Jump to content

Περί Μονομάχου Και Θερμοστάτη, Φίλτρου, Γυάλας Κλπ


theodor72

Recommended Posts

Οπως τα ψαρια εκτροφης "επιτρεπεται/εχουν συνηθισει" να ζουν σε πιο "ομαλες" συνθηκες απο του βιοτοπου, (πχ δισκοι σε 7+ πεχα κλπ), ετσι και τα αγρια ψαρια "επιτρεπεται/εχουν συνηθισει" να ζουν σε πιο "σκληρες" συνθηκες στη φυση.

"Επιτρεπεται" απο την ιδια τη φυση.

Η φυση δεν υπολογιζει τις "παραπλευρες" απωλειες των ακραιων αυτων συνθηκων, αφου εχει τη νεες γεννιες που θα αφησουν τα ψαρια προς επιβιωση του ειδους και οχι του ατομου.

Απο τα χιλιαδες betta που γεννιουνται σε ενα ... λασποτοπο, ελαχιστα επιβιωνουν για να συνεχισουν την επιβιωση του ειδους (και που δεν ειναι καθολου λασποτοπος ουσιαστικα, το νερο στην πλειοψηφεια των βιοτοπων ειναι πεντακαθαρο, κατι που το αποδυκνουν και οι μετρησεις των συγκεντρωσεων στερεων διαλυτων (TDS) που ειναι κατω απο 35ppm.

Υπαρχουν φυσικα και οι μολυσμενες περιοχες.

Η θερμοκρασια 15-40C (αναλογα το υψομετρο και την εποχη - υψομετρο που παιζει ρολο για τα διαφορετικα ειδη Betta).

Και με αποτομες μεταβολες στις συνθηκες αυτες και σε θερμοκρασια και σε pH και σε GH.

Μεταβολες που σκοτωνουν πολλα απο τα ψαρια που θα εκτεθουν σε αυτες.

Ο χομπιστας ομως, ενδιαφερεται για το ατομο (που εχει στο ενυδρειο του),και δεν θελει να το αφησει να δοκιμαστει σε τετοιες ακραιες συνθηκες.

Ουτε θελουμε πιστευω να προσομοιωσουμε τις μολυσμενες περιοχες στο ενυδρειο μας.

Περισσοτερα εδω

SPECIES DIVERSITY, DISTRIBUTION AND HABITAT CHARACTERISTIC OF WILD BUBBLE NESTING BETTA
(Betta spp.) IN THAILAND
Kanok Lertpanich1 and Varanya Aranyavalai2
Department of Agricultural Technique, Faculty of Agricultural Technology,
King Mongkut’s Institute of Technology Ladkrabang, Bangkok Thailand 10520
Department of Biology, Faculty of Science, Chulalongkorn University, Bangkok Thailand

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλες πληροφοριες για τα ειδη των betta απο ενα απο τα πιο εγκυρα και "ψαγμενα" site για Betta: http://smp.ibcbettas.org/species/index.html

Εδω για το πιο γνωστο ειδος, Betta splendens http://smp.ibcbettas.org/species/splendens.html

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Jimi, απάντησες σε πολλές απορίες μου σχετικά με τις ακραίες συνθήκες διαβίωσης των betta και τον μύθο που πολλοί υποστηρίζουν ότι στη φύση ζουν σε λακκούβες νερού. Δεν αναφέρομαι στον DIMITRIOS που το διατύπωσε προσεκτικά. Απλά κάποια ψαράκια επιβιώνουν σε αυτές τις συνθήκες για λίγο ( ; ) και αρκετά ( ; ) από αυτά δεν τα καταφέρνουν.

Βρήκα επίσης ο καημένος - καμένος :D τιμές θερμοκρασιών για την Ταϊλάνδη (πατρίδα του μονομάχου):

Bangkok (παράλια)

ενδοχώρα

Άρχισα να ανησυχώ για την πνευματική μου ακεραιότητα με αυτά που ασχολούμαι μεσημεριάτικα.... χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η ερευνα,δειχνει θερμοκρασιες απο 2 εως 38 βαθμους,κατι το οποιο συμβαινει και στην χωρα μας αρα μηπως ειμαστε υπερβολικοι με τους θερμοστατες ολο τον χρονο?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Jimi, απάντησες σε πολλές απορίες μου σχετικά με τις ακραίες συνθήκες διαβίωσης των betta και τον μύθο που πολλοί υποστηρίζουν ότι στη φύση ζουν σε λακκούβες νερού. Δεν αναφέρομαι στον DIMITRIOS που το διατύπωσε προσεκτικά. Απλά κάποια ψαράκια επιβιώνουν σε αυτές τις συνθήκες για λίγο ( ; ) και αρκετά ( ; ) από αυτά δεν τα καταφέρνουν.

