Jump to content

Me+Hellen Nano Reef


Giannis Batis

Recommended Posts

αδερφε και αυτα μεσα στο προγραμμα ειναι, μην απογοητευεσαι το να το φτιαξεις δεν ειναι τιποτα εχε στο μυαλο σου πως θα νιωθεις οταν το δεις γεματο με ζωντανα!!!προχωρα γερα :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα το ενυδρειο την μερα που το πηρα δουλευε κανονικα!Ηταν γεματο και ειχε μεσα γαριδες.Απο εκεινη την μερα μεχρι χτες (μηλαμε για διαστημα 2 μηνες το πολυ) που το γεμισα το ενυδρειο καθοταν χωρις νερο.Για τις γρατζουνιες μπορει να ειχε καποιες αλλα δεν με πειραζουν τοσο.

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Μην απογοητεύεσαι! Εγώ το έπαθα την ώρα που ήταν γεμάτο και καθόμουν στις 2 το βράδυ να αδειάζω ενυδρείο να μεταφέρω ψάρια και να καθαρίζω άμμο. Τελικά βέβαια πήρα άλλο καινούριο αλλά αυτό που έχεις εσύ είναι πταίσμα. Αν πιάνουν τα χέρια σου και είσαι γνώστης μπορείς να το περάσεις ενυδρειακή σιλικόνη εσωτερικά αλλά για να είσαι σίγουρος πήγαινέ το σε έναν ειδικό να το ελέγξει περιμετρικά. Μην μασάς... Σκέψου το τελικό αποτέλεσμα!!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

μη ξενερώνεις ρε Γιάννο, σε καταλαβένω φιλαράκο αλλα στραβές συμβαίνουν .. δώστο πάλι για κόλλημα και συνεχίζουμε, μή μασας! Να σαι σίγουρος οτι αυτό που θα στήσεις στο τέλος θα σε ανταμίψει για όλα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις κανει πολυ οργανωμενη και νοικοκυρεμενη δουλεια.

Μην απογοητευεσαι για μικροπραγματα. Οπως ειπαν και τα παιδια, πιο πανω, απλα το πας πισω και στο ξανακολλανε.

Για φαντασου να ηταν γεματο με ζωντατα...

Θα δεις ποσο καλα θα σου παει η ολη φαση, γιατι φαινεσαι ανθρωπος με οργανωση και μεθοδικοτητα, προσοντα που απαιτει το Reef!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη κάθε εμπόδιο για καλό. Φαντάσου να το είχες στημένο και να σου έκανε ένα τσαφ Μετά θα είσαι τρεχάτε ποδαράκια μου να μην σας χέσει ο κώλος μου. Ξέρεις ότι αυτές οι ζημιές κατά κανόνα γίνονται αργά την νύχτα και συνήθως την επόμενη είναι αργία.

Κόλλα το από την αρχή να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και μην στεναχωριέσαι, στους περισσότερους εδώ μέσα, ξέρεις πόσες στραβές μας έχουν κάτσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το ενυδρείο αλλαζει διαστάσεις :bigemo_harabe_net-134: .

Πάμε σε 48 x 47 x 48ύψος.

Μην ρωτάτε πως και τι... Αφού το πήγα στο μαγαζί για κολλημα ξανά, αποφάσισα το ήδη υπάρχων να γίνει γλάστρα στο μπαλκόνι :fpc:

και την θέση του να πάρει ένα νέο. Έπιπλο δεν θα αλλαξει ούτε και sump(γιατί δεν με παίρνει αλλαγη στον χώρο, τα έχουμε πει χα χα)

Κρατάω και τις σωληνώσεις και την μεταφέρω στο καινούριο.

Ουσιαστικά πάω σε +8 πόντους ύψος, δεν ξέρω πως σας φαίνεται αυτό..

Και τώρα ξεκινάω να ψάχνομαι με το φωτιστικό...Ακούω γνώμες. Το μπάτζετ που θα διαθέσω δεν θέλω να ξεπεράσει το 120αρι.

Θα καταθέσω και την δική μου ιδέα...για DIY φωτιστικό με

10x Cree XT-E Royal Blue LED (Τροφ. 1)

8x Cree XP-G2 5W Cool White LED (Τροφ 2)

1x Cree XP-E Green 3W LED (Τροφ 3)

1x Cree XP-E Red LED (τρ. 3)

2x SemiLed's Violet UV LED (410-420nm) (τρ.3)

Σύνολο 22 Cree LED's από RapidLED με 3 τροφοδοτικά πάνω σε ψήκτρα και 2 ανεμιστ.

