Jump to content

Me+Hellen Nano Reef


Giannis Batis

Recommended Posts

Γιατί δεν χωράει σαμπ Γιάννη; Δες εδώ τι έχω κάνει http://www.aquazone.gr/forums/topic/95233-aiaeaoaoeaaoth-sera-marin-biotop-cube-130-by-bouboula/ και θα δεις ότι όλα χωρούν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολυ ομορφο το ενυδρειο οπως το εφτιαξες αλλα εμενα δεν πιανουν τα χερια μου για να φτιαξω καινουριο επιπλο και στο υπαρχον δεν υπαρχει χωρος

10407818_10204532555286545_8759052006633

1012978_10204532554806533_26860437348564

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βλέπω το επιπλάκι και έχει και χώρο για ένα << μικρό>> σαμπ όπου θα σου λύσει τα χέρια. Αν αλλάξεις θέση στους διακόπτες ανοίγει πολύ ο χώρος και σε παίρνει άνετα. Με ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα μπορείς να βάλεις ένα σαμπ με διαστάσεις 35Χ20Χ 35+ ύψος Βγαίνει περίπου 25 λίτρα και θα είναι μια χαρά.

Ανάλογα πως θα το τοποθετήσεις, μπορεί να γίνει ακόμα πιο μεγάλο. Σκέψου το τώρα που είναι αρχή, γιατί βλέπω πολλούς φίλους που δεν έχουν σαμπάκι και τους ζορίζει πολύ

Και μην ακούω ότι δεν πιάνουν τα χέρια. Το βραχάκι το περιποιήθηκες μια χαρά. Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις το έπιπλο. Σκάντζα θέση στα πολύμπριζα και σε όλα τα κοκοψίνια που έχει εκεί κάτω και να ο χώρος που χρειάζεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη καλημέρα !

Προχθές που ήρθε ο Γιάννης σπίτι μου να κάνουμε την τρύπα στο ενυδρείο και στο έπιπλο του είπα τις δυσκολίες του sump στο συγκεκριμένο έπιπλο!

Το πρώτο πράγμα ήταν να βγάλει τις μπρηζες και όλα αυτά τα καλώδια ! Η απόσταση από το νερό ήταν ούτε 5 εκ!

Β) το ντουλάπι δεν θα επέτρεπε πρόσβαση στο sump από τη στιγμή που θα γέμιζε το κυρίως ενυδρείο ( όλες οι βίδες ήταν κρυφές)

Γ) αν γινόταν πιο ψηλό το sump δεν θα χώραγε να χειρίζεται το skimmer!

Και κάποιοι άλλοι λόγοι όχι τόσο σημαντικοί!

Αν πάλι ο Γιάννης αποφασίσει ότι θέλει να προχωρήσει στη λύση sump εδώ είμαι να του κάνω τις τρύπες !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη παλι παιδια σκεφτομαι να παω σε αλλο επιπλο αλλα φοβαμαι οτι θα τα σκασω καλα και εχουμε ακομα το κοστος του σκιμερ...και αν βαλω σαμπ αλλα λεφτα σε υδραυλικα και γυαλα.Γενικα δεν θελω να ξεφυγω πολυ σε κοστος.Τι λετε και εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Βρήκα αυτο http://www.ebay.com/itm/400562483188 πως σας φαίνεται? Λογικά θα με καλύπτει και αν έστω βάλω sump λογικά μπαίνει και κρεμαστό (στο sump) ετσι?

Link to comment
Share on other sites

βρε γιαννο αυτος δεν στελνει στην Ελλαδα!

Ωραια επιλογη αλλα βρες το απο αλλου!

Link to comment
Share on other sites

Φιλος που γνωρίζει απο ebay εστειλε μήνυμα στον προμηθευτή και είπε πως με ενα 20αρικο παραπάνω στέλνει. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πάει δηλαδή γυρο στα 165euro

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο παιδια :thumbsu:

Σε καταλαβαινω ως προς το θεμα της υπομονης, δυσκολο πραγμα

Η γνωμη μου οπως σου ειπε και ο φιλος μου ο Σταματης ειναι να επενδυσεις σε επιπλο και σαμπ

Τωρα αν δεν εχεις υπομονη προχωρα, το mce300 ειναι καλη περιπτωση κοιτα και σε tunze απο αγγελιες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη και δω της ίδιας άποψης με τον Βασίλη είμαι. καλύτερα να διαμορφώσεις λίγο το έπιπλο και να κάνεις sump. το mce300 είναι μια χαρά αλλα θα κάνεις την ίδια δουλειά με ένα tunze πιο οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Να πάω δηλαδή στο 9002 ρε παιδιά?Δεν βλέπω κάτι σε αγγελίες άλλα θα ψάξω.