Βρήκα επίσης ο καημένος - καμένος :D τιμές θερμοκρασιών για την Ταϊλάνδη (πατρίδα του μονομάχου):

Bangkok (παράλια)

ενδοχώρα

Άρχισα να ανησυχώ για την πνευματική μου ακεραιότητα με αυτά που ασχολούμαι μεσημεριάτικα.... χαχαχα

Tόσα χρόνια με ενυδρεία έπρεπε να είχες καταλάβει οτι κατι δεν πάει καλά με εμάς... :D

Tα λινκ που ορθά δίνεις,αναφέρουν μέσες τιμές,που δείχνουν σταθερότητα.Στην διακύμανση όμως παίζει απο 10 εως και 38.Στα άκρα βέβαια.Στην Ταυλάνδη Σεπτέμβρη έχω βουτήξει τόσο σε θάλασσα,όσο και σε καταρράκτη αλλα και σε σχετικά στάσιμα νερα,στην συγκεκριμένη περίπτωση στο γλυκο νερό η θερμοκρασία έπαιζε στους 16 με 17 στην περιοχή khao lak και την αλλη δεν θυμάμαι.. :D,όπως μου είπαν οι ντόπιοι.Και δεν μίλω για μονομάχο συγκεκριμένα.

Kαι το λογικό είναι οτι κάποια επιβιώνουν,κάποια χάνονται,όπως σε ολη την φύση.Απλα το θέμα που ξανατίθεται είναι,θέλω και μπορω να πλησιάσω την φύση;Είμαι διατεθιμένος να ψάξω,αλλα και πιθανώς να ρισκάρω;Αλλωστε απο λάθη και ρίσκα προχώρησε και η γνώση γενικότερα.είναι θέμα συνολικής θεωρησης του θέματος ενυδρείου και όχι μονο.Προσωπικά απορίπτω συνήθως τον μονόδρομο.Και επιτέλους το θέμα παίρνει πιο βαθιές διαστάσεις.Η κατάθεση εμπειριών λείπει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η ερευνα,δειχνει θερμοκρασιες απο 2 εως 38 βαθμους,κατι το οποιο συμβαινει και στην χωρα μας αρα μηπως ειμαστε υπερβολικοι με τους θερμοστατες ολο τον χρονο?

Εκ των πραγμάτων ο θερμαντήρας θα λειτουργήσει για κάποιους μήνες :D O Σταμάτης ισως μας δίνει το έναυσμα να μας πεί,μην ''καίτε'' ολο τον χρόνο τα ψάρια σας.την παλευουν μια χαρά και πιο κατω.

Αν βέβαια οπως είπα θέλουμε να ακολουθήσουμε την φύση πραγματικά,θα πρέπει να αλλαζουμε και τα ενυδρεία μας τακτικα,δηλ να αλλαζουμε τον διακοσμο,μιας και στην φύση ανά εποχές επέρχονται αλλαγές,πχ ξερα φυτα,πτώση στάθμης,αλλαγη διατροφης λογω διαφοροποιησης στην βλαστηση.Ισως θα ηταν καλό για το ψάρι,καποιος που θα ήθελε να παιξει με ''ασφάλεια,δεν νομίζω να το έκανε.Πόσο υλοποιησιμο είναι ομως στο σπιτι μας; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ( DIMITRIOS ) έχει και ελάχιστες και μέγιστες καταγεγραμμένες τιμές.

ΥΓ: Έχει στατιστικά και για ολόκληρη την Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ( DIMITRIOS ) έχει και ελάχιστες και μέγιστες καταγεγραμμένες τιμές.

ΥΓ: Έχει στατιστικά και για ολόκληρη την Ελλάδα!

