Jump to content

Danonano Reef Boyu Tl450


dano23

Recommended Posts

πριν 16 ώρες, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Πολυ ομορφα!!!:thumbsu:

Σ ευχαριστώ Βασίλη....

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά..

Πολυ όμορφα και τα τρία

Η δεύτερη ποιο είδος είναι ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Yautja έγραψε:

Χρόνια πολλά..

Πολυ όμορφα και τα τρία

Η δεύτερη ποιο είδος είναι ?

 

Σ ευχαριστώ φίλε μου..η δεύτερη είναι acropora plana....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα παιδιά..λοιπόν αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εδώ και αρκετές εβδομάδες..ενώ τα κοράλια είναι υγιέστατα έχω μηδενικές καταναλώσεις σχεδόν και δεν γνωρίζω τι μπορεί να φταίει...δεν έχω αλλάξει κάτι στις ρουτίνες μου και ενώ έχω παρατηρήσει ανάπτυξη μικρή δεν έχω κατανάλωση...ακούω συμβουλές για το τι μπορεί να συμβαίνει...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

μετρας αυξημένες τιμές και η δοσομετρική τρέχει κανονικά?

όχι Πάνο δεν ρίχνω τπτ σε συμπλήρωμα και οι τιμές είναι ίδιες..πχ κάνω αλλαγή την κυριακή,μετράω kh και την τετάρτη που ξαναμετράω έχω απόκλιση 0.1-0.2 ή και καθόλου....αν βάλω δοσομετρική να τρέχει θα πάνε στα ύψη

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Ωχ κάτι συμβαίνει !

 

Και ειναι βδομαδες τωρα ;;;

 

ολες οι τιμές ειναι αμετάβλητες ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

τα ζωντανά έχουν πολύποδες?

ναι Πάνο..μέρα νύχτα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ωχ κάτι συμβαίνει !

 

Και ειναι βδομαδες τωρα ;;;

 

ολες οι τιμές ειναι αμετάβλητες ;

ναι Διονύση...αμελητέες ποσότητες η διαφορά σε μετρήσεις...δοσομετρική δεν την χρησιμοποιώ και πολύ σπάνια να προσθέσω κάτι λίγο...αν εξαιρέσω όμως αυτό τα κοράλια δείχνουν να είναι σε πολύ καλή κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με άλλο τεστ? πχ απο κάποιον φίλο?   Μου μοιάζει λες και δεν μετράει σωστά το τεστ και δείχνει την ίδια τιμη συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Δοκίμασες με άλλο τεστ? πχ απο κάποιον φίλο?   Μου μοιάζει λες και δεν μετράει σωστά το τεστ και δείχνει την ίδια τιμη συνέχεια. 

Θα το δοκιμάσω Ευγένειε αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατί πρόσφατα μου τελείωσε και πήρα καινούριο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ριξε λιγο ιωδιο και ιχνοστοιχεια επισεις ταισε τα λιγο.

Οκ Νίκο μπορεί να δοκιμάσω ιώδιο άμα είναι...ρίχνω ρότιφερς 2 φορές την εβδομάδα βράδυ με κλειστά φώτα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

Οκ Νίκο μπορεί να δοκιμάσω ιώδιο άμα είναι...ρίχνω ρότιφερς 2 φορές την εβδομάδα βράδυ με κλειστά φώτα....

Ιχνοστοιχεια και απανω τους ,ολη νυχτα κλειστο σκιμερ.Επισεις η λαμπες ποσο καιρο τρεχουν.

Link to comment
Share on other sites

και γω θα έλεγα για αρχη να δοκιμάσεις αλλα τεστακια και να διπλό τσεκάρεις αλατοτητα 

 

Αλλαξες τιποτα σε ρουτίνες ; 

προσθεσες κατι τελευταία ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ιχνοστοιχεια και απανω τους ,ολη νυχτα κλειστο σκιμερ.Επισεις η λαμπες ποσο καιρο τρεχουν.

Οι 2 λάμπες πλησιάζουν χρόνο..τα λεντ κανένα 2χρονο παίζουν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

και γω θα έλεγα για αρχη να δοκιμάσεις αλλα τεστακια και να διπλό τσεκάρεις αλατοτητα 

 

Αλλαξες τιποτα σε ρουτίνες ; 

προσθεσες κατι τελευταία ;

Όχι Πάνο δεν έχω αλλάξει κάτι...θ αρχίσω ένα ένα ξανά να τα επιβεβαιώσω με άλλα τεστ-ρεφρακτόμετρο μήπως κάτι είναι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όλα τα τεστ το ίδιο ;;;;

 

Αν ηταν μόνο ενα θα έλεγες ότι έληξε !