Μάλλον θα πάω σε κανένα επιπλοποιό για καινούριο έπιπλο αφού το λέτε κάτι ξέρετε παραπάνω και θα με βολέψει καλύτερα κιόλας!!! :bigemo_harabe_net-117:

Θα δω αν μπορέσω να το φτιάξω μόνος αν και θα είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσω κάτι τέτοιο. Από εργαλεία τι μπορεί να χρειαστεί και πόσο να είναι το κόστος(στο πολύ περίπου για να έχω ένα μπούσουλα αν μου ζητήσει π.χ ένα ποσό Α ο μαραγκός)? :geek:

Link to comment
Share on other sites

Φιλος που γνωρίζει απο ebay εστειλε μήνυμα στον προμηθευτή και είπε πως με ενα 20αρικο παραπάνω στέλνει. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πάει δηλαδή γυρο στα 165euro

Εγώ να ρωτήσω κάτι? Με μια απλή αναζήτηση που έκανα στα μαγαζιά που έχουν βήμα εδώ, βρήκα το ίδιο σκίμμερ με τιμές από 171-185 ευρώ. Αυτά τα 6-20 ευρώ είναι η τόσο σημαντική διαφορά που σας ωθεί στο ebay? Και καλά να καταλάβω ότι τα 20 ευρώ, στις μερες μας θεωρείτε σεβαστό ποσό.... Τα 6?????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Mr_Zoo θα προτιμούσα αν μου επιτρέπεις να μην απαντήσω σε αυτή την ερώτηση.

Ευχαριστώ. Πάντα φιλικά και χωρίς παρεξήγηση. :peace2:

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού, και βέβαια έχεις το δικαίωμα να μην απαντήσεις. Ετσι κι αλλιώς η ερώτηση είναι και λίγο ριτορική. Και εννοείτε πως κι εγώ κοιτάω πράματα από ebay (κυρίος τεχνολογικά), αλλά εστιάζω σε διαφορες -250€.

Και εννοείτε πως κι εγώ φιλικά το ανέφερα, και δεν υπάρει θέμα παρεξήγησης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη παλι παιδια σκεφτομαι να παω σε αλλο επιπλο αλλα φοβαμαι οτι θα τα σκασω καλα και εχουμε ακομα το κοστος του σκιμερ...και αν βαλω σαμπ αλλα λεφτα σε υδραυλικα και γυαλα.Γενικα δεν θελω να ξεφυγω πολυ σε κοστος.Τι λετε και εσεις?

Γιατί ρε Γιάννη να αλλάξεις έπιπλο; Αυτό τι έχει; Βγάλε πολύπριζα και τα σχετικά, αφαίρεσε και το ξύλο που είναι στην μέση και θα είναι μια χαρά.

Εγώ να ρωτήσω κάτι? Με μια απλή αναζήτηση που έκανα στα μαγαζιά που έχουν βήμα εδώ, βρήκα το ίδιο σκίμμερ με τιμές από 171-185 ευρώ. Αυτά τα 6-20 ευρώ είναι η τόσο σημαντική διαφορά που σας ωθεί στο ebay? Και καλά να καταλάβω ότι τα 20 ευρώ, στις μερες μας θεωρείτε σεβαστό ποσό.... Τα 6?????

Γιώργο 5 – 10 € δεν είναι θέμα αλλά συνήθως η διαφορά είναι της τάξης του 50 με 200% και άνω. Πρόσφατα πείρα μια μπαταρία για ηλεκτρονικό τσιγάρο. Εδώ που κοίταξα είχε 32 με 36 € Από το alli express την πείρα 6,42€, δεν την λες και μικροί διαφορά. Αν κάτσω να σου γράψω παραδείγματα δικά μου, θα πρέπει να γράφω 2 μέρες. Επίσης τα ελληνικά καταστήματα είναι πολύ πίσω σε θέματα κόστους μεταφορικών. Ένα τσουβάλι αραγωνίτης από την μια άκρη της Αθήνας να παει στην άλλη θέλει συν 10€ μεταφορικά, έλεος. Έφερα από την Γερμανία 2 μηχανήματα με συνολικό βάρος 80 κιλά με 48€, με επώνυμη κουριέρ σε 5 ημέρες. Αυτά να βλέπουν τα δικά μας μαγαζιά μπας και ξυπνήσουν γιατί η κότα που κάνει τα χρυσά αυγά πάει, μας άφησε χρόνους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη μα για αυτο επικεντρώθηκα κι εγώ σε αυτή την διάφορα τιμής, που δεν ηταν ούτε της τάξης του -50% αλλα ούτε του -200%... Στην καλύτερη ηταν -4%... Επίσης Σταμάτη στο θεμα των μεταφορικών , έπεσες κι εσύ σε μια μεγάλη "λούμπα". Τα Ελληνικά μαγαζιά παραδίδουν με ταχυμεταφορεις (courier) για αυτο και ενα σακί αραγωνιτης εχει τόσα. Αν μας τα έβαζαν με απλή μεταφορική που θα έκαναν 2-4 μέρες παραδωση, θα κόστιζε 3 περίπου ευρώ. Επισης, και εδω Ελλαδα αν πάρεις "κάτι" που το βάρος του ή ο όγκος του επιτάσσει να μπει σε παλέτα, τότε κι εδω θα σου πάρουν 40-50 ευρώ, που ειναι τα μεταφορικά μιας παλέτας.....

