Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

τραβαει ο βραχος σου τωρα για βαλε καμια plate μοντι για να αυξηθει η καταναλωση και βαλε αλατι χαμηλω σε τιμες και με αλλαγες θα κατεβουν ομως ανεβασε το kh.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φωτό, το ενυδρείο δείχνει υπέροχο!

Εγώ πάντος με μαγειρική σόδα (ψημένη γιατί έχω χαμηλό ph) ανεβάζω μια χαρά το Kh.

Link to comment
Share on other sites

τραβαει ο βραχος σου τωρα για βαλε καμια plate μοντι για να αυξηθει η καταναλωση και βαλε αλατι χαμηλω σε τιμες και με αλλαγες θα κατεβουν ομως ανεβασε το kh.

Στο προγραμμα μια Μόντι !

Και αλλάζω από το Red Sea pro στο απλό !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φωτό, το ενυδρείο δείχνει υπέροχο!

Εγώ πάντος με μαγειρική σόδα (ψημένη γιατί έχω χαμηλό ph) ανεβάζω μια χαρά το Kh.

Λουκά έχω το alkaline buffer bright well όποτε μόλις τελειώσει πάω για σόδα !
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φωτό, το ενυδρείο δείχνει υπέροχο!

Εγώ πάντος με μαγειρική σόδα (ψημένη γιατί έχω χαμηλό ph) ανεβάζω μια χαρά το Kh.

Θα σε μαλώσω εσενα! Γιατι ψήνεις την σόδα και δεν την αγοράζεις έτοιμη; Η ψημένη σόδα ειναι η σόδα πλυσίματος η ανθρακικη σοδα. :jig:

Τωρα για φωτιστικο, αυτο που ζητας ειναι ενα τεράστιο θεμα. Απορίπτεις Τ5 και φωτιστικά εμποριου γιατι ειναι εγγυημένα και προτιμάς να ρισκάρεις, να ταλαιπωρείται και να ξοδεύεται; Καπως ετσι φαινετε σε εμενα. Κυριος γιατι δεν μπορεις να ρισκάρεις, δεν ξερεις ειτε τι να φτιάξεις η να δοκιμάσεις για να ρισκάρεις, ενω οι λυσεις πια ειναι δεδομένες.

Να δωσω μια γρήγορη εξήγηση για το ρίσκο. Ρίσκο πηρε ο Αγγελος να βαλει τα 10w hybrid led. Μπορει να μην ειναι η καλυτερη δυνατή λυση, ειτε σε αναπτυξη ειτε σε αξιοπιστία σε βαθος χρονου, αλλα εχει και καποια αναπτυξη και καποια αξιοπιστία εως τωρα. Καποιο ρίσκο επισης πηρε ο Sakis Draminos, βάζοντας τα multichip και κάνοντας ενα καλο led φωτιστικο. Ειχε καποια δεδομενα απο πριν απο αλλα παιδια που τον βοήθησαν να αποφύγει αρκετες κακοτοπιές, εως τωρα του βγήκε ωραιο το αποτέλεσμα και το προχωράει. Αλλα και τα δυο παραδείγματα, τα παιδια το ειχαν ψαξει καπως και τα αποτελεσματα γενικα δούλεψαν. :)

Απο μια ανάγνωση σε οτι εχεις γράψει, μαλλον το κοστος σε περιορίζει. Οποτε δωσε μας ενα budget που σχεδιάζεις να δωσεις και απο εκει θα δουμε τι λυσεις θα σε καλύψουν. Δεν ειναι ακριβό οπως ενα φωτιστικο με Τ5 ενω υπαρχουν και λυσεις για αξιοπρεπέστατα led φωτιστικά.

Για το στοκ που θα θες να εχεις, τα 10w led ακούγονται η καλυτερη ιδεα, ειδικα αν συνδυάσεις και 2 λαμπες σε Τ5 για να δωσεις και έξτρα φάσμα που παντα ειναι χρήσιμο και δεν κοστίζει ιδιαιτερα,

Θα πατήσω στην ιδεα του Αγγέλου και θα σου δωσω μερικες ολοκληρωμένες ιδέες για το φωτισμο σου.

