Jump to content

Περί Μονομάχου Και Θερμοστάτη, Φίλτρου, Γυάλας Κλπ


theodor72

Recommended Posts

Χωρις να θελω να κανω διαφημηση.

Εχετε δει πως κρατα τους μονομαχους ο κυριος Ζαχαροπουλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημητρη, νομιζω ξεφευγουμε λιγο τωρα απο το θεμα! Το ερωτημα δεν ειναι γιατι να τους αγορασουμε αφου ειναι ετσι, αλλα αφου τους αγορασαμε που να τους βαλουμε!

Η δκη μου τοποθετηση επι του θεματος!

Εστω οτι ο μονομαχος αλλα και το οποιοδηποτε ψαρι, ζει σε ταδε συνθηκες αλλα μπορει και να αντεξει σε καποιες αλλες συνθηκες πιο ακραιες οπως χαμηλοτερη θερμοκρασια, χωρις βιολογια, αλλο ph κτλ. Εμεις ομως γιατι να προτεινουμε σε καποιον να μην επιλεξει τα βελτιστα και να προτεινουμε κατι αλλο;

Με τον Σταματη τα εχω συζητησει και κατ ιδιαν, πως καποιες τιμες που αναγραφονται σε πολλα προφιλ ισως ειναι οι μεσες τιμες και πως δεν μπορουμε να γνωριζουμε τις ακραιες τιμες που μπορει να επιβιωσει το ψαρι και μερικες φορες ισως και να ευδοκιμησει. Τρανταχτα παραδειγματα ειναι τα τοσα ειδη ψαριων που εισαγωνται σε αλλα γεωγραφικα μηκη και πλατη απο αλλα σημεια και ομως ευδοκιμουν και απειλουν την χλωριδα της εκαστοτε περιοχης! Εγω προσωπικα τα ζωντανα μου τα εχω σε ph 7,2 ουδετερο προς σκληρο. Ισως να κανω λαθος αλλα εκει τα εχω! Δεν μπορω ομως να προτεινω σε καποιον να τα εχει κι αυτος σε τετοιο ph επειδη τα εχω κι εγω! Θα προτεινω, συμφωνα με τις μεσες τιμες το βελτιστο!

Ισως ο Σταματης και ο καθε Σταματης να θελει να ταραξει λιγο τα νερα της δογματικης μας σκεψης, πως υπαρχει και κατι αλλο απο το ασπρο και μαυρο αλλα εμενα η αποψη μου ειναι πως μονομαχος χωρις θερμοστατη και σε γυαλα δεν γινεται. Ισως μπορει καποιος να το κανει αλλα εγω δεν το προτεινω! Να το κανω μονος μου για να δω τι θα γινει, οκ, να το δεχτω. Αλλα θα παρω και την ευθυνη πανω μου! Δεν θα πω ομως σε καποιον να κανει κατι που ισως αποβει μοιραιο για το ψαρι του! Και για να σας προλαβω, ισως να πειτε πως το να μεινει στην γυαλα χωρις θερμοστατη και φιλτρο, δεν ειναι απαραιτητο να αποβει μοιραιο! Ισως δεν θα αποβει μοιραιο για σας. Για καποιον αλλο ομως ισως να αποβει!

Αυτη ειναι η αποψη μου περι του θεματος! Αλλιως, οπως πολυ σωστα ειπε και ο συνονοματος πιο πανω, ολα τα ψαρια θα τα βαζαμε στην ιδια γυαλα και χωρις θερμαντηρα!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, νομιζω ξεφευγουμε λιγο τωρα απο το θεμα! Το ερωτημα δεν ειναι γιατι να τους αγορασουμε αφου ειναι ετσι, αλλα αφου τους αγορασαμε που να τους βαλουμε!

Η δκη μου τοποθετηση επι του θεματος!

Εστω οτι ο μονομαχος αλλα και το οποιοδηποτε ψαρι, ζει σε ταδε συνθηκες αλλα μπορει και να αντεξει σε καποιες αλλες συνθηκες πιο ακραιες οπως χαμηλοτερη θερμοκρασια, χωρις βιολογια, αλλο ph κτλ. Εμεις ομως γιατι να προτεινουμε σε καποιον να μην επιλεξει τα βελτιστα και να προτεινουμε κατι αλλο;

Με τον Σταματη τα εχω συζητησει και κατ ιδιαν, πως καποιες τιμες που αναγραφονται σε πολλα προφιλ ισως ειναι οι μεσες τιμες και πως δεν μπορουμε να γνωριζουμε τις ακραιες τιμες που μπορει να επιβιωσει το ψαρι και μερικες φορες ισως και να ευδοκιμησει. Τρανταχτα παραδειγματα ειναι τα τοσα ειδη ψαριων που εισαγωνται σε αλλα γεωγραφικα μηκη και πλατη απο αλλα σημεια και ομως ευδοκιμουν και απειλουν την χλωριδα της εκαστοτε περιοχης! Εγω προσωπικα τα ζωντανα μου τα εχω σε ph 7,2 ουδετερο προς σκληρο. Ισως να κανω λαθος αλλα εκει τα εχω! Δεν μπορω ομως να προτεινω σε καποιον να τα εχει κι αυτος σε τετοιο ph επειδη τα εχω κι εγω! Θα προτεινω, συμφωνα με τις μεσες τιμες το βελτιστο!