Eχεις δίκιο,στον πίνακα σταθηκα στον Μ.Ο

δεν υπαρχει λόγος διαφωνιας για το ψάρι,έτσι όπως χαλάει το κλίμα,σε λίγο καιρό απο Αθηνα και κατω,ευκολα θα ζεί ο Ρασελ Κρόου.. :o:D

Sorry για το σπαμ... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η ερευνα,δειχνει θερμοκρασιες απο 2 εως 38 βαθμους,κατι το οποιο συμβαινει και στην χωρα μας αρα μηπως ειμαστε υπερβολικοι με τους θερμοστατες ολο τον χρονο?

Δεν είναι 2 η ελάχιστη, αλλά κάπου στο 10, αυτό που λέει τον αριθμό 2 αναφέρεται σε αριθμό ημερών.

Η ελάχιστη σε χειμώνα είναι 10-11 βαθμοί, αλλά σίγουρα όταν η μέση χαμηλότερη θερμοκρασία είναι 21 βαθμοί φαντάζομαι θα ψοφάει η μισή πανίδα και μάλλον μιλάμε για ακραίες, σπάνιες καταστάσεις.

Αν υπολογίσουμε τις μέσες τιμές που είναι πιο safe, η μέση κατώτερη το χειμώνα είναι 21 βαθμοί ενώ η μέση ανώτερη είναι 34. Αυτά στη γη όμως, όχι στο νερό και πάλι :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η κατάθεση εμπειριών λείπει.

Αυτα που εγραψα παντως ηταν οι δικες μου εμπειριες με μονομαχους (αγριους και εκτροφης) που εχω διατηρησει απο σκετα δοχεια 2 λιτρων μεχρι σε 100 λιτρα και σε διαφορες θερμοκρασιες και παραμετρους νερου.

Oι χαμηλες θερμοκρασιες εχουν ως αποτελεσμα διαφορα προβληματα.

Εκτος απο τα προβληματα συμπεριφορας (ληθαργικοτητα), η χαμηλη θερμοκρασια δημιουργει στρες και μειωση της λειτουργιας του ανοσοποιητικου με αποτελεσμα:

1. Δυσπεψία, φούσκωμα, αποφραξη, λογω της κακης πεψης που διενεργειται σε χαμηλες θεροκρασιες

2. Βακτηριακες μολυνσεις οπως fin rot.

3. Μυκητιασεις (fungus)

4, Παρασιτα.

Και τελος, κακη αποθεραπεια ολων αυτων, λογω αργου μεταβολισμου στις χαμηλες θερμοκρασιες

Χαμηλοτερη θερμοκρασια διατηρησης για αποφυγη αυτων, προτεινονται οι 24C.

Η διατηρηση σε γυαλα εχει κι αυτη τα προβληματα της, εκτος του θλιβερου θεαματος.

Αυτα ειναι βασικα η καθαριοτητα του νερου και η σταθεροτητα τωην παραμετρων του.

Αλλα προβληματα ειναι η μειωμενη σιτηση λογω φοβου για ανοδο τοξικων τιμων και η αναγκη για πιο συχνες αλλαγες νερου απο οτι σε μεγαλυτερο ενυδρειο,

η πιθανοτητα να πηδηξει εκτος το ψαρι,

η πιθανοτητα λαθους στην αλλαγη νερου, (που αναγκαστικα πρεπει να ειναι μεγαλη).

η ελλειψη χωρου για θερμανση, φιλτρακι κλπ. (φιλτρακι, το οποιο σε μεγαλυτερο χωρο που θα μπορουσαν να μπουν φυτα, δεν θα ηταν απαραιτητο).

Το καλοκαιρι δεν μπορει να μεινει μονη της η γυαλα ή το μικρο ενυδρειο για πολυ, λογω εξατμισης, αποσταθεροποιησης παραμετρων κλπ

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

όταν λες σε μεγαλύτερο χώρο με φυτά το φίλτρο δε θα ήταν απαραίτητο, τι εννοείς; δε διαφωνώ, απλά δεν ξέρω και θα'θελα να μάθω υπό ποιες συνθήκες θα ήταν αυτό δυνατόν

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη , πράγματι είναι το πρώτο σου σεντόνι !!!

Ο πρώτος άνθρωπος στο κόσμο που έκανε αναπαραγωγή στα Clam ήταν ο Calfo απο ενα "λάθος" .

Γέμισε τα θαλασσινά ενυδρεία του με γλυκό νερό .

