Jump to content

Συνθήκες νερού


Recommended Posts

Μου ήρθε η αντίστροφη όσμωση και θέλω να ρυθμίσω το νερό. Σκέφτομαι να βάλω νέον για αρχή και από εκεί και πέρα οτιδήποτε μπορώ να συνδιάσω με αυτά. Θέλω να μου πείτε τις συνθήκες για να ρυθμίσω το νερό.

Το νερό της αντίστροφης όσμωσης μου βγάζεις τις εξής μετρήσεις:

GH: 1

KH: 1

PH: 5

NO3: 12,5

Το νερό της βρύσης:

GH: 30

KH: 13

PH: 8

NO3: 100.

Σε τι τιμές πρέπει να το φτάσω και σε τι αναλογία νερού βρύσης και όσμωσης πρέπει να χρησιμοποιώσω για να τις φτάσω.

Link to comment
Share on other sites

Μένουνε Νιτρικά μετά την Όσμωση???

Μου φαίνεται πολύ περίεργο...

Έχω την εντύπωση ότι έπρεπε να είναι μηδέν.

Ας μας πει κάποιος έμπειρος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δεν γνωρίζω τι ποσοστό αλάτων μπορεί να κρατήσει μια συσκευή Α/Ο πρακτικά. Η συσκευή ΑΟ που έχω εγώ αναφέρει ο κατασκευαστής ότι μπορεί να παρακρατήσει 90-95% των νιτρικών ιόντων. (Περισσότερες πληροφορίες για ποια στοιχεία παρακρατεί μπορείτε να δείτε ΕΔΩ). Αν (και το τονίζω αυτό) η βρύση βγάζει νιτρικά γύρω στα 100 ppm (που από τα υγρά τεστ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν η τιμή είναι 80 ή 120, θα δούμε ότι σε αυτήν την περίπτωση η ΑΟ συγκρατεί πάνω από το 90% των νιτρικών αλάτων, που πιστεύω πως είναι καλό ποσοστό καθαρισμού του νερού.

Θα ήθελα να ρωτήσω από που είναι η παροχή νερού (βρύσης, γεώτρησης...) και πόσων σταδίων και τι είναι η συσκευή ΑΟ που πήρες. Υπάρχει DI στην συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δεν γνωρίζω τι ποσοστό αλάτων μπορεί να κρατήσει μια συσκευή Α/Ο πρακτικά. Η συσκευή ΑΟ που έχω εγώ αναφέρει ο κατασκευαστής ότι μπορεί να παρακρατήσει 90-95% των νιτρικών ιόντων. (Περισσότερες πληροφορίες για ποια στοιχεία παρακρατεί μπορείτε να δείτε ΕΔΩ). Αν (και το τονίζω αυτό) η βρύση βγάζει νιτρικά γύρω στα 100 ppm (που από τα υγρά τεστ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν η τιμή είναι 80 ή 120, θα δούμε ότι σε αυτήν την περίπτωση η ΑΟ συγκρατεί πάνω από το 90% των νιτρικών αλάτων, που πιστεύω πως είναι καλό ποσοστό καθαρισμού του νερού.

Θα ήθελα να ρωτήσω από που είναι η παροχή νερού (βρύσης, γεώτρησης...) και πόσων σταδίων και τι είναι η συσκευή ΑΟ που πήρες. Υπάρχει DI στην συσκευή?

Και εμένα λέει ότι κρατάει το 90-95% των νιτρικών ιόντων. Το νερό της βρύσης πέρνεται από γεώτρηση. Η ΑΟ είναι 4 σταδίων όπου το 4 σταδιο είναι το DI. Οι μετρήσεις έγιναν μαζί και με το DI. Να ρωτήσω κάτι άλλο. Το νερό από την όσμωση μπορεί να πείνεται; Αν ναι χρησιμοποιώ μόνο τα 3 στάδια δηλαδή μέχρι την μεμβράνη για πόσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...