Ισως ο Σταματης και ο καθε Σταματης να θελει να ταραξει λιγο τα νερα της δογματικης μας σκεψης, πως υπαρχει και κατι αλλο απο το ασπρο και μαυρο αλλα εμενα η αποψη μου ειναι πως μονομαχος χωρις θερμοστατη και σε γυαλα δεν γινεται. Ισως μπορει καποιος να το κανει αλλα εγω δεν το προτεινω! Να το κανω μονος μου για να δω τι θα γινει, οκ, να το δεχτω. Αλλα θα παρω και την ευθυνη πανω μου! Δεν θα πω ομως σε καποιον να κανει κατι που ισως αποβει μοιραιο για το ψαρι του! Και για να σας προλαβω, ισως να πειτε πως το να μεινει στην γυαλα χωρις θερμοστατη και φιλτρο, δεν ειναι απαραιτητο να αποβει μοιραιο! Ισως δεν θα αποβει μοιραιο για σας. Για καποιον αλλο ομως ισως να αποβει!

Αυτη ειναι η αποψη μου περι του θεματος! Αλλιως, οπως πολυ σωστα ειπε και ο συνονοματος πιο πανω, ολα τα ψαρια θα τα βαζαμε στην ιδια γυαλα και χωρις θερμαντηρα!

Και η αναφορα του Σταματη και της κοπελας δεν ηταν για παντα, αλλα για καποιο χρονικο διαστημα ωστε να βρει το

καταληλο χωρο γι αυτο. Αν υπαρχει η δυνατοτητα γι αυτο το λιγο διαστημα.

Σε αλλο θεμα ειχε αναφερθει ( αν δεν εχεις τη δυνατοτητα μην το κανεις ).

Αν καποιος ομως ξαφνικα στο χαρισει και δεν εχεις αμεσα τη δυνατοτητα να το υποστηριξεις εκει τη κανεις, το πετας η

προσπαθεις να βρεις λυσεις? ( προσωρινες ).

Link to comment
Share on other sites

Και η αναφορα του Σταματη και της κοπελας δεν ηταν για παντα, αλλα για καποιο χρονικο διαστημα ωστε να βρει το

καταληλο χωρο γι αυτο. Αν υπαρχει η δυνατοτητα γι αυτο το λιγο διαστημα.

Σε αλλο θεμα ειχε αναφερθει ( αν δεν εχεις τη δυνατοτητα μην το κανεις ).

Αν καποιος ομως ξαφνικα στο χαρισει και δεν εχεις αμεσα τη δυνατοτητα να το υποστηριξεις εκει τη κανεις, το πετας η

προσπαθεις να βρεις λυσεις? ( προσωρινες ).

Μαλλον δεν διαβασες καλα τα ποστ! Για ξανακοιτα τα λιγο! Αυτα που κανει παραθεση ο Σταματης στην πρωτη σειρα!

Ποια ειναι η προσωρινη λυση; Η γυαλα; Δηλαδη ερχεται καποιος και σου φερνει ενα ψαρι μεσα στη σακουλα; Ποιος το κανει αυτο; Αλλα εστω οτι καποιοι το κανουν, γιατι σαν προσωρινη λυση δεν παιρνεις ενα ανυδρειακι απο τα jumbo και παιρνεις μια γυαλα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και η αναφορα του Σταματη και της κοπελας δεν ηταν για παντα, αλλα για καποιο χρονικο διαστημα ωστε να βρει το

καταληλο χωρο γι αυτο. Αν υπαρχει η δυνατοτητα γι αυτο το λιγο διαστημα.

Σε αλλο θεμα ειχε αναφερθει ( αν δεν εχεις τη δυνατοτητα μην το κανεις ).

Αν καποιος ομως ξαφνικα στο χαρισει και δεν εχεις αμεσα τη δυνατοτητα να το υποστηριξεις εκει τη κανεις, το πετας η

προσπαθεις να βρεις λυσεις? ( προσωρινες ).

Όντως δεν διάβασε το ποστ του Σταμάτη - Το ποστάρω ξανα, σχολιάζω αυτά που θεωρώ λάθος ως συμβουλές σε νέο χομπίστα κι γράφεις που διαφωνείς

ΣΤΑΜΑΤΗΣ, on 28 Nov 2014 - 22:58, said:snapback.png

αφροδιτη , η γυάλα που έχεις το Μονομάχο είναι μια χαρά και μπορεί ο Μονομάχος σου να ζήσει για πάντα σε αυτήν αν προσέξεις κάποια πράγματα στη συμπεριφορά σου απέναντί του .

Τάισμα δύο φορές την ημέρα με ειδική για το μονομάχο τροφή σε μπιλάκια που κυκλοφορεί στην αγορά . H τροφή θα προσέχεις να καταναλώνεται εντός 5 λεπτών αλλιώς αφαιρείται .

Αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα το 1/3 με νερό απο τη βρύση με αντιχλώριο στο νερό του . Αν θελήσεις σε κάποια στιγμή να αλλάξεις όλο το νερό , θα πάρεις μια μεγάλη κανάτα με νερό 3-4 μέρες πρίν και θα την βάλεις δίπλα απο τη γυάλα , μετά θα βάλεις το Μονομάχο στη κανάτα με το αντιχλώριο και θα κάνεις την αλλαγή .

Θα προσέξεις το σημείο που θα τοποθετήσεις τη γυάλα να μην είναι στον ήλιο και να μην είναι κοντά σε πηγές που μεταβάλουν γρήγορα τη θερμοκρασία . Θερμοστάτη δεν χρειάζεσαι .

Μπορείς να το απολαύσεις χωρίς να το πειράζεις , οι αφροί που βλέπεις , σημαίνει οτι νιώθει τόσο καλά που θέλει να ζευγαρώσει και φτιάχνει φωλιά .

Δεν θα έλεγα όχι για ενα πλαστικό φυτό , θα μου άρεσε να το βάλεις στη μέση .

Όταν μπορέσεις με το καλό θα πάρεις ενα μεγάλο ενυδρείο να κάνεις και άλλα όμορφα πράγματα .

