Jump to content

Danonano Reef Boyu Tl450


dano23

Recommended Posts

Άντε με το καλό και οι νέοι κάτοικοι.Τώρα θα έχεις αρκετό χώρο μπροστά να χαίρεσαι την κίνηση των ψαριών!

Αρχίζει και ομορφαίνει όλο και πιο πολύ...μπράβο!

Σ ευχαριστώ Γιάννη...άντε και το δικό σου σιγά σιγά να γίνει όπως το έχεις φανταστεί...παρακολουθώ τις εξελίξεις...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

για πάμε να κάνουμε ένα μικρό update...

μετά από το πρόβλημα που μου προκαλούσε το κυανοβακτήριο και μου έριξε λίγο την διάθεση για το ενυδρείο γενικά αποφάσισα να το πολεμήσω όσο καλύτερα γίνεται και αγόρασα ερυθρομυκίνη μιας και το chemiclean είναι πανάκριβο και με τον σταυρό στο χέρι ξεκίνησα..το ενυδρείο ενδεικτικά έιχε φτάσει σε αυτό το σημείο...

IMG_20150503_185817_zpsknxzkslp.jpg

μετά από την θεραπεία που διάβασα και εκτέλεσα κατά γράμμα πιστεύω ότι φτάσαμε σε ικανοποιητικό επίπεδο και πλέον μπορώ να δω τι θα κάνω με το σύστημα γενικά και τα κοραλάκια αν θα αντέξουν..από ζωντανά πλέον έχουμε 3 τούρμπο,3 νασάριους,1 goby puellaris,1 bicolor σαλιάρα,1 magnifica και 2 ocellaris..η γαρίδα boxer αναγκαστικά έφυγε γιατί μεγαλώνοντας είχε γίνει επιθετική προφανώς λόγω χώρου και θα αντικατασταθεί με μία μικρή cleaner σύντομα..επίσης τοποθετήθηκε ένας stc-1000 για τις ζέστες και περιμένω ένα καινούριο φωτιστικό λεντ 54 watt ευελπιστώντας σε καλύτερα αποτελέσματα και μελλοντική αναβάθμιση σε διπλάσια λίτρα το οποίο θα είναι αρκετό...

πάμε και στο σήμερα πως είναι..οι φοτό είναι από κινητό οπότε ελπίζω σε κατανόηση του κοινού... :thumbsu:

 

IMG_20150517_145723_zpss6cvfqg4.jpg

10IMG_20150517_194832_zpsscbiee2j.jpg

9IMG_20150517_194659_zpsbeayzgfm.jpg

8IMG_20150517_194634_zps5grbols1.jpg

IMG_20150517_191513_zpsnjex7mag.jpg

5IMG_20150517_194555_zpsqabjeq3c.jpg

4IMG_20150517_194516_zpswhdbmm04.jpg

3IMG_20150517_194446_zpsevcj559d.jpg

7IMG_20150517_191616_zpshxcivacg.jpg

6IMG_20150517_191537_zpsurwxmzx2.jpg

11IMG_20150517_191501_zpsslv5wcbp.jpg

1IMG_20150517_191337_zps5b5nwyxl.jpg

2IMG_20150517_143302_zpsh4j6tib4.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

οσο πάει και ομορφαίνει! μπράβο σου!  

το νεο aquascape μου αρέσει περισσότερο! μην βάλεις πάλι χέρι μέσα ;)

 

ελπίζω σον εξοπλισμό σου να έχεις αναπλήρωση.

 

σταθερότητα στις τιμές απο δω και πέρα! :)

 

τις φωτιστικό πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φαινεται. Καλα το πας. :)

σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου...να σαι καλά...

 

οσο πάει και ομορφαίνει! μπράβο σου!  

το νεο aquascape μου αρέσει περισσότερο! μην βάλεις πάλι χέρι μέσα ;)

 

ελπίζω σον εξοπλισμό σου να έχεις αναπλήρωση.

 

σταθερότητα στις τιμές απο δω και πέρα! :)

 

τις φωτιστικό πήρες?

