Jump to content

test CO2


Recommended Posts

Καλησπέρα!Αγόρασα εχθές το test της SERA για το CO2.Αυτό είναι πάντα μέσα στο νερό και μου είπανε ότι όταν το χρώμα του είναι μπλέ σημαίνει ότι χρειάζεται διοξείδιο το ενυδρείο,οπότε προσθέτω μια ταμπλέτα CO2.Όταν γίνει πράσινο σημαίνει ότι είμαστε εντάξει.Εμένα είναι συνέχεια μπλε χρώμα από τη πρώτη στιγμή που το έβαλα και μάλιστα σήμερα έριξα και ταμπλέτα καινούργια.Αν το έχει δουλέψει κάποιος από εσάς αυτό το TEST ας μου πει καμιά πληροφορία :bowdown: Θα γίνει ποτέ πράσινο η τσάμπα το αγόρασα;Είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites

Παλιά είχα παρόμοιο προϊών αλλά το έβγαλα δεν ήμουνα ευχαριστημένος αν και λειτουργούσε αλλά με την συγκεκριμένη μέθοδο έχεις μια ένδειξη στο περίπου εάν το CO2 είναι μέσα στα σωστά όρια. Το περίπου μπορείς να το μάθεις και από τον γνωστό πίνακα και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο από να μετρήσεις το Ph και το Kh. και να δεις τον παρακάτω πίνακα.

(μπλε λίγο, πράσινο οκ και κίτρινο πολλή CO2).

Υ.Γ. ο πίνακας αυτός μας λέει στο περίπου πόσο CO2 έχουμε στο ενυδρείο μας και ίσος να βρεις και άλλους πίνακες που έχουν λίγο διαφορετικές ενδείξεις.

post-2663-1175329862_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τι να κάνω Χρήστο πες μου αν ξέρεις πώς θα ξέρω αν είμαι εντάξει από CO2;Με ακρίβεια και όχι στο περίπου!Αν έχεις να προτείνεις κάτι πες μου σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα το Ph σου και το KH και μετά κοίτα στον πίνακα και αυτόματα θα δεις εάν έχεις πολλή ή λίγο ή κανονικό CO2.

Εάν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη από τον πίνακα ανάφερε μου το Ph, Kh να σου πω. Προϋπόθεση είναι να κάνεις της μετρήσεις με υγρά τεστ. Νομίζω ο κάθε σοβαρός χομπίστας αργά ή γρήγορα πρέπει να έχει κάποια τεστ στην κατοχή του εάν δεν τα έχεις κανόνισε να τα προμηθευτής.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. ο πίνακας αυτός μας λέει στο περίπου πόσο CO2 έχουμε στο ενυδρείο μας και ίσος να βρεις και άλλους πίνακες που έχουν λίγο διαφορετικές ενδείξεις.

Ο πίνακας αυτός ειναι ενημερωμένος και ολόσωστος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...