Jump to content

Louka's Light Reef


Mr.Puff

Recommended Posts

καμία αλλαγή δεν θα πρέπει να γίνετε απότομα.. αν το αποφασίσεις αφαίρεση σταδιακή, μετρήσεις και βλέπεις.. ;)

για τα ιζήματα μπορεί να υπάρχουν και άλλοι λόγοι

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

καμία αλλαγή δεν θα πρέπει να γίνετε απότομα.. αν το αποφασίσεις αφαίρεση σταδιακή, μετρήσεις και βλέπεις.. ;)

για τα ιζήματα μπορεί να υπάρχουν και άλλοι λόγοι

Σκέφτομαι στην επόμενη αλλαγή αντιφώσφορου να αφαιρέσω 1/3 της ποσότητας για να δώσω στο ενυδρείο χρόνο για προσαρμογή και μετά βλέπουμε.

Έγινε επεξεργασία - Loukas Agelopoulos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάντα απορούσα που βρίσκεται τόσο ίζημα που σιφωνάρω κάθε εβδομάδα με την αλλαγή του νερού. Πίστευα ότι τρώγεται ο βράχος σιγά σιγά. Δεν μπορούσα να το εξηγήσω αλλιώς. Αν σταματήσω τον αντιφώσφορο λογικά θα υπάρξει και άνοδος στο Κh οπότε θα πρέπει να μετράω πολύ τακτικά τον πρώτο καιρό. Θεωρείς ότι η αφαίρεση του αντιφώσφορου μπορεί να γίνει με τη μία ή σταδιακά;

Γιατι θα ανεβει το kh???

Και ο βραχος και ο αργωνιτης λειωνουν Λουκα .

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα ανεβει το kh???

Και ο βραχος και ο αργωνιτης λειωνουν Λουκα .

Νίκο κάθε εβδομάδα συφωνάρω αρκετή ποσότητα ιζίματος. Το ενυδρείο το τρέχω bb οπότε από αραγωνίτη δεν είναι. Πάντα πίστευα ότι είναι από το βράχο το ίζιμα. Αν όντος το αντιφώσφορο ευθύνεται για μέρος τουλάχιστον καθίζησης του ανθρακικού ασβεστίου, λογικά σκεπτόμενος λέω ότι αν το αφαιρέσω και συνεχίσω να ρίχνω την ιδια ποσότητα kh με τη δοσομετρική τότε ίσως αυτό ανέβει, οπότε θέλει λίγο προσοχή. Όλα αυτά είναι δικές μου σκέψεις, δεν τα έχω διαβάσει κάπου. Μπορεί να μην ισχύει και τίποτα από αυτά και να λέω μπαρούφες. Και έτσι και αλλίως φίλε σε επίπεδο σκέψεων είμαι ακόμα, δεν έχω κάνει τίποτα, οπότε με ενδιαφέρει να ακούσω γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Λουκά τι σκόνες βάζεις?

Πάνο βάζω χύμα, δεν ξέρω αν πρέπει να πω από που.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 26/11/2016 at 7:56 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Λουκα τι νεα εχουμε?

Νίκο μου έδω και λίγο καιρό χρησιμοποιώ τη μέθοδο της Prodibio και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστιμένος με τα νιτρικά. Όμως έχει αργή εξέλιξη  και πριν γράψω αναλυτικά τις εντυπώσεις μου θέλω να δώσω ακόμα λίγο χρόνο να δω αν το αποτέλεσμα έχει διάρκεια. Λίγο κυανό από το καλοκαίρι σε ένα-δυο σημεία υπάρχει ακόμα αλλά φανερά εξασθενισμένο. Θα επιμείνω να φύγει με φυσικό τρόπο. Κατά τα άλλα η μάχη με τις απταίζιες καλά κρατεί αλλά τώρα έχω στο πλευρό μου ένα καλό σύμμαχο. Είναι ένα filefish που τις έχει τσακίσει και δόξα το θεό, μέχρι στιγμής δεν έχει πειράξει τίποτα. Αλλά πρέπει να πω ότι στην ουσία τις "ξυρίζει", δεν τις εξαφανίζει από τη ρίζα τους. Λίγες μέρες μετά αρχίζουν να εμφανίζονται πάλι πλοκάμια αλλά το file είναι εκεί για να τις φάει πάλι. Έτσι κατα κάποιο τρόπο κρατιούνται υπό έλεγχο. Με τα φωσφορικά πρέπει να έχω ακόμα θέμα αφού το τζάμι πρέπει να καθαρίζεται κάθε δύο με τρεις μέρες. Αντιφώσφορο χρησιμοποιώ συνεχώς. Και εννοείται εβδομαδιαίες αλλαγές νερού όπως έκανα πάντα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Νίκο μου έδω και λίγο καιρό χρησιμοποιώ τη μέθοδο της Prodibio και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστιμένος με τα νιτρικά. Όμως έχει αργή εξέλιξη  και πριν γράψω αναλυτικά τις εντυπώσεις μου θέλω να δώσω ακόμα λίγο χρόνο να δω αν το αποτέλεσμα έχει διάρκεια. Λίγο κυανό από το καλοκαίρι σε ένα-δυο σημεία υπάρχει ακόμα αλλά φανερά εξασθενισμένο. Θα επιμείνω να φύγει με φυσικό τρόπο. Κατά τα άλλα η μάχη με τις απταίζιες καλά κρατεί αλλά τώρα έχω στο πλευρό μου ένα καλό σύμμαχο. Είναι ένα filefish που τις έχει τσακίσει και δόξα το θεό, μέχρι στιγμής δεν έχει πειράξει τίποτα. Αλλά πρέπει να πω ότι στην ουσία τις "ξυρίζει", δεν τις εξαφανίζει από τη ρίζα τους. Λίγες μέρες μετά αρχίζουν να εμφανίζονται πάλι πλοκάμια αλλά το file είναι εκεί για να τις φάει πάλι. Έτσι κατα κάποιο τρόπο κρατιούνται υπό έλεγχο. Με τα φωσφορικά πρέπει να έχω ακόμα θέμα αφού το τζάμι πρέπει να καθαρίζεται κάθε δύο με τρεις μέρες. Αντιφώσφορο χρησιμοποιώ συνεχώς. Και εννοείται εβδομαδιαίες αλλαγές νερού όπως έκανα πάντα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Λουκά prodibio biodigest και optim?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Λουκά prodibio biodigest και optim?

