Jump to content

Mikrogeophagus Ramirezi Project


bbetta

Recommended Posts

αν τα βαλεις μια αγγελια φευγουν

και εγω σου προτεινω ομαδα γιατι με τα ραμιρεζι την εχω πατησει με θυληκο που τελικα βγηκε αρσενικο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έδωσα πίσω του αγνώστου φύλου. Ήμουν εκεί μια ώρα και έπιασα 30 ψάρια. Συμπεραίνω πως ΟΛΑ ήταν μάλλον αρσενικά. Θα παραγγείλω ένα θηλυκό από τον Σταύρο, αν και αυτό δεν μου δίνει την δυνατότητα επιλογής, ελπίζω για το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έδωσα πίσω του αγνώστου φύλου. Ήμουν εκεί μια ώρα και έπιασα 30 ψάρια. Συμπεραίνω πως ΟΛΑ ήταν μάλλον αρσενικά. Θα παραγγείλω ένα θηλυκό από τον Σταύρο, αν και αυτό δεν μου δίνει την δυνατότητα επιλογής, ελπίζω για το καλύτερο.

Τι εννοείτε παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

Τι κατάλαβες/δεν κατάλαβες; :D

Επειδή διαχωρισμός με απλή παρατήρηση σε άχρωμα ψάρια δεν γίνεται, τα έπιασα ένα ένα και κοιτούσα για τα χαρακτηριστικά σημάδια. Τζίφος όμως.

Αύριο φτάνει το θηλυκό.

Το βράδυ θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες του αρσενικού που εχει πάρει τα πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθούν κάποιες παρατηρήσεις που έχω κάνει ως τώρα.

  1. Όσο περίεργο και αν ακούγεται, με εξαίρεση τα Grindal, άντε και τα Bloodworms προτιμούν τις ξηρές περισσότερο από τις κατεψυγμένες τροφές. Αυτό ίσως έχει να κάνει με το ότι πιθανώς να μην έφαγαν ποτέ ξανά κατεψυγμένα. Επίσης οι τροφές είναι καινούριες Ocean Nutrition άρα δεν αμφισβητώ την ποιότητα.
  2. Το αρσενικό περνά σχεδόν εξ'ολοκλήρου τον χρόνο του, από τότε που έφυγε το άλλο ψάρι, στο μισό ενυδρείο, παρόλο που είναι μόλις 60 εκατοστά μήκος.
  3. Οι κάθετες γραμμές στο μάτι που είνα χαρακτηριστικό τους δεν υπάρχουν τόσο έντονα.

Νομίζω πως έχει πάρει κι άλλο χρώμα. Ελπίζω και το θηλυκό να είνα έτσι και καλύτερο. Σχεδιάζω αναπαραγωγές ;).

post-39178-0-97642600-1418679118_thumb.jpgpost-39178-0-19383800-1418679120_thumb.jpgpost-39178-0-29285100-1418679121_thumb.jpgpost-39178-0-60101100-1418679122_thumb.jpg

Ερώτηση: Γνωριζει κανείς αν η καμπύλη που δημιουργεί μια κομμένη καρύδα είναι οκ για αναπαραγωγή; Έχω από τα apistogramma ακόμα 3 καρύδες-σπηλιές μέσα, και αναρωτιέμαι αν θα γεννήσουν από πάνω. Βέβαια έχω μια πολύ καλή πέτρα (ασβεστολιθική μεν, ωραία δε) που μπορώ να δοκιμάσω.

Βασίλης

;)

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο!

Τα ραμ δεν γεννανε σε σπηλιες. Γεννανε σε πλακες ή πλατωματα απο πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Θοδωρή αυτό λέω....Μπορεί να μην γεννήσουν στην σπηλιά αλλά μήπως στην επιφάνεια από πάνω; Θα ψάξω αν ειναι εστω και μια ασβεστολιθική πέτρα, απλά μου αρέσουν οι καρύδες :sheep:

Link to comment
Share on other sites

Δεν την βλεπω και πολυ πλατια αλλα ποτε δεν ξερεις!

Δεν μου αρεσουν οι καρυδες! :P

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δεν την βλεπω και πολυ πλατια αλλα ποτε δεν ξερεις!

Δεν μου αρεσουν οι καρυδες! :P

:spam:Θα ανέβαζα καμιά εξωτική φωτογραφία με ''καρύδες'' τώρα αλλά θα μας πάρουν στο κυνηγητό με το τουφέκι! :2guns::rasp::rasp::rasp::rasp:

Καλό βράδυ να έχουμε!

Βασίλης

:jig:

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε σήμερα το θηλυκό ψαράκι... Ο αρσενικός αρκετά επιθετικός. Βέβαια φυσιολογικό ειναι αυτο αφου προστατεύει την περιοχή του. Έκλεισαν τα φώτα τωρα, εξελίξεις αυριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ξύλο... Οχι τίποτα, αγχώνομαι και εγω μαζί με τα ψάρια... Τοσο ξύλο δεν έριχνε ούτε στον αλλο αρσενικό... Βέβαια το τωρινό αρσενικό ειναι αλλο ψαρι, εχει μεταλλαχτεί χρωματικά σε εντυπωσιακό βαθμό και ειναι ο κυρίαρχος του ενυδρείου. Με ανυσηχει όμως η επιθετικότητα του προς το θηλυκο ( επειδή δεν βγαίνει στα ανοιχτά συχνά ειναι δύσκολο να βγάλω φωτογραφία, ειμαι σχεδόν σίγουρος ότι ειναι κορίτσι.)