End offtopic, για να μην χαλάμε το θεμα του φιλου μας.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο τα πράγματα από Γερμανία ήρθαν με UPS και όχι με μεταφορική. Επίσης Ελληνικό κατάστημα στην Αθήνα με αγορά άνω των 20€ έχουν δωρεάν τα μεταφορικά στην Αττική ανεξάρτητα το βάρος. Παραγγελία έως της 11 το πρωί και μέχρι το απόγευμα τα έχεις στο σπίτι. Είναι επαγγελματίας με πολύ ανταγωνιστικές τιμές. Αυτός γιατί μπορεί και οι άλλοι όχι;

Το κλείνω και εγώ εδώ γιατί το χαλάω το θέμα του Γιάννη Όμως κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται για να ανοίγουν τα μάτια μας……

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη κράτα το έπιπλο που έχει. με μερικές εσωτερικές αλλαγές θα είσαι super. Αν θες περνάω μια μέρα μετά τη δουλειά να το δούμε. κράτα τα χρήματα για κάτι άλλο φίλε, το έπιπλο δεν θα στοιχίσει και λίγα ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να βγάλω τα ηλεκτρικά από μέσα και να βάλω sump αλλά ρε παιδιά που θα τα έχω μετά χύμα έξω?

Link to comment
Share on other sites

Να βγάλω τα ηλεκτρικά από μέσα και να βάλω sump αλλά ρε παιδιά που θα τα έχω μετά χύμα έξω?

Ρε συ Γιάννη δεν θα κάνεις όλο το χώρο του επίπλου σαμπ. Ένα μέρος θα εκμεταλλευτής

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα με τις εξατμ. απο το sump δεν εχω θεμα?Και εστω οτι βγαζω και το κεντικο ξυλο δεν θα εχω θεμα νε τι βαρος?Sorry που ζαλιζω αλλα πριν κανω κατι θελω να ακουσω και αλλες γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να μη ξηλώσεις το ξύλο μπροστά. Με μια γρήγορη ματιά ίσως καλύτερα να ξεβιδώσεις και να μπεί το sump απο τη πλάτη που φαίνεται να είναι μόνο με γωνίες. Μια φορά θα γίνει αυτό και μόνο. μετά έχει αρκετο χώρο μπροστά βαλε-βγάλε εξοπλισμό. τα ηλεκτρικά τα ξαναβάζεις. Δεν θα χεις τρελό πρόβλημα με την εξάτμιση. έχει διαφυγή το νερό που εξατμίζεται. Για καλύτερα μπορείς να βάλεις και καπάκι στο sump.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το mce 300 θελεις μεγαλο σε υψος σαμπ για να μπει! Την πατησα ετσι εγω και απλα το εβρεχα, μετα το πουλησα και πηρα ενα τουνζε, επισης θελει μπολικο χωρο και απο πανω για να βγαζεις το κυπελο που μπαινει σαν "σφαιρα στην θαλαμη", καλητερα τουνζε, μικρα και οτι πρεπει για σαμπακια, τα ντελτεκ καλητερα κρεμαστα!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να μη ξηλώσεις το ξύλο μπροστά. Με μια γρήγορη ματιά ίσως καλύτερα να ξεβιδώσεις και να μπεί το sump απο τη πλάτη που φαίνεται να είναι μόνο με γωνίες. Μια φορά θα γίνει αυτό και μόνο. μετά έχει αρκετο χώρο μπροστά βαλε-βγάλε εξοπλισμό. τα ηλεκτρικά τα ξαναβάζεις. Δεν θα χεις τρελό πρόβλημα με την εξάτμιση. έχει διαφυγή το νερό που εξατμίζεται. Για καλύτερα μπορείς να βάλεις και καπάκι στο sump.

Πανο τι εννοεις; να καταργηθει τελειως η πλατη η να βαλει το σαμπ και να ξαναμπει;

Ειναι επικινδυνο χωρις πλατη, γιατι δενει το κουτι

Αν βγαλεις την πλατη βαλε μια στη μεση με κενα στα ακρα για υπερχειλιση και επιστροφη

με παχος 16mm και βιδες αρκετες πανω κατω

Και μπροστα βαλε δυο κοντρες μια δεξια μια αριστερα οπως αυτη που εχεις στη μεση ωστε να μπορεις να βγαζεις το σαμπ αν χρειαστει

Link to comment
Share on other sites

Bασίλη εγώ θα λεγα να βγεί η πλάτη και να ξαναμπεί.

Άγγελε ας δεί πρώτα τι διαστάσεις βγαίνει το sump και πανω σε αυτό βρίσκει το skimmer

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...