Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

Ενδιαφερουσα κατασκευη, ωραιο το αποτελεσμα :thumbsu:

Ποσο στοιχισε φιλε μου;;;

Με τρώγανε τα χέρια μου Βασίλη !

Ήθελα να το κάνω και να σου πω δεν ήταν και τόσο δύσκολο !

Τα αλουμίνια πήγαν περίπου 25€

Οι λεντοταινιες 80€

Τα power led από τον γνωστό Ray 140€ Μαζί με τα μεταφορικά!

Όλο δεν πήγε με τίποτα πάνω από 300€

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή!!

Με τις λεντοταινιες είσαι

ευχαριστημένος?

Και αν μπορείς βάλε ενα λινκ από

το κατάστημα που τα πήρες

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ενυδρειο μπαβο σου

Ευχαριστώ Λουκά !

Και εσυ να χαίρεσαι την ενυδρειαρα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια φαίνεται οτι εχει γίνει εγω στην θέση σου θα πρόσθετα δυο λάμπες μια δεξιά και μια αριστερά δηλαδη στην μέση τα λέντ και 2χ39 τ5 coral plus στην πορεία ανάλογα τις απαιτήσεις μπορεί να έβαζα άλλες δυο

Λυκούργο ξερω την αγάπη σου για τις Τ5 !

Και εν μέρει σύμφωνω οτι ειναι μια διαχρονική αξία αποδεδειγμένη !

Αν διάλεγα ξανα θα έκανα ενα υβριδικο συστημα με λεντ + Τ5!

Το πρόβλημα εδω ειναι το πλατος 45εκ που θα με δυσκολέψει στο να χωρέσουν!

Το αλλο θέμα ειναι το μήκος 150εκ το οποίο χρειάζεται τουλάχιστον 84βαττ Τ5 αν δεν κάνω λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή!!

Με τις λεντοταινιες είσαι

ευχαριστημένος?

Και αν μπορείς βάλε ενα λινκ από

το κατάστημα που τα πήρες

Παύλο με τις λεντοταινιες είσαι ευχαριστημενος με το αισθητικό αποτέλεσμα!

Θα ήταν καλές για ενα Fish only, θα μπορούσαν επίσης να σηκώσουν ενα σύστημα με μαλακά κοράλλια, ΟΧΙ όμως ενα REEF!

Δεν έχουν την ένταση και την διείσδυτικοτητα!

Τα καταστηματα ειναι :

Για τα power led to Aquastyle online (πάρα πολυ εξυπηρετικοί)

Για τις λεντοταινιες το Heroled store

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο ξερω την αγάπη σου για τις Τ5 !

Και εν μέρει σύμφωνω οτι ειναι μια διαχρονική αξία αποδεδειγμένη !

Αν διάλεγα ξανα θα έκανα ενα υβριδικο συστημα με λεντ + Τ5!

Το πρόβλημα εδω ειναι το πλατος 45εκ που θα με δυσκολέψει στο να χωρέσουν!

Το αλλο θέμα ειναι το μήκος 150εκ το οποίο χρειάζεται τουλάχιστον 84βαττ Τ5 αν δεν κάνω λάθος!

Φίλε μου δεν εχω αγάπη αλλα αποτελεσματα εκει εγω μένω! Δεν ειχα δει το μήκος εχεις δίκιο η 39watt ειναι μικρές αλλα στα λίτρα αυτα η κατασκευή σου οσο καλη και να ειναι θέλει ενα μπουσταρισμα ακομα κατα την δικη μου γνώμη φυσικα.

Εύχομαι να παει καλα όλο το εγχείρημα σου και να επνευσεις και άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο ξερω την αγάπη σου για τις Τ5 !

Και εν μέρει σύμφωνω οτι ειναι μια διαχρονική αξία αποδεδειγμένη !

Αν διάλεγα ξανα θα έκανα ενα υβριδικο συστημα με λεντ + Τ5!

Το πρόβλημα εδω ειναι το πλατος 45εκ που θα με δυσκολέψει στο να χωρέσουν!

Το αλλο θέμα ειναι το μήκος 150εκ το οποίο χρειάζεται τουλάχιστον 84βαττ Τ5 αν δεν κάνω λάθος!

Έχεις δίκοι φίλε τα 45εκ πλάτος είναι ένα θέμα, αλλά όντος ο φωτισμός θέλει λίγο ακόμα!

Έλα πιάνουν τα χέρια σου, δώσε πόνο!!! :ballistic: Κάπου θα στριμώξεις 2 παλιολάμπες!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν εχω αγάπη αλλα αποτελεσματα εκει εγω μένω! Δεν ειχα δει το μήκος εχεις δίκιο η 39watt ειναι μικρές αλλα στα λίτρα αυτα η κατασκευή σου οσο καλη και να ειναι θέλει ενα μπουσταρισμα ακομα κατα την δικη μου γνώμη φυσικα.

