Jump to content

Danonano Reef Boyu Tl450


dano23

Recommended Posts

IMG_20150713_181254_zpshv4fcwsw.jpg

stay tuned.....

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε, πάμε για μεγαλήτερο;

Άντε με το καλό!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάει το Boyu ? :waaa:

Θα μείνω ο μοναδικός εδώ με boyu τελικά. :ph34r:

μην αγχώνεσαι το 550 είναι αυτό που βλέπεις στην φοτό...
Link to comment
Share on other sites

μία πολύ πρόχειρη για να δείτε το στήσιμο...τώρα προχωράμε για το σετάρισμα μηχανημάτων και φτιάξιμο καλωδίων....

IMG_20150715_194248_zpsu5jaoagq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκανες καμια καινουργια προσθήκη σε αντλια-σκιμερ κλπ? ή απλα άλλαξες aquascape ?   

 

(Εγω πρόσφατα έβαλα ενα tunze 9001 :D   ) 

Link to comment
Share on other sites

Εκανες καμια καινουργια προσθήκη σε αντλια-σκιμερ κλπ? ή απλα άλλαξες aquascape ?

(Εγω πρόσφατα έβαλα ενα tunze 9001 :D )

βασικά άλλαξα ενυδρείο...από tl450 στο 550...δεν είναι εμφανής η διαφορά χώρου???τα κοράλια σαν κουτσουλιές φαίνονται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωπα ναι!!! Μια χαρα!!  Καλα έκανες. Μπερδεύτικα λίγο με τα νουμερα και νόμιζα οτι ειχες το 550.  Μια χαρα.  Αντε μεγειες. :) 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως ήρθε πλέον η ώρα για καινούρια παρουσίαση... :geek:

ενυδρείο boyu tl550 130 λίτρα

βράχο είχα 6 κιλά απ το μικρό και πρόσθεσα άλλα 6(3 ζωντανό-3 νεκρό)

αραγωνίτης επειδή ήταν αρκετός στον μικρό δεν πρόσθεσα καθόλου ώστε να μην κάνει παχιά στρώση

φωτισμός led coral box m1-30 54 watt

σκίμμερ deltec mce 300

κυκλοφορία jebao rw4

θερμοστάτης 150 watt eheim

2 ανεμιστηράκια για ψύξη

κοντρόλλερ stc-1000

αυτόματη αναπλήρωση για τις ζέστες τώρα να μην τα πάρουμε όλα στην μασχάλη

ψαράκια 2 ocellaris,1 puellaris,1 bicolor σαλιάρα...σίγουρα πάμε για ρασάκι σαν πρώτη αγορά κάποια στιγμη και κανένα zebrasoma αφού ηρεμήσει το ενυδρείο

ασπόνδυλα 1  cleaner,4 τούρμπο,3 νασάριους...κ εδώ νομίζω ότι πρέπει να αυξήσω τον αριθμό σαλιγκαριών κάποια στιγμή

 

και 1 πρόχειρη φοτό αν και σήμερα είναι πιο καθαρό το νερό...θα ακολουθήσει φωτογραφικό υλικό όταν βρω λίγο ήρεμο χρόνο να ανεβάσω κάνω 1-2 πραγματάκια ακόμη που θέλω..

 

IMG_20150716_175034_zpsdwesamld.jpg

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου καλητερα να φησεις το χαβανεζο εκτος σχεδιων, δυσκολο το ξερω, αλλα λερωνει πολυ σε λιγα λιτρα και θα παλευει κε τα νιτρηκα/φωσφορικα....

Πολυ καλο το restart(ετσι εκλαμβανω).... Δωσε λιγες ακομα φωτος βρε τσιγκουνι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το εκανες. Εγω ίσως να αφαιρούσα λίγο βράχο (1 -2 κομάτια max)  

 

Κάτι άλλο. Εχω και γω την Rw4. Εκει που την έχεις σε βολεύει η κυκλοφορια? κάνει κυμματισμό ? και πόσο δυνατά την έχεις? (Πόσα πράσσινα led ?)  Εγώ την έχω δεξιά και πίσω, στο  4 τετραγωνάκι (σαν σχάρα) του φίλτου μετρώντας απο πάνω) κολημένη στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το εκανες. Εγω ίσως να αφαιρούσα λίγο βράχο (1 -2 κομάτια max)  

 

Κάτι άλλο. Εχω και γω την Rw4. Εκει που την έχεις σε βολεύει η κυκλοφορια? κάνει κυμματισμό ? και πόσο δυνατά την έχεις? (Πόσα πράσσινα led ?)  Εγώ την έχω δεξιά και πίσω, στο  4 τετραγωνάκι (σαν σχάρα) του φίλτου μετρώντας απο πάνω) κολημένη στο τζάμι.