Συζητώντας με τον Shimek πως το εξηγεί μας είπε οτι αυτό ακριβώς συμβαίνει και στη φύση με τις μεγάλες καταιγίδες που πέφτουν στους υφάλους και μας εξήγησε οτι στη φύση δεν είναι σταθερές οι συνθήκες όπως τις φανταζόμαστε και συμβαίνουν συνεχώς "τεράστιες" ( για τα δεδομένα μας γιατι για τη φύση είναι η φύση ) μεταβολές .

Εξεπλάγην όταν ο Δημήτριος έγραψε για 50 Φαρενάιτ και ο μετατροπέας μου έδειξε οτι αντιστοιχεί σε 10 βαθμούς .

Δεν το ήξερα οτι συνέβαινε αυτό στα μέρη που ζεί ο Μονομάχος και πάντα είχα την απορία πως άντεξαν οι δικοί μου στους 10 βαθμούς .

Ετοιμαζόμουν δε , όταν σας έγραψα για τους 10 βαθμούς να σας γράψω : ρε παιδιά δεν ξέρω γιατί άντεξαν τα ψάρια σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία και δεν έχω ούτε το χρόνο και την όρεξη να το ψάξω εγω σας έδωσα το στοιχείο , εσείς ψάξτε να δείτε γιατί συνέβη !

Και η απάντηση ήρθε απ το Δημήτριο , γιατί απλά συμβαίνει στη φύση .

Για την οικονομία του διαλόγου αντιπαρέρχομαι κάποιες απαντήσεις που θα ήθελα να δώσω .

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι αυτό που έγραψε η Astra , δεν είναι δυνατόν να μπαίνει κάποιος και να ζητάει συμβουλή για το πως να κρατήσει το ψαράκι του , αναγνωρίζοντας το λάθος του και με θέληση να βελτιώσει τη διαβίωσή του και εμείς να τον τρομάζουμε λέγοντάς του τη βγάζει δε τη βγάζει για ενα μήνα .

Συμφωνώ στο να μη προτείνουμε γυάλα και ότι στα ψαράκια θα πρέπει να τους παρέχουμε όσο μεγαλύτερο χώρο μπορούμε με παραμέτρους πλησιέστερες προς τη φύση τους για να μπορέσουμε να παρατηρήσουμε καλύτερα τη συμπεριφορά τους και να δούμε περισσότερα πράγματα .

Και για να το φιλοσοφήσουμε το θέμα λίγο .

Σε καμία όμως περίπτωση δεν το κάνουμε για τα φιλοζωικά μας αισθήματα , αυτά είναι ενα άλλοθι για να βαυκαλιζόμαστε μεταξύ μας και για την ικανοποίηση του εγώ μας !

Για να καλύψουμε τις ψυχοσωματικές μας ανάγκες τα χρησιμοποιούμε τα ψάρια και τα ζώα γενικά , πράγμα το οποίο για μένα δεν είναι απαραίτητα κακό .

Αν πραγματικά τα αγαπάμε θα πρέπει να τα αφήσουμε στη φύση τους !!!

Όταν πρώτο πήρα την απόφαση να γίνω επαγγελματίας στο χώρο , είχα και εγω τις ηθικές μου αναστολές και αναρωτιόμουν , πως εγώ θα συμμετέχω ενεργά στο θάνατο τόσων ζωών !!!

Προβληματίστηκα αρκετά και βρήκα ενα ωραίο επιχείρημα ( άλλοθι ; ) για να με πείσω .... οτι θα προσπαθήσω να εμβαθύνω στο ψάρι , με συνέπεια να ενημερώνω τους χομπίστες για να μη χάνονται ζωές και με αυτό το τρόπο θα συμβάλω στη βελτίωση της ζωής των ψαριών .

Ετσι και έγινε και πράγματι μέχρι τώρα το έχω ικανοποιήσει με συνέπεια και με αίσθημα ευθύνης ( κατ εμέ ) .

Στη πορεία και με τη πάροδο του χρόνου διαπίστωσα και κάτι άλλο , ότι δεν πούλαγα ψάρια !!!

Πούλαγα συναισθήματα και συγκινήσεις , που τόσο πολύ τις έχει ανάγκη ο άνθρωπος για να ισορροπήσει στη πρόσκαιρη ζωή του !!!