Εύχομαι να παει καλα όλο το εγχείρημα σου και να επνευσεις και άλλους.

Συμφωνώ απόλυτα για αυτό κανω και την παρουσίαση!

Να ακούω γνώμες ειδικά τωρα που ειναι αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκοι φίλε τα 45εκ πλάτος είναι ένα θέμα, αλλά όντος ο φωτισμός θέλει λίγο ακόμα!

Έλα πιάνουν τα χέρια σου, δώσε πόνο!!! :ballistic: Κάπου θα στριμώξεις 2 παλιολάμπες!!

Λουκα το πλάτος ειναι πολυ σημαντικός παράγοντας σε ολα (φωτισμός , ροές κ.α.).

Δεν διαφωνώ με τον Λυκουργο σε τίποτα!

Ειναι 400λτ με ελλειπή φωτισμό!

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο ξερω την αγάπη σου για τις Τ5 !

Και εν μέρει σύμφωνω οτι ειναι μια διαχρονική αξία αποδεδειγμένη !

Αν διάλεγα ξανα θα έκανα ενα υβριδικο συστημα με λεντ + Τ5!

Το πρόβλημα εδω ειναι το πλατος 45εκ που θα με δυσκολέψει στο να χωρέσουν!

Το αλλο θέμα ειναι το μήκος 150εκ το οποίο χρειάζεται τουλάχιστον 84βαττ Τ5 αν δεν κάνω λάθος!

θεωρω οτι με 6χ54 τ5 θα ησουν οκ.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι με 6χ54 τ5 θα ησουν οκ.

Όχι και συ ρε Νίκο :death: !!!!

Αυτο το projectaki το γούσταρα πολυ!

Δεν σκέφτομαι να το διαλύσω για να βάλω Τ5!

Οι προτάσεις που θα ηθελα να ακούσω ειναι πως θα αναβάθμιζα αυτο το φωτιστικό ( χρώμα , εέντασηκτλ)

Οι Τ5 ειναι η σίγουρη λύση , οπως επίσης και ενα ακριβό λεντ φωτιστικό της αγορας!

Όμως εγω θελω να πειραματιστώ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι και συ ρε Νίκο :death: !!!!

Αυτο το projectaki

Δεν σκέφτομαι να το διαλύσω για να βάλω Τ5!

Οι προτάσεις που θα ηθελα να ακούσω ειναι πως θα αναβάθμιζα αυτο το φωτιστικό ( χρώμα , εέντασηκτλ)

Οι Τ5 ειναι η σίγουρη λύση , οπως επίσης και ενα ακριβό λεντ φωτιστικό της αγορας!

Όμως εγω θελω να πειραματιστώ!

Δεν διαφωνο η απαντηση ηταν για τα 80 watt που ειπες .

Link to comment
Share on other sites

Ειτε βαζωντας τεσσερις 54ρες Τ5, 2 μπρος και 2 πισω και το κανεις υδριβιο ή ξεκινας για 3βατα ή 10βατα ειτε με διαφορετικα χρωματα ειτε σε multichip που εχουν διαφορετικα καναλια πανω και ειναι custom...

Εκει πας σε κοντρολετ μετα και τα σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα το μελλον ειναι τα υβριδικά για παρα πολλους λογους. Οποτε η αποψη μου θα ειναι για συν 2 λαμπες Τ5 στο σωστο μηκος. Προσοχη, με το υπαρχουν στησιμο σου, δεν περιμένεις απο τις Τ5 να κανουν ολη τη δουλειά, αλλα να παίξουν συμπληρωματικά και να βοηθήσουν λιγο με το έξτρα φάσμα τους και την διασπορά τους γενικότερα τα κοραλακια σου.

Τωρα για το υπάρχον φωτιστικο η απορια μου ειναι μια. Γιατι εβαλες Λεντοταινιες; Και σε αποδοση χάνουν, και πέφτουν γρηγορα, και δεν αντέχουν σε υγρασία (σε ενα μηνα θα το δεις). Απείρως καλητερη αποδοση θα ειχες με 3w led παντου, παρα με τις ταινιες. Παγκοσμια οι ταινιες ειναι για διακοσμητικούς ή αισθητικούς λογους, δεν μπορουν να ζήσουν κοραλια κατω απο αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα το μελλον ειναι τα υβριδικά για παρα πολλους λογους. Οποτε η αποψη μου θα ειναι για συν 2 λαμπες Τ5 στο σωστο μηκος. Προσοχη, με το υπαρχουν στησιμο σου, δεν περιμένεις απο τις Τ5 να κανουν ολη τη δουλειά, αλλα να παίξουν συμπληρωματικά και να βοηθήσουν λιγο με το έξτρα φάσμα τους και την διασπορά τους γενικότερα τα κοραλακια σου.

