Jump to content

Danonano Reef Boyu Tl450


dano23

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλή χρονιά..

Λέγομαι Γιώργος και αποφάσισα δειλά δειλά να μπω στο θαλασσινό νερό με αρκετό διάβασμα και βοήθεια από έναν καλό φίλο μου..από μικρός είχα μια μικρή επαφή με τα ενυδρεία γλυκού νερού κυρίως μιας και ο πατέρας μου είχε και έχει ακόμη στο σπίτι του...πάμε στο ζουμί τώρα... :geek:

ενυδρείο :boyu tl 450

διαστάσεις : 40x48x46

λίτρα : 58

Το ενυδρείο έχει κυκλοφορητή δικό του,skimmer από το μεγαλύτερο αδελφάκι του (tl550),θερμοστάτη eheim 150w,2 Fluval Sea Aquarium Circulation Pump (CP1), 3.5W,λάμπα διπλή 2x18w(λευκό-μπλε)

Από βράχο έχει γύρω στα 6 κιλά(3,5Ζ,2,5Ν),αραγωνίτη 6 κιλά στρωμένο από το ενυδρείο του φίλου μου όπως επίσης και το μεγαλύτερο μέρος του νερού,αντιφώσφορο σιδήρου και άνθρακα σε καλτσάκια στην πλάτη του...

από κατοίκους έχουμε 2 trochus (αν τα γράφω σωστά),2 nassarius και 2 amphiprion ocellaris...

Το ενυδρείο τρέχει σχεδόν ένα μήνα και όλα θέλω να πιστεύω ότι πάνε καλά...

Από μετρήσεις οι οποίες έγιναν χθες έχουμε:

αλατότητα : 1024

Ph : 8,2

Kh : 11,8

Ca : -

Mg : -

PO4 : 0,03

NO2 : -

NO3 : 5

NH4 : 0

το καλύτερο και πιο βασικό είναι ότι το δέχτηκε η γυναίκα μέσα στο σπίτι οπότε καλά ξεκινήσαμε και εδώ θα μαστε να τα λέμε και να ανταλλάσουμε απόψεις...σας παραθέτω και 3 πρόχειρες φωτογραφίες...

post-60138-0-16656600-1420723126_thumb.jpg

post-60138-0-16978900-1420723207_thumb.jpg

post-60138-0-71684900-1420723234_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου και καλη χρονια

Καλοριζικο να το χαιρεσαι :thumbsu:

Ο βραχος ζωντανος;;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλοριζικο ειμαι και εγω σε αναμενα καρβουνα να παρω το tl450 μιας και ειναι κομψο και πανω απ'ολα ειναι πλαγκ εν πλει ενημερωνε μας... με την προοδο σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου και καλη χρονια

Καλοριζικο να το χαιρεσαι :thumbsu:

Ο βραχος ζωντανος;;

Ευχαριστώ...έβαλα 3.5 ζωντανό και 2.5 νεκρό...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου και καλη χρονια

Καλοριζικο να το χαιρεσαι :thumbsu:

Ο βραχος ζωντανος;;

Α τωρα το ξαναειδα οκ

Link to comment
Share on other sites

και άλλες 2 πλαινές...

post-60138-0-61883400-1420751498_thumb.jpg

post-60138-0-21806900-1420751516_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αεράτο στήσιμο έκανες.

Μου αρέσει πολύ.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αεράτο στήσιμο έκανες.

Μου αρέσει πολύ.

Καλή συνέχεια!

σ ευχαριστώ maik...η αλήθεια είναι ότι ήθελα να μην φαίνεται πολύ στημένο...3 φορές το άλλαξα μέχρι να βρεθεί ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα..ελπίζω να το κατάφερα....
Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

νέες αφίξεις στο ενυδρειάκι και άλλη ζωντάνια-ομορφιά πλέον...

IMG_20150110_144455_zpsc682924a.jpg

IMG_20150111_122822_zps8ac15aa2.jpg

IMG_20150110_214342_zps0a563d0d.jpg

IMG_20150110_141448_zps111c9074.jpg

IMG_20150110_213952_zpse75681b4.jpg

IMG_20150110_214010_zps1b647d0a.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ φίλε μου αλλά και το δικό σου δεν πάει πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο στισιμο βραχου. και ωραια ζωντανα διαλεξες. Προχωρα. Το ενυδρειο που εχεις μπορει να υστερει σε λιτρα αλλα μπορει να γινει κουκλα!! (Εχω το TL-550 :) )

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο στισιμο βραχου. και ωραια ζωντανα διαλεξες. Προχωρα. Το ενυδρειο που εχεις μπορει να υστερει σε λιτρα αλλα μπορει να γινει κουκλα!! (Εχω το TL-550 :) )

Να σαι καλά...ο φίλος μου που με βοηθάει έχει κ εκείνος το tl550..εγώ δεν το πήρα γιατί δεν έχω τον κατάλληλο χώρο για το συγκεκριμένο και ότι συνεπάγεται με μεγαλύτερο ενυδρείο αν και πολύ θα το θελα...πάντως και το μικρούλι όπως είπες κ εσύ έχει πολλές δυνατότητες...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα να σου ζήσουν! Άντε και στα κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα να σου ζήσουν! Άντε και στα κοράλια.