Ακούω γνώμες-μετατροπές και για αυτή μου την ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχω δει και αυτα αλλά τα cree δεν ειναι καλύτερα?Εσυ τι θα έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο Γιάννη που δεν σε πήρε από κάτω !

Κάθε εμπόδιο για καλό !

Όποτε θες βοήθεια για το φωτιστικό μου λες!

Εεεελα να ρεεφαρουμε!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στα κυβικά που λές Γιάννη βρίσκεις φωτιστικά καλά και με μικρότερο budget απο αυτό που υπολογίζω πρόχειρα για DIY με τα χαρακτηριστικά που γράφεις.

κατ αρχάς θα βοηθούσε αν έλεγες το budget που εχεις υπολογίσει για φως..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε εμπόδιο για καλό τελικά. Καλό ήταν που η ζημιά βγήκε τώρα και όχι με φτιαγμένο ενυδρείο. Και πήγες και σε μεγαλύτερο.

Καλή συνέχεια εύχομαι, και όχι άλλες στραβές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια ναστε ολοι καλα!!!Πανο ψαχνω περιπου στο 120αρι ευρο...οχι παραπανω.Τι μου εχεις κατα νου?

Link to comment
Share on other sites

Με 120€ δεν θα φτιάξεις καλό φωτιστικό. Αν τα υπολογίσεις όλα, με επώνυμα led καλούς drivers ψήκτρες κτλ, θα σου βγει πολύ παραπάνω. Εγώ θα έπαιρνα το οικονομικότερο που σου έβαλα παραπάνω. Το θέμα αξιοπιστίας των led είτε επώνυμα είτε όχι, έχει να κάνει με την τροφοδοσία που θα τους δώσεις. Το καλύτερο led να πάρεις, αν το δουλεύεις στο 100% μην νομίζεις ότι θα αντέξει αρκετό καιρό. Το ίδιο συμβαίνει και με τα μη επώνυμα. Αν θα τους δώσεις μια καλή ψήκτρα και τα δουλέψεις στο 60 με 70% θα είναι μια χαρά για αρκετά χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια ναστε ολοι καλα!!!Πανο ψαχνω περιπου στο 120αρι ευρο...οχι παραπανω.Τι μου εχεις κατα νου?

κατσε να ρίξω καμια ματια και θα σου πω ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά.Σταμάτη και εγώ από ebay σε κάτι έτοιμο είχα στραφεί μετά από μια ματιά στα ελληνικά καταστήματα.

Για το DIY τα leds από το RapidLED πάνε μαζί με μεταφορικά στα 85$.

Τα καλώδια-μετασχηματιστες-ανεμιστιράκια-κολάι κ.λ.τα έχω(δεν θα τα ντιμαρα κιόλας όπως ειχα σκεφτεί :poster_oops: ).

Μόνο απο εδώ θα έπαιρνα http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7/tabid/122/CategoryID/2086/List/0/Level/a/ProductID/26986/Default.aspx ψήκτρα

Πάνο περιμένω προτάσεις!Πάντα κατι καλο έχεις να προτείνεις! B)

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

γιάννη μιας και το επιχείρησα στο δικό μου και έβαλα λεντάκια άμα έχεις όρεξη και πιάνει λίγο το χέρι σου κάντο...το πολύ καλό της υπόθεσης είναι ότι μπορείς να φτιάξεις τον χρωματισμό όπως θέλεις και μελλοντικά να αφαιρέσεις-προσθέσεις ανάλογα με το τι χρειάζεται...δεν είμαι ειδικός απλά λέω την γνώμη μου...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχεις τα μισά υλικά αλλάζει. Η ψήκτρα το Βενιέρη είναι πολύ καλή και την συστήνω ανεπιφύλακτα. Άνετα μπορεί να σηκώσει γύρο στα 60 τρίβατα με τρεις ανεμιστήρες. Πάντος για τα λίτρα σου καλύτερα συμφέρει η αγορά έτοιμου από ebay, δεν θα χρειάζεται να ασχοληθείς και με την επιλογή χρωμάτων μιας και στα diy φωτιστικά όλοι μας χρησιμοποιούμε την μέθοδος 3 ΟΥ ( κουτουρού). Έτσι στο τέλος δεν ξέρεις κατά πόσο είναι σωστό το χρωματικό φάσμα που παράγεται Αν θα έπρεπε να φτιάξεις ένα φωτιστικό για πολλά λίτρα, εκεί σίγουρα το diy έρχεται οικονομικότερα, αλλά σε αυτά τα λίτρα που είσαι, το έτοιμο έρχεται πολύ φτηνότερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχεις τα μισά υλικά αλλάζει. Η ψήκτρα το Βενιέρη είναι πολύ καλή και την συστήνω ανεπιφύλακτα. Άνετα μπορεί να σηκώσει γύρο στα 60 τρίβατα με τρεις ανεμιστήρες. Πάντος για τα λίτρα σου καλύτερα συμφέρει η αγορά έτοιμου από ebay, δεν θα χρειάζεται να ασχοληθείς και με την επιλογή χρωμάτων μιας και στα diy φωτιστικά όλοι μας χρησιμοποιούμε την μέθοδος 3 ΟΥ ( κουτουρού). Έτσι στο τέλος δεν ξέρεις κατά πόσο είναι σωστό το χρωματικό φάσμα που παράγεται Αν θα έπρεπε να φτιάξεις ένα φωτιστικό για πολλά λίτρα, εκεί σίγουρα το diy έρχεται οικονομικότερα, αλλά σε αυτά τα λίτρα που είσαι, το έτοιμο έρχεται πολύ φτηνότερα.