Η γυάλα δεν ειναι μια χαρά και φυσικά ο Μονομάχος δεν μπορεί να ζήσει για πάντα εκεί!

Τάϊσμα 2 φορές την ημέρα???? Σε γυαλα???? Και αφαίρεση (ΠΩΣ???) των υπολειμάτων που θα μείνουν?

Προσωπικα θα πρότεινα τάισμα κάθε 3-4 μέρες μέχρι να μετακινηθεί το ψάρι σε κανονικό ενυδρείο!

Αλλαγή μια φορά την εβδομάδα το 1/3? Θα του κάνει κακό πιο συχνή αλλαγή? Κάθε 3-4 μέρες πχ?

Ξαναλέω πως η διαφωνία μου ειναι πως ολα αυτά προτείνονται σε αρχάριο!

Ο έμπειρος μπορεί να συντηρήσει μονομάχο ενδεχομένως και σε σεικερ του καφε (ας γράψω κι εγώ την υποερβολη μου), για τον αρχάριο όπως συνεχίζει να ισχύει : "όσο πιο μεγάλο ειναι το ενυδρειο, τοσο πιο μικρές ειναι οι μεταβολές, άρα μειώνεις τους κινδύνους για το ψάρι"

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα για το οτι ο μονομαχος και το οποιοδηποτε φυσικα ψαρι μπορει να ζησει ανετα σε γυαλα,χωρις θερμοστατη και φιλτρο!

Και ειδικα οταν καποιος προτεινει κατι τετοιο σε καποιον τελειως αρχαριο και ποσο μαλλον σε ανηλικο να το κανει!

Φιλε Σταματη,εσυ μπορει να εχεις εμπειρια 30 χρονων στο χομπι,για μενα ειναι λαθος να προτεινεις κατι τετοιο και δεν συμφωνω!

Μπορει εσυ με την εμπειρια σου να καταφερες να εχεις τον μονομαχος σε γυαλα,αλλα εσυ ξερεις τι να κανεις και πως να κινηθεις!Οταν θα διαβασει τα γραφομενα σου ενας ασχετος,θα σκεφτει οτι ανετα μπορει να το κανει και αυτος..πραγμα που δεν γινετε!

Μπορει ο μονομαχος να μεινει μερικες μερες στη γυαλα μεχρι να μετακομισει σε ενυδρειο με φιλτρο και θερμοστατη αλλα οχι να μεινει για παντα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό θέμα μεν, άκρως επικίνδυνο δε. Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τον Κώστα αλλά έπεται συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Φώτη ότι το ψάρι δεν έχει θέμα σε σπίτι που η θερμοκρασία παραμένει σε σχετικά υψηλά επίπεδα.

Δεν μου αρέσει παρ' όλα αυτά να βλέπω ψάρια σε γυάλα και δεν θα πρότεινα σε κάποιον να βάλει το ψάρι του σε γυάλα. Αλλά δεν πρόκειτα να μπω να γράψω "το ψάρι σου θα πεθάνει, βγάλτο". Ειδικά σε μια εποχή που τα χρήματα που θα σπαταλήσει κάποιος σε ένα ενυδρείο μετράνε.

Το ψάρι δεν θα πεθάνει απαραίτητα και πιθανόν να ζήσει το ίδιο που θα ζούσε σε ένα ενυδρείο. Καλό είναι να συμβουλεύουμε τον κόσμο ενάντια στις γυάλες αλλά όχι και να τον φοβίζουμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

..................

Το ψάρι δεν θα πεθάνει απαραίτητα και πιθανόν να ζήσει το ίδιο που θα ζούσε σε ένα ενυδρείο. Καλό είναι να συμβουλεύουμε τον κόσμο ενάντια στις γυάλες αλλά όχι και να τον φοβίζουμε.

Πές τα ρε Άννα γιατί σε λίγο θα με βγάλουνε και τρελό !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, νομιζω ξεφευγουμε λιγο τωρα απο το θεμα! Το ερωτημα δεν ειναι γιατι να τους αγορασουμε αφου ειναι ετσι, αλλα αφου τους αγορασαμε που να τους βαλουμε!

Η δκη μου τοποθετηση επι του θεματος!

Εστω οτι ο μονομαχος αλλα και το οποιοδηποτε ψαρι, ζει σε ταδε συνθηκες αλλα μπορει και να αντεξει σε καποιες αλλες συνθηκες πιο ακραιες οπως χαμηλοτερη θερμοκρασια, χωρις βιολογια, αλλο ph κτλ. Εμεις ομως γιατι να προτεινουμε σε καποιον να μην επιλεξει τα βελτιστα και να προτεινουμε κατι αλλο;

Με τον Σταματη τα εχω συζητησει και κατ ιδιαν, πως καποιες τιμες που αναγραφονται σε πολλα προφιλ ισως ειναι οι μεσες τιμες και πως δεν μπορουμε να γνωριζουμε τις ακραιες τιμες που μπορει να επιβιωσει το ψαρι και μερικες φορες ισως και να ευδοκιμησει. Τρανταχτα παραδειγματα ειναι τα τοσα ειδη ψαριων που εισαγωνται σε αλλα γεωγραφικα μηκη και πλατη απο αλλα σημεια και ομως ευδοκιμουν και απειλουν την χλωριδα της εκαστοτε περιοχης! Εγω προσωπικα τα ζωντανα μου τα εχω σε ph 7,2 ουδετερο προς σκληρο. Ισως να κανω λαθος αλλα εκει τα εχω! Δεν μπορω ομως να προτεινω σε καποιον να τα εχει κι αυτος σε τετοιο ph επειδη τα εχω κι εγω! Θα προτεινω, συμφωνα με τις μεσες τιμες το βελτιστο!

