Jump to content

Mikrogeophagus Ramirezi Project


bbetta

Recommended Posts

Ένα από τα πιο διαδεδομένα ψάρια που πάντα ήθελα να αποκτήσω και να αναπαράγω ήταν τα M. Ramirezi. Έτσι, αγόρασα ένα ζευγάρι(;) και τα έβαλα στο 70άρι μου. Το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο με αρκετές κρυψώνες και σπηλιές από καρύδες και στο παρελθόν έχει φιλοξενήσει χαρεμάκια από δίαφορα είδη Apistogramma. Αύριο θα ανεβάσω φωτογραφίες και αναλυτικές πληροφορίες για τα ψάρια και το ενυδρείο, τα οποία μάλλον είναι διαφορετικου φύλου αλλά είναι νωρίς για συμπεράσματα.

Από το Σάββατο που τα έβαλα, το αρσενικό έχει αρχίσει να γίνεται όλο και πιο επιθετικό στο υποτιθέμενο θηλυκό. Σχεδόν κάθε φορά που το βλέπει κάνει ντου χωρίς όμως κάτι παραπάνω. Επίσης η συμπεριφορά αυτή παρατηρείται κυρίως στα 3/4 του ενυδρείου.Η τάση αυτή ανησυχώ ότι θα επιρεάσει την κατάσταση του θηλυκού, το οποίο δεν παρουσιάζει σημάδια στρες μέχρι στιγμής. Γνωρίζω ότι η συμπεριφορά αυτή είναι απόλυτα δικαιολογημένη αν και τα δύο είναι αρσενικά αλλά δεν έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο για την περίπτωση που ο κυνηγημένος είναι θηλυκό. Μήπως η συμπεριφορά είναι λογική επειδή είνα αρχή και το κυρίαρχο ψάρι θέλει να οριοθετήσει την περιοχή του; Εκτός από συχνές αλλαγές, μαλακό νερό και ταίσμα με κατεψυγμένες και ζωντανές τροφές πολλές φορές την ημέρα μπορώ να κάνω κάτι άλλο που θα οδηγούσε σε ζευγάρωμα των ψαριών για να σταματήσει η εχθρότητα;

Περιμένω προσωπικές εμπειρίες και απόψεις.Αύριο περισσότερες πληροφορίες και ελπίζω καλές φωτο.

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι! Καλη επιτυχια!

Λοιπον, αν δεν ειναι διαπιστωμενο ζευγαρι, μεχρι να γνωριστουν, λογικο ειναι να υπαρχει επιθετικοτητα! Ισως παλι και να ειναι διαφορετικο φυλλο, το ενα να μην θελει το αλλο!

Ταισε bloodworms και αυξησε την θερμοκρασια στους 28 με τελικο τους 30! Μην κανεις αλλαγες περαν των καθιερωμενων!

Α και να μην ξεχασω, προσοχη στα νιτρικα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι! Καλη επιτυχια!

Λοιπον, αν δεν ειναι διαπιστωμενο ζευγαρι, μεχρι να γνωριστουν, λογικο ειναι να υπαρχει επιθετικοτητα! Ισως παλι και να ειναι διαφορετικο φυλλο, το ενα να μην θελει το αλλο! Check!

Ταισε bloodworms και αυξησε την θερμοκρασια στους 28 με τελικο τους 30! Μην κανεις αλλαγες περαν των καθιερωμενων! Περίμενα ότι θα υποθεί κάτι τέτοιο και μέσα σε ένα τριήμερο θα έχω φτάσει τους 27.5-28 από τους 25 που είχα. Έχουμε φτάσει ήδη τους 27. Στους 30 δεν μπορω να παω, το ενυδρειο είναι φυτεμένο φουλ. Ταιζω grindal,bloodworms,black mosquito larvae, mysis, daphnia, cyclops, artemia, tubifex και 5-6 ξηρές για αλλαγή. Νομίζω είμαι καλυμμένος. Αλλαγές αναγκαστικά θα κάνω λίγο περισσότερο ( από μια 40% το 10ήμερο θα πάμε στο 20% ανά βδομάδα). Το ενυδρείο τρέχει 4 χρόνια+.

Α και να μην ξεχασω, προσοχη στα νιτρικα! Check!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αύριο φώτος!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αύριο φώτος!

Ωραιος! Παμε γερα!

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλά νιτρικά,όπως ειπώθηκε,κ καλή αρχή λοιπόν!

Υπάρχουν κ άλλα ψάρια στο ενυδρείο;Τι μέγεθος έχουν τα ψάρια;Η επιθετικότητα είναι δικαιολογημένη,αν κ διαισθητικά θεωρώ οτι ειναι 2 αγόρια,μακάρι όχι.Σύντομα λογικά θα δείς το γένος τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε, τα ramirezi είναι πανέμορφα και εύχομαι να καταφέρεις να τα ζευγαρώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές! Τα ψάρια είναι μεγάλα, 5 εκατοστά περίπου!

Δυστυχώς με τις φώτο που έβγαλα κλίνω προς την δυσχερέστερη περίπτωση. Μόνο του είναι μόνο το και καλά θηλυκό, τον αρσενικό δεν τον έβγαλα επείδη δεν καθότανε και επειδή δεν αμφισβητώ το φύλο του.

post-39178-0-86257300-1418325528_thumb.jpg

post-39178-0-45204200-1418325623_thumb.jpgpost-39178-0-48092800-1418325624_thumb.jpgpost-39178-0-72873200-1418325625_thumb.jpgpost-39178-0-87812000-1418325626_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν κλωνοποιημένα είναι αδερφέ....