Παρόλο που ειμαι φανατικος DIY ισως στη δικια σου περίπτωση αξιζει το ετοιμο!

Η τιμη 120Ε μαζι με μεταφορικα ειναι πολυ καλη!

Θα συμφωνήσω με τον Σταμάτη!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, αλλά θα το προτιμούσα να έρθει από Ευρώπη για το τελωνείο και θα έρθει πολύ πιο γρήγορα.

Παρόλο που ειμαι φανατικος DIY ισως στη δικια σου περίπτωση αξιζει το ετοιμο!

Η τιμη 120Ε μαζι με μεταφορικα ειναι πολυ καλη!

Θα συμφωνήσω με τον Σταμάτη!

Και εγώ ρε συ Αντώνη (καλά το θυμάμαι το όνομα) είμαι του diy αλλά να αξίζει τον κόπο. Στην περίπτωση του Γιάννη πιο πολύ μου φαίνεται μανούρα η κατασκευή παρά κέρδος.

Έγινε επεξεργασία - bouboulas
Link to comment
Share on other sites

μην μασας Γιαννη και παμε γερα.

εγω στο δικο μου φαντασου πηγα και πηρα 3 φορες το ιδιο τζαμι για να το τελειωσω.

μια μου εσπασε,μια ηταν πιο μεγαλο,αστα.

καλυτερα παρε ετοιμο φωτιστικο.και εμενα αν δεν μου κατσει το mh που εχω

προς τα εκει που κοιτας θα παω και εγω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/SuporHydro-DIMMABLE-165W-LED-aquarium-light-Marine-Coral-Reef-Fish-Light-/191203145984?pt=AU_Pet_Supplies&hash=item2c84987900

Αυτο ερχεται απο Κινα. Λογικα δεν εχει τελωνειο και εχει bridgelux LED's τα οποια σε μια συζητηση μου σε site στο facebook σε ομαδα με κινεζικα led light για aquarium μου ειπαν οτι ειναι καλυτερα απο τα Epistar LED's (για τα οποια καποιοι εχουν παραπονεθει.)

Τι λετε κι εσεις? Πως σας φαινονται?

Παντως οτι και να διαλεξω σιγουρα θα εχει δυο υποδοχες για πριζα για να μπουν 2 χρονοδιακοπτες ακτινικα-ασπρα

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, αλλά θα το προτιμούσα να έρθει από Ευρώπη για το τελωνείο και θα έρθει πολύ πιο γρήγορα.

Και εγώ ρε συ Αντώνη (καλά το θυμάμαι το όνομα) είμαι του diy αλλά να αξίζει τον κόπο. Στην περίπτωση του Γιάννη πιο πολύ μου φαίνεται μανούρα η κατασκευή παρά κέρδος.

Διονύσης! Οχι Αντώνης !

Θα πρέπει να γράφω και εγω το όνομα μου στην υπογραφή αλλα δεν ξέρω πως γίνεται! Οπως κατάλαβες άσχετος με υπολογιστές :geek: !

Στο παλιο μου ενυδρείο ειχα φτιαξει το φωτιστικο μονος μου με 3βαττα Bridgelux!

Αλλα το ενυδρείο ειχε μήκος 150εκ και πλατος 30εκ μειων τισ κόντρες σκάρτο 20εκ!

Ηταν μονόδρομος το DIY αφου ουτε Τ5 χώραγαν, ουτε έτοιμο για αυτο το πλατος!

Τώρα ετοιμάζομαι να κανω αναβάθμιση με αλλη μια σειρά λεντ (400λτ νεο ενυδρείο) που απλα θα προσθέσω ενα Π αλλουμινοβεργα!

Και αύριο αμα χρειάζεται αλλη μια! Τοσο άπλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...