Ισως ο Σταματης και ο καθε Σταματης να θελει να ταραξει λιγο τα νερα της δογματικης μας σκεψης, πως υπαρχει και κατι αλλο απο το ασπρο και μαυρο αλλα εμενα η αποψη μου ειναι πως μονομαχος χωρις θερμοστατη και σε γυαλα δεν γινεται. Ισως μπορει καποιος να το κανει αλλα εγω δεν το προτεινω! Να το κανω μονος μου για να δω τι θα γινει, οκ, να το δεχτω. Αλλα θα παρω και την ευθυνη πανω μου! Δεν θα πω ομως σε καποιον να κανει κατι που ισως αποβει μοιραιο για το ψαρι του! Και για να σας προλαβω, ισως να πειτε πως το να μεινει στην γυαλα χωρις θερμοστατη και φιλτρο, δεν ειναι απαραιτητο να αποβει μοιραιο! Ισως δεν θα αποβει μοιραιο για σας. Για καποιον αλλο ομως ισως να αποβει!

Αυτη ειναι η αποψη μου περι του θεματος! Αλλιως, οπως πολυ σωστα ειπε και ο συνονοματος πιο πανω, ολα τα ψαρια θα τα βαζαμε στην ιδια γυαλα και χωρις θερμαντηρα!

Θα συμφωνήσω με τον Φώτη ότι το ψάρι δεν έχει θέμα σε σπίτι που η θερμοκρασία παραμένει σε σχετικά υψηλά επίπεδα.

Δεν μου αρέσει παρ' όλα αυτά να βλέπω ψάρια σε γυάλα και δεν θα πρότεινα σε κάποιον να βάλει το ψάρι του σε γυάλα. Αλλά δεν πρόκειτα να μπω να γράψω "το ψάρι σου θα πεθάνει, βγάλτο". Ειδικά σε μια εποχή που τα χρήματα που θα σπαταλήσει κάποιος σε ένα ενυδρείο μετράνε.

Το ψάρι δεν θα πεθάνει απαραίτητα και πιθανόν να ζήσει το ίδιο που θα ζούσε σε ένα ενυδρείο. Καλό είναι να συμβουλεύουμε τον κόσμο ενάντια στις γυάλες αλλά όχι και να τον φοβίζουμε.

Το προεβλεψα οτι θα το πειτε και το κοκκινιζω!

Πές τα ρε Άννα γιατί σε λίγο θα με βγάλουνε και τρελό !!!

Σταματη, κανενας δεν θελει να σε βγαλει τρελο! Το θεμα δεν ειναι μονο η θερμοκρασια, αλλα και η φιλτρανση και η φαση της γυαλας!

Και παλι λεω πως αν σε εσενα και στην Αννα και στο Φωτη και στον χ,ψ που το χετε να συντηρησετε μονομαχο στη γυαλα, δεν ειναι τιποτα, σε μενα που δεν το χω και στον καθε αρχαριο ειναι πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι θεμα το'χω ή δεν το'χω.

Το θεμα ειναι οτι ειναι χομπι και πρεπει να το χαρουμε,δεν πιανουμε κανεναν απ'το λαιμο οτι με το ζορι πρεπει να παρει ενυδρειο.Απλα για να ευχαριστηθει το ψαρι και το χομπι καλο θα ηταν να κανει αυτα που λεμε συνεχεια.Προφανως η Αφροδιτη ανηλικη ή οχι μπηκε και εγραψε γιατι ενδιαφερεται για το κατι παραπανω.

Και αν θελετε τη γνωμη μου πιο πολυ κοστιζει η γυαλα των 8 ευρω απο τα πετσοπ και το μικρο αντιχλωριο σε σταγονες για συχνες αλλαγες στην γυαλα παρα ενα ενυδρειακι του jumbo με 20 ευρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι συμβουλες των παλιοτερων και των εμπειροτερων εδω μεσα απευθυνονται κυριως σε αρχαριους! Οι αρχαριοι εχουν αποριες και ρωτανε, οποτε θεωρουμε οτι φυσικα και δεν το χουν ( αν το χαν δεν θα ρωταγαν )! Ενας εμπειροτερος σαφως και δεν εχει προβλημα να συντηρησει το οποιοδηποτε ψαρι σε μικρο χωρο ( κακως για μενα ), οποτε και δεν ρωταει! Δεν μπορουμε ομως να ταυτιζουμε αυτα που κανουνε οι εμπειροτεροι με αυτα που μπορουν να κανουν οι αρχαριοι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πολύ στα σοβαρά το χετε πάρει το θέμα με την εμπειρία. Δεν απαιτεί μεταπτυχιακό στα ενυδρεία το να κρατήσεις μονομάχο σε γυάλα. Σταθερές συνθήκες θέλει, αυτό το έχει ή δεν το έχει ο χώρος σου, δεν είναι κάτι που φτιάχνει ή δεν φτιάχνει ο χομπίστας, και προσοχή στο τάισμα, αυτο και με μερικούς μήνες εμπειρία στο χόμπυ το μαθαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να κρατησει καποιος σταθερες συνθηκες σε μια γυαλα! Εμενα στο σπιτι μου δεν εχει θερμανση και οταν πιανει κρυο πολυ η θερμοκρασια πεφτει πολυ και κυκλοφορω κουκουλωμενος, ο μονομαχος τι θα κανει; Λειπω απο το σπιτι ολη μερα και καμια φορα λειπω αρκετες μερες σε ταξιδια, ποιος θα κανει τις αλλαγες νερου καθε δυο μερες για να μην εχει αμμωνια;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας δεχτούμε πως ο μονομάχος αφού μπορεί και αναπνέει ατμοσφαιρικό αέρα δεν έχει ανάγκη ανατάραξης, άρα μπορεί να ζήσει σε γυάλα.