Τωρα για το υπάρχον φωτιστικο η απορια μου ειναι μια. Γιατι εβαλες Λεντοταινιες; Και σε αποδοση χάνουν, και πέφτουν γρηγορα, και δεν αντέχουν σε υγρασία (σε ενα μηνα θα το δεις). Απείρως καλητερη αποδοση θα ειχες με 3w led παντου, παρα με τις ταινιες. Παγκοσμια οι ταινιες ειναι για διακοσμητικούς ή αισθητικούς λογους, δεν μπορουν να ζήσουν κοραλια κατω απο αυτες.

Χά χα δεν σε ήξερα όταν τις αγόρασα !

Απλά τις λυπήθηκα να τις πετάξω !

Όπως είπα και στον Παύλο πιο πάνω είναι μόνο για διακοσμητικούς λόγους και να πέρνει σταδιακά ο κυρίως φωτισμός !

Link to comment
Share on other sites

Ειτε βαζωντας τεσσερις 54ρες Τ5, 2 μπρος και 2 πισω και το κανεις υδριβιο ή ξεκινας για 3βατα ή 10βατα ειτε με διαφορετικα χρωματα ειτε σε multichip που εχουν διαφορετικα καναλια πανω και ειναι custom...

Εκει πας σε κοντρολετ μετα και τα σχετικα...

Άγγελε για δώσε ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω ειμαι φαν των 10w high power led, hybrid, ευκολα στην κατασκευη, αρκετα αξιοπιστα και οικονομικα... Ειναι σε φασματα royal blue 460nm και 12000k white, η αναλογια ειναι 2 προς ενα(μπλε-λευκο)...

Με 3 30δες οδηγους, μια ψυχτρα του μετρου, 3 ανεμιστηρακια(εδω θελεις ενα απλο τροφοδοτικο, εγω εχω βαλει παλιο φωρτιστη κινητου για να ειναι σε χαμηλες στροφες, θελεις κυκλοφορια και οχι πολυ δυναμη, επισης γινονται και αθοριβα!) απ το πλαισιο και 9 λεντακια τετοια εχεις 90βατ πανω απ το ενυδρειο σου ακομα... Χωρις φακους χωρις τιποτα, βγαινουν στις 120 μοιρες, και στους 15 ποντους απ την επιφανεια εισαι καλημενος, ενα απλο τζαμακι μονο για την υγρασια απ την εξατμισει...

Θα βγει περιπου και εχωντας καιρο να το κοιταξω κανα 90€... Και με προσωπικη εργασια να περνα και η ωρα σου...

Εαν σε περνει να βγαλεις τις λεντο ταινιες, τα βαζεις εκει εφοσον ειναι αλουμηνιο και καθαρισες απο θεμα ψυξης...

Μην κοιταξεις μαρκες καθως ειναι πανφθηνα και παιρνεις και μεροικα spare μηπως χρειαστουν...

Αλλιως δυο μπαλαστ 2χ54, 8 στεγανα ακροφυσια Τ5, δυο διακοπτες, δυο φισες και την φαντασια σου να παιξεις!

Τριτο σχεδιο, δυο ετοιμα 2χ54 ή 2χ80 κινεζικα και το ενα μπροστα το αλλο πισω...

Θα γινει τις ποπης με τις μπριζες παντως!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι για να συνοψίζουμε!

Έχουμε ενυδρείο 400λτ με διαστάσεις 150 μηκος 45 πλάτος μείον τις κόντρες 30-32εκ και ενα ύψος 60 εκ!

Το υπάρχων DIY φωτιστικό εχει πανω γυρω στα 90 watt λεντοταινιες και 108watt σε 3 watta power led!

Συμφωνούμε ολοι οτι ενα ιδανικό σύστημα θα ηταν υβριδικό με LED και Τ5 ομως μετα απο μια μέτρηση ειδα οτι χωράει μόνο μια Τ5 στο πλάι που δεν με

ικανοποιει αρα παμε σε power led λυση!

post-53089-0-68765400-1421241373_thumb.jpg

Πρέπει να βρούμε

α) τα watt που χρειάζονται ?

β) τα σωστά χρώματα (μπλε, ασπρο, UV, Red, Green, Cyan η οτι αλλο)?

γ) την αναλογία σε χρώματα?

δ) φακούς η όχι?