Πρόταση Α: Τα κλασικά υβριδικά 10w 6 Royal blue και 3 20.000K ή 10.000Κ

http://www.leds-global.com/10w-hybrid-actinic-blue-led-chips-for-aquarium-light-p-304.html

E-bay

http://www.ebay.com/itm/Square-Actinic-Hybrid-10W-3-Cold-White-6-Royal-Blue-High-Power-LED-Light-Bulb-/321142493689?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac59591f9

Πρόταση Β: Φτιάχνεις τα δικα σου 10w led, με τις δικές σου προδιαγραφές. Εχεις 9 θεσεις να βαλεις οτι χρωμα θες, και μίνιμουμ παραγγελία ειναι 12 τεμάχια.

http://www.leds-global.com/customized-10w-multichips-led-for-aquarium-p-366.html

Πρόταση σε χρωματα:

1 UV

1 Actinic

3 Royal blue

1 blue

2 6,5K

1 10K

Και εχεις ενα σαφως ποιο πλήρες φάσμα απο τα στανταρ υβριδικά με λιγο μεγαλυτερο κοστος.

Απο εκει και περα, αποφάσισε εσυ ποσα watt θελεις. 250 με 300w μου φαινετε μια καλη βαση για το ενυδρειο σου, απο εκει και περα, τα συγκεκριμενα power led δεν ξερουμε πως θα ειναι σε 2-3 χρονια απο θεμα απόδοσης και αντοχής.

Εχεις τα σύκα, εχεις και τη σκάφη, εσυ αποφάσιζεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σε μαλώσω εσενα! Γιατι ψήνεις την σόδα και δεν την αγοράζεις έτοιμη; Η ψημένη σόδα ειναι η σόδα πλυσίματος η ανθρακικη σοδα. :jig:

Τωρα για φωτιστικο, αυτο που ζητας ειναι ενα τεράστιο θεμα. Απορίπτεις Τ5 και φωτιστικά εμποριου γιατι ειναι εγγυημένα και προτιμάς να ρισκάρεις, να ταλαιπωρείται και να ξοδεύεται; Καπως ετσι φαινετε σε εμενα. Κυριος γιατι δεν μπορεις να ρισκάρεις, δεν ξερεις ειτε τι να φτιάξεις η να δοκιμάσεις για να ρισκάρεις, ενω οι λυσεις πια ειναι δεδομένες.

Να δωσω μια γρήγορη εξήγηση για το ρίσκο. Ρίσκο πηρε ο Αγγελος να βαλει τα 10w hybrid led. Μπορει να μην ειναι η καλυτερη δυνατή λυση, ειτε σε αναπτυξη ειτε σε αξιοπιστία σε βαθος χρονου, αλλα εχει και καποια αναπτυξη και καποια αξιοπιστία εως τωρα. Καποιο ρίσκο επισης πηρε ο Sakis Draminos, βάζοντας τα multichip και κάνοντας ενα καλο led φωτιστικο. Ειχε καποια δεδομενα απο πριν απο αλλα παιδια που τον βοήθησαν να αποφύγει αρκετες κακοτοπιές, εως τωρα του βγήκε ωραιο το αποτέλεσμα και το προχωράει. Αλλα και τα δυο παραδείγματα, τα παιδια το ειχαν ψαξει καπως και τα αποτελεσματα γενικα δούλεψαν. :)

Απο μια ανάγνωση σε οτι εχεις γράψει, μαλλον το κοστος σε περιορίζει. Οποτε δωσε μας ενα budget που σχεδιάζεις να δωσεις και απο εκει θα δουμε τι λυσεις θα σε καλύψουν. Δεν ειναι ακριβό οπως ενα φωτιστικο με Τ5 ενω υπαρχουν και λυσεις για αξιοπρεπέστατα led φωτιστικά.