Ας δεχτούμε πως τα προφίλ των ψαριών δείχνουν μέσες ανώτερες και κατώτερες τιμές στο βιότοπο τους και εμείς μπορούμε να πηγαίνουμε +-5 ή +- 15 βαθμούς, αρά μπορεί να ζήσει σε γυάλα χωρίς θερμοστάτη.

Μπορείτε να μου πείτε τι είναι εκείνο το ιδιαίτερο που έχει ο μονομάχος και παράγει τόσο λίγους ρύπους σε σχέση με τα άλλα ψάρια, ώστε να νη χρειάζεται φιλτρο;

Μπορείτε επίσης να μου πείτε για ποιο ιδιαίτερο λόγο επιτρέπεται να τον βάζουμε σε γυάλα 5 λίτρων σε αντίθεση με τα άλλα ψάρια;

Όλες οι ερωτήσεις γίνονται καλοπροαίρετα. Δε θέλω να τρελάνω κανέναν αλλά ούτε να τρελαθώ και εγώ. Βοηθήστε με να αναθεωρήσω, αν έτσι πρέπει, αυτά που υποστηρίζω.

:)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα δεχτω αυτα που ειπε Θεοδωρε και θα δεχτω πως ο μονομαχος ζει στη γυαλα! Αφου αλλωστε εχει νερο. Δεν ειναι καλυτερα να ζει σε ενα ενυδρειακι καλοστημενο για τις αναγκες του, στην θερμοκρασιουλα του την ωραια, χωρις αμμωνια ή αλλα ασχημα;

Κι ο ανθρωπος ζει στους -50 και +50. Που περναει πιο καλα;

Φυσικα γινονται ολα καλοπροαιρετα. Ουτε θελουμε να κλειδωσει ουτε να τα βλεπουνε ανθρωποι σε ολο το ιντερνετ και να λενε τι ειναι αυτοι οι κανιβαλλοι!

Σκοπος ειναι να βγαλουμε ενα ορθο συμεπρασμα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Theodor72 , αν και το θέμα έχει ξεφύγει από την αρχική πορεία θα σου απαντήσω συγκεκριμένα για να μην υπάρχουν κενά.



Γειά χαρά σου Φώτη, χαίρομαι να διαβάζω τη γνώμη σου, γιατί ξέρω και τις προθεσεις και την μεγάλη εμπειρία, τόσο την δική σου όσο και του Σταμάτη!
Για πες μου όμω λίγο για αυτό το +-5 βαθμούς. Αν το εφαρμόσουμε οπως το γράφεις, τότε σχεδόν κανενα τροπικό ψάρι δε χρειάζεται θερμοστάτη, αρκεί να είναι εντός ενός σπιτιού και προαστατευμένο από αποταμες μεταβολες θερμοκρασίας. Ουτε θα είχε πρόβλημα σε θερμοκρασία 30 βαθμών το καλοκαίρι. Αυτό που γραφείς το καταλαβαίνω για κάποιο χρονικό διάστημα, αλλά για μόνιμη διατήρηση μου φαίνεται παράξενο. Μήπως μου διαφεύγει κατι;

Το + - 5 που γράφω μη σε παραξενεύει καθόλου. Είναι η απόκλιση που προσωπικά πιστεύω οτι είναι "safe" από την προτεινόμενη μέση θερμοκρασία του βιοτόπου. Εδώ μιλάμε για βιβλιογραφία και πάντα για άγρια πιασμένα ψάρια.
Η απάντηση αυτή αναφέρεται στο πρώτο ποστ και το πρότεινα για "κάποιο" χρονικό διάστημα και όχι μόνιμη διατήρηση.
Είμαστε πάντα απόλυτοι με τις θερμοκρασίες και κυνηγιόμαστε χωρίς λόγο. Αν κάτσει κανείς να σκεφτεί ποσους βαθμούς "φεύγει"

Το ενυδρειακό του θερμόμετρο θα πάθει πλάκα. Πάρτε 10 ίδια "αξιόπιστα" και βάλτε τα σε ένα ποτήρι νερό. Αυτό το πείραμα το είχε κάνει παλιά ο Σταμάτης και τα αποτελέσματα τα γνωρίζω. Μάρκα δε θα πω, δε χρειάζεται..... Όποιος θέλει μπορεί να το κάνει.
Σαφώς το καλύτερο είναι να κρατάμε τις προτεινόμενες τιμές για να μαζέψουμε ότι χάνουμε, αλλά μην το τραβάμε το θέμα από τα μαλλιά. Έχει κουράσει αφάνταστα. Να ξεστήσουμε τα ενυδρεία μπας και ησυχάσουμε.
:)

Ο θερμοστάτης διατηρεί σταθερή την θερμοκρασία, μάλλον κάτι άλλο εννοεις. Τώρα για ένα σπίτι με σχετικά σταθερή θερμοκρασία η μεταβολή είναι σχετική. Τον χειμώνα πχ, αν καποιος κλείνει την θέρμανση το βράδυ μπορεί να μεταβληθεί και 5 βαθμούς ή και παραπάνω. Δε ξέρω αν αυτή η καθημερινή μεταβολή είναι αποδεκτη.
:)

Στη φύση τι μεταβολές υπάρχουν κατά τη διάρκεια της ημέρας που δε μπορούν να αποφύγουν τα ψάρια;
Ένας καλός θερμαντήρας έχει 1-2 βαθμούς διαφορά από τη στιγμή που ανάβει μέχρι να σβήσει και το ίδιο μέχρι να ανάψει ξανά.
Σε μικρά ενυδρεία η μεταβολή αυτή γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι.... Καλό ή κακό;
Ερώτηση έθεσα για να προβληματιστούμε λίγο. Μην τα θεωρούμε όλα δεδομένα και έτοιμα.
Πόσες φορές έχουμε διαβάσει απαντήσεις όπως : "30 λίτρα ενυδρείο? Πάρε έναν 600άρη να τον έχεις και για μεγαλύτερο ενυδρείο..."