σ ευχαριστώ πάνο...κ εγώ πιστεύω ότι έτσι είναι μια χαρά πλέον...αναπλήρωση εντός των ημερών θα είναι έτοιμη...το φλοτεράκι μου μένει μόνο και ένα κουτί για το νερό..πήρα το coral box m1-30 επειδή το είδα και live και μ άρεσε αρκετά...175 ευρώ μου βγήκε από γνωστό μαγαζί εξωτερικού...είναι 54 watt και στα 120-130 λίτρα που σκοπεύω να πάω μελλοντικά με καλύπτει κανονικότατα απ ότι έχω διαβάσει..τώρα θα το παίξω πολύ χαμηλά στα 60 λίτρα μην έχουμε πάλι θέματα...όταν θα έρθει και τοποθετηθέι θα ποστάρω ξανά με φωτογραφικό υλικό για να δούμε όλοι μαζί πως φωτίζει....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το Ενυδρειο μετά την θεραπεία δείχνει εξαιρετικό όπως και τα Κοραλια σου σε πολυ καλη κατάσταση.....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο reefάκι έχεις φτιάξει!!!Να το χαίρεσαι :)

 

Πριν λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου ένα Hailea FA400 ενός φίλου το οποίο για nanoreef είναι λουκούμι!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το Ενυδρειο μετά την θεραπεία δείχνει εξαιρετικό όπως και τα Κοραλια σου σε πολυ καλη κατάσταση.....

ευχαριστώ TAN..κ εγώ ευελπιστώ μαζί με το καινούριο φωτιστικό και περισσότερη προσοχή πλέον ότι τα καλύτερα έρχονται...

 

Πολύ όμορφο reefάκι έχεις φτιάξει!!!Να το χαίρεσαι :)

 

Πριν λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου ένα Hailea FA400 ενός φίλου το οποίο για nanoreef είναι λουκούμι!

σ ευχαριστώ βασίλη...είναι ωραία για nanoreef αλλά πραγματικά άμα ξεκίναγα τώρα γνωρίζοντας 2-3 πράγματα που πλέον έχω μάθει,διαβάζει,δει,ακούσει θα πήγαινα κατευθείαν στα 120 λίτρα σίγουρα...βασικά μέχρι εκεί με παίρνει ο χώρος στο σπίτι... <_<

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο δειχνει πολυ καλυτερα απο πριν .Απο τιμες πως εισαι και θερμοκρασια?Ελπιζω να εχεις αντιφωσφωρο.Τα κοραλια ειναι στρεσαρισμενα και ειδικα οι ακρο.Θα χρειαστεις σιγουρα ανεμιστηρια σιγα σιγα.Τωρα συνεχιζεις τις ρουτινες σου και παρακολουθεις επισεις ριξε και αμινοξεα εαν δεν το κανεις ηδη.Η παρακολουθηση θα σε βοηθηση πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο δειχνει πολυ καλυτερα απο πριν .Απο τιμες πως εισαι και θερμοκρασια?Ελπιζω να εχεις αντιφωσφωρο.Τα κοραλια ειναι στρεσαρισμενα και ειδικα οι ακρο.Θα χρειαστεις σιγουρα ανεμιστηρια σιγα σιγα.Τωρα συνεχιζεις τις ρουτινες σου και παρακολουθεις επισεις ριξε και αμινοξεα εαν δεν το κανεις ηδη.Η παρακολουθηση θα σε βοηθηση πολυ.

Σ ευχαριστώ nik...ανεμιστηράκια έχω 2 συνδεδεμένα με τον stc και λειτουργούν αυτόματα..θερμοκρασία 26.5 με +-0.3 στον stc...γενικά ρίχνω reefplus από ζουμιά..αντιφως έχω πίσω στην πλάτη σιδήρου...αλλαγές νερού εδώ και ένα μήνα κανω εβδομαδιαίες 10-15%..τελευταίες τιμές είχα

νιτρικά 5-10

φωσφορικά 0.03

kh 8.3-8.6

ασβέστιο αρκετά ψηλά και δεν ρίχνω κάτι

μαγνήσιο ακόμη δεν έχω

Αλατότητα σχεδόν 1026..