 

σε αυτό είμαι πολύ προβληματισμένος και ακόμη ψάχνομαι...μιας και εσύ έχεις αυτό το ενυδρείο καιρό που πιστεύεις ότι είναι η καλύτερη θέση??στην μέση που το έχω νομίζω ότι χάνει...δώσε μου λίγο πληροφορίες για το πως παίζεις με την rw4 αν δεν είναι κόπος και αν σου κάνει το εφέ  που πάνε πέρα δώθε τα κοράλια....

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου το κανει το εφέ.  Η καλύτερη θέση για μένα είναι ενα σημείο που να μην κάνει σκίαση απο κάτω, και όσο το δυνατόν να μην γίνετε εύκολα αντιληπτή η παρουσία της.  Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πρέπει να παίξεις με την ροδέλα έτσι ώστε να βρεις το σημείο που θα ξεκινήσει να σου κάνει το εφέ. Εμένα η θέση της ροδέλας είναι να δείχνει 10:00.

 

 

 

Έρχεται βίντεο σχετικό με όλα αυτά που ρωτάς :)    

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου το κανει το εφέ.  Η καλύτερη θέση για μένα είναι ενα σημείο που να μην κάνει σκίαση απο κάτω, και όσο το δυνατόν να μην γίνετε εύκολα αντιληπτή η παρουσία της.  Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πρέπει να παίξεις με την ροδέλα έτσι ώστε να βρεις το σημείο που θα ξεκινήσει να σου κάνει το εφέ. Εμένα η θέση της ροδέλας είναι να δείχνει 10:00.

 

 

 

Έρχεται βίντεο σχετικό με όλα αυτά που ρωτάς :)    

 

άντε άντε δώσε πράμα στον λαό...ροδέλα εννοείς του κοντρόλερ για το low-fast?επίσης στο σημείο που λες οτί το έχεις να χτυπάέι στην απέναντι μεριά να υποθέσω ε?

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή ειναι η ροδέλα.  Το έχω να χτυπάει απέναντι και ελαφρώς προς τα επάνω.   

 

Στο βίντεο φαίνεται ο κυματισμός της στάθμης. Πάει πάνω κάτω.  

 

Για πάρε μάτι.   

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ωραία θα το δοκιμάσω σήμερα να δω τι και πως...ευχαριστώ για τις πληροφορίες...πάντως πολύ ωραίο το ενυδρείο σου ρε φίλε...3 ψαράκια έχεις μόνο μέσα????

Link to comment
Share on other sites

Εχω τα 2 Anthis , 1 wrasse , ενα αλλο μωβ που δεν θυμαμαι πως λεγεται, εναν μανδαρινο, εναν yellow gobby. Επισης μερικα σαλιγκαρακια, μια fireshrimp, 3 sexy shrimp και 3 pom-pom crabs.    Ενα ψαρακι ακομη πιστευω οτι χωραει. Απλα δεν θελω να βαλω και πολλα μεσα για να μην εχω κανενα θεματακι με PH. 

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα αυτο το aquascape ειναι πολλα υποσχομενο!!φενετε αερατο και με πολλες θεσεις!!ευχομε να γεμισει εως τα φωτα σου και να το χαρεις οσο δεν παει!!!εε και να βαλεις και πολλααα clams!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο!!! Ρε 'συ βαλε μια βοτκα να πανε κατω τα φαρμακια :P

Ειδα το μπουκαλι και ειπα να το σχολιασω ;)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα που την πήρε το μάτι σου την βότκα!!   Ισα που φαίνετε για λίγα sec!!   :lolu:

Έπρεπε επιθεωρητής να γίνεις :P 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιας και έγινα πατέρας 31 ιουλίου το ενυδρείο έχει έρθει σε δεύτερη μοίρα όπως καταλαβαίνετε και σήμερα επιτέλους αποφάσισα να ασχοληθώ πάλι...είχε γεμίσει αρκετή άλγη στα τζάμια,λίγο κυανό που φεύγει απ ότι βλέπω,τα ψαράκια είναι μια χαρά και έχουν γίνει και προσθήκες...έκανα σήμερα μια αλλαγή 20 λίτρα,αλλαγή αντιφώσφορο και γενικό καθάρισμα...από ψαράκια πλέον έχουμε 2 οσελάρις,1 γελλοου,1 μελανούρους,1 πουελάρις και 1 γκράμα λορέτο...τα κοραλάκια ευτυχώς άντεξαν τις κακουχίες τα περισσότερα...φωτογραφίες εντός των ημερών...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Welcome to the club!!

Να σας ζησει φιλε μου !!! :D

Να σαι καλά ρε φίλε...σ ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...