.... Μπράβο! Υποκλίνομαι!Αλλά δε θέλω να γράψω γιατί πρώτον θα πρέπει να βρω το χρόνο που δεν έχω για να ασχοληθώ με το θέμα, και δεύτερον θα βγω.... το λιγότερο χαζός για να μην πω το άλλο. :)


Υ.Γ. Ελπίζω να βρω χρόνο να ανέβω κάποια στιγμή. Μου λείψατε όλοι, χαιρετισμούς!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα δεχτω αυτα που ειπε Θεοδωρε και θα δεχτω πως ο μονομαχος ζει στη γυαλα! Αφου αλλωστε εχει νερο. Δεν ειναι καλυτερα να ζει σε ενα ενυδρειακι καλοστημενο για τις αναγκες του, στην θερμοκρασιουλα του την ωραια, χωρις αμμωνια ή αλλα ασχημα;

Κι ο ανθρωπος ζει στους -50 και +50. Που περναει πιο καλα;

Φυσικα γινονται ολα καλοπροαιρετα. Ουτε θελουμε να κλειδωσει ουτε να τα βλεπουνε ανθρωποι σε ολο το ιντερνετ και να λενε τι ειναι αυτοι οι κανιβαλλοι!

Σκοπος ειναι να βγαλουμε ενα ορθο συμεπρασμα!

Με λίγα λόγια ένας άνθρωπος που δε μπορεί να διαθέσει πάνω από 20 ευρώ, για να κάνει την πρώτη του επαφή με το αντικείμενο, δεν έχει δικαίωμα στο χόμπυ......????

Παλικάρια μου, καταλάβετε κάτι και νιώστε το όπως το έχουν νιώσει γενιές εδώ μέσα. Τα νέα άτομα που μπαίνουν εδώ μέσα, έχουν έστω και μια μικρή όρεξη να προχωρήσουν στο χόμπυ και να κάνουν κάτι καλύτερο για τα ψαράκια τους.

Αν τους βουτάμε από τα μαλλιά από την πρώτη στιγμή τους χάσαμε και συνάμα χάσαμε και τα ψαράκια που έχει.

Χαλαρά και όμορφα, ένα ένα πρόβλημα κάθε φορά, ανάλογα με τις δυνατότητες του καθενός.

Μιλάω καλοπροαίρετα και Θοδωρή ξέρεις οτι το ποστ μου δεν αναφέρεται σε σένα. Απλά σε βρήκα εύκολο.... :D

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια ένας άνθρωπος που δε μπορεί να διαθέσει πάνω από 20 ευρώ, για να κάνει την πρώτη του επαφή με το αντικείμενο, δεν έχει δικαίωμα στο χόμπυ......????

Παλικάρια μου, καταλάβετε κάτι και νιώστε το όπως το έχουν νιώσει γενιές εδώ μέσα. Τα νέα άτομα που μπαίνουν εδώ μέσα, έχουν έστω και μια μικρή όρεξη να προχωρήσουν στο χόμπυ και να κάνουν κάτι καλύτερο για τα ψαράκια τους.

Αν τους βουτάμε από τα μαλλιά από την πρώτη στιγμή τους χάσαμε και συνάμα χάσαμε και τα ψαράκια που έχει.

Χαλαρά και όμορφα, ένα ένα πρόβλημα κάθε φορά, ανάλογα με τις δυνατότητες του καθενός.

Μιλάω καλοπροαίρετα και Θοδωρή ξέρεις οτι το ποστ μου δεν αναφέρεται σε σένα. Απλά σε βρήκα εύκολο.... :D

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

giorgosmarios πάλι κουράστηκες, πιο λίγα γράφε... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια ένας άνθρωπος που δε μπορεί να διαθέσει πάνω από 20 ευρώ, για να κάνει την πρώτη του επαφή με το αντικείμενο, δεν έχει δικαίωμα στο χόμπυ......????

Παλικάρια μου, καταλάβετε κάτι και νιώστε το όπως το έχουν νιώσει γενιές εδώ μέσα. Τα νέα άτομα που μπαίνουν εδώ μέσα, έχουν έστω και μια μικρή όρεξη να προχωρήσουν στο χόμπυ και να κάνουν κάτι καλύτερο για τα ψαράκια τους.

Αν τους βουτάμε από τα μαλλιά από την πρώτη στιγμή τους χάσαμε και συνάμα χάσαμε και τα ψαράκια που έχει.

Χαλαρά και όμορφα, ένα ένα πρόβλημα κάθε φορά, ανάλογα με τις δυνατότητες του καθενός.

Μιλάω καλοπροαίρετα και Θοδωρή ξέρεις οτι το ποστ μου δεν αναφέρεται σε σένα. Απλά σε βρήκα εύκολο.... :D

Φωτη μου, πολυ καιρο εχω να σε δω να γραφεις και χαιρομαι!

Δεν νομιζω οτι το σετ του τζαμπο με ενα μικρο θερμαντηρα ειναι και καμια περιουσια!

Τοσο πανω κατω κανει και η γυαλα με το πολυχρωμο χαλικι και το πλαστικο διακοσμητικο και μη σου πω και πιο πολυ!

Επισης δεν νομιζω οτι βουτηξαμε και κανεναν απο τα μαλλια!

