Jump to content

Επιλογη Θερμοστατη


linglong

Recommended Posts

Τί πίνακα εννοείς? Watt ανά λίτρο?

Αυτό και να υπήρχε δεν θα ήταν ακριβές μιάς και η θερμική απώλεια του εκάστοτε ενυδρείου είναι τελείως διαφορετική από ένα άλλο μιάς και η εξωτερική θερμοκρασία είναι καθοριστικός παράγοντας.

Εγώ προσωπικά τα τελευταία 6 χρόνια χρησιμοποιώ θερμαντήρες τιτανίου με κοντρόλερ θερμοκρασίας σε όλα (σχεδόν) τα ενυδρεία μου.

Link to comment
Share on other sites

ναι ψαχνω εναν'' πολυσηζητημενο ''πινακα ,σε πολλα ποστ,watt/litre.

ο οποιος μιλαει και για υπολογισμο αναλογα με εξωτερικη θερμοκρασια

παρακατω για παραδειγμα στο δευτερο ποστ υποτιθετε οτι υπαρχει αυτος ο πινακας

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97084-eaaniaioc-aaioaenaaeio/

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως λενε watt/λιτρο αλλα αυτο ισχυει για διαφορα απο το περιβαλλον εως 10 βαθμους.

Εγω ομως για να καταλαβεις με ανοιχτο ενυδρειο 98 λιτρα και με διαφορα απο το περιβαλλον 15+ μερικες φορες (λειπουμε απο το σπιτι ολη μερα) εχω εναν 200 watt και παλι οριακα μου κραταει την θερμοκρασια στους 26 στις παγωνιες.

Link to comment
Share on other sites

παντως θελω να δω αν σε 150 περιπου λιτρα μου φτανει 100watt θερμαντηρας?

Μάλλον θα σε δυσκολέψει. Καλύτερα μεγαλύτερο παρά μικρότερο. Εγώ έλειπα στις γιορτές και το σπίτι ήταν κρύο. Ο θερμαντήρας δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει (περίπου 1 watt/litre).

Εξάλλου ο μεγαλύτερος θα κάνει πιο γρήγορα τη δουλειά του και θα σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο θα δουλευει στους 22 και η θερμοκρασια στο σπιτι δεν πεφτει ποτε κατω απο 17 ακομα και αν λειπω μερες(που δεν λειπω ποτε!!!!)

το ενυδρειο εχει καπακι και ειναι φτιαγμενο με 10αρι τζαμι....

να πω οτι εχω περισιο ενα 100watt θερτμαντηρα και ψαχνω να κανω εστω καποιοα μικρη οικονομια(εκλογες ερχοντε!!!!)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο θα δουλευει στους 22 και η θερμοκρασια στο σπιτι δεν πεφτει ποτε κατω απο 17 ακομα και αν λειπω μερες(που δεν λειπω ποτε!!!!)

το ενυδρειο εχει καπακι και ειναι φτιαγμενο με 10αρι τζαμι....

να πω οτι εχω περισιο ενα 100watt θερτμαντηρα και ψαχνω να κανω εστω καποιοα μικρη οικονομια(εκλογες ερχοντε!!!!)

Αφού τον έχεις ήδη τότε δοκίμασε με αυτόν και αν δεν τα καταφέρνει παίρνεις πιο μεγάλο. Η διαφορά τιμής συνήθως δεν είναι αναλογική. Πάντως δεν θα καίει περισσότερο ρεύμα ο μεγαλύτερος...

Όσο για τις εκλογές... καλύτερα πάρε τώρα θερμαντήρα γιατί μετά μπορεί να μην βρίσκεις...(πλακίτσα)

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου πε κι ο husky_jim εξίσου σημαντικό με τα λίτρα του ενυδρειου ειναι η θερμοκρασία του δωματίου που θα βρίσκεται το ενυδρειο . Να σου δώσω ένα παράδειγμα, στο δικό μου που ναι 300 λίτρα κι εχω έναν 300αρι με θερμοκρασία 28βαθμους, έλειψα 3 μέρες τα Χριστούγεννα , έπεσε η θερμοκρασία του χώρου στους 11 βαθμούς και το ενυδρειο πήγε στους 24 παρόλο οτι είχε πολλά παραπάνω watt απο οτι αναφέρει ο κατασκευαστής . Για αυτο παρε έναν πιο μεγαλο να χεις το κεφάλι σου ήσυχο, ούτως η άλλως οι διάφορες στην τιμη τους δεν ειναι μεγάλες

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα στην αγορα τους ειναι ελαχιστη.Οικονομια με λιγοτερα watt δεν κανεις,ειναι το ιδιο πραγμα.Αν ειναι λιγα βατ θα δουλευει για περισσοτερη ωρα οποτε παει μια η αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...