Για το στοκ που θα θες να εχεις, τα 10w led ακούγονται η καλυτερη ιδεα, ειδικα αν συνδυάσεις και 2 λαμπες σε Τ5 για να δωσεις και έξτρα φάσμα που παντα ειναι χρήσιμο και δεν κοστίζει ιδιαιτερα,

Θα πατήσω στην ιδεα του Αγγέλου και θα σου δωσω μερικες ολοκληρωμένες ιδέες για το φωτισμο σου.

Πρόταση Α: Τα κλασικά υβριδικά 10w 6 Royal blue και 3 20.000K ή 10.000Κ

http://www.leds-global.com/10w-hybrid-actinic-blue-led-chips-for-aquarium-light-p-304.html

E-bay

http://www.ebay.com/itm/Square-Actinic-Hybrid-10W-3-Cold-White-6-Royal-Blue-High-Power-LED-Light-Bulb-/321142493689?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac59591f9

Πρόταση Β: Φτιάχνεις τα δικα σου 10w led, με τις δικές σου προδιαγραφές. Εχεις 9 θεσεις να βαλεις οτι χρωμα θες, και μίνιμουμ παραγγελία ειναι 12 τεμάχια.

http://www.leds-global.com/customized-10w-multichips-led-for-aquarium-p-366.html

Πρόταση σε χρωματα:

1 UV

1 Actinic

3 Royal blue

1 blue

2 6,5K

1 10K

Και εχεις ενα σαφως ποιο πλήρες φάσμα απο τα στανταρ υβριδικά με λιγο μεγαλυτερο κοστος.

Απο εκει και περα, αποφάσισε εσυ ποσα watt θελεις. 250 με 300w μου φαινετε μια καλη βαση για το ενυδρειο σου, απο εκει και περα, τα συγκεκριμενα power led δεν ξερουμε πως θα ειναι σε 2-3 χρονια απο θεμα απόδοσης και αντοχής.

Εχεις τα σύκα, εχεις και τη σκάφη, εσυ αποφάσιζεις :)

Ερώτηση : μου προτείνεις τα 10 watt Led και οχι τα 3w! γιατι?

Ο λογος που προτίμησα τα 3βατα ηταν οτι σε τοσο μηκος θα μπορουσα να πιασω μεγαλύτερο φάσμα λογο ποσότητας!

Αν κάνω λάθος μου λες!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : μου προτείνεις τα 10 watt Led και οχι τα 3w! γιατι?

Ο λογος που προτίμησα τα 3βατα ηταν οτι σε τοσο μηκος θα μπορουσα να πιασω μεγαλύτερο φάσμα λογο ποσότητας!

Αν κάνω λάθος μου λες!

Οχι δεν κανεις λαθος, δεν υπαρχει λαθος εδω. Απλα νόμιζα οτι ήθελες το λιγοτερο δυνατον κοστος και βαβουρα που τα συγκεκριμενα σου προσφέρουν. Τα 3w ειναι καπως ποιο βαβουριαρικα αλλα αν το ψάξεις σωστα εχεις περισοτερες επιλογες. Οποτε ειναι εσυ τι θελεις!
Link to comment
Share on other sites

Μάριε όπως σου έχω πει κατεπαναλυψη εκτιμώ πολύ τις γνώσεις σου αλλά και τον χρόνο που διαθέτεις να τις μοιράζεσαι με όλους μας!

Αλλά όπως έχεις καταλάβει μου αρέσει να ψαχνωμαι στο κομμάτι του DIY και να δοκιμάζω !

Είναι ένα σημείο που με τράβηξε στο θαλασσινό ενυδρείο και στις δυνατότητες πειραματισμού!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε μαλώσω εσενα! Γιατι ψήνεις την σόδα και δεν την αγοράζεις έτοιμη; Η ψημένη σόδα ειναι η σόδα πλυσίματος η ανθρακικη σοδα. :jig:

Τωρα για φωτιστικο, αυτο που ζητας ειναι ενα τεράστιο θεμα. Απορίπτεις Τ5 και φωτιστικά εμποριου γιατι ειναι εγγυημένα και προτιμάς να ρισκάρεις, να ταλαιπωρείται και να ξοδεύεται; Καπως ετσι φαινετε σε εμενα. Κυριος γιατι δεν μπορεις να ρισκάρεις, δεν ξερεις ειτε τι να φτιάξεις η να δοκιμάσεις για να ρισκάρεις, ενω οι λυσεις πια ειναι δεδομένες.