Εμενα ειπες ευκολο ρε συ; :zoro:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oι χαμηλες θερμοκρασιες εχουν ως αποτελεσμα διαφορα προβληματα.
Εκτος απο τα προβληματα συμπεριφορας (ληθαργικοτητα), η χαμηλη θερμοκρασια δημιουργει στρες και μειωση της λειτουργιας του ανοσοποιητικου με αποτελεσμα:
1. Δυσπεψία, φούσκωμα, αποφραξη, λογω της κακης πεψης που διενεργειται σε χαμηλες θεροκρασιες
2. Βακτηριακες μολυνσεις οπως fin rot.
3. Μυκητιασεις (fungus)

4, Παρασιτα.
Και τελος, κακη αποθεραπεια ολων αυτων, λογω αργου μεταβολισμου στις χαμηλες θερμοκρασιες
Χαμηλοτερη θερμοκρασια διατηρησης για αποφυγη αυτων, προτεινονται οι 24C.

Η διατηρηση σε γυαλα εχει κι αυτη τα προβληματα της, εκτος του θλιβερου θεαματος.
Αυτα ειναι βασικα η καθαριοτητα του νερου και η σταθεροτητα τωην παραμετρων του.
Αλλα προβληματα ειναι η μειωμενη σιτηση λογω φοβου για ανοδο τοξικων τιμων και η αναγκη για πιο συχνες αλλαγες νερου απο οτι σε μεγαλυτερο ενυδρειο,

η πιθανοτητα να πηδηξει εκτος το ψαρι,

η πιθανοτητα λαθους στην αλλαγη νερου, (που αναγκαστικα πρεπει να ειναι μεγαλη).

η ελλειψη χωρου για θερμανση, φιλτρακι κλπ. (φιλτρακι, το οποιο σε μεγαλυτερο χωρο που θα μπορουσαν να μπουν φυτα, δεν θα ηταν απαραιτητο).
Το καλοκαιρι δεν μπορει να μεινει μονη της η γυαλα ή το μικρο ενυδρειο για πολυ, λογω εξατμισης, αποσταθεροποιησης παραμετρων κλπ

Γενικοτερα ενας αρχαριος, παρολο που συνηθως εχει ερεξη να ασχοληθει και να αφιερωσει χρονο, θα δυσκολευτει με γυαλα ή πολυ μικρο ενυδρειο (κατω απο 15-20 λιτρα) λογω ελλειπων γνωσεων, ενω ενας εμπειρος που ξερει μεν τι να κανει, θα βαριεται να το προσεχει συνεχως μη παει κατι στραβα και ετσι θα το αφησει στην τυχη του, ριχνωντας μια ματια καπου καπου, χωρις να βλεπει τι μπορει να συμβαινει ... αναμεσα στο ενα "καπου" και στο αλλο.

Αλλα ακομα κι αν απο τυχη ή ικανοτητα αποφευχθουν ολα αυτα. σαν χομπιστες μας ενδιαφερει απλα η επιβιωση ενος ψαριου ή κατι καλυτερο απο αυτο?

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα

Χθες λόγω ΟΤΕ...το χασαμε το ιντερνετ!!

Μάλλον το θέμα ψιλοξέφυγε και δυστυχως το ερώτημα παραμένει, το οποίο είναι ένα και μοναδικό

Είναι δυνατόν σε ενυδρειακό φόρουμ, στο έτος 2015 να προτείνεται σε νέο χομπίστα

1. Η συντήρηση ψαριών σε γυάλα?

2. Η μη ύπαρξη θερμαντήρα (χωρίς να γνωρίζουμε θερμοκρασία χώρου κλπ)?

3. Η μη ύπαρξη φίλτρου?

4. Συχνό τάϊσμα (θεωρώ συχνό τάισμα 2 φορές την ημέρα, εφόσον μιλάμε για γυαλα!)

5. Αραιές αλλαγές νερού (θεωρώ αραιή την αλλαγή κάθε εβδομάδα, εφόσον μιλάμε για γυάλα)

με μοναδικό επιχείρημα πως ΟΛΑ τα παραπάνω έχουν δοκιμαστεί από εμπειρο χομπίστα?

Προσωπικά θεωρώ πως ο νέο χομπίστας πρέπει να ακολουθήσει την πεπατημένη - που σημαίνει τον σίγουρο δρόμο

Πειράματα και διαφοροποιήσεις, έχει πολλά χρόνια μπροστά του, για να κάνει

Πάντως μέχρι τώρα οφείλω να ομολογήσω, πως κανένα επιχείρημα για τα παραπάνω, δεν διάβασα

Και φυσικά συμφωνώ με την επισήμανση πως στη γυάλα, τα δεδομένα αλλάζουν σε χρόνο dt

Την καλημέρα μου...

@Jimi & Sturm, respect για τα ποστ σας!!!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα στην παρέα! :)

Προσωπικά θεωρώ,ότι λογικά κάποιος που θα βάλει ένα ψάρι στο σπίτι του,πέρα απο τα πιθανά ζωοφιλικά αισθήματά του (και λέω πιθανά,γιατι βλέπετε την κακοποίηση σκύλων-γάτες) ,θα θέλει επαφή με την ίδια την φύση,ένα κομμάτι βυθού στον χώρο του.Για να έχει την εικόνα αυτήν ,θα πρέπει να φτιάξει ένα ενυδρείο που να θυμίζει λογικά και φύση.Τουλάχιστον για αρκετούς.Αρα η ύπαρξη ενος ''σωστού'' ενυδρειου θεωρείται η καλυτερη λύση νομίζω απ'όλους.

Τι σημαίνει όμως σωστό ενυδρείο;Ποιο προφίλ μπορεί να χωρέσει όλες τις πληροφοριες τις φύσης;Κάνενα θα πω εγώ.Η φύση απλά δεν αντιγράφεται και ούτε χωράει σε 20 προτάσεις.