Λευτέρη ναι biodigest και optim ανά 15 ημέρες. Επίσης χρησιμοποιώ και coralvits αλλά όχι δύο αμπούλες όπως λέει η εταιρία στα 300 λίτρα, αλλά μία γιατί μου φαίνεται αρκετά δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Λευτέρη ναι biodigest και optim ανά 15 ημέρες. Επίσης χρησιμοποιώ και coralvits αλλά όχι δύο αμπούλες όπως λέει η εταιρία στα 300 λίτρα, αλλά μία γιατί μου φαίνεται αρκετά δυνατή.

Είπα να ξεκινήσω και εγώ και υπάρχει έλλειψη στο biodigest. Δεν έχει λέει ο προμηθευτής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Άντε ρε Λουκά , δώσε λίγο μάτι !!!;;

Link to comment
Share on other sites

Λουκα @Loukas Agelopoulos ζούμε νεα σου να δούμε....

Δεν μπορούσα να μην το γράψω μιας και έδενε φωνητικά η ομοιοκαταληξια..

Σ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος TAN έγραψε:

Λουκα @Loukas Agelopoulos ζούμε νεα σου να δούμε....

Δεν μπορούσα να μην το γράψω μιας και έδενε φωνητικά η ομοιοκαταληξια..

Σ

 

Βλεπεις VOICE ????

Link to comment
Share on other sites

Ε Ναι λοιπόν,αλλα εσυ πως το κατάλαβες?:jig:

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος TAN έγραψε:

Ε Ναι λοιπόν,αλλα εσυ πως το κατάλαβες?:jig:

Μάντεψε .....:icon_dance:!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχχ βρε παιδιά τι να σας δείξω, τα χάλια του έχει το ενυδρείο. Προσπάθησα να λύσω τα θέματα των νιτρικών και του κυανού (για φωσφορικά δεν ξέρω γιατί δεν μετράω) με όσο γίνεται πιο φυσικό τρόπο αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω πετύχει και πολλά πράγματα. Δεν ξέρω από δω και πέρα τι θα κάνω. Biopellets δεν βάζω αφού δεν έχω sump οπότε θα δώ αν θα επιστρέψω στο NoPox στη βότκα ή σε κάτι άλλο. Πάντος υπάρχει στα σκαριά καινούργιo project. Αυτή τη φορά θα πάει με αργά και προσεκτικά βήματα για να γίνουν τα πράγματα όσο πιο σωστά γίνεται. Αυτό είναι το ενυδρείο. Το πήρα από πολύ καλό συνχομπίστα. Θέλει δουλίτσα αλλά έχει πολύ καλές προοπτικές. 400 λ. main και 200 sump.20170301_130740.jpg 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Αχχ βρε παιδιά τι να σας δείξω, τα χάλια του έχει το ενυδρείο. Προσπάθησα να λύσω τα θέματα των νιτρικών και του κυανού (για φωσφορικά δεν ξέρω γιατί δεν μετράω) με όσο γίνεται πιο φυσικό τρόπο αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω πετύχει και πολλά πράγματα. Δεν ξέρω από δω και πέρα τι θα κάνω. Biopellets δεν βάζω αφού δεν έχω sump οπότε θα δώ αν θα επιστρέψω στο NoPox στη βότκα ή σε κάτι άλλο. Πάντος υπάρχει στα σκαριά καινούργιo project. Αυτή τη φορά θα πάει με αργά και προσεκτικά βήματα για να γίνουν τα πράγματα όσο πιο σωστά γίνεται. Αυτό είναι το ενυδρείο. Το πήρα από πολύ καλό συνχομπίστα. Θέλει δουλίτσα αλλά έχει πολύ καλές προοπτικές. 400 λ. main και 200 sump.20170301_130740.jpg 

Με το καλό Λουκά να μπει σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Λευτέρη. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως θα ανέβει δύο ορόφους χωρίς ασανσέρ!:hehe

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Ευχαριστώ Λευτέρη. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως θα ανέβει δύο ορόφους χωρίς ασανσέρ!:hehe

Αυτό είναι το εύκολο φίλε. Μαζευόμαστε 10 νταγλαράδες και θα δεις πως πάει.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο  Λουκα μου να μπει νερακι μεσα.

Αν δεν έχεις άτομο για βοήθεια στο κουβάλημα τις  Τετάρτες πάντα ειμαι στην περιοχή σου λογο Δοντιών(ξέρεις εσυ)μπορώ να έρθω να βάλω ενα χεράκι να το ανεβάσουμε   φίλε

Link to comment
Share on other sites

Λούκα καθάρισε το πες πότε μας και θα είμαστε εκεί

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά. Aquazone = οικογένεια! :bigemo_harabe_net-162:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...