Jump to content

Θέρμανση Και Χειμώνας


Stelios_moraitis

Recommended Posts

Μια ερώτηση προς όσους κανουν προετοιμασία νερου σε βαρέλι ... Εχω ένα βαρελι προετοιμασίας 100 λίτρων με έναν θερμοστάτη 200 watt της eheim , λόγω του οτι κανω συχνές αλλαγές στο νερο, τωρα με το κρύο δεν προλαβαίνει να ζεσταίνει το νερο . Υπάρχει κάποιος τρόπος να ΄΄ ντυσώ΄΄ το βαρελι με το γνωστό αφρολέξ και να κρατάει κάπως τη θερμότητα, σημειωτέον το βαρελι δεν μπορεί να μπει μεσα στο σαλόνι για ευνόητους λόγους

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτιμούσα να χρησιμοποιούσα πιο πολλά watt για να το ζεστάνω μισή ώρα πρίν την αλλαγή , παρά να προσπαθήσω να το διατηρώ ζεστό μέχρι την επόμενη αλλαγή .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα, και ο θερμαντήρας ή αργούσε ή δούλευε συνέχεια, πήρα ένα βραστήρα χειρός και τον βάζω στο βαρέλι μισή ώρα το πολύ πριν την αλλαγή, εδω και 1 χρόνο περίπου έτσι κάνω της αλλαγές , το βαρέλι μου είναι 75 λίτρα, και ο βραστήρας 1000 watt

10.56.00.10.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι παιδευεστε αδικα με τους θερμοστατες τους ενυδρειακους...εγω το καλοκαιρι αλλαζα απο την βρυση κατευθειαν με πολυ χαμηλη ροη ωστε να πεφτει 1 βαθμο το πολυ η θερμοκρασια και αν ...

τωρα που χειμωνιασε ή θα δοκιμασω το θερμοσιφωνα ( εχω την τυχη να ειναι glass και η συνδεση γινεται με λαστικα και οχι με χαλκο )

ή θα παιξω με βαρελι και αντλιακι αλλα θα το ζεσταινω με αντισταση θερμοσιφωνου ... στο 20 λεπτο δηλαδη ετοιμο το βαρελακι ...ουτε 20λεπτο βασικα

1 περιπτωση που την ειδα και σε διπλανο φορουμ και εχει το καλο οτι ζεσταινει μονο το σημειο που ειναι κυκλομενο ολο το υπολοιπο δν ζεσταινεται και μπορει να ειναι και εκτος νερου εν ωρα λειτουργιας

pgE5QOc.png

2 περιπτωση με ατισταση πετσετοκρεμαστρας ή σωματα καλοριφερ τυπου φετες..

xhc9ZFY.png

3 και πιο οικονομικη

αντισταση χωρις θερμοστατη και τσεκαρουμε με ενα θερμομετρο και μετα την βγαζουμε απο την πριζα

7ZcV8ck.png

4 περιπτωση και αυτη μαλλον θα κανω ...απλη αντισταση θερμοσιφωνου θα φτιαξω μια βαση στο βαρελι και θα την προσαρμοσω επισης οικονομικη αν επιλεξετε χωρις θερμοστατη ..

100006.jpg

αλλιως μια χειρος που λεει και ο απο πανω πολυ σωστα ,...και τελιωνει το παραμυθι!!!!

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει υαλοβαμβακας με φυλλο αλοινιου απο την εξω κ αλουμινοταινια

Ή

Φυλλο αρμαφλεξ

Ή

Τυλιξετο με μια παλια κουβερτα που ειναι κ τσαμπα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να μπλεξεις με πολλα μπλιμπλικια, η καλυτερη λυση ειναι αυτη που λεει ο Σταματης!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδια το φασκιωσα με έναν υαλοβαμβακα , για να δούμε απόψε θα κάνει το crash test

https://www.dropbox.com/s/2vc0txlhvsyqkld/2014-11-25%2023.14.30.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Πιασε τα ξεφτια με ταινια να μην περισευουν καθολου κ σου πεσει τιποτα μεσα στο δοχειο γιατι εχει γυαλι αυτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω , μια δοκιμή κανω στο νερο και θα το τελειοποίησω αυριο γιατί τωρα με φαγε το κρύο , ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πείραμα πέτυχε απόλυτα, δυο μέρες το νερο παρέμεινε στους 29 βαθμούς παρόλο τις αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες κατα τη διάρκεια της νύχτας , ευχαριστώ για τις συμβουλές

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου τον έδωσε ένας γνωστός μου που του είχε περισσέψει απο μια κατασκευή με ενεργειακό τζάκι , οπότε δεν ξερω απο τιμες και τετοια!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μας ενδιαφερε αν μπορεις να μαθεις απο που και ποσο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πείραμα πέτυχε απόλυτα, δυο μέρες το νερο παρέμεινε στους 29 βαθμούς παρόλο τις αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες κατα τη διάρκεια της νύχτας , ευχαριστώ για τις συμβουλές

Τύλιξε μόνο την πάνω πλευρά και την ένωση με αλουμινοταινία και θα είσαι άψογος!!