Επι του θέματος...Σίγουρα είναι σημαντικό τις πρώτες πληροφορίες που θα πάρει ο αρχάριος να έιναι κατα το δυνατόν χαμηλού ή μηδενικού κινδύνου.Είναι δυνατόν όμως , κάποιος να σκέφτεται μόνο τον αρχάριο;Ας μπαίνει ένα ξερο λίνκ να τελειώνει το θέμα.Και ο ''έμπειρος'' (μου την βαράει σαν λέξη... :D ) τι θα απογίνει;Να μην διαβάσει κάτι που θα σπρώξει και την σκέψη του παρακάτω;Εχω διαβάσει πολλές φορές,γιατι δεν γράφουν οι παλαιοτεροι..Εχετε σκεφτεί ότι πιθανώς να είναι και αυτός ένας λόγος;Ποσες φορές θα πούνε τα ίδια;Και συγγνώμη,αλλα και ο σκεπτόμενος αρχάριος πρώτα θα ψάξει,πριν καν ανοίξει το θέμα του.Θέματα παρόμοια ανα περίπτωση υπάρχουν αμέτρητα και με ''τελικό'' αποτέλεσμα.Εννοώ ενυδρεία που τρέχουν-τρέξαν χρόνια,όποτε υπάρχει ασφαλής κατα το δυνατόν πηγή γνώσης,για όποιον ψάξει.Γιαυτο υπάρχει και η αναζήτηση.Πιστέψτε με τόσα χρόνια εδώ,και χρόνια στο παρελθόν και ως μόντ,είδαμε αρχάριους να ανοίγουν θέμα,ακριβώς μετα απο ενα ίδιο θεμα απο αλλο μέλος,να παίρνουν την Χ ή Ψ απαντήση και να κάνουν του κεφαλιού τους στο τέλος.Κάποιοι βέβαια.Οποτε πρέπει να απευθυνόμαστε σε όλους και να μην μας πιάνει πανικός τι θα διαβάσει ο νεος.Ας ψαξει ,ας σκεφτεί .ας δει και ας προτείνει επίσης,για μαθαινουμε και εμείς μαζί του.Ξέρετε πόσος κόσμος,αρχάριος κυριως,και όχι μονο βέβαια,δεν δείχνει το ενυδρείο του,γυάλα,κλουβί,κρεματόριο,πειτε το όπως θέλετε,γιατι φοβάται τον μονόλογο;Για έμενα τα πάντα είναι πηγη γνώσης.

Πισω στον μονομάχο...Το κλιπ που έβαλα νωρίτερα απο τον βιότοπο το είδατε;Ποσοι είχαν δεί που πραγματικά ζεί το ψάρι αυτο;Και ας βάλουν και άλλα διαφορετικά βίντεο όσοι εχουν δει ή μάθει κάτι άλλο.Μίλαμε για λασπότοπο ουσιαστικά,λίγων πόντων νερού,που το καλοκαίρι εξατμίζεται σχεδόν τέλειως το νερό και όμως ο μονομάχος την παλεύει για ένα μικρό διάστημα.Γιαυτο και είναι και σαλταδόρος,για να μετακινείται και ζεί με ελάχιστο οξυγόνο για ψάρι.Η θερμοκρασία που φτάνει το καλοκαίρι;Και σκεφτειτε οτι μιλάμε για περιοχές κοντα στον Ισημερινό,όπου οι ακτίνες πέφτουν κάθετα και σε καίνε σε δευτερόλεπτα.Πίστέψτε με,έκθεση στον ήλιο σε αυτες τις περιοχες δεν παλέυεται,το έχω ζήσει.Τον χείμωνα αναφέρονται τιμές περιβάλλοντος ,όπως έγραψα,εως και 50 Fahrenheit.,δηλ 10 βαθμούς κελσίου τις πιο κρύες νύκτες του χειμώνα.Και γιατί τα γράφω όλα αυτά;Και για να πάρουμε μια εικόνα απο τον χώρο του ψαριού,γιατι δεν μπορεί να λέμε το dna θυμάται,αλλα να μην ξέρουμε τι γίνεται έκει,όπου γράφτηκε το dna,αλλα και για να δώ το ενδχόμενο,αυτά που γράφει ο Σταμάτης να γίνονται και να έχουν και μια λογική βάση.( προσωπίκα το εχω δεί αυτό που περιγράφει,έστω και με λίγες λέξεις..γράψε και εσύ κατι παραπάνω! :D...)

Προσωπικά έγραψα πως κραταγα και πως κράτησα τον τελευταίο μονομάχο μου.Σε αρχάριο θα έλεγα,πρώτα να ψάξει ,να διαβάσει,να σκεφτεί και να ξεκινησει το ενυδρείο του με κανόνες safe,και να το προχωρήσει όσο θέλει και να ξεκολλήσει απο την ευλάβεια 20 γραμμών προφίλ,οταν νοιώσει ετοιμος και αν βέβαια θέλει.Τι κανει ο καθένας πραγματικά στο ενυδρείο του,μονο ο ίδιος ξέρει και ελάχιστοι αναφέρουν το 100%.και κυρίως.χαρείτε και μελετήστε τα ψάρια σας,όπως και αν έχετε,είναι τεράστια γνωση,δεν είναι όμως ενας άλυτος γρίφος όυτε παραρτημα της nasa :D

Τοσα χρόνια στο φόρουμ,παιζει να είναι και το πρώτο μου σεντόνι... :D

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρόνια στο φόρουμ,παιζει να είναι και το πρώτο μου σεντόνι... :D

Αυτό και μόνο είναι μεγάλη επιτυχία του θέματος!!! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...