Jump to content

Το Ενυδρειο Μου


Michalis Efthimiou

Recommended Posts

Εχεις κανει σημαντικα βηματα απο τη μερα που ξεκινησες. Θα μεγαλωσουν και τα φυτα και θα δειξει ακομη καλυτερο! Συντομα ομως θα πρεπει να ψαχτεις για κατι μεγαλυτερο και σε ενυδρειο αλλα και σε φιλτρανση. Και βαλε κι ενα φοντο πισω να μην φαινεται ετσι ασπριλα!

Link to comment
Share on other sites

φιλε αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι απο τα λαθη μας μαθαινουμε! προσπαθω να βελτιονομαι σιγα σιγα και να μαθαινω καινουργια πραγματα σχετικα με τα ψαρια και τα ενυδρεια..ειδη εδωμεσα εμαθα παρα πολλα πραγματα και ακομη μαθαινω!

σιγα σιγα θα φιλαω λεφτα καθε μηνα και θα κανω το ενυδρειο ειδηκα για σκαλαρια και θα του βαλω και εξωτερικο φιλτρο..αλλα αυτο θα γινει μετα απο καιρο

οσο για το φοντο +1 θα αγορασω οταν θα παω στο πετ!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και να το βαψεις. Εννοειται πως πρεπει να μαθαινουμε και μπραβο σου!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα του βαλω σκουρο φοντο για να κανει αντιθεση με τα φυτα!

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο! Να σε ρωτήσω: με το θόρυφο είσαι κομπλέ? έχει κάτι πώματα για τα σωληνάκια που περνάει ο αέρας με το bernuli τα οποία αφήνουν τον αέρα αλλά μειώνουν πολύ το θόρυβο. Κανα ευρώ έχουν ή και λιγότερο!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας σε ευχαριστω πολυ! βασικα οχι δεν με ενοχλει ο θορυβος ειμαι κομπλε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προσθεσα background!!!

post-60104-0-78484000-1426260234_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Michalis Efthimiou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έδειξε πολύ καλύτερα! Για να μη φαίνεται ο θερμοστάτης ξέρεις τι έκανα εγω? πήρα ένα ξερό καλάμι και μετά από καθάρισμα - βράσιμο - στέγνωμα το κούφωσα και το έκοψα στη μέση (από πανω προς τα κάτω όπως είναι όρθιο) και το έπιασα με 2 tire ups πάνω στο θερμοστάτη σαν να τον αγγαλιάζει. Βέβαια σε μικρό ενυδρείο γιατί δεν ξέρω μήπως χάνεις από τη θερμότητα που παράγει λόγω του ξύλου...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να το ρισκαρω γιατι μπορει να χανω την θερμοτητα! αν ηταν μεγαλυτερο το σιρμα του θα τον εβαζα πισω απο την ριζα!

παντος ναι εχει ωραια αντιθεση

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φαντάσου κάπως έτσι μπορεί να γίνει, εδώ από πίσω είναι ο θερμοστάτης και άμα θες το tire ups το πας και πάνω από το νερό! Από κει και πέρα ωραιότατο είναι έως τώρα το ενυδρείο!! :bigemo_harabe_net-117:

post-19192-0-49911800-1426261864.txt

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις μια μπαλαντεζα; Μια προεκταση;

Link to comment
Share on other sites

δωστε μου λιγο χρονο και θα το κανονισω και αυτο!!! θα στειλω φωτο 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι! αποφασισα να παρω Co2 για το ενυδρειο μου

την τελευταια φορα μου προτεινε ο ανθρωπος του πετ σοπ να αγορασω ενα φαρμακο που ειναι για τα φυτα και να βαζω 2 φορες την βδομαδα αν θυμαμε καλα ..

μπορει καποιος να μου εξηγήσει τι χρειαζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτα που ειχες γραψει τα εσβησα γιατι ειναι μερος απο αρθρο αλλου Ελληνικου ενυδρειακου φορουμ και υπαρχει κανονισμος οτι απαγορευεται να αναφημοσιευονται αρθρα η κομματια τους απο αλλα Ελληνικα φορουμ και σελιδες,ιδιου περιεχομενου με του Aquazone.

Για τα λιτρα σου δεν σου κανουν αυτες οι λυσεις, εσυ πρεπει να πας σε ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα και μανομετρα.

Link to comment
Share on other sites

αν το κανω αυτο θα μου στοιχίσει ο κουκος αιδωνι! αν δεν κανουν αυτα δουλεια καλυτερα να μην τα παρω..

Έγινε επεξεργασία - Michalis Efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Μονο ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα για τα λιτρα σου.

Εκτος αν κανεις με μαγια και ζαχαρη και φτιαξεις και diy διαχυτηρα.Αλλα αυτο δεν ειναι σταθερο και θα εχεις σκαμπανευασματα με αποτελεσμα να εχεις και αλγες.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να βαζω το φαρμακο και να κανω και αυτο με το diy παραλληλα?

η μονο το diy με ζαχαρη και μαγια?

Link to comment
Share on other sites

Μονο diy με μαγια και ζαχαρη αλλα θα πρεπει να φτιαξεις και diy διαχυτηρα ομως.

Απλα να ξερεις οτι δεν ειναι σταθερο και οτι θα εχεις σκαμπανευασματα και μπορει να γεμισεις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι και τοσο καλη ιδεα τοτε..ειναι κριμα να γεμισει το ενυδρειο με αλγες..αλλα απο την αλλη χρειαζεται διαοξειδιο..

αν μπορεις στειλε μου ιστοσελιδα για να δω τι υλικα χρεαζεται και πως το κανουμε για να γινει αυτο που λες..

Link to comment
Share on other sites

το δικο σου ειναι πολυ ωραιο! 

τι ειναι αυτος ο μιχανισμος? χρεαζεται ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

Aντι να δινεις λεφτα σε διοξειδια κτλ δευτερευοντα αντικειμενα, μαζεςψε λεφτα να παρεις φιλτρο που ειναι πρωτευον και κυριο!

Link to comment
Share on other sites

θωδωρε δικαιο εχεις.. δεν προλαβα να διαβασω το μυνημα σου και πηγα και αγορασα ενα φαρμακο και μου ειπε να βαζω 1ml την ημερα την ωρα που ανοιγω το φως.. post-60104-0-52339100-1426551185_thumb.jpg

το δευτερο που ηθελα να σας πω ειναι οτι εβγαλα τα φυτα απο το βαμβακι τους και τα ξεχωρισα διοτι ηταν ολα μαζι ενωμενα και ειχε μερικα που δεν εβγαλαν καθολου ριζες ακομη (εκανα λαθος?)

post-60104-0-03569800-1426551299_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...