Μέχρι εδώ ... όποιος κατάλαβε , έχει καλώς , όποιος δεν κατάλαβε ας τα πετάξει σαν άχρηστη πληροφορία .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ανουσιο βρισκω το θεμα.. νομιζω δεν χωραει συζητηση καν!

αν ειναι να επιστρεψουμε στις γυαλες.. νομιζω καποιοι που νομιζετε οτι πατε το χομπι μπροστα, μαλλον το αναποδο κανετε..

και ναι, αν δεν εχεις 20-30 ευρω να διαθεσεις, δεν μπλεκεις με το χομπι,

δεν εχω να πω τιποτε αλλο.. τα υπολλοιπα στην υπογραφη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όταν λες σε μεγαλύτερο χώρο με φυτά το φίλτρο δε θα ήταν απαραίτητο, τι εννοείς; δε διαφωνώ, απλά δεν ξέρω και θα'θελα να μάθω υπό ποιες συνθήκες θα ήταν αυτό δυνατόν

Τα βακτηρια εκτος απο το φιλτρο κατοικουν και σε ολες τις επιφανειες του ενυδρειου, οπως τα τζαμια και ο βυθος (μεσα και εξω).

Βεβαια οχι σε τοσο μεγαλο πληθυσμό οσο μεσα στο φιλτρο, αφου εκει τους παρεχονται οι καλυτερες δυνατες συνθηκες για αναπτυξη (καλη ροη νερου συνεπως και οξυγονο, καλα υλικα, πορωδη, με μεγαλη διαθεσιμη επιφανεια αποικησης κλπ) αλλα αν το νερο ειναι αρκετο, οι επιφανειες αρκετες και οι ρυποι λιγοι (οπως αν ηταν ενα ψαρι σε ενα ανετο ενυδρειακι και οχι γυαλα) τα βακτηρια που κατοικουν στις επιφανειες θα εφταναν να αποτοξικοποιησουν το νερο.

Τα φυτα που καταναλωνουν το αζωτο και τα παραγωγα τους (ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3) θα βοηθαγαν ακομα περισσοτερο.

Απλα χρειαζεται προσοχη να μην καταστρεφουμε τη βιολογια αυτη, καθαριζοντας συνεχως τα τζαμια (τουλαχιστον τα πλαινα και το πισω οχι) και ανακατευοντας το βυθο κλπ

Επισης το οξινο πεχα αποτοξικοποιει την αμμωνια.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ανουσιο βρισκω το θεμα.. νομιζω δεν χωραει συζητηση καν!

..........

Μη συμμετέχεις σε ανούσιο θέμα !!!

Δεν σε υποχρέωσε κανένας .

Για πολλούς απο εμάς , αρκετά θέματα είναι ανούσια , δεν καθόμαστε όμως να προσβάλουμε αυτούς που συμμετέχουν λέγοντάς τους οτι είναι ανούσιο αυτό που συζητάνε .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι αυτό που έγραψε η Astra , δεν είναι δυνατόν να μπαίνει κάποιος και να ζητάει συμβουλή για το πως να κρατήσει το ψαράκι του , αναγνωρίζοντας το λάθος του και με θέληση να βελτιώσει τη διαβίωσή του και εμείς να τον τρομάζουμε λέγοντάς του τη βγάζει δε τη βγάζει για ενα μήνα .

Συμφωνώ στο να μη προτείνουμε γυάλα και ότι στα ψαράκια θα πρέπει να τους παρέχουμε όσο μεγαλύτερο χώρο μπορούμε με παραμέτρους πλησιέστερες προς τη φύση τους για να μπορέσουμε να παρατηρήσουμε καλύτερα τη συμπεριφορά τους και να δούμε περισσότερα πράγματα .

Και για να το φιλοσοφήσουμε το θέμα λίγο .

Σε καμία όμως περίπτωση δεν το κάνουμε για τα φιλοζωικά μας αισθήματα , αυτά είναι ενα άλλοθι για να βαυκαλιζόμαστε μεταξύ μας και για την ικανοποίηση του εγώ μας !

Για να καλύψουμε τις ψυχοσωματικές μας ανάγκες τα χρησιμοποιούμε τα ψάρια και τα ζώα γενικά , πράγμα το οποίο για μένα δεν είναι απαραίτητα κακό .

