Jump to content

Μια Ερωτηση Για Το Melafix


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι αυτό είναι το τρίτο μου thread waaaahooo.

Τέλος πάντων στο θέμα μας.

Θα πάρω και θα βάλω για το φτωχό μου 64λιτρο ενυδρείο 2 θυλικά  guppy για να το γεμίσω λίγο με ψάρια και σκέφτομαι όταν θα τα βάλω τα καινούρια ψάρια στο ενυδρείο να ρίξω λίγο melafix έστι προληπτικά γιατί έκανα και παλαιότερα παραλαβές ψαριών και μου πέθαιναν μετά από κανά δυο ημέρες από ασθένειες.

Η ερώτησή μου τώρα το  melafix βλάπτει τα ασπόνδυλα ξέρετε γαρίδες,σαλιγκάρια και άλλα ή είμαι οκ να ρίξω.

 

Υ.Γ.:Το melafix Θα το ρίξω για 3 μέρες όπως λέει και το φάρμακο. 

 

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο θα ηταν να κρατησεις σε καραντινα δηλαδη σε αλλη γυαλα τα καινουργια ψαρια για κανα δυο εβδομαδες να δεις πως θα πανε αν δεν εχεις μπορεις να ριξεις μελαφιξ.φυτικο ειναι,δεν επειρεαζει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο θα ηταν να κρατησεις σε καραντινα δηλαδη σε αλλη γυαλα τα καινουργια ψαρια για κανα δυο εβδομαδες να δεις πως θα πανε αν δεν εχεις μπορεις να ριξεις μελαφιξ.φυτικο ειναι,δεν επειρεαζει τιποτα.

Βασικά έχω ενυδρείο καραντίνας όμως δεν έχω θερμοστάτη έχω συνολικά 3 ενυδρεία όμως δυο θερμοστάτες σε χρήση οπότε θα τα προσαρμόσω στο κυρίως ενυδρείο σιγά σιγά και θα ρίξω λίγο melafix αφού δεν επηρεάζει τους μικρούς και τους "μεγάλους" φίλους.Ευχαριστώ θα ρίξω για κανά τρεις μέρες.Θα πάρει καμιά μισή ώρα αντί για 15 λεπτά που τα έβαζα 15 λεπτά προσαρμογή στη θερμοκρασία και 15 λεπτά προσαρμογή στις παραμέτρους και λίγο melafix για 3 μερες.Και πιστεύω δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα μετά.Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τις έφερα τις κούκλες τις προσάρμοσα και τις έβαλα στο ενυδρείο περιμένουν παιδία από παρατήρησα το ενυδρείο θα γεμίσει σύντομα θα ρίξω και λίγο melafix για ένα τριήμερο για αποπαρασίτωση και επούλωση πιθανών πληγών γιατί ήταν λίγο στριμογμένες στο pet sop.Πήρα και καινούρια τροφή για τον άρρωστο μονομάχο που αναρώνει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...