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν Βασίλη!!!

Εγώ νομίζω πως είναι θηλυκό... Οι πρώτες ακτίνες του ραχιαίου πτερυγίου είναι σχεδόν ίσες, και έχει σχετικά στρογγυλό μέτωπο.

Δες και ένα άρθρο που βρήκα όταν έψαχνα για το φύλλο στα δικά μου.....

http://www.aquaeden.co.uk/how_to_sex_german_blue_rams.html

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμ είναι δείκτες καλής ποιότητας νερού κ βλέπω ότι ήδη έβγαλαν χρώμα!

Τα θηλυκά ραμ βγάζουν μώβ,βιολετί χρώμα στην κοιλιά που στις φώτο όμως δεν διακρίνω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη ελπίζω να εχεις δίκιο! Δημήτρη ειναι πολυ νωρίς για την λεπτομέρεια που λες, τα ψάρια δεν τρώγανε καθόλου καλα στο κατάστημα, ήταν στεγνά οταν τα πήρα. Ποια ειναι η εκτίμηση σου;

Δεν μου αρέσει το ξύλο που βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Παρά τις κακές συνθήκες,απ'οπου τα πήρες,εβγαλαν γρήγορα αρκευό χρώμα.Μάλλον με βάση το ξύλο θα πω αρσενικο,οπως είπα κ απο διαισθηση στην αρχή.Να δούμε όμως,συνέχισε να περιποιήσε όπως ήδη κάνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω μερικές και για τώρα τελικές φωτογραφίες και από τα δυο ψάρια αυτή τη φορά. Εφόσον θεωρηθεί ότι είναι αρσενικό το και καλά θηλυκό έχω την δυνατότητα να το αλλάξω αύριο με κάποιο άλλο αλλά κανένα από τα άλλα που υπήρχαν δεν φαινόταν περισσότερο...θηλυκό. Ο υπάλληλος ήταν αυτός που με βοήθησε στο να διαλέξω και δεν υπάρχει περίπτωση να πρότεινε σε εμένα ό,τι ναναι απλά για να μου πουλήσει. Αυτό που με ανυσηχεί είναι η επιθετικότητα και η απουσία του ροζ στο θηλυκό. Από όσο ξέρω όμως η επιθετικότητα είναι κάτι λογικό μέχρι να οριοθετηθούν περιοχές, σωστά; Επίσης το ροζ δεν βγαίνει μόνο όταν το ψάρι είναι ''in the mood'';

Από την άλλη, υπάρχουν δυο βασικές και μεγάλες διαφορές στα ψάρια.

  • Tα Pelvic Fins του αρσενικού είναι μακράν μεγαλύτερα και πιο μυτερά από του άλλου.
  • Το αρσενικό έχει την χαρακτηριστική μπλε βούλα ενώ το άλλο όχι.

Ακολουθούν φωτογραφίες.

Τα ψάρια μαζί:

post-39178-0-20436200-1418411961_thumb.jpg

Το αρσενικό:

post-39178-0-99691000-1418412073_thumb.jpgpost-39178-0-71074300-1418412126_thumb.jpg

Το αγνώστου φύλου:

post-39178-0-32545300-1418412330_thumb.jpgpost-39178-0-61185300-1418412404_thumb.jpgpost-39178-0-78047800-1418412405_thumb.jpg

Βασίλης

;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες, αυτες που επισημαινεις και ισως και σε παραπλανησουν! Ιδιατερα αν ειναι και τα δυο αρσενικα, το κυριαρχο θα επιδειξει εντονοτερα χρωματα και πιο εντονα τα "αρσενικα" σημαδια του και το αλλο οχι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω. Έτσι και αλλιώς με τις τόσες επιλεκτικές αναπαραγωγές που έχουν γίνει πάνω στο είδος έχουν προκύψει ψάρια που γίνεται διαχωρισμός μετά από ζευγάρωμα. Πάντως στο κατάστημα που τα πήρα υπήρχαν δυο ''τύποι΄΄ και εικονίζονται παραπάνω. Θερώ δύσκολο σε ένα ενυδρείο με 20 ραμ τα μισά να είναι ΄΄κυρίαρχα΄΄ και τα άλλα μισά όχι...

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι να πετυχεις αυτο που θες :thumbsu:

Ειναι φανταστικα ψαρακια, απο τα αγαπημενα μου λογω συμπεριφορας και ιδιαιτερης ομορφιας

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ συνονόματε!

Σήμερα θα πάω από εκεί που τα αγόρασα. Αν δω κάτι ''πιο θηλυκό'' θα το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ συνονόματε!

Σήμερα θα πάω από εκεί που τα αγόρασα. Αν δω κάτι ''πιο θηλυκό'' θα το αλλάξω.

Αν και ειναι ψιλοευκολα στο να τα ξεχωρισεις οταν εχουν βγαλει τα χρωματα τους, ο πιο ασφαλης τροπος ειναι η ομαδα των 5-6!

Εχεις τετοια δυνατοτητα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ συνονόματε!

Σήμερα θα πάω από εκεί που τα αγόρασα. Αν δω κάτι ''πιο θηλυκό'' θα το αλλάξω.

Χαχα ωραιος, κοιτα αν φοραει κατι σε ροζ

Αν και ειναι ψιλοευκολα στο να τα ξεχωρισεις οταν εχουν βγαλει τα χρωματα τους, ο πιο ασφαλης τροπος ειναι η ομαδα των 5-6!

Εχεις τετοια δυνατοτητα;

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...