Αν πραγματικά τα αγαπάμε θα πρέπει να τα αφήσουμε στη φύση τους !!!

+1

Μπορεί να έχω διαφωνήσει σε αρκετά με τον Σταμάτη, αλλα τη συγκεκριμένη παράγραφο την επικροτώ!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καταληγουμε στο εξης;

Μπορουμε να συντηρησουμε τον μονομαχο χωρις φιλτρο και χωρις θερμοστατη σε ενα ενυδρειακι αρκετα μεγαλο ωστε να μπορει το ιδιο το συστημα να τον συντηρησει! Ετσι κι αλλιως ας μην ξεχναμε ποως πριν 2-3 δεκαετιες δεν υπηρχε καν ο θερμαντηρας και το φιλτρο!

Για τη γυαλα, δεν το συζητω, ειναι κατι που πλεον ολοι μας πρεπει να αρχισουμε να το περναμε σε ολους οτι η γυαλα, απλα δεν ειναι αποδεκτη! Κι ας μπορει πιθανον να επιβιωσει κι εκει!

Ποιες ειναι ομως οι βελτιστες συνθηκες;

Link to comment
Share on other sites

...............

Ποιες ειναι ομως οι βελτιστες συνθηκες;

Αυτές που αναφέρονται στα προφίλ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειχα τα ιδανικα αποτελεσματα (για betta splendens τον κοινο μονομαχο εκτροφης λεμε), οταν αγοραζα ψαρι καταρχην εξαρχης υγιες και το διατηρουσα σε

pH γυρω 7

Gh 6-9

KH 4-5

(αυτα φτιαγμενα με λιγη τυρφη ή ξερα φυλλα και ξυλα)

Θερμοκρασια 24-32

Και απο ενυδρειο, σε 30 λιτρα και πανω για πιο ανετα και για μενα (συντηρηση, παρατηρηση, θεαμα)
Για μονιμη συγκατοικηση με 3-4 θηλυκα, σε 60 λιτρα και πανω.

Φυτα ελαχιστα (μπαμπου συνηθως ευδοκιμουσαν μονο λογω φωτισμου)

Σε συστημα πολλαπλων ενυδρειων (20) με κεντρικη φιλτρανση, με 10 λιτρα ανα ψαρι (200 λιτρα συνολικα συν 50 σαμπ)

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

:)

Επειδή σε βλέπω να μου χαμογελάς , θα σου εξηγήσω ,

Ιδανικά είναι αυτά που αναφέρουν τα προφίλ χωρίς όμως να χρειάζεται να παραμένουμε στο κέντρο του εύρους των τιμών που μας δίνουν .

Για παράδειγμα το ΡΗ , μας λέει για το Μονομάχο οτι το θέλει απο 6 - 7,5 .

Δεν σημαίνει οτι το ψάρι θα έχει πρόβλημα αν για την υπόλοιπη ζωή του ζήσει στο 6 .

Δεν είναι το όριο ανοχής του ψαριού αυτό .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε βλέπω να μου χαμογελάς , θα σου εξηγήσω ,

Ιδανικά είναι αυτά που αναφέρουν τα προφίλ χωρίς όμως να χρειάζεται να παραμένουμε στο κέντρο του εύρους των τιμών που μας δίνουν .

Για παράδειγμα το ΡΗ , μας λέει για το Μονομάχο οτι το θέλει απο 6 - 7,5 .

Δεν σημαίνει οτι το ψάρι θα έχει πρόβλημα αν για την υπόλοιπη ζωή του ζήσει στο 6 .

Δεν είναι το όριο ανοχής του ψαριού αυτό .

Σαφως και οχι! Αλλα δεν αναφερομουν στις τιμες; Αναφερομουν αν καλυτερο να ζει σε ενυδρειο 20-30 ισως και παραπανω λιτρα με θερμοστατη και φιλτρο ή οχι!

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και οχι! Αλλα δεν αναφερομουν στις τιμες; Αναφερομουν αν καλυτερο να ζει σε ενυδρειο 20-30 ισως και παραπανω λιτρα με θερμοστατη και φιλτρο ή οχι!

Μα ποιός μπορεί να πει το αντίθετο !!!

Είναι δυνατόν , όσο πιο πολλά λίτρα και φίλτρο τόσο καλύτερα .

