι υπερκινιτικα ψαρια και στρεσσαρουν τα υπολοιπα,δεν τρωνε ουτε αλγη αλλα θα σου φανε και ολες τις μοςς.

Για ψαροσυνθεση εγω θα σου ελεγα ενα κοπαδοψαρο σε μεγαλο αριθμο,ενα ζευγαρι ραμ,τις γαριδες και ενα μεγαλο κοπαδι απο cory η απο Οτοκυκλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...