 

Ολα ;;;

 

Βλεπεις κάτι άλλο που να σε ανησυχεί ;

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό φίλε μου είναι η κατάσταση των κοραλλιών.

Αν τα κοράλλια είναι καλά και τα τεστάκια δεν έχουν λήξει ή δεν τα κάνεις λάθος, τότε εγω στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα.

 

Θυμάμαι είχε τύχει και σε μένα, με το μαγνήσιο και το ασβέστιο κολλημένα.. Ακολούθα τις ρουτίνες σου και θα ξεκινήσει η κατανάλωση, μην ανησυχείς.Αστο ενυδρείο να πάρει το δρόμο του. Κάποια ωριμάζουν γρήγορα, κάποια θέλουν πιο πολύ χρόνο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ρε παιδιά όλα τα τεστ το ίδιο ;;;;

 

Αν ηταν μόνο ενα θα έλεγες ότι έληξε !

 

Ολα ;;;

 

Βλεπεις κάτι άλλο που να σε ανησυχεί ;

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Το σημαντικό φίλε μου είναι η κατάσταση των κοραλλιών.

Αν τα κοράλλια είναι καλά και τα τεστάκια δεν έχουν λήξει ή δεν τα κάνεις λάθος, τότε εγω στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα.

 

Θυμάμαι είχε τύχει και σε μένα, με το μαγνήσιο και το ασβέστιο κολλημένα.. Ακολούθα τις ρουτίνες σου και θα ξεκινήσει η κατανάλωση, μην ανησυχείς.Αστο ενυδρείο να πάρει το δρόμο του. Κάποια ωριμάζουν γρήγορα, κάποια θέλουν πιο πολύ χρόνο.

 

 

Όχι παιδιά όλα τ άλλα φυσιολογικά...όπως είπα και πιο πάνω αν δεν είχα αυτό με τις καταναλώσεις θα έλεγα ότι όλα κυλάνε ρολόι...φουλ πολύποδες και χρώμα καλό θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Το σημαντικό φίλε μου είναι η κατάσταση των κοραλλιών.

Αν τα κοράλλια είναι καλά και τα τεστάκια δεν έχουν λήξει ή δεν τα κάνεις λάθος, τότε εγω στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα.

 

Θυμάμαι είχε τύχει και σε μένα, με το μαγνήσιο και το ασβέστιο κολλημένα.. Ακολούθα τις ρουτίνες σου και θα ξεκινήσει η κατανάλωση, μην ανησυχείς.Αστο ενυδρείο να πάρει το δρόμο του. Κάποια ωριμάζουν γρήγορα, κάποια θέλουν πιο πολύ χρόνο.

 

 

 

Ρε Θοδωρα ο Γιώργο εχει πολλα sps. Δεν δικαιολογεί καθόλου κατανάλωση σε ασβέστιο και kh !

Εσυ που εχεις πιο σοφτ κατάσταση μπορεί να μην βλέπεις έντονες καταναλώσεις αλλα ιδιαίτερα το kh μόνο βράχο να εχεις το βλέπεις να πέφτει !

 

Συμφονω μαζί σου ότι δεν πρεπει να τρελενεται αφού δεν βλέπει κάτι φοβερό στα κοραλια του αλλα πιστεύω ότι πρεπει να ειναι σε επαγρύπνηση !

 

Βεβαια μιλάω και εγω ! "Που εχω καεί και φυσάω το γιαούρτι" :) !

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Εσυ που εχεις πιο σοφτ κατάσταση

 

Συμφωνώ Διονύση, αλλά όταν είχα κι εγω το ίδιο θέμα είχα sps. Ώσπου κάποια στιγμή άρχισα να βλέπω καταναλώσεις.Δεν ε΄κανα κάτι ιδιαίτερο, ακολουθούσα τις ρουτίνες.

 

Ας έχει μια προσοχή ο φίλος, αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι και θέμα ωρίμανσης του ενυδρείου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dano23 έγραψε:

Οι 2 λάμπες πλησιάζουν χρόνο..τα λεντ κανένα 2χρονο παίζουν...

Αλλαξε τις λαμπες και βλεπεις τις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...