Επίσης το βαρελάκι καλό θα είναι να το βάλεις σε μια βάση(σιδερένια από γλάστρα) για να μην τραβάει νερά ο υαλοβάμβακας ;)

Τον υαλοβαμβακα που τον βρηκες;

Είναι πανφθηνο Τεό 1-2 ευρώ το φύλλο (περίπου 50x100) έχει και στο leroy.

Yπάρχει φυσικά και χωρίς το φύλλο αλουμινίου ακόμα πιο φθηνά!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο ραστα!

Να τονισω μονο οτι καλο ειναι να αποφυγετε να τον πιασετε με γυμνα χερια γιατι θα πεθανετε απο την φαγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Τύλιξε μόνο την πάνω πλευρά και την ένωση με αλουμινοταινία και θα είσαι άψογος!!

Επίσης το βαρελάκι καλό θα είναι να το βάλεις σε μια βάση(σιδερένια από γλάστρα) για να μην τραβάει νερά ο υαλοβάμβακας ;)

Είναι πανφθηνο Τεό 1-2 ευρώ το φύλλο (περίπου 50x100) έχει και στο leroy.

Yπάρχει φυσικά και χωρίς το φύλλο αλουμινίου ακόμα πιο φθηνά!!

Σωστος ο ραστα!

Να τονισω μονο οτι καλο ειναι να αποφυγετε να τον πιασετε με γυμνα χερια γιατι θα πεθανετε απο την φαγουρα!

Aυτα ειναι, αμεση ενημερωση!

Βασιλη τι εννοεις στο κοκκινισμενο;

Link to comment
Share on other sites

Τύλιξα ηδη την πανω μεριά με ταινία για να μην πέφτει κατι μεσα, τωρα για βάση κατι θα σκεφτώ ( φοβάμαι μην σπάσει απο τα κιλά ) , και για τη φαγούρα , όντως, θέλει γάντια

Link to comment
Share on other sites

Για βαση και εγω εχω σκεφτει πιατο γλαστρας με ροδακια.Με εχει πιασει η μεση απο το να σηκωνω 30 λιτρα απο το μπανιο στο σαλονι.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα ειναι, αμεση ενημερωση!

Βασιλη τι εννοεις στο κοκκινισμενο;

2014_11_25_23_14_30.jpg

Aυτό που κοκκινησα και στην φώτο Τεό!!Να μην φαίνεται το εσωτερικό καθόλου για να μην ποτίζει νερά και να μην μας πιάνει φαγούρα στα χεράκια.

Η αλουμινοταινία είναι επίσης φθηνή και θα κολλήσει μια χαρά. . .

ps Tύλιγμα από κάτω προς τα πάνω . . .

Τύλιξα ηδη την πανω μεριά με ταινία για να μην πέφτει κατι μεσα, τωρα για βάση κατι θα σκεφτώ ( φοβάμαι μην σπάσει απο τα κιλά ) , και για τη φαγούρα , όντως, θέλει γάντια

Σιδερένια βάση από γλάστρα . . .

Για βαση και εγω εχω σκεφτει πιατο γλαστρας με ροδακια.Με εχει πιασει η μεση απο το να σηκωνω 30 λιτρα απο το μπανιο στο σαλονι.

Τα ροδάκια δεν πάνε καλά στα χαλιά γιατί είναι μικρά.Όσο για το πλαστικό πιατάκι. . . no comment. . .

Mάλλον δεν θέλεις να κάνεις Χριστούγεννα :P

Link to comment
Share on other sites

Η σιδερενια βαση απο γλαστρα οπως ειπωθηκε η χοντρο ξυλο με μεγαλουτσικα ροδακια DIY βασουλα....αλλιως βλεπω το βαρελακι να (κατρα) κυλαει!

Link to comment
Share on other sites

Τύλιξε μόνο την πάνω πλευρά και την ένωση με αλουμινοταινία και θα είσαι άψογος!!

Επίσης το βαρελάκι καλό θα είναι να το βάλεις σε μια βάση(σιδερένια από γλάστρα) για να μην τραβάει νερά ο υαλοβάμβακας ;)

Είναι πανφθηνο Τεό 1-2 ευρώ το φύλλο (περίπου 50x100) έχει και στο leroy.

Yπάρχει φυσικά και χωρίς το φύλλο αλουμινίου ακόμα πιο φθηνά!!

Εκτος απο αυτα που αναφερει ο Βασιλης,εχοντας αποσταση απο το δαπεδο δεν εχεις και την παγωνια του.

Μια προταση δικη μου, θα ηταν να βαλεις και στη βαση απο κατω αυτο που εβαλες τριγυρω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε,30 λιτρα δεν ειναι πολυ.Φαντασου τα πλαστικα πιατα 40 εκκατοστα με ροδες ειναι για να σηκωνουν μεγαλες γλαστρες με γιουκα μεσα.Για τα χαλια και το μαγκωμα εχεις ενα δικιο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...