Να δωσω μια γρήγορη εξήγηση για το ρίσκο. Ρίσκο πηρε ο Αγγελος να βαλει τα 10w hybrid led. Μπορει να μην ειναι η καλυτερη δυνατή λυση, ειτε σε αναπτυξη ειτε σε αξιοπιστία σε βαθος χρονου, αλλα εχει και καποια αναπτυξη και καποια αξιοπιστία εως τωρα. Καποιο ρίσκο επισης πηρε ο Sakis Draminos, βάζοντας τα multichip και κάνοντας ενα καλο led φωτιστικο. Ειχε καποια δεδομενα απο πριν απο αλλα παιδια που τον βοήθησαν να αποφύγει αρκετες κακοτοπιές, εως τωρα του βγήκε ωραιο το αποτέλεσμα και το προχωράει. Αλλα και τα δυο παραδείγματα, τα παιδια το ειχαν ψαξει καπως και τα αποτελεσματα γενικα δούλεψαν. :)

Απο μια ανάγνωση σε οτι εχεις γράψει, μαλλον το κοστος σε περιορίζει. Οποτε δωσε μας ενα budget που σχεδιάζεις να δωσεις και απο εκει θα δουμε τι λυσεις θα σε καλύψουν. Δεν ειναι ακριβό οπως ενα φωτιστικο με Τ5 ενω υπαρχουν και λυσεις για αξιοπρεπέστατα led φωτιστικά.

Για το στοκ που θα θες να εχεις, τα 10w led ακούγονται η καλυτερη ιδεα, ειδικα αν συνδυάσεις και 2 λαμπες σε Τ5 για να δωσεις και έξτρα φάσμα που παντα ειναι χρήσιμο και δεν κοστίζει ιδιαιτερα,

Θα πατήσω στην ιδεα του Αγγέλου και θα σου δωσω μερικες ολοκληρωμένες ιδέες για το φωτισμο σου.

Πρόταση Α: Τα κλασικά υβριδικά 10w 6 Royal blue και 3 20.000K ή 10.000Κ

http://www.leds-global.com/10w-hybrid-actinic-blue-led-chips-for-aquarium-light-p-304.html

E-bay

http://www.ebay.com/itm/Square-Actinic-Hybrid-10W-3-Cold-White-6-Royal-Blue-High-Power-LED-Light-Bulb-/321142493689?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac59591f9

Πρόταση Β: Φτιάχνεις τα δικα σου 10w led, με τις δικές σου προδιαγραφές. Εχεις 9 θεσεις να βαλεις οτι χρωμα θες, και μίνιμουμ παραγγελία ειναι 12 τεμάχια.

http://www.leds-global.com/customized-10w-multichips-led-for-aquarium-p-366.html

Πρόταση σε χρωματα:

1 UV

1 Actinic

3 Royal blue

1 blue

2 6,5K

1 10K

Και εχεις ενα σαφως ποιο πλήρες φάσμα απο τα στανταρ υβριδικά με λιγο μεγαλυτερο κοστος.

Απο εκει και περα, αποφάσισε εσυ ποσα watt θελεις. 250 με 300w μου φαινετε μια καλη βαση για το ενυδρειο σου, απο εκει και περα, τα συγκεκριμενα power led δεν ξερουμε πως θα ειναι σε 2-3 χρονια απο θεμα απόδοσης και αντοχής.

Εχεις τα σύκα, εχεις και τη σκάφη, εσυ αποφάσιζεις :)

Το ξέρω μου το είχες πει στη συνάντηση αλλά έχω ακόμα από τη σόδα που είχα ψήσει. Δεν έχει τελειώσει. Τώρα βέβαια η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βρεί κάπου κοντά μου σόδα πλυσίματος ακόμα, και έχω ακούσει ότι είναι και αρκετά ακριβότερη από τη μαγειρική οπότε ακόμα στο ψάξιμο είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Water waves....