ε) οτι άλλο θεωρείται απαραίτητο για να το κάνουμε σωστό!

Μια υποσημείωση ΄: ξέρω οτι δεν θα φτιαχτεί κατι ανάλογο απο τα έτοιμα πανάκριβα LED φωτιστικά που υπάρχουν στην αγορά!

Αλλα και οι απαιτήσεις του συστήματος θα ειναι για LPS και καμια monti που μου αρέσει πάρα πολύ :bigemo_harabe_net-143: !

Νομίζω οτι αξίζει να προσπαθήσουμε :bigemo_harabe_net-117: !!!!

Ακούω προτάσεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μας το εκανες πιο λιανα...

Αλλα ειμαι κομματια, μολις μπηκα σπιτι βλεπεις...

Εαν μπορεις και θελεις μπορεις να το ξεκινησεις απ την αρχη το φωτιστηκο και με 10βατα, εχουν συνδηασμους με ολα τα χρωματα ή να πας στην λυση του Σακι και του γκρεγκ, δηλαδη high power multichip, ακριβει λυση αλλα τα εχουν ολα τα χρωματα πανω και δεν κανεις πολλα πολλα...

Αλλα αυτο που μπορω να σου απ τον καναπε μου ειναι, καλητερα πηγαινε σε ενα ετοιμο led zeal να τελειωνεις, κοντα στα λεφτα του θα σου ερθει το diy και θα εχεις και το ομορφο σχεδιο του...

Τα υπολοιπα πιο μετα γιατι κλεινουν τα ματια μου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε το S 400 προς το τελος...

http://www.ledzeal.com/p43.html

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μας το εκανες πιο λιανα...

Αλλα ειμαι κομματια, μολις μπηκα σπιτι βλεπεις...

Εαν μπορεις και θελεις μπορεις να το ξεκινησεις απ την αρχη το φωτιστηκο και με 10βατα, εχουν συνδηασμους με ολα τα χρωματα ή να πας στην λυση του Σακι και του γκρεγκ, δηλαδη high power multichip, ακριβει λυση αλλα τα εχουν ολα τα χρωματα πανω και δεν κανεις πολλα πολλα...

Αλλα αυτο που μπορω να σου απ τον καναπε μου ειναι, καλητερα πηγαινε σε ενα ετοιμο led zeal να τελειωνεις, κοντα στα λεφτα του θα σου ερθει το diy και θα εχεις και το ομορφο σχεδιο του...

Τα υπολοιπα πιο μετα γιατι κλεινουν τα ματια μου... ;)

Ρε φίλε ευχαριστώ που μπήκες στον κοπο να γράψεις ολα αυτα παρολη την κούραση σου!

Το Σαββάτο ήθελα να σου πω οτι ήσουν βασικός εμπνευστής της κατασκευής του φωτιστικού αλλα το ξέχασα!

Καλή ξεκούραση!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είδα ιδέες!

Μάλλον κουραστήκατε να γράφετε :geek: !!!

Άλλα χωρίς φως, πως θα έχουμε φωτός??????

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο δυσκολο να φτιαξεις φωτιστηκο για 400 λιτρα reef που να εχει μεσα sps και να ειναι με led, τα ετοιμα ειναι πανακριβα απ την μια και με το diy θα γλυτωσεις ενα μικρο ισως ποσο στο τελος...

Παω να τσεκαρω κατι και επιστρεφω να συνεχεισω :)

Link to comment
Share on other sites

Είπα να βάλω λιγο χρώμα στη μουντάδα του άσπρου και διάλεξα το καφέ :cigar: !

Εδω και δυο βδομάδες περνάω τις αλγουλες μου που παρόλο τον παλιο βραχο που ειχα δεν κατάφερε να τις κρατήσει μακρυά!

Βασικά ειμαι ολος καφετής αλλα βλέπω μια εξασθένηση!

post-53089-0-03298400-1421516704_thumb.jpg

Απο τιμες ειμαι σχετικα καλα!

Temp: 24,4

Salinity: 32,7 1,024-1,025

Ph: 8 - 8,1

Kh 6,7 - 7 Οπωσ παντα χαμηλο χωρις να ξερω το λογο!!!

ΝΟ3: 2- 5

Po4; 0 - 0,03

Ca ; 450- 490

Mg; 1500

Ολα με Salifert τεστακια ! Και η απορια μου ειναι η εξης : στο παλιο μου ενυδρειο που ειχα soft, zoaw kai ελαχιστα LPS δεν ειχα

καταναλωση σε ασβεστιο και μαγνησιο σχεδον ποτε και παντα χαμηλο Kh! Γιατι ?

post-53089-0-69208700-1421516762_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...