Για το θερμοστάτη δεν ξέρω αλλά κάτι μου λέει οτι για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να τον ερμηνεύσω πλήρως μπορεί και να δημιουργεί πρόβλημα .

Οι θερμοκρασίες στην Αθήνα τουλάχιστον , είναι καλές για το Μονομάχο δεν θα έχει πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιός μπορεί να πει το αντίθετο !!!

Είναι δυνατόν , όσο πιο πολλά λίτρα και φίλτρο τόσο καλύτερα .

Για το θερμοστάτη δεν ξέρω αλλά κάτι μου λέει οτι για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να τον ερμηνεύσω πλήρως μπορεί και να δημιουργεί πρόβλημα .

Οι θερμοκρασίες στην Αθήνα τουλάχιστον , είναι καλές για το Μονομάχο δεν θα έχει πρόβλημα .

Οκ!

Link to comment
Share on other sites

Σειρά μου λοιπόν!

  • Να πω πως συμφωνώ εν μέρη με όλα τα μέλη που κατέθεσαν αναλυτικά την άποψή τους και ειδικά με τον φίλο Jimi που με κάλυψε στις επιπτώσεις που έχει η διαβίωση σε γυάλα.
  • Προσωπικά θεωρώ την μακροχρόνια διαβίωση οποιουδήποτε ζωντανού σε γυάλα λανθασμένη (επιεικής χαρακτηρισμός), μόνο και μόνο από την σκέψη και το θέαμα που δίνει!
  • Κατάθεση απόψεων και έρευνα κάνουμε σε αυτό το θέμα, κάτι το οποίο κατά την γνώμη μου πρέπει να γραφεί στον τίτλο ή στην πρώτη σελίδα για να μην βγαίνουν γρήγορα συμπεράσματα από μη ολοκληρωμένη ανάγνωση του θέματος. Επίσης τα άτομα που αντιτίθενται στην κοινή άποψη και προτείνουν κάτι απαγορευτικό ή απάνθρωπο για μερικούς από εμάς πρέπει να υποστηρίζουν την δήλωσή τους με στοιχεία, αλλιώς παρεξηγιούνται.
  • Το ρήμα ΖΩ είναι μια κατάσταση που συγγενεύει σημασιολογικά με πολλά άλλα όπως επιβιώνω, διαβιώνω και ευδοκιμώ. Ποιο θεωρείτε ιδανικό για τις ζωές που φροντίζετε;
  • Νομίζω ότι από τις συνεχόμενες μαζικές αναπαραγωγές κακής ποιότητας ψαριών που φτάνουν σαν παστωμένες σαρδέλες από Ασία, ο σημερινός απλός μονομάχος των πετσοπ αποκλίνει όλο και περισσότερο από τον αρχικό άγριο και είναι περισσότερο ευπαθής.
  • Κάτι άλλο που είδα να γράφεται, ότι ο μονομάχος είναι αδιάφορος του μηδενικού οξυγόνου που υπάρχει στο νερό του δεν ισχύει. Τα ψάρια όντως διαθέτουν τον λαβύρινθο ο οποίος όμως λειτουργεί βοηθητικά σε κατάσταση ανάγκης ενώ πρωταρχικό ρόλο για την στήριξη του αναπνευστικού διαδραματίζουν τα βράγχια. Ελπίζω να βρω την έρευνα που το ανέλυε αυτό. Χρήση αποκλειστικά του λαβυρίνθου δημιουργεί προβλήματα μακροχρόνια, συνεπώς η λέξη ευδοκιμώ διαγράφεται.
  • Τέλος, ναι ένας υγιής μονομάχος ,που σπανίζει πια, μπορεί να ζήσει σε ενυδρείο που δεν έχει τα περισσότερα μηχανήματα εξοπλισμού, εφόσον υπάρχουν προυποθέσεις που αναφέρθηκαν. Όμως ένα άτομο που θα ασχοληθεί σοβαρά με το χόμπυ μου φαίνεται αδύνατο κάποια στιγμή (ναι ίσως δεν χρειάζεται άμεσα) να μην προμηθευτεί τον απαραίτητο στοιχειώδη εξοπλισμό, ως μια επιπλέον δικλείδα ασφαλείας για τον οργανισμό που έχει αναλάβει να φροντίζει.

Αυτά τα λίγα από μένα,

Πάντα φιλικά

Βασίλης ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...