Καλογέμιστο φίλε μου! :)

ευχαριστώ παιδιά.....

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας, θα το ηθελα λιγο πιο "αερατο" αλλα ειναι γουστα αυτα...

Διαβασε, δες και ρωτα πριν καθε αγορα ή οπου βρεις "προβλημα" :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας, θα το ηθελα λιγο πιο "αερατο" αλλα ειναι γουστα αυτα...

Διαβασε, δες και ρωτα πριν καθε αγορα ή οπου βρεις "προβλημα" :)

πίστεψε με πιο αεράτο δεν γινόταν....εννοείται ότι πέφτει διάβασμα συνέχεια γιατί το θαλασσινό απ ότι βλέπω όσο αναφορά τις γνώσεις δεν σταματάει ποτέ..όλο και κάτι καινούριο μαθαίνεις... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να κάνω μία ερώτηση όσο αφορά τον φωτισμό...έβγαλα την λάμπα που είχε το ενυδρείο και έφτιαξα εγώ με 5 λευκά bribgelux,5 royal blue bridgeluxκαι 2 violet actinic bridgelux(εγώ αρχικά σκεφτόμουν να βάλω 6 λευκά και 6 μπλε αλλά μου πρότειναν από εκεί που τα πήρα τα 2 violet) και το αποτέλεσμα ήταν αυτό...

6237907c-3293-4e6d-a721-0d44b5ce8189_zps

και αναρωτιέμαι μήπως παραείναι μωβ...η φωτογραφία βέβαια είναι από κινητό και το μωβίζει λίγο παραπάνω...για δώστε τα φώτα ρε παιδιά άμα είναι να το αλλάξω...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ρε παιδιά να μου πει την γνώμη του?για να δώσω λεπτομέρειες περισσότερες τα violet είναι ακριβώς στο κέντρο(σκέφτομαι μηπως δεν τα έβαλα στην σωστή θέση)..βασικά είναι 4 τριάδες όλα...

1)μπλε-λευκο-μπλε

2)λευκο-μωβ-λευκο

3)μπλε-μωβ-λευκο

4)λευκο-μπλε-λευκο

Link to comment
Share on other sites

εσένα φίλε μου στο μάτι πώς σου φαίνεται?

Στο πρακτικό κομμάτο θα το δείς όταν με το καλό μπούν μέσα κοραλλάκια. Πάντως στη φώτο "μοβίζει" λίγο. Αν απο κοντά που λές δεν είναι τόσο και εσένα σου αρέσει τότε είσαι οκ ;)

Link to comment
Share on other sites

εσένα φίλε μου στο μάτι πώς σου φαίνεται?

Στο πρακτικό κομμάτο θα το δείς όταν με το καλό μπούν μέσα κοραλλάκια. Πάντως στη φώτο "μοβίζει" λίγο. Αν απο κοντά που λές δεν είναι τόσο και εσένα σου αρέσει τότε είσαι οκ ;)

η αλήθεια είναι ότι μοβίζει αρκετά σε σχέση με την λάμπα και δεν μου αρέσει τόσο...εμένα αυτό που με νοιάζει είναι να έχω σωστό φωτισμό όταν αρχίσω να βάζω κοράλια μέσα...δλδ πρέπει να φτάσω στον ίδιο φωτισμό με την λάμπα από άποψης χρωματισμού ή είναι σωστό να υπάρχει και violet μέσα το οποίο βοηθάει σε κάτι μέσα στον ενυδρείο σαν χρώμα??αυτό το ρωτάω γιατί σήμερα θα καθήσω να το φτιάξω όταν γυρίσω από την δουλειά και θέλω να δω αν πρέπει να προσθέσω λευκά εξτρά στον υπάρχων φωτισμό ή να ξυλώσω και τα violet...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμενα στην τελευταία φώτο το φασμα που φαίνεται στο ματι δειχνει πολυ όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι μια χαρα ετσι! Στην θεση σου θα το αφηνα έτσι.

Εγω θα αφηνα 2 violet. Αλλα φυσικα οτι αρεσει στο ματι σου καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...