Άγγελε νομίζω είναι μαγειρική και όχι πλυσίματος. Κάνω λάθος ή έχει και από τις δύο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πια εχουν και ποια η διαφορα τους, τοσοι που την βαζουν στα ενυδρεια τους(μαζι και εγω) δεν εχουν αναφερει καποιο θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά η μαγειρική μπορεί να ρίξει λίγο το ph ενώ η πλυσίματος να το ανεβάσει ελαφρά οπότε αν έχεις χαμηλό ph καλύτερα να βάζεις πλυσίματος.

Ελπίζω να τα λέω σωστά.

Και εγώ την ίδια χρησιμοποιώ απλά την έχω ψήσει για να γίνει σόδα πλυσίματος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να μας διαφωτίσει ο μαριος γιατί με βλέπω με "ουίσκι σόδα" 😜!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει να ψαχνωμαι στο κομμάτι του DIY και να δοκιμάζω !

Είναι ένα σημείο που με τράβηξε στο θαλασσινό ενυδρείο και στις δυνατότητες πειραματισμού!

Και αυτο ειναι κομμάτι της μαγείας του χομπι που αγαπαμε ολοι μας και μεσα απο το ψαξιμο μπορείς να κανεις όμορφα πραγματάκια φιλε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενα μικρο Update μετα απο αρκετο καιρο!

Ακόμα εχω αλγες :notfair: που σιγα σιγα απο καφέ (μάλλον διατομικη) γυρνάει σε πράσινη και λιγότερη σε ποσοτητα!

Απο τιμές καλα πάμε!!!

ph: 8,10

Kh 8,2 με buffer

No3 Σχεδόν μη ανιχνεύσιμα (0 - 2)

Po4: Μη ανιχνεύσιμα

Mg: 1500+ δεν πέφτει??????

Ca: 480 δεν πέφτει

Θεμοκρασια: 24

Κάποια κοραλακια

post-53089-0-88736200-1423486931_thumb.jpg

Brain!

post-53089-0-54155500-1423487022_thumb.jpg

Goniopora!

post-53089-0-51624500-1423487439_thumb.jpg

Plate!

Αυτές είναι κάποιες νέες αφίξεις του τελευταίου μηνά!

Link to comment
Share on other sites

Ωχωχωχ με γειεςςςςς!!!Κουκλιά τα νέα κοραλακια! Άντε να τα χαίρεσαι.

Με το φωτιστικό έχουμε κανένα νέο?

Link to comment
Share on other sites

Περιορισε το ταισμα κλεισε δοσομετρικη και ριχνε βακτηρια,και κανε σκουπα να χαιρεσε τους νεους κατοικους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πολύ ωραία προσπάθεια εχεις κάνει! Μου αρεσει γιατι εχεις προβλεψει χωρο για το μελλον!

Ωραίο αερατο, με καθαρες αποστάσεις το aquascaping!

Πολύ ωραία και η ψαροσύνθεση!

Συγνώμη αν δεν το πρόσεξα αλλα δεν ειδα καπου να αναφερεις για την φιλτρανση σου και το σαμπ.

Εχεις βαλει σκιμμερ αυτο που ειχες και στο προηγούμενο? Αν θυμάμαι ενα κινεζικο?

Με το θέμα της αναπλήρωσης εχεις κανει κατι?

Σου ευχομαι καλη συνέχεια και υγεία σε όλα σου τα ζωντανά!

Link to comment
Share on other sites

Ωχωχωχ με γειεςςςςς!!!Κουκλιά τα νέα κοραλακια! Άντε να τα χαίρεσαι.

Με το φωτιστικό έχουμε κανένα νέο?

Να εισαι καλα Γιαννακο!

Περιμενω τα λεντακια ακομα! Αυτη τη φορα άργησαν να ερθουν!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ζωντανά!

Ευχαριστω Μανο!

Περιμένω να κολλήσεις το καινούργιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...