Πρέπει να κάνω κάτι εξτρά...???οποιαδήποτε συμβουλή-άποψη άμα έχω κάνει κάτι λάθος ή για να καλυτερέψω δεκτή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ nik...ανεμιστηράκια έχω 2 συνδεδεμένα με τον stc και λειτουργούν αυτόματα..θερμοκρασία 26.5 με +-0.3 στον stc...γενικά ρίχνω reefplus από ζουμιά..αντιφως έχω πίσω στην πλάτη σιδήρου...αλλαγές νερού εδώ και ένα μήνα κανω εβδομαδιαίες 10-15%..τελευταίες τιμές είχα

νιτρικά 5-10

φωσφορικά 0.03

kh 8.3-8.6

ασβέστιο αρκετά ψηλά και δεν ρίχνω κάτι

μαγνήσιο ακόμη δεν έχω

Αλατότητα σχεδόν 1026..

Πρέπει να κάνω κάτι εξτρά...???οποιαδήποτε συμβουλή-άποψη άμα έχω κάνει κάτι λάθος ή για να καλυτερέψω δεκτή...

ριχνωντας reef plus και φυσικα οσο ταιζουμε φωσφωρικα θα εχουμε παντα . Η μετρηση αυτη υποθετω οτι ειναι με salifert.Εαν θες διπλασιασε τον αντιφωσφωρο και μετρας .Επισεις εαν αυξησεις τα λιτρα των αλλαγων θα κατεβουν και τα νιτρικα.
Link to comment
Share on other sites

ριχνωντας reef plus και φυσικα οσο ταιζουμε φωσφωρικα θα εχουμε παντα . Η μετρηση αυτη υποθετω οτι ειναι με salifert.Εαν θες διπλασιασε τον αντιφωσφωρο και μετρας .Επισεις εαν αυξησεις τα λιτρα των αλλαγων θα κατεβουν και τα νιτρικα.

Ναι με salifert είναι...θα πράξω ανάλογα στην επόμενη αλλαγή τότε...

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου όταν βλέπεις οτι πάει καλά απλα διατηρείς αυτο που κάνεις, ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πάμε ένα μικρό update λόγω καινούριου φωτιστικού...τελικά πήρα το coral box m1-30 54 βαττ που φτάνουν για τα 120-130 μελλοντικά..έχει sunset-sunrise ρύθμιση γιατί μπορείς να βάλεις μέχρι 10 σημεία ώρας απ ότι θυμάμαι..καμια επαφή τα χρώματα που αρχίζω να βλέπω με πριν φυσικά...δεν έχω προλάβει να το σετάρω τελείως αλλά  σας παραθέτω μερικές φοτό με το φωτιστικό να παίζει στο 45% μόνο...

 

IMG_20150606_183651_zpsz9uehay8.jpg

IMG_20150606_183901_zpsnx6uyw3o.jpg

IMG_20150606_183705_zpsphuasqzt.jpg

IMG_20150606_184049_zps8ffk2lqo.jpg

IMG_20150606_183758_zps1bs6bgkc.jpg

IMG_20150606_183910_zpsmolahcbm.jpg

IMG_20150606_183745_zpsczez8px5.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!!!Πολύ ωραία χρώματα βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά..μόλις στρώσουν και τα καινούρια φραγκάκια απ την σημερινή μέρα θ ανεβάσω ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Frag swap corals...όχι φουλ ανοιγμένα αλλά σιγά σιγά κάτι γίνεται...IMG_20150610_194101_zps5crewmru.jpgIMG_20150610_194354_zpszillgwoi.jpgIMG_20150610_194717_zpsx1fw3svo.jpgIMG_20150610_194756_zpsvs2cipyq.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν και να γίνουν δάσος!

 

Link to comment
Share on other sites

Με γειά, η monti πολύ ωραία!!!

Το φωτιστικό σου δίνει τρελό χρώμα, φαντάζομαι και live θα είναι ακόμα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν και να γίνουν δάσος!

 

Σ ευχαριστώ λουκά..

 

Με γειά, η monti πολύ ωραία!!!

Το φωτιστικό σου δίνει τρελό χρώμα, φαντάζομαι και live θα είναι ακόμα καλύτερο.

Να σαι καλά πέτρο...ναι η μόντι έχει τρελό χρώμα...όσο για το φωτιστικό δεν έχω παράπονο μέχρι στιγμής..ρυθμίζεις ξεχωριστά λευκό,μπλε,ματζέντα και moonlight..έριξα λίγο το ματζέντα γιατί μόβιζε αρκετά και όσο περνάει ο καιρός πιστεύω να βρω τον χρωματισμό που πρέπει..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...