Εχει κανεις παρόμοια εμπειρία με τα ψάρια; Ειδικά οταν εισάγουμε καινούριο ραμ μετα το πρωτο...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη είχα για λίγο διάστημα ραμ. Όταν έχασα το πρώτο αρσενικό και μπήκε μέσα το 2ο δεν πρόσεξα επιθετική συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ολες οι κιχλιδες, τα ψαρια αυτα δεν ειναι "αντε βαλε ενα αρσενικο κι ενα θηλυκο και εχουμε ζευγαρι"! Ισως αυτος εδω να ειναι και λιγο παραπανω επιθετικος!

Μηπως επρεπε να δωσεις αυτον και κραταγες το προηγουμενο;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή από κιχλίδες οι μόνες που εχω γνωρίσει καλα ειναι τα Apistogramma και ποτε δεν είχα τέτοια φαινόμενα. Για αυτο και ρωτάω αν υπαρχει εμπειρία για παρόμοια κατάσταση . Όσο για αυτο που λες , διαισθητικά κράτησα το ομορφότερο και καλυτερο ψαρι. Σωστό η λάθος, δε μπορω να κάνω κατι τωρα. Το μονο που θα μπορούσα να κάνω ειναι να στήσω πρόχειρα το 30αρι και να τον στείλω μια βδομάδα εξορία. Παράλληλα θα κάνω το θηλυκο διπλάσιο .

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμιρεζάκια τα θεωρώ πανέμορφα ψάρια, πραγματικά στολίδια. Για να τα ξεχωρίσεις όμως σου βγάζουν το λάδι, τουλάχιστον σε μένα...Σου λέω λοιπόν τις σκέψεις μου. Κοιτάζοντας τον αρσενικό σου στο ποστ νο18 του παρόντος θέματος έχεις κυκλώσει τη μαύρη βούλα η οποία όμως με μπλε σημάδια μέσα είναι κλασικό γνώρισμα των θηλυκών. Επίσης σε καμία φωτό δεν βλέπω τις πρώτες μαύρες ακτίνες του ραχιαίου πτερυγίου να εξέχουν, να είναι ψηλότερες. Αυτό δεν το ήξερα, το διάβασα σε αυτό το θέμα στο λινκ που σου δώσανε, κοίταξα τον δικό μου και πράγματι ισχύει στο αρσενικό.Προφανώς μπορεί να μην ισχύουν όλα τα"σημάδια" ταυτόχρονα σε όλα τα ψάρια, άλλωστε εσύ τον βλέπεις από κοντά. Εγώ έχω το ζευγάρι 3 μήνες και καμιά φορά κοιτάω το θηλυκό και λέω βρε λες; Αλλά με εφησυχάζει ότι πάνε μαζί και δεν πλακώνονται καθόλου...

Εύχομαι να έχεις το ζευγαράκι σου τώρα και να δεις και γέννες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την παρατήρηση που εκανες ,την έκανε πρόσφατα και άλλος, ετσι μπήκα σε σκέψεις. Κάθε μέρα όμως μου φαίνεται όλο και περισσότερο...αρσενικό. Πιστεύω ότι η συμπεριφορά του ψαριού οφείλεται στο οτι έμεινε μόνος του και οριοθέτησε την περιοχή του ως όλο το ενυδρειο, πράγμα φυσιολογικό. Σημασία εχει αν αυτο θα αλλαξει και θα δεχτεί το θηλυκο καθώς και αν η πιθανή προσωρινή απομάκρυνση του, ώστε να "χάσει" τα κεκτημένα και να τα κερδίσει το πάντα πιο ανίσχυρο θηλυκο θα αλλαξει τις ισορροπίες..

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη για ποσά λίτρα μιλάμε και τι αναλογία ψαριών;

54 λίτρα μικτά ένα αρσενικό ένα θηλυκό. :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή μπήκε δεύτερο το αρσενικό δεν είχες πρόβλημα.. δεν ξέρω ειλικρινά... Θα τους αφήσω μερικές μέρες να δούμε πως θα πάει. Πιστεύω ότι αν έπαιρνε το θηλυκό τα κλασσικά χρώματα αναπαραγωγής ίσως άλλαζε η συμπεριφορά. Βέβαια αυτό με το ξύλο που πέφτει είναι δύσκολο. Αν δεν σταματήσει λέω να τον εξορίσω. Τί λέτε; Υπάρχουν άλλες προτάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει καποιο αποτελεσμα αυτο! Βεβαια δεν εχεις και κατι να χασεις!

Παντως οταν ειναι να ζευγαρωσουν τα δικα μου, ο αρσενικος, "μαλωνει" λιγο την θηλυκια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την εμπειρία μου απο τα άπιστο , δεν έχουμε να κανουμε με αυτο το μαλωμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αρκετά καλύτερη η κατάσταση σήμερα. Βέβαια βλέπω και τσαμπουκάδες και ξύλο, σχεδόν κάθε φορά που συναντώνται , αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε!

Τι θερμοκρασια τα εχεις;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...