Jump to content

Ταυτότητα Λαθρεπιβάτη


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει τι είδος είναι αυτό το σαλιγκαράκι και αν θα μου δημιουργήσει προβλήματα; Έχω 2 τέτοια και ήρθαν μαζί με κάποια φυτά. Τα είδα προχτές τυχαία.

100_7898.JPG100_7901.JPG

Link to comment
Share on other sites

Physa

Αν δεν εχεις μεσα κανενα assasin snail βγαλτα,αν εχεις αστα για τροφη σε μια μερα το πολυ θα τα εξαφανισουν.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άλλα σαλιγκάρια! Λες να βγάλω ε; Θα προκαλέσουν προβλήματα; έλεγα μήπως τρώγανε λίγη άλγη

Link to comment
Share on other sites

Ε τρωνε αλλα αν αρχισουν να κανουν αβγα δεν θα τα προλαβαινεις.Καλυτερα βαλε ενα αλγοφαγο ειδος παρα να τα αφησεις να πολλαπλασιαστουν.Πολλοι τα αφηνουν,εγω θα τα εβγαζα.

Η αληθεια ειναι πως που και που ριχνω μερικα για τροφη στα assasin αλλα ξερω οτι δεν βγαζουν ουτε μερα μεσα στο ενυδρειο.Αλλιως δεν θα το ρισκαρα.Προσφατα ειχαμε μια κουβεντα με εναν φιλο και μου ελεγε πως εχει δει ενυδρειο γεματο απο τετοια και σιχαινοταν να βαλει μεσα το χερι του.Αν παει ως εκει νομιζω θα ειναι μια ασχημη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Σε ευχαριστώ! Θα τα ξεπαστρέψω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Είναι οφέλιμα για το ενυδρείο όταν έχουν μικρό αριθμό. Αν οι συνθήκες σου είναι σωστές και ταίζεις με μέτρο δεν θα έχεις ποτέ υπερπληθυσμό. Εξάρσεις θα υπάρχουν αλλά και με απλή αφαίρεση καταπολεμούνται, δεν θα το αφήσεις να ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Είναι οφέλιμα για το ενυδρείο όταν έχουν μικρό αριθμό. Αν οι συνθήκες σου είναι σωστές και ταίζεις με μέτρο δεν θα έχεις ποτέ υπερπληθυσμό. Εξάρσεις θα υπάρχουν αλλά και με απλή αφαίρεση καταπολεμούνται, δεν θα το αφήσεις να ξεφύγει.

Επισης υπαρχουν και παγιδες για ελλεγχο του πλυθησμου!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

καλά έβγαλα το ένα που το πέτυχα βολικό και το έβαλα σε ένα δοχείο. το πολύ πολύ να το ξαναρίξω μέσα. Ή να τα βάλω στο σαμπ.

Μάλλον βλακεία τοδεύτερο

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις λόγο να το βάλεις στο σαμπ, όντως.

Προσωπικά έχω ξεπαστρέψει εκατοντάδες σαλιγκάρια (βγάζοντάς τα), αλλά ένα εξίσου μεγάλος πληθυσμός έχει ζήσει στα ενυδρεία μου. Είναι σίγουρο ότι θα κάνουν καλό (πάντα σε ελεγχόμενους πληθυσμούς) και δεν θα ήθελα να μην έχω κανένα στο ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,πριν κανα 3μηνο οταν ξεκινησα το ενυδρειο μου,πηρα 4 σαλιγκαρια πολυ πιο μεγαλα απο της φωτο,περι τα 2 cm.αυτα που γεννανε ειναι σαν του φιλου και πλεον,το ενυδρειο μου ειναι γεματο.και οταν λεω γεματο το εννοω :( καθε μερα βγαζω περιπου καμμια 30αρια που μαζευονται στη σταθμη του νερου.παρατηρω τουλαχιστον οποτε καθομαι,τα assorted mollies,τα guppies και οι κινεζικοι αλγοφαγοι δεν τους δινουν καμμια σημασια ειδικα τα πολυ μικρα που σιγουρα τους ειναι μια χαψια.θελω να τα ξεφορτωθω κ ο λογος ειναι οτι μου τρωνε τα φυτα που εχω βαλει και προσπαθω με κοπο να συντηρω.ειδικα στις ριζες του κερατοφυλλου ειναι εκατονταδες...οσα και να βγαζω σιγουρα γεννιουνται τα τριπλα.υπαρχει καποιος αλλος τροπος να μειωθει σοβαρα ο πλυθυσμος τους?καποιο ψαρι που τα τρωει πχ?

Link to comment
Share on other sites

Τα Clea Helena Snail είναι καλή λύση. Σημασία όμως έχει να αντιμετωπίσεις την πηγή του προβλήματος. Μήπως ταιζεις πολύ; Ελάττωσε την ποσότητα που δίνεις και να μην μένει καθόλου τροφή αφάγωτη. Βγάζε με το χέρι όσα περισσότερα μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.εχω 10 ψαρακια μικρα προς το παρον στο 120αρι μου και τους δινω πρωι βραδυ 3 τσιμπιες απο τη τροφη οχι πολυ φορτωμενες συν καθε βραδυ 3 ταμπλετες για τους αλγοφαγους.εδω και 3 μερες αφαιρω με το χερι οσα ανεβαινουν πανω κτλ.αν βαλω αυτα τα σαλιγκαρια,θα τα εξαφανησουν τελειως δλδ??ποσα πρεπει περιπου?δυστυχως δεν εχω βρει σε καποιο πετ σοπ κοντα μου assassin snails(γαλατσι)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.εχω 10 ψαρακια μικρα προς το παρον στο 120αρι μου και τους δινω πρωι βραδυ 3 τσιμπιες απο τη τροφη οχι πολυ φορτωμενες συν καθε βραδυ 3 ταμπλετες για τους αλγοφαγους.εδω και 3 μερες αφαιρω με το χερι οσα ανεβαινουν πανω κτλ.αν βαλω αυτα τα σαλιγκαρια,θα τα εξαφανησουν τελειως δλδ??ποσα πρεπει περιπου?δυστυχως δεν εχω βρει σε καποιο πετ σοπ κοντα μου assassin snails(γαλατσι)

Βαλε τεσσερα και αυτα αργα αλλα σταθερα θα κανουν την δουλεια τους.Κοιτα και στις αγγελιες

πουλανε και οι συνχομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χαριζω οσα θες απο helena , εδινα συμβολικα σε αγγελειες 1 ευρω τα 5 η δεκα τεμμαχια αν σε ενδιαφερει στειλε μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

χαριζω οσα θες απο helena , εδινα συμβολικα σε αγγελειες 1 ευρω τα 5 η δεκα τεμμαχια αν σε ενδιαφερει στειλε μηνυμα

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για ένα ζευγάρι clea helena (αν "παίζει" ακόμα), το θεωρώ όμορφο είδος.

Λέω να τα έχω καβάτζα :sword: για την αναμενόμενη γέννα των ramshorn brown, που τώρα κάνουν παρέα στα χρυσοψαράκια μου...

Αν σε βολεύει, να τα πούμε στην επόμενη συγκέντρωση 14/2 :cheers:που απ'ότι μαθαίνω θα γίνει 15/2 με κοπή πίτας. Thanks :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...